|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: اردوغان در آغوش پوتين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


اردوغان در آغوش پوتين
تركيه قرارداد خريد اس 400 با روسيه را امضا كرد


دنياي اقتصاد: يکي از نشانه هاي چرخش ترکيه به سمت روسيه و دوري از ناتو و کشورهاي غربي، سخنان رجب طيب اردوغان در روز سه شنبه بود که گفت ترکيه قرارداد خريد موشک هاي زمين به هوا را با مسکو امضا کرده است.
    به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، اين قرارداد در شرايطي رقم مي خورد که ترکيه به رغم اختلافاتي که با مسکو بر سر سوريه دارد اما نگاهش را به اين کشور تغيير داده و مجددا خود را به مسکو نزديک کرده است. اين در حالي است که روابط ترکيه با ايالات متحده و کشورهاي اروپايي با تنش هايي همراه بوده است. قطعا مقاماتي که در ترکيه و بروکسل به دنبال حفظ ترکيه در جبهه خود هستند در حال نااميد شدن هستند. ترکيه در حالي که يکي از کشورهاي قديمي عضو ناتو است و تلاش مي کند تا وارد اتحاديه اروپا شود، هم اينک خود را وارد جبهه روسيه کرده است.
    اين قرارداد بين دو کشور در زماني رقم مي خورد که روابط روسيه و کشورهاي غربي به پايين ترين سطح خود در يک دهه اخير رسيده است. تنش ها بين کشورهاي غربي و روسيه زماني افزايش يافت که روسيه شبه جزيره کريمه را به خاک خود ضميمه و از شبه نظاميان شرق اوکراين هم حمايت کرد. اين روابط زماني بيشتر تيره و تار مي شود که روسيه متهم است با حملات هکري به ستادهاي انتخاباتي دموکرات ها در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 آمريکا، دخالتي تاثيرگذار در پيروزي دونالد ترامپ داشته است. روسيه همچنين متهم به دخالت در روند انتخابات ساير کشورها نيز است. اگرچه خريد موشک هاي اس 400 چندين ماه پيش مشخص شده بود اما اردوغان براي نخستين بار بود که به طور علني اعلام کرد که ترکيه پول خريد اين موشک ها را به حساب روسيه واريز کرده است. اردوغان در اين زمينه تصريح کرد: ترکيه در نهايت قرارداد خريد موشک ها را با روسيه امضا کرد. خريد سيستم موشکي از روسيه به هم زدن همکاري هاي دروني کشورهاي عضو ناتو است و ترکيه از دهه 1950 يکي از کشورهاي عضو ناتو به حساب مي آيد. ناتو خريد سخت افزارهاي نظامي را از توليدکنندگان خارجي ممنوع نکرده است اما بايد اين سخت افزارها با سيستم هاي نظامي کشورهاي عضو ناتو متناسب و سازگار باشد، در غير اين صورت کشورها بايد از خريد اين گونه تسليحات اجتناب کنند.
    يک مقام رسمي بلندپايه ناتو در بروکسل گفت: هيچ کشوري در ناتو سيستم هاي موشکي روسي را به کار نمي گيرد و کشورهاي ناتو نيز از ريز مفاد قرارداد خريد موشک از سوي ترکيه آگاه نيستند و آنکارا در اين زمينه هيچ اطلاعاتي در اختيار کشورهاي عضو ناتو قرار نداده است.
    اين مقام افزود: آنچه براي ناتو مهم است اينکه تجهيزات متحدان بايد با يکديگر همخواني داشته باشند. اين مقام ناتو که براساس پروتکل اين سازمان بايد ناشناس باقي بماند، تصريح کرد: «قابليت عملياتي بودن تسليحاتي که متحدان ما در ناتو دارند در جهت اجرايي بودن آن به شکل هماهنگ از اولويت هاي سازمان به حساب مي آيد.» ترکيه پيش تر قصد داشت تا از چين نيز تسليحات خريداري کند که به علت فشارهاي ايالات متحده از خريد منصرف شد. سازندگان سلاح هاي غربي پس از فروپاشي کمونيسم براي گسترش ناتو در حوزه کشورهاي سابق اتحاد جماهير شوروي بسيار لابي کرده اند. آنها بارها با کشورهاي جديد و قديم ناتو لابي کرده اند که فروش سلاح ها را به کشورهاي خارج از اين سازمان نيز گسترش دهند. حريت ديلي، روزنامه نزديک اپوزيسيون اين کشور با پوشش دادن سخنان رئيس جمهوري ترکيه و به نقل از وي مي نويسد: «هيچ کس حق ندارد در مورد استقلال جمهوري ترکيه يا تصميم هاي مستقلي که درباره صنعت تسليحاتي مان گرفته مي شود، بحث و جدل کند.» رئيس جمهوري ترکيه افزود:« در مورد استقلال مان خودمان تصميم مي گيريم. ما مجبوريم امنيت و اندازه ايمني مان را به منظور دفاع از کشورمان بالا ببريم. » خبرنگاراني که با اردوغان به قزاقستان سفر کرده بودند در بازگشت به آنکارا اعلام کرده اند که وي از نتيجه دو پرونده قضايي که در خارج صادر شده بسيار نگران و در عين حال عصبي است. نخستين پرونده به نتيجه رايي بازمي گردد که عليه محافظان شخصي اردوغان صادر شده است. محافظان اردوغان متهم شده بودند که به مخالفان وي در يک راهپيمايي مسالمت آميز حمله کرده اند. ديگري هم نتيجه راي دادگاهي است که عليه عده اي از ترکيه اي ها، از جمله يکي از وزراي سابق اردوغان صادر شده است. اين عده متهمند که قوانين آمريکا را درباره تحريم هاي صورت گرفته عليه ايران ناديده گرفته اند. اردوغان در مورد هر دو پرونده با عصبانيت انتقاد کرده است. با اين حال ترکيه براي خريد اين تسليحات دلايل ديگري داشته است.
    آسلي آيدين تاش باش، يکي از اعضاي شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا به نيويورک تايمز مي گويد: ترکيه نياز دارد تا روابط خود را با روسيه تقويت کند. اين کشور همچنين نيازمند ساخت صنعت دفاعي خود است. اين مقام اتحاديه اروپا ادامه مي دهد: ترکيه تنها نياز به يک قرارداد داشت اما براي روسيه اين مهم بود تا در بين متحدان ناتو جدايي بيندازد.
    درحالي که به نظر مي رسد تسليحات دسته جمعي ناتو براي ترکيه کافي باشد- زيرا هنگام بالا گرفتن تنش ها در سوريه، آمريکا موشک هاي پاتريوت را در آنجا مستقر کرد- اما اردوغان اعتماد خود را پس از کودتاي سال گذشته در ترکيه به کشورهاي غربي از دست داده است. اردوغان بر اين باور است که کودتاي سال گذشته در اين کشور با هدايت کشورهاي غربي صورت گرفته است.
    نيروهاي نظامي و غيرنظامي حاضر در کودتا از جت ها و تانک ها براي به دست گرفتن قدرت استفاده کردند و چندين نقطه را هم بمباران کردند اما پس از آن وفاداران به اردوغان توانستند کودتا را در هم بشکنند و با حضور در خيابان ها مانع سقوط اردوغان و حزب عدالت و توسعه شوند. آيدين تا ش باش اضافه مي کند: تغيير فناوري به سمت روسيه براي ترکيه جذاب است. اردوغان بارها از آمريکا خواستار خريد پهپاد بود اما هربار اين کشور به در بسته خورد. حالا اما اردوغان از اينکه خودشان ساخت پهپادها را توسعه داده اند، بسيار راضي است.
    اين تحولات درحالي رقم مي خورد که آلمان نيز فروش اسلحه را به ترکيه به حالت تعليق در آورده است. رابطه آلمان و ترکيه اخيرا به شدت تيره و تار شده است و به همين منظور برلين مانع فروش اسلحه به آنکارا شده است. آلمان از ترکيه به خاطر نقض حقوق بشر در اين کشور بارها انتقاد کرده اما اين مساله خوشايند اردوغان نبوده و درگيري هاي لفظي بين رهبران دو کشور در چند هفته اخير افزايش يافته است.
    در اين شرايط بدبيني ها بين ترکيه و دنياي غرب مدام درحال افزايش است. در مقابل رابطه بين پوتين و اردوغان در حال گرم شدن است و تحسين رئيس جمهوري ترکيه از پوتين موجب بهت و حيرت بسياري از رهبران کشورهاي اروپايي شده است. ترکيه همچنين در چند وقت اخير نشان داده است که مدل حکومت داري پوتين را ترجيح مي دهد و به روش خود قصد دارد امپراتوري عثماني را بازسازي کند، به همين دليل مکررا از دموکراسي غربي انتقاد کرده و آن را نپذيرفته است.
    اردوغان در آغوش پوتين / ترکيه قرارداد خريد اس 400 با روسيه را امضا کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تاريخ نگري و تاريخ نگاري
متن مطالب شماره 19 (پياپي 104)، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است