|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: سوچي به اجلاس سازمان ملل نمي رود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارش 
سوچي به اجلاس سازمان ملل نمي رود
گردهمايي نيويورك زير سايه بحران ميانمار


دنياي اقتصاد: انتقادها به اندازه اي از آنگ سان سوچي، برنده جايزه صلح نوبل بالا گرفته که وي ترجيح داد براي سخنراني در صحن سازمان ملل به آمريکا سفر نکند. به گزارش رويترز، دولت ميانمار روز چهارشنبه اعلام کرد، آنگ سان سوچي، رهبر اين کشور که با انتقادهاي شديدي از بابت عملکردش در قبال خشونت هاي اخير عليه مسلمانان روهينگيا مواجه شده امسال در نشست مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک سخنراني و شرکت نخواهد کرد.
    بحران اخير بر سر خشونت هاي اعمال شده عليه اعضاي اقليت مسلمان روهينگيا در ميانمار تبديل به بزرگ ترين چالش پيش روي دولت سوچي شده است. تعداد زيادي از منتقدان سوچي اخيرا تقاضا کرده اند که جايزه صلح نوبل وي به دليل کوتاهي او در متوقف کردن اين خشونت ها پس گرفته شود. سوچي سپتامبر سال گذشته در اولين سخنراني اش در مجمع عمومي سازمان ملل به عنوان رهبر ملي ميانمار از تلاش هاي دولتش براي حل بحران مربوط به بدرفتاري با اقليت مسلمان روهينگيا دفاع کرد.
    با اين حال يک سخنگوي حزب وي اعلام کرد که سوچي امسال در اين نشست شرکت نخواهد کرد. همچنين گفت که هنوز دليل آن را نمي داند. اونگ شين، سخنگوي حزب سوچي به رويترز گفت: او هرگز هيچ نگراني از بابت روبه رو شدن با انتقادها يا مشکلات ندارد. شايد او در داخل مسائل فوري تري براي حل کردن دارد. اين درحالي است که چين روز سه شنبه اعلام کرد: از تلاش هاي ميانمار براي حراست از «توسعه و ثبات» حمايت مي کند. شوراي امنيت سازمان ملل روز گذشته هم پشت درهاي بسته درباره بحران ميانمار جلسه داشت.
    برخي از گروه هاي حقوق بشري از شوراي امنيت به دليل عدم برگزاري نشست علني در اين باره انتقاد کردند اما ديپلمات ها گفته اند که چين و روسيه احتمالا در صورت هرگونه اقدام اين شورا براي پايان دادن به بحران ميانمار از دولت ميانمار حمايت خواهند کرد. اين دو کشور تاکنون اقدامات دولت ميانمار را محکوم نکرده اند. اين درحالي است که در داخل آمريکا نيز مواضع ضد و نقيضي در مورد بحران ميانمار وجود دارد. به گزارش رويترز، اخيرا رهبر جمهوري خواه سناي آمريکا گفته است: «از قطعنامه اي که رهبر ميانمار را بر سر رفتارش با مسلمانان روهينگيايي هدف بگيرد، حمايت نخواهم کرد.» ميچ مک کانل افزود: «واشنگتن نبايد سوچي را موعظه کند.»
    ميچ مک کانل، رهبر جمهوري خواه سناي آمريکا که در جريان مسائل مرتبط با ميانمار است، گفت: «موافق نيستم که قطعنامه اي عليه او صادر شود. گمان مي کنم او بزرگ ترين اميد ماست که مي تواند ميانمار را از جايي که الان هست، يعني يک ديکتاتوري نظامي، به جايي که ما اميد داريم ببرد.»
    سناتورها جان مک کين جمهوري خواه و ريچارد دوربين دموکرات هفته گذشته قطعنامه اي را ارائه کردند که خشونت هاي کنوني در ميانمار را محکوم مي کرد و از آنگ سان سوچي، رهبر ميانمار مي خواست تا کاري انجام دهد اما مک کانل گفت که او از اين قطعنامه حمايت نمي کند. او در يک کنفرانس هفتگي از سوي رهبران جمهوري خواه سنا گفت: «ديدگاه من اين است؛ اينکه آمريکا سوچي را جدا کرده و بخواهد او را در شرايطي که موقعيت بسيار چالش برانگيزي دارد موعظه کند، کمک کننده نيست. بنابراين من نمي خواهم بخشي از اين تصميم باشم.» مک کانل همچنين به پرسشي درباره اينکه آيا تصميم باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق آمريکا براي لغو تحريم هاي ميانمار را مورد بازنگري قرار مي دهد يا خير پاسخي نداد. فشارهاي بين الملل بر ميانمار افزايش يافته است تا آنها به خشونتي که موجب شده ۳۷۰ هزار مسلمان روهينگيايي از بنگلادش فرار کنند، پايان دهند. دولت ترامپ خواستار حفاظت از غيرنظاميان شده و بنگلادش به دنبال مناطق امن است تا پناهجويان بتوانند به خانه هايشان باز گردند.
    درحالي که واشنگتن از حاميان سرسخت دوره گذار ميانمار از چندين دهه حکومت نظامي سختگيرانه به رهبري سوچي بوده است، اين برنده نوبل مورد انتقاد شديد قرار دارد چراکه اقدامات چنداني براي توقف خشونت ها انجام نداده است. مک کين که رئيس بانفوذ کميته نيروهاي مسلح سنا است، علاوه بر حمايت از اين قطعنامه گفت که در لايحه سياست دفاعي آمريکا که اکنون در کنگره جريان دارد خواستار لغو همکاري نظامي آمريکا با ميانمار مي شود. قانوني موسوم به «قانون مجوز دفاع ملي ۲۰۱۸» (ان دي اي اي) خواستار توسعه همکاري نظامي شده است.
    مک کين در بيانيه اي گفت: در حالي که اميد دارم اين قانون به اصلاحات مثبت در ميانمار بينجامد، ديگر نمي توانم از توسعه همکاري نظامي حمايت کنم که علت آن وخامت بحران انساني و سرکوب حقوق بشري عليه مردم روهينگيا است. در شرايطي که بحران ميانمار در حال افزايش است، القاعده اين کشور را تهديد به حمله هاي انتقام جويانه کرده است. برخي با ترس از ادامه بحران بيان کرده اند که ادامه اين روند ممکن است به نفوذ گروه هاي تروريستي بينجامد. به گزارش شبکه خبري سي ان بي سي تحليلگران مرکز مطالعات بين المللي و استراتژيک با اشاره به بحران مسلمانان روهينگيا اعلام کرده اند، خشونت هاي اخير در ميانمار مي تواند باعث جذب نيروهاي خارجي شود.
    همچنين محققان دانشگاهي در سنگاپور در گزارشي اعلام کردند، شرايط کنوني در ايالت راخين باعث افزايش نفوذ ديدگاه هاي افراط گرا از جمله ايدئولوژي داعش در اين منطقه مي شود که مي تواند وضعيت ميانمار را بيش از پيش وخيم کند. در همين راستا پيتر موم فورد، يک تحليلگر سياسي اعلام کرد: تندروهاي اندونزي کشوري که بيشترين جمعيت مسلمان را دارد درحال حاضر از بحران ميانمار براي بازي در تنش هاي داخلي – مذهبي اين کشور استفاده مي کنند. گروه هاي سياسي اسلامي اندونزي در حال حاضر اعتراضات گسترده اي را در حمايت از روهينگيا برگزار کرده و در اعتراضات هفتم سپتامبر خود خواستار اعلام جهاد عليه بودايي هاي ميانمار شده اند. وي ادامه داد: نگراني هايي درباره وضعيت ايالت راخين وجود دارد که اين منطقه بيشتر در دستان افراط گرايان از آسياي جنوب شرقي و کشورهاي ديگر باشد.
    در چند هفته اخير دولت ميانمار به بهانه حمله گروهي از روهينگيايي ها به پست مرزي در اين کشور دست به يک کشتار وسيع در ايالت راخين زده است. سي ان ان در گزارشي نوشت که ارتش ميانمار در حال سوزاندن روستاهايي است که روهينگيايي ها در آن ساکن هستند. همچنين گفته مي شود از زمان آغاز بحران 300 هزار روهينگيايي به مرزهاي بنگلادش پناه برده اند.
    گزارش: سوچي به اجلاس سازمان ملل نمي رود / گردهمايي نيويورک زير سايه بحران ميانمار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جامعه شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2901)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است