|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: 47 كشور مشتري كالاي ايراني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


47 كشور مشتري كالاي ايراني
جزئيات بسته حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي بررسي شد


دنياي اقتصاد: بسته حمايتي يک ساله توسعه صادرات غيرنفتي عصر روز سه شنبه از سوي معاون اول رئيس جمهوري به کليه دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شد. در جزئيات اين بسته که در راستاي اهداف اقتصادمقاومتي و حمايت از صادرات غيرنفتي تدوين شده، «فهرست کشورهاي هدف صادراتي»، «مشوق ها، امتيازات و حمايت هاي شرکت هاي بزرگ صادراتي» و «نحوه استفاده از مشوق ها» نيز منتشر شده است. پيش از اين نيز تصميم سازان اقتصادي به منظور افزايش صادرات کالا و خدمات غيرنفتي به ميزان 10 ميليارد دلار در سال 95 نسبت به سال 94 تدوين بسته رشد صادراتي 95 را در دستور کار خود قرار داده بودند. براساس ابلاغيه اسحاق جهانگيري بسته حمايتي جديد در 25 ماده و 21 تبصره تنظيم شده و جهت جايگزيني بسته «حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي سال 95» از تاريخ اول فروردين 96 تا پايان سال جاري از سوي دستگاه هاي اجرايي لازم الاجرا است.
    
     سه بخش کلان بسته
    بسته حمايتي توسعه صادرات غيرنفتي که به پيشنهاد کارگروه برنامه ملي پيشبرد برون گرايي اقتصاد (توسعه صادرات غيرنفتي) در جلسه مردادماه سال جاري ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به تصويب رسيده است از سوي معاون اول رئيس جمهوري براي اجرا به تمام دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شد. در جزئيات اين بسته که در چارچوب تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و حمايت از صادرات غيرنفتي تدوين شده، مواردي همچون «نحوه چگونگي تامين منابع»، «نحوه استفاده از مشوق ها» و «ساير حمايت ها» گنجانده شده است تا صادرکنندگان کالا و خدمات به طرق مختلف مورد حمايت قرار گيرند. اما در سه بخش تفکيک شده بسته حمايتي توسعه صادرات غيرنفتي، شرح و ريز اقدامات در دست اجراي دستگاه هاي اجرايي نيز آورده شده است. در جزئيات بخش نخست اين بسته که «نحوه چگونگي تامين منابع» تشريح شده، مبنا بر اين است که منابع مالي از سه محل «صندوق توسعه ملي»، «منابع بانکي» و «منابع بودجه اي» تامين شود که بخشي از آن به صورت مشوق مستقيم براي کالاها و خدمات صادراتي درنظر گرفته شده است. اما در بخش کلان دوم اين بسته يک ساله، «نحوه استفاده از مشوق ها» در راستاي پرداخت تمام يا بخشي از هزينه هاي صدور کالاهاي توليدي-صادراتي و خدمات و به منظور افزايش رقابت پذيري صادرات غيرنفتي در بازارهاي هدف مشخص شده است. در بخش اول که به «شرح فعاليت و ميزان بهره مندي از مشوق هاي صادراتي» پرداخته، ميزان بهره مندي از حمايت ها و شرح فعاليت دستگاه ها آورده شده است. براين اساس «حضور در نمايشگاه هاي بين المللي معتبر خارج از کشور و نمايشگاه هاي اختصاصي در بازارهاي هدف»، حداکثر تا 50 درصد هزينه اجاره غرفه و تا سقف 200 ميليون ريال از حمايت هاي اين بسته برخوردار خواهند بود. همچنين براي «کمک به برقراري خطوط منظم ريلي، دريايي و هوايي» تا سقف 50درصد ظرفيت به مدت 6 ماه در نظر گرفته شده است. «کمک سود تسهيلات بانکي به صادرکنندگان کالا و خدمات» يکي ديگر از موارد مشوق هاي صادراتي است.
    قرار بر اين است که براي اين بخش تا سقف 6 واحد و ميانگين 4 واحد درصد براساس ارزش افزوده تعبيه شود. اما در بخش ديگر اين بسته، «کمک به راه اندازي مراکز فروش و بازاريابي محصولات صادراتي ايراني در بازارهاي هدف» مورد وفاق تصميم سازان کشور قرار گرفته تا با حداکثر 50 درصد هزينه ها تا سقف 10 ميليارد ريال در هر بازار هدف، به صادرکنندگان کمک شود. «پرداخت بخشي از هزينه هاي ثبت نشان هاي تجاري ايراني در بازارهاي هدف» آن هم تا 50 درصد هزينه هاي ثبت برند، يکي ديگر از مواردي است که در جهت پشتيباني از صادرکنندگان در نظر گرفته شده است. در ششمين بخش مشوق هاي صادراتي، «کمک به تبليغات، بازاريابي، اطلاع رساني، آموزش و فرهنگ سازي در حوزه صادرات» گنجانده شده است. البته اين بخش براساس شيوه نامه هاي مربوطه که با نظر مشورتي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران و کنفدراسيون صادرات بوده، تهيه شده است. آخرين اولويت براي مشوق هاي صادراتي هم «پرداخت جايزه صادراتي به خدمات فني و مهندسي اولويت دار» تعيين شده که حداکثر تا سقف 40 درصد عملکرد و مطابق ماده قابليت اجرايي دارد. علاوه بر بخش اول که به «شرح فعاليت و ميزان بهره مندي از مشوق هاي صادراتي» پرداخته شده است، در جدول ديگري «مشوق ها، امتيازات و حمايت هاي شرکت هاي بزرگ صادراتي» نيز در 10 رديف آورده شده است.
    براساس جزئيات اين بسته، وظيفه «تسهيل ورود موقت مواد اوليه و کالاهاي واسطه اي به کار رفته در توليد کالاهاي صادراتي»، «تسهيل استرداد حقوق ورودي مواد اوليه و کالاهاي واسطه اي به کار رفته در توليد»، «ايجاد مسير سبز به منظور ترخيص و خروج کالاهاي صادراتي در کليه مبادي گمرکي» به گمرک ايران سپرده شده است. همچنين ماموريت «تسهيل اخذ وثايق و تسريع در ترخيص ورود موقت مواداوليه و کالاهاي متعلق» به واحدهاي طرف قرارداد با شرکت هاي بازرگاني تخصصي يا عمومي گمرک واگذار شده است. در اين ميان وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار سازمان توسعه تجارت ايران نيز وظيفه دارد «جايگاه مناسب در نمايشگاه هاي بين المللي و تخصصي داخلي و خارجي را با پرداخت 50 درصد هزينه ها به صورت يارانه» تخصيص دهد. وزارت راه هم ماموريت دارد «خدمات VIP جهت تسهيل تردد مديران عامل شرکت ها از فرودگاه هاي کشور» را ارائه کند. «تسهيل در صدور رواديد تجاري» نيز ماموريتي است که به وزارت امورخارجه ايران سپرده شده است. صندوق ضمانت صادرات ايران هم در اين بسته متعهد است «شرکت هاي صادراتي را جهت صدور ضمانت نامه هاي اعتباري و بيمه نامه ها و تسريع در اعتبارسنجي خريداران خارجي» را در اولويت قرار دهد. «افزايش 20 درصدي کليه مشوق هاي صادراتي پيش بيني شده» و «برگزاري کارگاه هاي آموزشي در جهت افزايش توانمندي صادراتي و توسعه اين شرکت ها» هم وظايف ديگري است که به سازمان توسعه تجارت ايران واگذار شده است. البته در برگزاري کارگاه هاي آموزشي، قرار است اتاق ايران هم به صورت مشترک به ياري سازمان توسعه تجارت ايران بيايد.
    
     کشورهاي هدف صادراتي
    در جزئيات بسته حمايتي از صادرات غيرنفتي علاوه بر اينکه دو بخش «نحوه چگونگي تامين منابع» و «نحوه استفاده از مشوق ها» تشريح شده است، بخش کلان سوم ديگري به نام «ساير حمايت ها» نيز ارائه شده است. در اين بخش، «فهرست کشورهاي هدف صادراتي ايران در سال 96» در 47 رديف اولويت بندي شده است. در سه اولويت اول اين ليست نام کشورهاي «چين»، «عراق»، «امارات متحده عربي» ذکر شده و در انتهاي اين ليست نيز نام سه کشور «ويتنام»، «گرجستان» و «مالزي» به چشم مي خورد. ساير کشورهاي هدف صادراتي ايران شامل «افغانستان»، «هند»، «ترکيه»، «ترکمنستان»، «ايتاليا»، «پاکستان»، «عمان»، «آلمان»، «مصر»، «ازبکستان»، «جمهوري آذربايجان»، «روسيه»، «تايلند»، «تاجيکستان»، «قطر»، «قزاقستان»، «ارمنستان»، «اندونزي»، «کنيا»، «آفريقاي جنوبي»، «فرانسه»، «ايالات متحده آمريکا»، «لبنان»، «سوريه»، «اتريش»، «هلند»، «کره جنوبي»، «ژاپن»، «سوئيس»، «سنگاپور»، «برزيل»، «هنگ کنگ»، «الجزاير»، «اسپانيا»، «بنگلادش»، «سوئد»، «نيجريه»، «بلاروس»، «لهستان»، «چک»، «اوکراين» است. در بخش ديگري از بسته حمايتي صادرات غيرنفتي نيز «طبقه بندي گروه هاي کالايي» آورده شده است که براساس آن فهرست 50 گروه کالايي مشخص شده که جوايز صادراتي به اين گروه ها از نيم تا 3 درصد تعيين شده است. در بسته حمايت صادرات غيرنفتي شرايط و معيار شرکت هاي بازرگاني تخصصي يا عمومي صادراتي براي برخورداري از حمايت هاي اين دستورالعمل نيز اعلام شده است. اين معيار ها شامل «ميزان صادرات» (ارزش صادرات کالاها از 40ميليون دلار در سال کمتر نباشد)، «رشد صادرات» (حداقل 5 درصد رشد سالانه ارزش صادرات يا تعداد محصولات صادراتي يا تعداد بازارهاي صادراتي داشته باشد)، «شرکت هاي توليدي يا خدماتي طرف قرارداد» (عامل رسمي فروش حداقل 5 شرکت توليدي يا خدماتي باشند)، «ثبت شرکت يا برند در بازارهاي صادراتي» (مدارک ثبت شرکت يا ثبت برند در کشور هدف)، «کيفيت محصولات صادراتي» (دارا بودن گواهينامه هاي استاندارد کيفي و تخصصي معتبر داخلي و خارجي) و «دفتر تجاري يا شعبه يا نمايندگي بازارهاي هدف» (حداقل 2 دفتر تجاري يا شعبه يا نمايندگي در بازارهاي هدف داشته باشد) از مهم ترين اولويت هايي است که بايد شرکت ها براي برخورداري از حمايت هاي صادراتي داشته باشند.
    
    47 كشور مشتري كالاي ايراني / جزئيات بسته حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب و تزكيه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2701)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است