|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: رييس سازمان زندان ها عنوان كرد: ضرورت همكاري نهادهاي قضايي و اجرايي براي انتقال زندان ها از البرز
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4137
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


قضايي 
رييس سازمان زندان ها عنوان كرد: ضرورت همكاري نهادهاي قضايي و اجرايي براي انتقال زندان ها از البرز


برگرفته از: ايرنا

رييس سازمان زندان ها روز چهارشنبه در سفري يكروزه به استان البرز با استاندار سابق، نماينده ولي فقيه در استان و مسوولان قضايي استان ديدار كرده و از زندان هاي مستقر در اين استان نيز ديدار كرد.
     اصغر جهانگير در ديدار با آيت الله سيد محمد مهدي حسيني همداني، نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرج با اشاره به برنامه هاي اصلاحي و تربيتي در زندان ها، گفت: مهم ترين ماموريت سازمان زندان ها، اصلاح و تربيت است كه اجراي مطلوب آن در گرو چند عامل است. نخستين عامل در خصوص اجراي مطلوب فرآيند اصلاح و تربيت متناسب بودن تعداد زندانيان با فضاهاي موجود است لذا تراكم جمعيت زندانيان مهم ترين مانع در راستاي اجراي دامنه دار و عميق برنامه هاي اصلاحي و تربيتي در زندان هاست.
     رييس دفتر بازرسي ويژه قوه قضاييه گفت: طي سال هاي اخير بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري و سياست هاي راهبردي قوه قضاييه اقدامات خوبي در زمينه كاهش مجازات حبس و كاهش جمعيت زندانيان صورت گرفته است. در حال حاضر روند رشد جمعيت زندانيان كه در سال هاي گذشته به ١٠ درصد رسيده بود را متوقف و اين رقم به كمتر از ٥ درصد رسيده است.
     مشاور رييس دستگاه قضا در ادامه افزود: اعتقاد ما اين است كه اگر بتوانيم از ورود به زندان يك نفر نيز جلوگيري كنيم يا زنداني موجود را ولو يك ساعت زودتر آزاد كنيم اين اقدام يك كار ارزشمند و خدمت به جامعه خواهد بود. بسياري از افرادي كه وارد زندان مي شوند علاوه بر مشكل اعتياد به لحاظ مهارت هاي شغلي و سلامت جسماني داراي مشكلات عمده هستند كه فعاليت هاي اصلاحي و تربيتي سازمان زندان ها را تحت الشعاع قرار داده است. با توجه به مشكلات موجود امروز مجموعه قوه قضاييه و سازمان زندان ها با كار جهادي نسبت به وظايف خود اقدام مي كنند.
     رييس دفتر بازرسي ويژه قوه قضاييه با اشاره به فعاليت هاي اشتغال و حرفه آموزي در زندان ها گفت: در حال حاضر بيش از ١٢٠ رشته و مهارت شغلي در زندان ها آموزش داده مي شود و برنامه ما اين است كه هر زنداني حداقل يك مهارت شغلي را آموزش ببيند تا بعد از آزادي دچار معضل بيكاري نشود. حمايت از خانواده هاي زندانيان يكي ديگر از فعاليت هاي سازمان زندان هاست كه در سال هاي اخير با توسعه اين بخش اقدامات خوبي صورت گرفته است. بيش از ٦٠٠ دانش آموز كه به خاطر حضور يكي از والدين در زندان ترك تحصيل كرده بودند با پيگيري و همكاري وزارت آموزش و پرورش به كلاس هاي درس برگردانيديم كه اين مساله در راستاي پيشگيري از وقوع جرم و جلوگيري از توسعه چرخه جرم اقدام مهمي بوده است.
     آيت الله حسيني همداني، نماينده ولي فقيه در استان البرز با اشاره به موارد حبس در اسلام گفت: بايد تا جاي ممكن از مجازات هاي جايگزين استفاده شود.
     جهانگير در ديدار با سيد حميد طهايي، استاندار سابق البرز نيز گفت: حل مشكلات زندان هاي استان البرز در گرو همكاري نهادهاي قضايي و اجرايي استان است. جهانگير با ارايه برخي آمارها در خصوص زندانيان استان البرز گفت: وضعيت جمعيت كيفري اين استان تا حدودي با ميانگين كشوري برابر است. در بخشي از شاخص ها استان البرز وضعيت قضايي خوبي دارد كه نشان دهنده اهتمام خوب نهادهاي قضايي و اجرايي استان است.
     رييس سازمان زندان ها بيان داشت: براي حل مشكل فضاي استاندارد زندان هاي البرز ٧ طرح در دست بررسي و اقدام است كه طبق برآوردهاي اوليه براي اجراي آنها به اعتباري بالغ بر ١٤٢ميليارد تومان نياز است.
     جهانگير ادامه داد: با بهره برداري كامل از ندامتگاه فشافويه زندانيان تهراني كه در اين استان هستند را منتقل خواهيم كرد تا بخشي از مشكلات استان مرتفع شود. هر چند ساخت زندان يك ارزش نبوده و نيست اما واقعيت هاي اجتماعي اين مساله را به يك ضرورت تبديل كرده و اميدواريم با ساخت زندان هاي جديد با استاندارد بالا، ضمن انتقال زندان هاي قديمي از سطح شهر فضاي مناسب براي اجراي طرح هاي اصلاحي و تربيتي ايجاد كنيم.
     هر چند در سال هاي اخير بودجه خوراك و پوشاك زندانيان و همچنين بهداشت و درمان رشد داشته اما به دليل پايه ريزي غيرعلمي در سال هاي گذشته هنوز تا رقم قابل قبول فاصله داريم.
     رييس سازمان زندان ها همچنين بر ضرورت حمايت دولت از ساخت زندان هاي جديد تاكيد كرد و گفت: براي انتقال زندان ها از داخل شهرها و ايجاد اماكن جديد نيازمند بودجه هستيم. حل مشكلات موجود به ويژه در بخش زندان ها در گرو تعامل دستگاه هاي قضايي و اجرايي است كه با تشكيل كار گروه نسبت به اين موضوع اقدام خواهيم كرد.
     در ادامه اين نشست استاندار سابق البرز به ارايه گزارشي در خصوص وضعيت استان البرز پرداخت. طهايي با ارايه برخي آمارها در شاخص هاي مختلف گفت: استان البرز مستعد رشد و شكوفايي و بالندگي است و براي اين مهم بايد تمامي نهادها در سطح كلان كمك كنند.
     رييس سازمان زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي با اشاره به اينكه درصورت تخصيص اعتبار تا پايان امسال يكي از زندان هايي كه متعلق به تهران است، از البرز منتقل مي شود، گفت: سالانه ١٠ درصد بايد از ورودي به زندان هاي كشور كاهش يابد. ٨٠ ميليارد تومان اعتبار در سال گذشته براي انتقال زندان ها تصويب شد، اما تاكنون تخصيص آن صورت نگرفته است. در صورت تخصيص بودجه مورد نياز تا پايان امسال از ٢ زندان قزلحصار و رجايي شهر كه مربوط به استان تهران هستند، يكي از آنها به تهران منتقل مي شود. وجود اين ٢ زندان سبب بروز مشكلاتي براي استان البرز شده به همين منظور كارگروهي تشكيل و از روز شنبه هفته آينده موضوع پيگيري انتقال زندانيان به تهران در دستور كار قرار مي گيرد. با همكاري دولت سعي مي شود تا زندانيان تهران در خود تهران مستقر شوند تا مشكل حاشيه نشيني كه ناشي از زندان هاي استان تهران مستقر در البرز است، حل شود.
     مشاور رييس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود به كاهش زندانيان با استفاده از ظرفيت هاي قانوني و مجازات جايگزين حبس اشاره كرد و اظهار داشت: با اين تمهيدات صورت گرفته كاهش ٥درصدي ورودي به زندان ها در سال گذشته داشته ايم كه البته رضايت بخش نيست. وي در ادامه در خصوص در دستور كار قرار گرفتن ٧بازداشتگاه براي استان البرز، اظهار داشت: براي احداث اين بازداشتگاه ها نياز به ١٤٣ ميليارد تومان اعتبار است كه پيش بيني اعتبار براي احداث اين بازداشتگاه ها كمتر از پنج درصد بوده است.
     استان البرز ٤ ندامتگاه دارد كه ٢ندامتگاه قزلحصار و رجايي شهر مربوط به استان تهران است.
    قضايي: رييس سازمان زندان ها عنوان كرد: ضرورت همكاري نهادهاي قضايي و اجرايي براي انتقال زندان ها از البرز
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله عرفانيات در ادب فارسي (ادب و عرفان)
متن مطالب شماره 34، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است