|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: موگريني با تاكيد بر ادامه حمايت از برجام:ايران و كره شمالي متفاوتند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


موگريني با تاكيد بر ادامه حمايت از برجام:ايران و كره شمالي متفاوتند
    دنياي اقتصاد: در اوج تنش ها بر سر نقض برجام و در آستانه دومين تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي از سوي آمريکا، سخنگوي وزارت خارجه ايالات متحده با بيان اينکه ايران به «روح» توافق اتمي پايبند نيست، مي گويد دولت آن کشور همچنان درحال بازنگري کامل توافق اتمي ميان تهران، واشنگتن و پنج قدرت ديگر است. با وجود پايبندي ايران به مفاد برجام و تاييد آن از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي، مقامات آمريکا همچنان با جنجال آفريني درصدد هستند که ايران را ناقض برجام معرفي کنند.
    رويترز پيش تر در گزارشي اختصاصي نوشت که وزراي دفاع و خارجه و همچنين مشاور امنيت ملي آمريکا طرحي را براي مقابله با آنچه «نفوذ ايران در منطقه» و همچنين برنامه موشکي تهران خوانده اند، به دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا ارائه کرده اند. ترامپ 27 ارديبهشت ماه گذشته تمديد تعليق تحريم هاي ايران را امضا کرده بود و اينک در آستانه دومين تمديد قرار دارد. او همچنين در 26تير، در دومين گزارش به کنگره، تاييد پايبندي ايران به مفاد توافق هسته اي را اعلام کرده بود. سومين گزارش به کنگره مبني بر پايبندي ايران به برجام، 26مهر اعلام مي شود. همزمان با اين تحولات، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا بار ديگر تاکيد کرد که اين اتحاديه از اجراي کامل توافق هسته اي حمايت کرده و به اين حمايت خود ادامه مي دهد. او همچنين تاکيد کرد که ايران کره شمالي نيست.موضوعي که مورد تاييد سفير فرانسه در واشنگتن نيز قرار گرفت و بار ديگر با تاکيد بر اينکه پاريس از بازگشايي پرونده توافق هسته اي حمايت نمي کند،گفت: «هر کسي که از مذاکرات مطلع بوده مي داند که پيشنهاد بازگشايي آن يک بن بست است.» مقامات آمريکا در يک ماه اخير و در آستانه فرارسيدن دومين تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي ايران، در اقداماتي جنجال برانگيز به دنبال نشان دادن عدم پايبندي تهران به مفاد توافق هسته اي هستند. در همين ارتباط، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا، ۲۱شهريور ماه در جلسه مطبوعاتي اين وزارتخانه گفت که ما همچنان بر ادامه بازرسي هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي و راستي آزمايي تعهدات اتمي ايران نظارت مي کنيم. «هدر نوئرت» مي گويد از نظر دولت آمريکا، تهران به روح توافق هسته اي پايبند نيست، چون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواستار ايجاد صلح و ثبات سياسي و منطقه اي است و ايران به اين موارد عمل نکرده است. سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در عين حال از اظهارنظر در مورد گزارش محرمانه اخير آژانس اتمي در مورد ايران، خودداري کرد و گفت: «مي توانم بگويم ما از تلاش هاي آژانس که مشغول راستي آزمايي و نظارت تعهدات ايران به برجام است، قدرداني مي کنيم.» آژانس بين المللي انرژي اتمي روز دوشنبه در گزارشي، بار ديگر پايبندي ايران به مفاد توافق هسته اي را اعلام کرد. همزمان با اين تحول، پايگاه «بلومبرگ» روز چهارشنبه گزارش داد که «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا در تلاش است تا سه کشور اروپايي امضاکننده توافق هسته اي با ايران را به تمديد محدوديت هاي اين توافق راضي کند. به گفته منابع مطلع، ديپلمات هاي آمريکايي به مقامات اروپايي رجوع کرده اند تا ببينند آيا آنها به آمريکا در درخواست براي تمديد محدوديت هاي اعمال شده بر غني سازي اورانيوم مي پيوندند يا نه، چون اين محدوديت ها طبق توافق هسته اي سال 2015، در سال 2025 و 2030 منقضي خواهد شد.
    
    تاکيد موگريني بر ادامه حمايت از برجام
    همزمان با ادامه جنجال آفريني هاي مقامات آمريکايي بر سر برجام، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاکيد کرد ما از اجراي کامل توافق هسته اي حمايت کرده و به اين حمايت خود ادامه مي دهيم. فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در جلسه پارلمان اروپا درباره وضعيت کره شمالي گفت: «روشن است که حمايتي که ما از اجراي کامل توافق هسته اي با ايران کرديم و به آن ادامه مي دهيم به دنيا نشان داده است که با شکيبايي، پشتکار، ديپلماسي و خواست سياسي، منع اشاعه هسته اي امکان پذير است.» بنا بر گزارش پايگاه اطلاع رساني اتحاديه اروپا، موگريني در ادامه گفت: ما مذاکرات با ايران را که به توافق برجام منتهي شد، طي چند سال و با موفقيت انجام داديم. در اين مذاکرات، اتحاد جامعه بين الملل کليدي بود اما مولفه ديگري نيز وجود دارد که در اين مذاکرات حياتي بود و اين مولفه در موقعيت ما با کره شمالي وجود ندارد و آن خواست سياسي (دو طرف براي مذاکرات) است. موگريني افزود: من به ويژه دوست ندارم که بين موقعيت ايران و کره شمالي شباهتي قائل شوم؛ نظام هاي سياسي اين دو بسيار متفاوت هستند. تاريخ هاي اين دو کشور بسيار متفاوت هستند. اين دو کشور کاملا متفاوت از يکديگر هستند. من فکر نمي کنم که اين خدمت خوبي به واقعيت تاريخي و موقعيت کنوني باشد که ميان اين دو کشور شباهت قائل شويم.
    
    واکنش ظريف به بازرسي هاي آژانس
    از سوي ديگر، وزير خارجه ايران در واکنش به اخباري مبني بر بازرسي از سايت هاي نظامي ايران گفت: «در بند 74 ضميمه 1 برجام تاکيد شده که هيچ بازديدي نمي تواند بهانه اي براي اطلاع يافتن از اسرار کشور باشد.» به گزارش «ايسنا» محمدجواد ظريف صبح روز چهارشنبه در حاشيه سفر به روسيه جهت ديدار با مقامات اين کشور در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، اعلام کرده که در صورت لزوم تفاوتي بين بازديد از سايت هاي نظامي و سايت هاي هسته اي ايران وجود ندارد، تاکيد کرد: «چارچوب پروتکل الحاقي و همچنين چارچوب برجام براي بازديد از مکان هايي هستند که امکان فعاليت هسته اي در آن وجود داشته باشد و ايران تاکنون براساس گزارش هاي آژانس در زمينه عدم فعاليت هاي اعلام نشده کاملا به درستي عمل کرده است.» ظريف در جمع خبرنگاران در فرودگاه شهر سوچي با اشاره به سياست هاي اخير آمريکا در ارتباط با برجام بر ضرورت همکاري ها و هماهنگي هايي بين دو کشور (ايران و روسيه) تاکيد کرد و گفت: تاکنون هماهنگي هاي خوبي بوده و دو کشور از مواضع يکديگر در سازمان هاي بين المللي حمايت کرده اند. اين ديپلمات عالي رتبه کشورمان افزود: روسيه تاکنون حمايت هاي خوبي از برجام داشته است.
    
    پيشنهاد مذاکره مجدد يک بن بست است
    در ادامه واکنش هاي موافق درخصوص برجام، سفير فرانسه در آمريکا بار ديگر با تاکيد بر اينکه پاريس از بازگشايي پرونده توافق هسته اي حمايت نمي کند، تصريح کرد: «هر کسي که از مذاکرات مطلع بوده مي داند که پيشنهاد بازگشايي آن يک بن بست است.» ژرارد آرو، سفير پاريس در واشنگتن در واکنش به گزارش چند روز گذشته شبکه بلومبرگ با عنوان «هنر مذاکره مجدد درباره توافق هسته اي» پيامي در صفحه توييتر خود منتشر و بار ديگر تاکيد کرد: فرانسه از بازگشايي (پرونده) توافق هسته اي با ايران حمايت نمي کند. اين توافق بايد به طور دقيق همان گونه که هست، اجرا شود. چند بار بايد اين مساله را تکرار کنيم.
    
     درخواست ۸۰ کارشناس خلع سلاح از ترامپ
    جمعي از کارشناسان خلع سلاح با تاکيد بر اينکه توافق هسته اي ايران و گروه 1+5 کارساز بوده است از رئيس جمهوري آمريکا خواستند تا به اين توافق پايبند بماند. به گزارش «ايسنا» به نوشته روزنامه نيويورک تايمز بيش از ۸۰ کارشناس خلع سلاح روز چهارشنبه با انتشار بيانيه اي تاکيد کردند که توافق هسته اي ايران و قدرت هاي جهاني که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد يک دستاورد مهم در تلاش هاي بين المللي منع اشاعه هسته اي است. اين کارشناسان که نگران اقدام احتمالي بعدي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در قبال توافق هسته اي هستند در بيانيه اي با اشاره به اينکه اين توافق شامل ابزارهاي قدرتمند نظارت است اين امکان را فراهم مي کند تا تلاش احتمالي ايران در آينده براي دنبال کردن تسليحات هسته اي حتي در يک برنامه مخفيانه به درستي کشف شود. در ميان امضا کنندگان اين بيانيه که کارشناساني در حوزه ديپلماسي خلع سلاح هسته اي از سراسر جهان هستند نام هانس بليکس مديرکل پيشين آژانس بين المللي انرژي اتمي به چشم مي خورد.
    موگريني با تاکيد بر ادامه حمايت از برجام:ايران و کره شمالي متفاوتند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم اعصاب پايه و باليني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، Mar - Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است