|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6829
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


دگرخوانشهروند
    گفت و گو / مولوي عبدالحميد: اهل سنت همه با خشونت مخالفند

    حقوق زنان در جامعه ما خيلي ضايع شده است و دليل آن فاصله موجود با قرآن عظيم الشان و احکام است... تعدد همسر... عقل هم مي گويد که درست است. درست است که براي زنان سخت است ولي الان در جامعه ما جمعيت زنان بيشتر از مردان است. جنگ ها مثل جنگ ايران و عراق جمعيت مردان را کمتر کرده است. تعدد همسر از لحاظ شرعي درست است و حکمتي در حکم خداوند است ولي خداوند مشروط کرده که بايد عدالت رعايت شود. اگر عدالت رعايت شود، حقوق زنان ضايع نمي شود... اهل سنت در گذشته از اصلاح طلبان حمايت کردند، به اين اميد که در جامعه تحول به وجود بيايد و اصلاح صورت گيرد، چون از نام اصلاح طلبان آشکار است که دنبال اصلاح و بازسازي جامعه هستند... انتظار ما اين است که تحولي در مناطق سني نشين صورت بگيرد.
    در چهار سال اول دوره اعتدال، تحولاتي در برخي مناطق بوده و در برخي موارد هم افرادي از اهل سنت را به کار گرفتند. تحولاتي بوده هرچند که ضعيف بود. کساني که در زمينه مسائل سياسي اطلاعات دارند، همه اذعان دارند که برگ برنده جناب روحاني در اين دوره، آراي اهل سنت بوده و انتظار مي رود که اصلاح طلبان آستين را بالا بزنند و انتظارات را برآورده کنند؛ البته انتظار بود که اهل سنت در کابينه حضور پيدا کنند که صورت نگرفت ولي اميد است که در معاونان وزرا، استانداران و سفرا اهل سنت به کار گرفته شوند... الان با اين نامه و فرماني که رهبر معظم انقلاب صادر کردند، راه هموارشده، زمينه بيشتر فراهم است و الان هيچ عذري قابل قبول نيست...
    قبل از انتخابات اين مساله را گفتيم؛ از طرف اصولگرايان مراجعه شد که شما اين چند دوره اصلاح طلبان را تجربه کرديد و براي شما کاري نکردند، اين بار اصولگرايان را تجربه کنيد و ببينيد آنها براي شما چه کاري انجام مي دهند. ما هم گفتيم که اهل سنت وابسته به هيچ جرياني در کشور نيستند. اول فکر مي کنيم که چه کساني به نفع کل کشور هستند و دوم اينکه چه کسي به منافع اهل سنت که دچار تبعيض و محروميت هستند، نزديک است؛ يعني اول منافع ملي و بعد منافع اهل سنت. ما آن زمان اين موضوع را گفتيم و اگر اصولگرايان قول همکاري مي دادند، ما چرخش مي کرديم؛ گر چه ممکن است اين چرخش براي ما مضرات داشته باشد ولي ما هم به دنبال منافع ملي و منافع جامعه خودمان هستيم. الان هم حرف ما همين است و اگر بدانيم اصولگرايان برنامه شان خوب است، در انتخابات آينده اين امکان وجود دارد که از آنها حمايت کنيم.
    
    
    اعتماد
    سرمقاله: «احمدي نژاد و عدالتي که بايد اجرا شود»؛ علي شکوهي

    اين روزها رئيس جمهوري سابق از سويي متهم به تخلف و ارتکاب جرايم در دوران رياست جمهوري مي شود و از سويي خود را مظلوم جلوه مي دهد و سعي در دفاع از خود و عملکرد دوران مديريت خود دارد. بسياري بر اين باورند که کليت نظام بنا به دلايلي معتقد به محاکمه کردن احمدي نژاد نيست و بنا دارد با مماشات با ايشان برخورد کند تا هم او در بدنه نظام بماند و هم هواداران وي نرنجند و هم آن همه حمايت از وي در آن سال ها توجيه خودش را حفظ کند.
    همين امر موجب شد که رئيس جمهوري سابق به خود حق بدهد که طلبکار شود و از موضع بالا با ديگران مواجه شود و ادعا کند کشور در دوران او در اوج شکوفايي قرار داشت و الان کشور تعطيل شده است! وي به طنز مي گويد نکند مشکلات دهه ٦٠ هم تقصير دولت اوست و با اين بيان اقدام به مظلوميت تراشي براي خود مي کند در حالي که اين سخنان هرگز کارنامه عملکرد وي را به فراموشي نخواهد سپرد. وي براي دفاع از عملکرد دولتش سعي در اتخاذ سياست تهاجمي دارد و با متهم کردن دولت هاي هاشمي و خاتمي و روحاني، دولت خود را قابل دفاع جلوه مي دهد در حالي که کارشناسان مستقل بهتر مي توانند از عملکرد همه اين دولت ها گزارش بدهند و آمارها گوياتر از آن هستند که کسي ولو با خلقيات احمدي نژاد بتواند آنها را انکار کند...
    دولت احمدي نژاد برخلاف ادعاهاي مکرر، قانون گريزترين دولت کشور است و اگر بررسي منصفانه اي در اين زمينه صورت بگيرد ثابت خواهد شد که به دليل فردمحور بودن اداره دولت در زمان احمدي نژاد، خطاهاي بسيار زيادي رخ داده و تخلفات قانوني فراواني صورت گرفت... ما انتظار اجراي قانون را داريم و برخورد يکسان با همه کساني که تخلف مي کنند. اصلاً هم قابل قبول نيست که برخي از اطرافيان تاوان کارها و تصميمات احمدي نژاد را بپردازند و خودش مصون بماند. عدالتي که ما انتظارش را داشتيم چنين حکم مي کند.
    
    
    شرق
    سرمقاله: «نسل کشي در قرن ٢١»؛ نعمت احمدي

    سکوت جامعه جهاني نمي تواند دليل سکوت مسلمانان جهان باشد. ميانمار همان سياستي را در پيش گرفته که رژيم غاصب اسرائيل در سرزمين هاي اشغالي دنبال آن است؛ بي هويت کردن مسلمانان. خانم «آن سانگ سوچي»، برنده جايزه نوبل؛ کسي که خود ٢١ سال طعم حصر غيرقانوني را چشيد و بعد از رفع حصر با توجه به سابقه فعاليت سياسي خود و نيز اقدامات پدرش در استقلال برمه هم اکنون رهبر واقعي برمه است، به بهانه تشکيل گروه هاي مسلح در ميان مسلمانان که به جهت حفاظت از خود در مقابل نسل کشي صورت گرفته، اقدامات ارتش ميانمار را قانوني مي داند.
    بايد مسلمانان از شوراي امنيت سازمان ملل متحد بخواهند با توجه به نسل کشي صورت گرفته در برمه دولت اين کشور را محکوم و از ديوان بين المللي لاهه محکوميت سران کشور برمه را درخواست کنند.
    
    
    كيهان
    سرمقاله:«هم ترجمه درست بود، هم تحليل!»

    ظاهراً هشداري که هفته گذشته تحت عنوان «بازي خطرناک برجام 2» با هدف «علاج واقعه قبل از وقوع» منتشر شد، به هدف خورد و ولوله اي در اردوگاه برجاميان انداخت که انتظارش را نداشتند... مدعيان اصلاح طلبي ادعا کردند خبري که در مطلب «بازي خطرناک برجام2» بيان شده، کذب است و خبر«مکمل برجام» در سخنان سخنگوي وزارت خارجه فرانسه را«خبري جعلي»! خواندند و براين اساس نتيجه گرفتند تحليل ارائه شده نيز غلط است...
    اگر اشتباهي هم در ترجمه سخنان رئيس جمهوري يا سخنگوي خارجه فرانسه رخ داده باشد، اين سفارت فرانسه است که بايد تکذيب کند. چرا يک روزنامه داراي عنوان اصلاح طلبي و طرفدار دولت به هراس افتاده و وظيفه سفارت فرانسه را به دوش مي کشد؟! آيا هماهنگي بين روزنامه هاي اصلاح طلبان و سفارتخانه هاي خارجي وجود دارد!؟... اصلاح طلبان اگر در ادعاي خود صادق بودند، چرا براي تنوير افکارعمومي و اثبات درستي تکذيبيه کذايي خود، خبر و ترجمه درست سخنان سخنگوي وزارت خارجه فرانسه را منتشر نکردند!!!؟؟؟ چون ترجمه درست همان است که در يادداشت کيهان آمده است.
    
    
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نوآوري در علوم و فناوري غذايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است