|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: شيشه عمر اقتصاد ميانمار در دست دولت هاي اسلامي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


شيشه عمر اقتصاد ميانمار در دست دولت هاي اسلاميرهبر معظم انقلاب در جلسه درس خارج فقه خود در روز سه شنبه، ضمن انتقاد از بي عملي مجامع جهاني و مدعيان حقوق بشر در قبال فجايع ميانمار، بر لزوم ورود و اقدام عملي دولت هاي اسلامي براي توقف اين جنايات تاکيد کردند؛ اقدامات عملي که مي تواند گستره اي وسيع اعم از فشارهاي سياسي، اقتصادي و تجاري را شامل شود.
    بر اين اساس، طبيعي است که با توجه به انفعال کشورهاي اسلامي و سکوت مجامع جهاني، اگر قرار باشد اتفاقي در اين زمينه بيفتد جمهوري اسلامي ايران بايد پرچمدار حرکت در اين مسير باشد. البته دولت و وزارت امور خارجه از ابتداي دور جديد جنايات عليه مسلمانان در ميانمار، رايزني هايي را آغاز کرده اند که از جمله آنها مي توان به نامه نگاري وزير امور خارجه با دبيرکل سازمان ملل و رايزني هاي رئيس جمهور کشورمان با روساي برخي کشورهاي اسلامي اشاره کرد. همچنين وزارت امور خارجه اعلام کرده در اجلاسيه مجمع عمومي سازمان ملل اين موضوع را پيگيري خواهد کرد.
    محسن پاک آيين، سفير پيشين کشورمان در تايلند در همين زمينه، تلاش هاي بين المللي را يکي از اقدامات مورد نياز براي متوقف کردن جنايات دولت ميانمار مي داند و معتقد است: در بعد بين المللي بايد از سازمان ملل خواست اين موضوع را در شوراي امنيت مطرح کند و عليه دولت ميانمار به عنوان اقداماتي که عليه امنيت، صلح منطقه اي و حقوق بشر انجام مي دهد قطعنامه اي تصويب شود.
    سفير سابق ايران در تايلند معتقد است کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد که بعد از سازمان ملل بيشترين عضو را دارد، بايد تحرکي در مقابله با اقدامات دولت ميانمار انجام دهند و طي تماسي با دولت ميانمار يا اعزام فرستاده به آن دولت، وظايف خود را در جهت جلوگيري از تداوم جنايت عليه مسلمانان به عمل آورد.
    هادي شوشتري، رئيس کميته حقوق بشر کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هم گفت: در حوزه سازمان ملل و همچنين سازمان همکاري هاي اسلامي با توجه به اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل فرصت مناسبي است که از وزراي خارجه کشورهاي اسلامي، در سطح وزيران در اين مورد صحبت هايي داشته باشند،چون شاهد بوديم در سطح سران کشورهاي اسلامي در شهر آستانه موضعگيري هايي صورت گرفت.
    شوشتري در گفت وگو با جام جم تاکيد کرد: در حوزه سازمان ملل مخصوصا شوراي حقوق بشر و کميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل نيز با توجه به گستردگي جنايات، بايد اين موارد به عنوان جنايت عليه بشريت پيگيري شود.
    
    اقدامات دستگاه قضا و مجلس
    قوه قضاييه هم در اين زمينه بيکار ننشسته و محمدجعفر منتظري، دادستان کل کشور از انجام برخي مکاتبات با دادستان هاي کشورهاي اسلامي و دعوت از آنان براي اقدام حقوقي مناسب در اين خصوص خبر داده است. به گزارش ايسنا، مجلسي ها نيز ديروز با دعوت از مقامات وزارت امور خارجه، نشستي در کميسيون امنيت ملي برگزار کرده و در اين جلسه 12 بند به عنوان پيشنهادهاي عملي به شرح زير تصويب شد:
    
    1 اعزام هياتي از کميسيون به منطقه و ميانمار
    2 کمک بشردوستانه مجلس و نمايندگان به مسلمانان ميانمار
    3 نامه رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به همتايان خود در مجالس کشورهاي اسلامي
    4 گفت وگوي تلفني رئيس مجلس با روساي مجالس کشورهاي اسلامي
    5 درخواست تشکيل جلسه ويژه وزراي امور خارجه کشورهاي عضو همکاري اسلامي و بررسي موضوع
    6 درخواست از صليب سرخ جهاني براي کمک رساني در ميانمار و بنگلادش
    7 ورود هلال احمر و کمک به مسلمانان ميانمار و درخواست کمک از ديگر سازمان هاي هلال احمر در کشورهاي اسلامي
    8 تماس با کشورهاي چين و روسيه براي حمايت از مسلمانان
    9 صدور بيانيه حقوق بشري کميته حقوق بشر کميسيون در محکوميت موضوع و پيگيري حقوقي مساله
    10 مذاکره با کشورهاي همسايه ميانمار و طرح خطر رشد افراطي گري به دنبال فشارها و اقدامات جنايت آميز عليه مسلمانان ميانمار
    11 فعال کردن سازمان هاي مردم نهاد حقوق بشري در داخل و خارج از کشور
    12 فعال کردن تمامي رسانه ها براي به نمايش گذاشتن جنايات مذکور
    
    تحريم هاي اقتصادي
    اما همان طور که رهبر انقلاب در بيانات اخيرشان تاکيد کردند، يکي از راهکارهاي موجود براي مقابله کشورهاي اسلامي با اقدامات دولت ميانمار، کاهش سطح روابط اقتصادي خود با اين کشور است.
    محسن پاک آيين، سفير پيشين ايران در تايلند در همين زمينه گفت: کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي بايد ترتيباتي اتخاذ کنند که کشورهاي مسلمان ارتباطات سياسي خود را با دولت ميانمار به حداقل رسانده و از همکاري اقتصادي با اين کشور خودداري کنند.
    
    حجم مراودات تجاري ميانمار با کشورهاي اسلامي
    براساس اطلاعات موجود در سازمان تجارت جهاني، ميانمار طي سال 2016، تقريبا 11/7 ميليارد دلار کالا به سراسر جهان صادر کرده است که از اين ميزان، حدود 1/4 ميليارد دلار صرفا به مقصد کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي ارسال شده است.
    به اين ترتيب کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي حدود 12 درصد صادرات ميانمار را به خود اختصاص داده اند. از سوي ديگر اطلاعات منتشرشده از حجم واردات کلي اين کشور طي دوره ياد شده بيانگر آن است که ميانمار 15/7 ميليارد دلار کالا وارد کرده که از اين بخش، رقمي معادل 4/2 ميليارد دلار مربوط به کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي بوده به اين ترتيب يک چهارم از محصولات مورد نياز ميانمار را کشورهاي اسلامي تامين کرده اند. در همين حال، برآورد حجم تجارت خارجي ميانمار نشان مي دهد اين کشور در مجموع 27/4 ميليارد دلار با سراسر جهان مراودات مالي داشته که از اين بخش 5/4 ميليارد دلار مجموعا در اختيار کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي است، بنابراين 5/1درصد از کل مبادلات تجاري مربوط به کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي است. به اين ترتيب طبيعي است که تحريم ميانمار از سوي کشورهاي اسلامي مي تواند دولت اين کشور را وادار به پايان دادن به خشونت ها عليه مسلمانان کند.
    شيشه عمر اقتصاد ميانمار در دست دولت هاي اسلامي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هنرهاي تجسمي
متن مطالب شماره 74، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است