|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: موج گسترده بازداشت مخالفان آل سعود
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


موج گسترده بازداشت مخالفان آل سعود
زمينه سازي بن سلمان براي تصاحب تاج و تخت پادشاهي


ناتواني شاهزادگان کم تجربه عربستان در حل بحران هاي خارجي بخصوص جنگ تجاوزگرانه يمن و کشمکش هاي بيهوده با دولت قطر، اوضاع داخلي اين کشور را تحت تاثير قرار داده است. به دليل سانسور شديد رسانه ها در عربستان، طي روزهاي گذشته برخي فعالان شبکه هاي اجتماعي در داخل و خارج اين کشور اعلام کردند شمار بيشتري از شاهزادگان مخالف عضو خاندان حاکم سعودي، روحانيون و فرهيختگان در چارچوب گسترش سرکوب مخالفان سياسي در اين کشور بازداشت شده اند. مسئولان سعودي اين گزارش ها را تکذيب مي کنند. اين درحالي است که فعالان سعودي مخالف در تبعيد نيز خواستار برگزاري برخي تجمعات اعتراضي گسترده به اشکال گوناگون در روز جمعه (فردا) شده اند. ناظران سياسي، علت اصلي اين دستگيري ها و بازداشت ها را مخالفت احتمالي نخبگان با اقدام بن سلمان براي تصاحب تاج و تخت پادشاهي به دنبال احتمال کنار رفتن پدرش دانستند.
    
    بازداشت هاي وسيع
    برخي منابع سعودي به خبرگزاري رويترز اطلاع دادند مقامات عربستان سلمان العوده، عوض القرني و علي العمري را اوايل اين هفته بازداشت کردند. روز سه شنبه نيز اعلام شد دست کم هشت شخصيت برجسته ديگر از جمله روحانيون، فعالان دانشگاهي و مفسران تلويزيوني و يک شاعر بازداشت شده اند. سازمان القسط که يک سازمان حقوقي عربستان سعودي و مقر آن در لندن است اعلام کرد بازداشت هاي ديگري نيز صورت گرفته است بدون اين که شمار آنها مشخص باشد. يحيي العسيري، رئيس اين سازمان گفت العوده، القرني، فرحان المالکي و مصطفي حسن بازداشت شده اند. خبرگزاري دولتي عربستان مخالفان را به فعاليت هاي جاسوسي به نفع طرف هاي خارجي و ضدامنيت، منافع، روش و توانمندي هاي عربستان سعودي متهم مي کنند. يک منبع سعودي که خواست نامش فاش نشود به رويترز گفت بازداشت شدگان به فعاليت جاسوسي و تماس با رژيم هاي خارجي از جمله گروه اخوان المسلمين که رياض آن را گروهي تروريستي مي داند، متهم هستند.
    گزارش ها مي گويد العوده پس از آن که در توييتر از احتمال حل و فصل اختلاف بين قطر و کشورهاي عربي ديگر استقبال کرد، بازداشت شد. فعالان افزودند زياد بن نحيت شاعر نيز شايد به علت انتشار ويدئويي که در آن خبرنگاران را به علت بهره برداري از اختلاف با قطر براي بدنام کردن يکديگر مورد سرزنش قرار داده، بازداشت شد.
    روز گذشته نيز اعلام شد حسن فرحان المالکي يک مبلغ مشهور سعودي بازداشت شده است. عباس حسن المالکي، فرزند وي با تائيد اين خبر در توييتي نوشت: بعد از سلمان العوده و عوض القرني، مالکي سومين مبلغ سعودي شد که بازداشت مي شود. حسن فرحان المالکي يکي از مبلغان مذهبي جنجالي در عربستان است که مواضع او مخالف و موافق هاي زيادي دارد. درمجموع گفته مي شود طي روزهاي گذشته نزديک به 20 روحاني سعودي بازداشت شده اند. اين موج بازداشت ها در حالي صورت مي گيرد که پيش بيني هاي گسترده اي مبني بر اين امر مطرح است که سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان قصد دارد به نفع پسرش محمد بن سلمان تخت پادشاهي را واگذار کند.
    
    دولت لرزان و قلدر
    مضاوي الرشيد، از مخالفان دولت سعودي مي گويد: دليل بازداشت هاي چند روز اخير برخي شخصيت هاي مخالف در اين است که آنها اهل تفکر هستند. به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري عربي 21، اين مخالف سعودي که در لندن زندگي مي کند، مي افزايد: توييتر گنجايش اين همه هشتگ درباره دستگيري مخالفان سعودي را ندارد. دولت سعودي لرزان و قلدر است. الرشيد افزود: تنها مرد قدرتمند عربستان (بن سلمان)، از سايه خود هم مي ترسد. به همين دليل، چپ و راست مخالفانش را دستگير مي کند. وي اظهار کرد: دستگيري هاي اخير در واکنش به شکست نظام سعودي در جنگ عليه قطر است؛ حالا که قطر در مقابل آنها تسليم نشد، مي خواهند مردم عربستان را به زانو درآورند.
    روزنامه فرامنطقه اي الراي اليوم نيز روز گذشته در تحليلي درباره تحولات داخلي عربستان نوشت: آيا مقامات سعودي استفاده از مشت آهنين را شدت بخشيدند و موج بازداشت اعضاي خاندان حاکم سعودي ادامه خواهد داشت؟ نويسنده در تحليل خود اضافه کرد: اين سياستي خطرناک با عواقبي غيرقابل پيش بيني براي رژيم سعودي شمرده مي شود که چه بسا نتايج معکوسي دارد که نخستين آن، بر هم خوردن ثبات عربستان و بحراني شدن روابط بين حکام سعودي با مردم اين کشور است.
    
    رزمايش مشترک عربستان و مصر
    از سوي ديگر، عربستان و مصر قرار است اواخر هفته جاري رزمايشي مشترک موسوم به فيصل 2017 در چارچوب برنامه آموزشي سالانه که هدف از آن تحکيم روابط همکاري ميان نيروي هوايي دو کشور است، برگزار کنند.
    برنامه هاي توسعه نظامي عربستان در حالي است که ديروز پارلمان اروپا، صادرات سلاح به عربستان را ممنوع کرد. اين واکنشي به اقدامات ضدحقوق بشري رياض در منطقه بود.
    
    جنبش 15 سپتامبر
    گروهي در فضاي مجازي در عربستان تحت نام جنبش 15سپتامبر، متشکل از فعالان عربستاني و مخالفان آل‎سعود در اواسط ماه گذشته ميلادي فراخواني براي آغاز اعتراض در اين کشور در تاريخ 15 سپتامبر (فردا) صادر کرده و خواستار اعتراض مردمي شده است. به گزارش فارس، «حراک 15 سبتمبر»، در قالب جنبشي اعتراضي و مسالمت‎آميز و در راستاي تلاشي جديد براي انجام اعتراضات مردمي عليه خاندان آل‎سعود، بيانيه اي شش بندي صادر کرد که ضمن تاکيد بر تحقق خواسته هاي مردم، تاکيد کرده اين جنبش شامل همه اقشار مردم مي شود. در يکي از اين بندها آمده است: حضور در مکان‎هايي که از سوي جنبش اعتراضي اعلام خواهد شد، براي گروه‎هايي که مکان‎هاي ديگر را انتخاب کردند، الزامي نيست بلکه حتي ترجيح داده مي‎شود تعداد محل استقرار فعالان بيشتر باشد تا نيروهاي سرکوبگر دچار تشتت و سردرگمي شوند. درست است که روز 15 سپتامبر موعد مقرر است، اما اين براي هر گروه فعالي که مي‎خواهد و مي‎تواند قبل از زمان مشخص شده حرکت کند، الزامي ندارد. همچنين ضرورتي ندارد حرکت فعالان بعد از نماز جمعه باشد و صبح تا نيمه‎هاي شب مي توان فعاليت کرد، چراکه مهم هماهنگي و انسجام و تدبير است.
    موج گسترده بازداشت مخالفان آل‌سعود / زمینه‌سازی بن سلمان برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست شناسي جانوري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است