|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: سندرم اولين جشنواره ها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 16 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


سندرم اولين جشنواره ها
جام جم از يك آسيب جدي در عرصه فرهنگ و هنر گزارش مي دهد


جشنواره، کنگره، همايش، هم انديشي، گردهمايي، مهرواره، يادواره، نمايشگاه، گردهمايي يا هر اسم ديگري. اين اصطلاحات را در برنامه هاي فرهنگي و هنري بسيار ديده و شنيده ايم. اتفاقي که معمولا يک يا نهايت دو دوره برگزار مي شوند و بعد با همان سرعتي که پاگرفتند، خاموش و فراموش مي شوند. حال سوال اينجاست که سندرم برگزاري جشنواره هاي موسمي فرهنگي و هنري که معمولا دوامي هم ندارد، ريشه در چه موانعي دارد؟
    به گزارش جام جم، درباره سندرم نخستين جشنواره ها دلايل زيادي مي توان برشمرد؛ از مشکلات بودجه گرفته، تا نبود برنامه ريزي درست، نگاه سياست زده به فرهنگ، بيلان کاري دادن يا شوق آني که همچون ستاره اي رو به افول مي گذارد. اما برگزاري جشنواره ها هر دليلي که داشته باشد، در مغز نمي گنجد که اصلا چرا اين گونه جشنواره ها شکل مي گيرند و چرا اين قدر زود تعطيل مي شوند. به قول شاعر: کاين آمدن و رفتن از بهر چه بود؟
    در نفس برگزاري هر جشنواره اي چند دليل نهفته است. نخست محفل و بستري براي ارائه کردن، دوم ايجاد فرصتي براي ديده شدن، سوم ايجاد رقابت و چهارم ارتقاي محتوا از پس آن رقابت. اما اگر همه جنبه هاي مثبت برگزاري يک جشنواره در عرصه فرهنگ را قلم بگيريم، چطور مي شود جشنواره اي بتواند اين خواسته ها و اهداف را برآورده کند؛ آن هم وقتي اصلا استمرار پيدا نمي کند؟
    به همه اين سوالات و ابهامات يک چيز ديگر را هم بايد اضافه کرد؛ اين که در کشور ما متاسفانه در موارد زيادي ديده شده که يک جشنواره تعطيل مي شود، بعد افراد ديگري همان جشنواره را با همان کارکردها با يک عنوان ديگر برگزار مي کنند. اين ديگر سندرم روي سندرم است.
    يک اتفاق جالب ديگر هم هست، آن هم اين که گاهي مي بينيم چند جشنواره با عناوين مختلف در يک موضوع فرهنگي برگزار مي شود که فقط اسم آنها با همديگر فرق دارد. نکته جالب اين است که هر دو يک کارکرد دارند اما هيچ کدام همديگر را قبول ندارند. در اين شرايط خوش به حال شرکت کنندگان آن جشنواره ها که مي توانند يک اثر را به دو جشنواره بفرستند و احتمالا دو جايزه به جيب بزنند!
    
    مثلث دو ضلعي
    موسي بيدج، شاعر و مترجم درباره سندرم برگزاري نخستين جشنواره هاي فرهنگي و هنري معتقد است: جشنواره هاي فرهنگي يک نياز براي جامعه اي هستند که پر از انباشتگي و تراکم جمعيتي است. اين که تجمعي براي ديده شدن صورت بگيرد يک نياز است. شما اگر کالايي داريد بايد تبليغ شود. حال اگر اين تبليغ فردي باشد ممکن است يک سود داشته باشد، اما اگر دسته جمعي باشد سودش بيشتر مي شود. از اين رو جشنواره ها فرصتي براي تبليغ کالاهاي فرهنگي و بهتر شدن نوع کيفي اين کالاها مي شود. اگر بخواهيم کيفيت را بالا ببريم بايد حرف ديگران را بشنويم. از طرف ديگر گرد هم بودن هم يک مزيت است.
    او در گفت وگو با خبرنگار ما مي افزايد: اما اين که چرا جشنواره ها و کنگره ها استمرار پيدا نمي کند، يک دليل عمده اش اين است که شايد بسياري از کساني که دست اندرکار هستند به کار فرهنگي چندان معتقد نيستند. مثلث سياست، اقتصاد و فرهنگ را در نظر بگيريد. فرهنگ نياز جامعه ما را تشکيل مي دهد، اما در حال حاضر با نگاه ابتدايي مي توان فهميد دو ضلع سياست و اقتصاد بسيار پر رنگ است، درحالي که ضلع فرهنگ بسيار کمرنگ است.
    اين شاعر و مترجم مي گويد: هر وقت صحبت به کالاي فرهنگي مي رسد، گفته مي شود براي فرهنگ دير نمي شود. از ديد اين تفکر شعري که اکنون گفته مي شود، ده سال ديگر هم مي تواند خوانده شود، اما کالايي که امروز توليد مي شود همين امروز بايد تبليغ شود. برهمين اساس فکر مي کنم ما هنوز ياد نگرفته ايم فرهنگ کمتر از سياست و اقتصاد نيست. براي همين در زمينه تخصصي خودم که مدام مي گويم ادبياتمان را به جهان ارائه کنيم، هيچ وقت کاري صورت نگرفته است. نهايت يک دوره جشنواره اي راه افتاده، اما استمرار پيدا نکرده است.
    بيدج تاکيد مي کند: جشنواره هاي فرهنگي را بايد از نظر مالي حمايت کرد. براي فرهنگ بايد هزينه کرد. وزارت فرهنگ بايد خرج کند. وزارت نفت نيست که درآمد داشته باشد. در نتيجه بايد ميان جشنواره هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي تعادلي برقرار شود.
    
    مگر چقدر تقديري داريم؟
    محمد سرير، آهنگساز و رئيس خانه موسيقي نيز به جام جم مي گويد: نيات کساني که جشنواره برگزار مي کنند، بسيار خوب است ولي براي برگزاري جشنواره و کنگره موانع زيادي وجود دارد و برگزارکنندگان بايد از مسير پرتلاطمي بگذرند.
    او ادامه مي دهد: معمولا همه مي خواهند تلاش خود را ارائه کنند، اما چون هر جشنواره اي به عوامل زيادي نياز دارد، معمولا اگر يکي از عوامل تامين نشود، نظم برگزاري جشنواره ها را به هم مي زند. ممکن است موانع و امکانات، اجازه استمرار يک رخداد فرهنگي را ندهد. با اين حال من تصور مي کنم همين حد از برگزاري جشنواره ها هم بايد مورد توجه قرار بگيرد.
    اين آهنگساز و مدير هنري درباره موانع و دلايل نبود استمرار جشنواره هاي فرهنگي چنين بيان مي کند: بجز مسائل مالي، موانع ديگري هم وجود دارد. گاهي اوقات در جشنواره اي قرار است از تعدادي افراد صاحب نظر تقدير شود، اما مگر چند نفر در آن حوزه هستند؟ اين است که نهايت در يکي دو دوره جشنواره اي برگزار و از آن افراد تقدير مي شود و بعد ديگر آن رويداد به پايان مي رسد.
    
    همايش يا نشست يا چي چي؟
    يکي ديگر از اين نخستين ها تغيير عنوان جشنواره با نام هاي وارداتي يا معادل هاي فارسي آنها بي توجه به تفاوت مفهوم اين واژه هاست . از اين رو اين روز ها شنيدن عنوان نخستين همايش، نخستين سمينار، نخستين سمپوزيم، نخستين کنگره، نخستين يادواره، نخستين هم انديشي، نخستين جشنواره، نخستين نشست، نخستين کنفرانس و نخستين گردهمايي چندان چيز عجيبي نيست. هرکدام از اين واژه ها بار معنايي مختلفي دارند که چندان امکان جايگزيني ندارند. اما گويي ديگر شنيدن چنين تعبيري ميان حجم اخبار چندان عجيب نيست که نخستين کنگرهِ گردهمايي و هم انديشي شاعران در نشست ادبي فلان شهرستان کوچک برگزار شود!
    
    تکرار مکررات
    يک نمونه از تکرار مکررات جشنواره ها در عرصه موسيقي را با هم در ادامه مرور مي کنيم.
    نخستين جشنواره موسيقي عشاير
    نخستين جشنواره موسيقي کوچ
    نخستين جشنواره موسيقي غرب کشور
    نخستين جشنواره موسيقي زاگرس
    نخستين جشنواره موسيقي لري
    نخستين جشنواره موسيقي منطقه اي حماسي
    همه اين جشنواره طي دو دهه گذشته در يکي از استان هاي غرب کشور برگزار شده اند.
    براستي چقدر تفاوت ميان نوع موسيقي و برگزارکنندگان و شرکت کنندگان اين جشنواره ها وجود دارد. تال و تنبک و کمانچه زيبايي بسيار دارد و شنيدنش خالي از لطف نيست اما برگزيدن نام هاي مختلف براي برگزاري جشنواره هاي مختلف در يک جغرافيا چه معنا دارد؟
    سندرم اولين جشنواره ها / جام جم از يک آسيب جدي در عرصه فرهنگ و هنر گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 16 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي گيلان
متن مطالب شماره 106، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است