|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: افول دارايي هاي عربستان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5179
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 8 (اقتصاد جهان) > متن
 
 


افول دارايي هاي عربستان
پيامدهاي تجاوز آل سعود به يمن و حمايت از تروريست هاي تكفيري

نويسنده: عماد عزتي
برگرفته از: ديلي صباح

بر اساس آمارهاي رسمي منتشرشده از اقتصاد عربستان به عنوان بزرگ ترين توليدکننده نفت در جهان، تداوم سه ساله کاهش قيمت نفت، در کنار هزينه هاي تجاوز اين کشور به يمن و حمايت مالي از تروريست هاي تکفيري، باعث شده دارايي هاي نقدي رژيم سعودي بشدت کاهش يابد.
    در اين زمينه، برآوردهاي انجام شده از سوي بانک مرکزي عربستان بيانگر آن است که اين کشور، تقريبا 250 ميليارد دلار از دارايي هاي خود را طي سال هاي 2014 تا 2017 از دست داده و اکنون ميزان دارايي هاي نقدي عربستان 509 ميليارد دلار برآورد شده است.
    بانک مرکزي عربستان در گزارش خود آورده، ميزان کاهش سالانه دارايي هاي نقدي عربستان تقريبا سالانه 4/12 درصد بود که طي شش سال گذشته اين رقم بي سابقه بوده است.
    کارشناسان اقتصادي درباره شرايط مالي عربستان مي گويند، اگرچه اين کشور توانسته با اجراي برنامه رياضت اقتصادي کسري بودجه خود را مديريت کند، اما افزايش هزينه هاي نظامي عربستان در خاورميانه و خصوصا يمن باعث شده، همچنان ذخاير ارزي اين کشور روند نزولي داشته باشد.
    
    

    
    اين گروه با اشاره به تغيير مسير قيمت نفت طي يک ماه گذشته معتقدند، کسري بودجه آل سعود که سال قبل تقريبا 26 ميليارد ريال سعودي معادل 9/6 ميليارد دلار بوده، اکنون با توجه به موارد يادشده به نصف کاهش يافته، اما همچنان روند نزولي کاهش ذخاير خارجي کشور نشانه خوبي براي اقتصاد نفتي اين کشور نيست.
    خديجه حاک، مدير تحقيقات منطقه اي بانک NBD در امارات مي گويد: کاهش 36 ميليارد دلاري دارايي هاي خارجي اين کشور بيانگر آن است که درآمدهاي نفتي عربستان به دليل شرايط بازار، محدود بوده و مسئولان براي تامين نيازهاي مالي اقتصاد عربستان مجبور به استفاده از دارايي هاي خارجي خود بوده اند.
    حاک در ادامه تاکيد کرد: اگرچه برخي معتقدند اين روند به دليل فعاليت بخش خصوصي در اقتصاد عربستان بوده، اما نبايد فراموش کنيم هنوز بخش خصوصي واقعي در اين کشور ديده نشده و نمي توانيم روند خصوصي شدن اقتصاد عربستان را جدي بگيريم. اين تحليلگر اقتصادي افزود: نبايد فراموش کنيم، هزينه هاي نظامي عربستان به دليل مداخله اين کشور در مناقشات منطقه و برخي سياست هاي اقتصادي عليه قطر باعث بروز چالش بيشتر شده اما اين واقعيت را بانک مرکزي عربستان اعلام نکرده و نخواهد کرد.
    مدير تحقيقات منطقه اي بانک NBD تصريح کرد: برآوردهاي انجام شده از هزينه هاي نظامي عربستان طي چند سال اخير اگرچه در نمودارهاي اقتصادي اين کشور اعلام نشده، اما کارشناسان اقتصادي متناسب با آنچه در واقعيت روي داده است، پيش بيني کرده اند عربستان سالانه به طور متوسط 7 ميليارد دلار براي تامين منابع نظامي خود هزينه کرده است.
    وي با رد افزايش خروج ارز از اقتصاد عربستان مي گويد: آمارهاي منتشرشده از اقتصاد عربستان که در بانک مرکزي وجود دارد، بيانگر اين نيست که منابع ارزي عربستان در حال خروج از اقتصاد توسط بخش خصوصي است بلکه کاملا نشان مي دهد خود دولت براي تامين نيازهاي مالي خود اقدام به ارزفروشي کرده و منابع خارجي خود را براي مقاصد نظامي هزينه کرده است.
    
    سرمايه گذاري خارجي بهانه اي تازه
    مدير يکي از بانک هاي بزرگ عربستان که نخواست نامش در اين گزارش منتشر شود، مي گويد: بخش عمده کاهش دارايي خارجي عربستان به دليل انتقال پول براي سرمايه گذاري هاي خارجي توسط مسئولان دولتي بوده است، با اين برنامه که قرار است عربستان به فناوري هاي نوين دست يابد.
    
    به گفته وي، رياض قصد دارد سرمايه گذاري هاي مختلفي خارج از مرزهاي عربستان انجام دهد تا بتواند با استفاده از بازده اقتصادي آنها کاهش درآمدهاي نفتي خود را جبران کند. به عنوان مثال، سال گذشته قرارداد 45 ميليارد دلاري سرمايه گذاري پنج ساله عربستان در يک صندوق فناوري ژاپني امضا شد که قرار است علاوه بر انتقال فناوري، منافع اقتصادي قابل توجهي نيز به عربستان بازگردانده شود، اما نکته جالب اينجاست که مسئولان اعلام کرده اند، رقمي که قرار بوده، طي پنج سال سرمايه گذاري شود تاکنون نزديک به نيمي از آن يعني 20ميليارد دلار سرمايه گذاري شده است.
    
    

    
    اين مدير بانکي افزود: اگرچه اجراي چنين برنامه هايي مي تواند منطق اقتصادي داشته باشد، اما با در نظر گرفتن اين که بسياري از اطلاعات مربوطه به صورت پنهان است، دور از واقعيت نيست اگر بگوييم چنين اتفاقي نيفتاده و عربستان به بهانه سرمايه گذاري خارجي، منابع مالي خارجي خود را هزينه کرده تا بتواند به افکار عمومي دليل منطقي ارائه کند.
    وي با اشاره به افزايش کم قيمت نفت در بازارهاي بين المللي مي گويد: اگرچه قيمت نفت در بازارهاي بين المللي روند صعودي به خود گرفته، ولي با در نظر گرفتن اين که طلاي سياه، تنها يک دلار در بازار بين المللي افزايش قيمت داشته، همچنان کسري بودجه در عربستان مشهود است و دولت براي تامين نيازهاي مالي خود بايد از منابع خارجي استفاده کند. به همين دليل برآورد مي شود، کسري بودجه براي سال 2017 کمي بيشتر از 79/52 ميليارد دلار باشد که قبلا اعلام شده است.
    در همين حال، سعيد الشيخ، اقتصاددان ارشد گروه بانک اقتصاد ملي در عربستان گفت: شرايط فعلي اقتصاد اين کشور بيانگر آن است که در آينده هم مشکل کسري بودجه در کشور تجربه مي شود و دولت براي تامين نيازها بايد منابع خارجي خود را هزينه کند.
    سعيد الشيخ افزود: فروش اوراق قرضه براي کاهش 35 درصدي کسري بودجه دولت و تامين منابع مالي آن بيانگر آن است که مشکلات اقتصادي روبه کاهش نيست، بلکه احتمال بحراني شدن آن وجود دارد، چون در حال حاضر تنها راه تامين منابع مالي مورد نياز براي بازخريد اوراق يادشده، منابع مالي خارجي دولت است که تاکنون فقط 9ميليارد دلار سود آن بوده است.
    
    افول دارايي هاي عربستان / پيامدهاي تجاوز آل سعود به يمن و حمايت از تروريست هاي تکفيري
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 8 (اقتصاد جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "عماد عزتي"

  فتح المبيني ديگر... / جام جم از پيشرفت طرح 50 هزار هكتاري استان ايلام گزارش مي دهد
عماد عزتي، جام جم 2/2/97
مشاهده متن    
  توفيق گردشگري در گرو تشكيل وزارتخانه است / گفت و گوي جام جم با مديركل پيشين اطلاعات و آمار سازمان ميراث فرهنگي
عماد عزتي، جام جم 26/1/97
مشاهده متن    
  گردشگري؛ حامي نامرئي كالاي ايراني / كارشناسان در گفت و گو با جام جم مطرح كردند
عماد عزتي، جام جم 18/1/97
مشاهده متن    
  زندگي در دشت سيستان دوباره جاري مي شود / گزارش جام جم از ميزان پيشرفت و دستاوردهاي پروژه آبرساني به خطه سيستان در استان سيستان و بلوچستان
عماد عزتي، جام جم 19/12/96
مشاهده متن    
  بسته سفرهاي ايراني ارزان مي شود؟ / گزارش جام جم از اهميت طرح سفر نوروز 97 در آينده گردشگري ايران
عماد عزتي، جام جم 13/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت پسماند سبززيور
متن مطالب شماره 9، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است