|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: ماسوله در آستانه جهاني شدن
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5179
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


ماسوله در آستانه جهاني شدن


نويسنده: فاطمه مراد زاده

ماسوله آنقدر زيبا، باقدمت و تماشايي هست که حتي اگر گذرتان به آنجا نيفتاده، باز نام و وصفش را شنيده باشيد، حالا اين شهر زيباي تاريخي بيش از هر زمان ديگري در تکاپوست تا خود را به رخ جهانيان هم بکشد؛ با ثبت در ميراث جهاني يونسکو و زماني که به گفته مديران سازمان ميراث فرهنگي چندان دور نخواهد بود.
    به گزارش جام جم، برخي روستاي ماسوله عنوانش مي کنند، و برخي شهر ماسوله، اما شايد فرق زيادي نکند، زيرا نام ماسوله خود به تنهايي آنقدر چشم نواز و يگانه و پرآوازه هست که عنوان روستا يا شهر تغيير چنداني در هويت ذاتي آن ندهد. گرچه مسئولان محلي ماسوله (و همچنين برخي پژوهشگران ) مي گويند عنوان رايج روستا براي اين خطه صحيح نيست، زيرا ماسوله ساختار شهري دارد و اين هويت و مدنيت را مرهون عمر 800 ساله خود است که به حدود قرن هفتم هجري مي رسد. اين عمر 800 ساله البته قدمت شکل گيري ساختار منسجم مسکوني و اجتماعي شهري آن را نشان مي دهد، وگرنه طبق بررسي هاي باستان شناسي، آمار استقرار و سکونت آدمي در اين منطقه به عصر آهن يعني هزاران سال پيش بازمي گردد.
    شايد معرفي کردن ماسوله به عنوان روستا بيشتر به اين دليل باشد که ظاهر آن با ديگر زيستگاه هاي البرز که همگي قريه و روستا هستند، تفاوت زيادي نمي کند، اما به عقيده سيدمحمد بهشتي، رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، اگر ملاک را مدنيت قرار دهيم، قطعا ماسوله شهر محسوب مي شود و وجود بازاري با چند صد دکان و چند کاروانسرا و ساختارهايي چون کلانتري و شهرداري بهترين گواه براي مدنيت و شهر بودن ماسوله است.
    به هر روي ماسوله با هر عنواني که خطابش کنيم، با آن منظر سرسبز و جنگلي و چشم نواز، با آن آب و هواي مطبوع و بي نظير و با آن خانه هاي پله اي آرميده بر شيب کوه، اين روزها آماده مي شود تا بختش را براي جاي گرفتن در فهرست جهاني يونسکو بيازمايد. اين خبري است که فرهاد نظري، مديرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به جام جم مي دهد و مي گويد: پرونده ماسوله اکنون مراحل نهايي تدوين را طي مي کند و پس از تکميل آن را به عنوان يک منظر فرهنگي طبيعي به يونسکو ارسال و معرفي مي کنيم تا در صورت موافقت به ثبت جهاني برسد.
    نظري در عين حال مي افزايد: ارائه پرونده ماسوله تا پيش از سال 2019 امکان پذير نخواهد بود، زيرا هر کشور در سال يک سهميه بيشتر براي ثبت جهاني ندارد و ما امسال يزد را به ثبت رسانديم و براي سال 2018 نيز پرونده دو منطقه ارسباران و محور ساساني فارس را آماده و براي بررسي به يونسکو ارسال کرده ايم، بنابراين پرونده ماسوله احتمالا يکي از گزينه هاي ما براي ارائه در سال 2019 خواهد بود.
    
    موانع ثبت ماسوله
    به گفته اين مقام مسئول، ماسوله همين حالا هم تقريبا شرايط ثبت جهاني را دارد و شايد تنها موانع ثبت آن، مشکلاتي چون ساخت و سازهاي جديد در بافت تاريخي است، به همين خاطر و همچنين از آنجا که آثار ارزشمند متعددي در کشورمان براي ثبت در ميراث يونسکو وجود دارد، قطعا باز هم بايد بررسي بيشتري براي ارسال پرونده ماسوله صورت بگيرد، تا با انتخاب بهترين گزينه، شانس خود را براي ثبت قطعي يک اثر از دست ندهيم.
    موضوع ساخت و سازهاي جديد در ماسوله، گرچه به عنوان يکي از موانع احتمالي ثبت جهاني آن مطرح مي شود، اما به عقيده برخي مسئولان محلي چون مصطفي پورعلي، مدير پايگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ماسوله چندان نگران کننده نيست، زيرا سال هاست که ساخت و سازهاي جديد براساس الگوهاي مورد موافقت ميراث فرهنگي انجام مي شود.
    پورعلي با تاکيد بر اين که در نهايت اين بازرسان يونسکو هستند که پس از بازديد، نظر نهايي را در اين خصوص مي دهند، مي افزايد: اگرچه بحث ثبت جهاني ماسوله از سال 89 به طور جدي مطرح شده، اما اين شهر از سال 80 پايگاه ميراث فرهنگي و يگان حفاظت شبانه روزي دارد و از سال 76 تاکنون نيز هيچ ساخت و ساز ناهمگون و جديدي در بافت تاريخي اضافه نشده است. ضمن اين که از سال 89 که بحث ثبت جهاني ماسوله به طور جدي تري مطرح و پيگيري شد، با کمک و نظارت کامل سازمان ميراث فرهنگي، هر گونه نوسازي، بازسازي و بهسازي با الگوهاي قديمي و تاريخي مورد نظر ميراث و طبق استانداردهاي يونسکو صورت مي گيرد و همه نهادها و ارگان ها نيز موظف به همکاري و رعايت اين ملاحظات هستند.
    
    صنايع دستي چيني؛ امتياز منفي
    اين مسئول در پاسخ به اين پرسش که آيا عرضه محصولات چيني در بازار سنتي ماسوله امتياز منفي براي ثبت آن به شمار مي رود يا نه، مي گويد: کالاهاي خارجي و عمدتا چيني امروزه حتي در بازار ونيز ايتاليا نيز به چشم مي خورد و شايد گريزي از آن نباشد، اما به هر روي يک نقطه ضعف به شمار رفته و معاونت صنايع دستي در تلاش براي حذف آن از بازار ماسوله و جايگزيني صنايع دستي ايراني به جاي آن است.
    مدير پايگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ماسوله با اشاره به اين که چند سالي است که هم مردم و هم مسئولان ماسوله، تمام فعاليت ها و برنامه هاي خود را با تکيه بر استانداردهاي يونسکو و در راستاي آماده سازي اين منطقه براي ثبت جهاني برنامه ريزي و اجرايي مي کنند، يادآور مي شود که در همين راستا به برگزاري جشنواره هاي محلي متعددي اقدام کرده ايم که برگزاري جشنواره پنير محلي ماسوله در سال گذشته يکي از اين اتفاقات بود. راه اندازي موزه هاي متعدد از جمله موزه مردم شناسي و تلاش براي احياي آسياب بزرگ و تاريخي ماسوله، احياي خشت زني و ارسي سازي نيز از ديگر اتفاقاتي است که در اولويت هاي کاري ما قرار گرفته است.
    جمعيت ماسوله طبق آخرين سرشماري 600 نفر است که به گفته پورعلي، در اوج زمان گردشگري مثل نوروز و تابستان به 15 هزار نفر هم مي رسد. خوشبختانه اين شهر تاريخي زيبا از امکانات اقامتي خوبي نظير دو هتل و يک مهمانپذير در داخل بافت برخوردار است و تقريبا بيش از 50 درصد خانه هاي تاريخي آن هم امکان اقامت به صورت خانه مسافر دارند.
    
    ماسوله در آستانه جهاني شدن
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بارآثار ديگري از "فاطمه مراد زاده"

  عشاير ركورددار اهداي عضو / كهگيلويه و بويراحمد در صدر اهدا كنندگان عضو قرار دارد
فاطمه مراد زاده، جام جم 31/2/97
مشاهده متن    
  جام جم گزارش مي دهد:جاده مرگ خرس ها
فاطمه مراد زاده، جام جم 13/9/96
مشاهده متن    
  بي پناهي آثار ملي / 86 سال پس از ثبت ملي اولين اثر تاريخي ايران،آثار ثبت شده هنوز وضع مناسبي ندارند
فاطمه مراد زاده، جام جم 25/6/96
مشاهده متن    
  غم نامه مرگ تالاب هاي فارس / انجمن هاي مردم نهاد فارس از رئيس جمهور براي نجات تالاب هاي اين استان كمك خواستند
فاطمه مراد زاده، جام جم 13/6/96
مشاهده متن    
  تعظيم مرزها به زائران اربعين / اين روزها مهران، شلمچه و چزابه براي استقبال از زائران آماده مي شوند
فاطمه مراد زاده، جام جم 31/6/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه گردشگري علم و فرهنگ
متن مطالب شماره 10، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است