|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: فرجام«اون» روي ميز بررسي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


فرجام«اون» روي ميز بررسي
ترامپ با تيم امنيتي اش درباره كره شمالي تشكيل جلسه داد


گروه جهان/ پس از جنگ هاي لفظي گاه و بيگاه دونالد ترامپ با کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي، رئيس جمهوري امريکا در تازه ترين اقدام، با تيم امنيت ملي دولت خود تشکيل جلسه داده و درباره «گزينه هاي پاسخ به کره شمالي» مذاکره کرد.
    کاخ سفيد سه شنبه شب به وقت امريکا در بيانيه اي درباره اين نشست امنيتي اعلام کرد: «پرزيدنت ترامپ با تيم امنيت ملي خود شامل جيمز ماتيس، وزير دفاع و جوزف دانفورد، رئيس ستاد مشترک ارتش امريکا ديدار کرد تا علاوه بر دريافت گزارش هايي از آنها، بر طيفي از گزينه هاي پاسخ به هرگونه تهاجم کره شمالي يا در صورت لزوم جلوگيري از تهديدهاي هسته اي کره شمالي عليه ايالات متحده و متحدانش، بحث و گفت و گو کند.»
    هر چند گزارش هاي منتشر شده ، مشخص نکرده اند. گزينه هاي مورد نظر ترامپ وتيم امنيتي اش به طور مشخص چه چيزهايي بوده است. اما روز شنبه دونالد ترامپ در توئيتي نوشته بود :«تنها يک چيز درباره کره شمالي نتيجه بخش است» که تحليلگران استنباط کرده بودند مقصود جنگ و استفاده از تسليحات هسته اي است.
    رئيس جمهوري امريکا سه روز قبل نيز در صفحه توئيتر خود نوشت: «کشور ما به مدت 25 سال در برخورد با کره شمالي ناموفق بوده است، ميلياردها دلار از دست داده و چيزي به دست نياورده است. سياست، موثر نبوده است.» اگر چه او در اين پيام، آشکارا به گزينه نظامي اشاره نکرد اما به عقيده بسياري از ناظران بين المللي وقتي ترامپ سياست را بي فايده دانسته پس تمرکزش بر گزينه نظامي است.
     کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي هم در اين جنگ لفظي ساکت نماند و شنبه گذشته يک بار ديگر بر گسترش برنامه تسليحات هسته اي کشورش اشاره کرد و گفت، اين تسليحات هسته اي يک بازدارنده قدرتمند و ضامن حق حاکميت کره شمالي است. کره شمالي نه تنها در مقابل تهاجم هاي لفظي ترامپ ساکت نمي ماند بلکه در مقابل مانورها و تمرينات نظامي امريکا و متحدانش در منطقه نيز بسرعت واکنش نشان مي دهد.
    به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري يونهاپ کره جنوبي، روز سه شنبه نيز پس از آنکه «ري چئول هي»، يکي از قانونگذاران کره جنوبي با استناد به گزارش هاي وزارت دفاع کشورش فاش کرد، احتمالاً هکرهاي کره شمالي اسناد فوق محرمانه نظامي ارتش کره جنوبي را به سرقت برده اند، امريکا به همراه کره جنوبي و ژاپن مانورهاي نظامي هوايي مشترکي در شرق و غرب شبه جزيره کره انجام دادند تا از اين طريق قدرت نظامي هوايي خود را در معرض ديد کره شمالي قرار دهند. در اين مانور به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، امريکا دو بمب افکن مافوق صوت B1B خود را از جزيره گوام بر فراز شبه جزيره کره به پرواز درآورد. اقدامي که بي ترديد از سوي کره شمالي تحريک آميز تلقي مي شود و احتمالاً بي پاسخ نخواهد ماند. بويژه اينکه پيونگ يانگ پيشتر تهديد کرده بود، گوآم را هدف حملات موشکي خود قرار خواهد داد.
    بنا بر اظهارات قانونگذار کره جنوبي، هکرهاي کره شمالي سپتامبر گذشته با نفوذ به مرکز اطلاعاتي وزارت دفاع کره جنوبي، فايل هاي محرمانه اي مانند برنامه هاي عملياتي 5015 و 3100 را به سرقت برده اند. برنامه عملياتي 5015 شامل آخرين طرح هاي مشترک سئول - واشنگتن براي يک جنگ تمام عيار با پيونگ يانگ از جمله «نقشه حذف» کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي است.
    برنامه 3100 نيز برنامه سئول براي مقابله با تحرکات محلي کره شمالي است. دوشنبه گذشته نيز خبرگزاري يونهاپ کره جنوبي به نقل از يک منبع در وزارت دفاع اين کشور گزارش داد، ترامپ، رئيس جمهوري امريکا در سفري که ماه آينده ميلادي به کره جنوبي خواهد داشت، احتمالاً از منطقه غيرنظامي واقع شده در مرز دو کره ديدار خواهد کرد. در صورتي که چنين شود، اين اقدام نيز از سوي کره شمالي اقدامي تحريک آميز قلمداد مي شود، زيرا حساسيت هاي زيادي روي اين منطقه بين دو کره وجود دارد.
     در اين زمينه خبرگزاري يونهاپ کره جنوبي ديروز چهارشنبه اعلام کرد، چند روز است که نيروهاي هوابرد، زميني و دريايي کره شمالي مشترکاً با برخي از تجهيزات نظامي پيشرفته تمريناتي را براي نفوذ در نيروهاي نظامي امريکا و کره جنوبي انجام داده اند. در اين تمرينات نيروهاي کره شمالي از وسايلي به وزن سه تا چهار کيلوگرم موسوم به پاراگلايدر استفاده مي کنند که قابل حمل روي پشت انسان است و براي حملات سريع به يک هدف مورد استفاده قرار مي گيرد. اين نخستين بار است که اين نيروها چنين تمريناتي را انجام مي دهند و نيروهاي ويژه کره شمالي يک منطقه فرضي را که شباهت زيادي به فرماندهي نيروهاي امريکا و کره جنوبي دارد ايجاد کرده و در آن رزمايش برگزار مي کنند. پاراگلايدرها وسايلي هستند که قابليت پرواز در ارتفاع پايين را دارند و ارتش کره جنوبي نگران است که اگر چنين حملاتي در شب صورت گيرد رهگيري آن بسيار دشوار خواهد بود. در ماه هاي اخير نيز کره شمالي چند آزمايش موشکي انجام داده و موشک هايي را شليک کرده که براي نخستين بار در سال هاي گذشته از حريم هوايي ژاپن گذشت. اين موضوع زنگ خطر را براي ژاپن، کره جنوبي و ديگر متحدان واشنگتن در منطقه به صدا درآورده و تنش ها را افزايش داده است.
    در حالي که ترامپ مي کوشد با اتخاذ سياست هاي تهاجمي در بخش سياست خارجي امريکا، محبوبيت رو به نزول خود را افزايش دهد و مُهر غيرمحبوب ترين رئيس جمهوري تاريخ امريکا را از پيشاني خود پاک کند، بسياري از سياستمداران امريکايي و کارشناسان بين المللي نگران عواقب در گرفتن جنگ بين امريکا و کره شمالي هستند. کريس مورفي، سناتور دموکرات روز دوشنبه با هشدار در خصوص آغاز يک جنگ احتمالي با کره شمالي گفت: زمزمه بحث هاي جنگي جدي تري را از کاخ سفيد و منابع نزديک به آن مي شنويم. کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه پيشين امريکا نيز به دونالد ترامپ هشدار داد، مراقب لفاظي هايش عليه کره شمالي باشد و اجازه دهد ديپلماسي سطح تنش ها ميان دو کشور را کاهش دهد. او گفت: «کره شمالي با تسليحات هسته اي غيرقابل قبول است و رهبر کره شمالي شخصيت عجيب و غريبي دارد و ايالات متحده اين را نمي پذيرد اما گمان مي کنم اکنون زمان آن است که يک گام عقب برويم و اجازه دهيم ديپلماسي کار خودش را انجام دهد.» حتي در ميان اعضاي کابينه ترامپ نيز اين نگراني وجود دارد به طوري که وزير دفاع امريکا در روزهاي اخير با تاکيد بر اينکه واشنگتن هنوز هم به راه حل ديپلماتيک براي حل بحران شبه جزيره کره اميد دارد، گفت، با اين حال ارتش بايد آماده (اقدام نظامي) باشد. وزارت دفاع کره جنوبي نيز ديروز چهارشنبه با انتشار اطلاعيه اي که در «هرالد کره جنوبي» منتشر شد، اعلام کرد: نيروهاي مسلح اين کشور براي مهار هرگونه تحرک خطرناک از سوي کره شمالي در آماده باش کامل به سر مي برند.
    
    برش
    کلينتون: ترامپ خطرناک ترين رئيس جمهوري تاريخ امريکاست

    هيلاري کلينتون، وزير خارجه سابق امريکا و رقيب انتخاباتي ترامپ در سال 2016 در مصاحبه اي که با شبکه تلويزيوني اي بي سي داشت، ترامپ را خطرناک ترين رئيس جمهوري تاريخ امريکا توصيف کرد و گفت: «جهان بايد نگران رهبري ترامپ باشد، زيرا او تحريک کننده است، خود کنترلي ندارد، عمدتاً به اين فکر مي کند که چگونه به او نگاه مي شود و مردم چگونه درباره او فکر مي کنند. او کينه جو است.» به گزارش ايسنا، هيلاري در جريان فراخوان هاي انتخاباتي خود در سال 2016 نيز هشدار داده بود که ترامپ خطرناک ترين نامزد براي ورود به کاخ سفيد است.

    
    
    فرجام«اون» روي ميز بررسي / ترامپ با تيم امنيتي اش درباره كره شمالي تشكيل جلسه داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جامع اطفال
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، Aug 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است