|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: مشكلات راه اندازي يك شهرك نساجي در البرز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


مشكلات راه اندازي يك شهرك نساجي در البرز
سازمان محيط زيست: شهرك صنعتي داريم ، چرا در خارج از شهرك صنعتي قرار است شهرك ديگري احداث شود

نويسنده: ايران واشقاني فراهاني

راه اندازي يک شهرک نساجي در محلي که در گذشته کارخانه نساجي معتبري در مرکز شهر نظرآباد بوده با نقدهاي مثبت و منفي در استان البرز مواجه شده و موافقان و مخالفان را درخصوص چرايي اجراي اين طرح و روند آن به چالش کشيده. موافقان اجراي اين طرح، وجود زيرساخت هاي اوليه و نقشي را که نساجي در ايجاد اشتغال استان دارد مطرح مي کنند و مخالفان مخاطرات زيست محيطي، مشکلات شهري براي مردم و هزينه هاي اضافي ايجاد اين شهرک را مورد نقد قرار داده اند.
    
    شائبه انجام اقدامات غيرقانوني در احداث شهرک صنعتي نساجي
    دادستان عمومي و انقلاب نظرآباد با بيان اينکه با احداث شهرک صنعتي نساجي مخالف هستيم، گفت: در حالي که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در ساماندهي مشکل فاضلاب شهرک صنعتي نظرآباد موفق نبوده، به دنبال راه اندازي شهرکي ديگر در اين شهر است.
    قيومي در مورد راه اندازي شهرک نساجي در شهر نظرآباد، اظهار داشت: مکاني که براي شهرک نساجي در نظر گرفته شده، فاقد مجوز و نامناسب براي ايجاد شهرک صنعتي نساجي است. در نظرآباد 2 شهرک صنعتي وجود دارد و اگر کسي دلش براي بيکاري و اشتغال مي سوزد، در همين شهرک هاي صنعتي اشتغالزايي کند.
    وي با بيان اينکه اين مکان محل احداث شهرک نيست، گفت: شهرک هاي صنعتي فعلي نيز با مشکلات تصفيه خانه آب روبه رو است و تصفيه خانه يکي از اين شهرک ها يک روز فعال بوده و خيلي از روزها فعال نيست.
    دادستان عمومي و انقلاب نظرآباد با بيان اينکه مشکلاتي در زمينه تصفيه خانه وجود دارد که موجب ناراحتي مردم و ايجاد بوي بد در منطقه شده، افزود: بلايي که مردم اشتهارد به آن مبتلا هستند، در حال تکرار براي مردم نظرآباد است. با احداث شهرک صنعتي نساجي مخالف هستيم چون بوي فاضلاب آن براي مردم قابل تحمل نيست و مشکلاتي در زمينه منابع طبيعي و اراضي ملي وجود دارد. فاصله شهرک صنعتي با شهر حدود يک کيلومتر است و اين موضوع موجب آلودگي زيست محيطي و بوي بد در منطقه مي شود. فضاي اين شهرک در محدوده قانوني شهر قرار گرفته و همه اين موارد مصيبت هايي است که در آينده گريبانگير شهر مي شود.
    وي با بيان اينکه محيط زيست هم با احداث اين شهرک بشدت مخالف است، عنوان کرد: محيط زيست که يکي از ارگان هاي مدافع حقوق مردم است، اعلام کرده که شهرک صنعتي داريم و چرا در خارج از شهرک صنعتي قرار است شهرک ديگري احداث شود.
    قيومي با بيان اينکه سياست دولت تمرکز واحدهاي صنعتي در شهرک هاي صنعتي است، گفت: اينگونه نيست که هر وزارتخانه بخواهد در مکان دلخواه شهرک صنعتي ايجاد کند و بايد اين مکان براي ايجاد شهرک صنعتي مهيا شود. دادستان عمومي و انقلاب نظرآباد با بيان اينکه يکي از شهرک هاي صنعتي افتتاح شده تصفيه خانه ندارد، عنوان کرد: اين اقدام شائبه انجام اقدامات غيرقانوني و دور زدن قانون را به دنبال دارد و موجب آسيب ديدگي مردم مي شود و مديراني که معلوم نيستند بمانند، باعث ايجاد مشکل براي مردم در آينده مي شوند. سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز معتقد است که از نظر قانوني هيچ مشکلي نيست، اما ما مي گوييم آيا حتي اگر از نظر قانوني مشکلي نباشد، اما از نظر انساني و اخلاقي بايد از وي پرسيد که احداث شهرک صنعتي با چه قيمتي قرار است انجام شود.
    وي با بيان اينکه سازمان مذکور در ساماندهي مشکل فاضلاب شهرک صنعتي نظرآباد مانده است و به دنبال راه اندازي شهرکي ديگر در اين شهر است، گفت: تا جايي که بتوانم و مطابق قانون باشد در مقابل اين کار مي ايستم و اگر برخلاف قوانين و مقررات باشد و محيط زيست اجازه ندهد و آنها هم بخواهند بدون دريافت نظر محيط زيست اقداماتي انجام دهند، در مقابل آنها ايستاده و از محيط زيست حمايت خواهم کرد.
    
    فقدان تصفيه خانه استاندارد
    همچنين«فردين حکيمي» سرپرست اداره کل محيط زيست استان البرز با اشاره به پيشينه اين مکان، اظهار داشت: يک شرکت ريسندگي و بافندگي در قالب طرح توسعه، قصد دارد شهرک صنعتي نساجي احداث کند، اما با توجه به کمبود منابع آب و خطر خشکسالي با احداث شهرک هاي صنعتي آب بر مخالفيم و تاکيدمان بر احداث واحدهاي صنعتي کم آب بر و غير آلاينده با تکنولوژي پيشرفته و مدرن است. متاسفانه اخيراً در شهرک صنعتي نظرآباد درخواست هايي در خصوص راه اندازي صنعت نساجي و صنايع غذايي مطرح است که لازمه آن مصوبه هيات وزيران و گزارش ارزيابي زيست محيطي است. شهرک هاي صنعتي هشتگرد، نظرآباد، اشتهارد و سيمين دشت که در گذشته مجوز فعاليت گرفتند، هنوز در زمينه پيشرفت تصفيه خانه آنها به نتيجه مطلوبي نرسيده ايم. هر چند با تاکيد و تذکر، کمي فاضلاب غير استاندارد اين مراکز صنعتي بهبود يافته، اما هنوز رضايت بخش و مورد تاييد نيست و نگراني در اين زمينه وجود دارد، به طوري که مقام قضايي در مقام دفاع از حقوق مردم به عنوان مدعي العموم ورود کرده است.
    سرپرست اداره کل محيط زيست البرز خاطرنشان کرد: چرا ايجاد اشتغال را در توسعه صنعت مي بينيم؟ نمي توان دراين منطقه خدمات گردشگري، بيمارستاني، گلخانه پيشرفته و ديگر مشاغل همسو با محيط زيست ايجاد کرد؟
    
    با استقرار صنايع آب بر مخالف هستيم
    «ابوالقاسم پاليز گير» فرماندار ساوجبلاغ هم با اشاره به وضعيت نامناسب سفره هاي زير زميني گفت: برداشت اضافه آب از منابع زير زميني ساوجبلاغ ممنوع است.
    پاليزگير با اشاره به وضعيت منابع آبي و لزوم صيانت همگاني از سفره هاي آب زيرزميني اظهار داشت: چالش
    کم آبي يکي از مهم ترين آسيب هاي پيش رو در بخش منابع آب زيرزميني است که اميدواريم با صرفه جويي و مديريت صحيح در مصرف بتوانيم نسبت به رفع اين چالش گام برداريم.
    فرماندار ساوجبلاغ با تاکيد بر اينکه حامي صنايع هستيم، اما با استقرار صنايع آب بر مخالف هستيم، از شهرداري ها و صنايع آب بر خواست، از پساب موجود در اين شهرستان استفاده کنند.
    در حالي که پيش از اين نايب رئيس انجمن صنايع همگن نساجي استان البرز هم از ظرفيت اين استان براي ايجاد بزرگ ترين شهرک تخصصي صنايع نساجي و پوشاک کشور خبر داده بود، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز نيز اشاره داشت که مجموعه کارخانه هاي ريسندگي و بافندگي مورد بحث با 2 شهرک نساجي احيا مي شود و 80 هکتار براي ايجاد دو شهرک نساجي در نظر گرفته شده است. با وجود اين بايد کارشناسان با انجام مطالعات زيست محيطي مخاطرات احداث اين شهرک را در مرکز شهر نظرآباد که با آلايندگي و مصرف آب زياد همراه است بررسي و تبعات آن را مورد ارزيابي قرار دهند.
    
    برش
    موافقان: تکنولوژي مي آيد، اشتغالزايي مي شود

    «رحيم بنامولايي» رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان البرز که يکي از موافقان اجراي اين طرح است اظهار داشت: در خصوص احداث شهرک نساجي که قرار است در محل يک شرکت قديمي که برندي معروف بود احداث شود، هزينه زيادي براي به روز کردن زيرساخت ها نياز دارد، اما چون در استان البرز ظرفيت خوبي براي نساجي وجود دارد، پيشنهاد مي کنم سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک هاي صنعتي در اصلاح زيرساخت ها اقدام و آن را به بخش خصوصي واگذار کنند. انجمن صنايع نساجي برنامه خوبي براي آنجا دارد. با توجه به زيرساخت که بايد اصولي و متناسب با صنعت نساجي نوين باشد، با ماشين آلات حلاجي، ريسندگي، بافندگي، چاپ و رنگرزي مي توان زمينه اشتغال افراد زيادي را فراهم کرد. بنامولايي افزود: اگر در طراحي اين شهرک با نگاهي نو به بحث تبديل کردن محصولات نساجي به پوشاک و صادرات محصولات دوخته شده توجه شود و از گام نخست طراحي پارچه به منظور توليد و تبديل آن به کالا با تکنولوژي روز دنيا باشد، نظر مثبتي به راه اندازي اين شهرک دارم و با آن موافقم،زيرا نساجي در گذشته پراشتغال ترين صنعت بود که اگر دوزندگي نيز اضافه شود، زمينه اشتغال بالايي فراهم خواهد شد. براي رفع مشکل آب در بخش رنگرزي هم با تمهيداتي که داريم مي توان مديريت کرد. فضاهاي خالي را به زنجيره تکميل توليد اختصاص دهيم و زمينه توليد مواد اوليه شيميايي و رنگ نساجي را که در کشور وجود ندارد، با جذب سرمايه گذار خارجي و انتقال تکنولوژي روز دنيا به کشور فراهم کنيم.

    
    مشكلات راه اندازي يك شهرك نساجي در البرز / سازمان محيط زيست: شهرك صنعتي داريم ، چرا در خارج از شهرك صنعتي قرار است شهرك ديگري احداث شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "ايران واشقاني فراهاني"

  جاي خالي نيروي زن در اورژانس البرز / اگر امدادگر زن در محل حادثه حضور داشته باشد، به كاهش استرس حادثه ديدگان زن و همراهانش كمك زيادي مي كند
ايران واشقاني فراهاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  رفع موانع گازرساني به جاده چالوس
ايران واشقاني فراهاني، ايران 14/5/97
مشاهده متن    
  13 زنداني از بند رها شدند / با كمك زوج نيكوكار البرزي
ايران واشقاني فراهاني، ايران 3/5/97
مشاهده متن    
  رشد قارچ گونه كمپ هاي ترك اعتياد در كمالشهر
ايران واشقاني فراهاني، ايران 31/4/97
مشاهده متن    
  كمبود فضاي بازي استاندارد براي كودكان البرزي / كرج به عنوان مركز استان البرز با حدود 2 ميليون نفر جمعيت نزديك به 370 بوستان يا پارك و تعداد انگشت شماري شهربازي براي تفريح مردم بويژه كودكان دارد
ايران واشقاني فراهاني، ايران 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 84)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است