|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/7/20: جنايات عليه مسلمانان و سكوت مدعيان حقوق بشر
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22008
دوشنبه دوم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21744 20/7/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


جنايات عليه مسلمانان و سكوت مدعيان حقوق بشر
نسل كشي در ميانمار تا كي ادامه دارد؟

نويسنده: فاطمه داداشي

عصر پيشرفت و تکنولوژيست، اما برخي رفتارهاي نژادپرستانه اي که شاهديم گوياي اين حقيقت است که انگار هنوز در عصر جاهليت زندگي مي کنيم. انگار هنوز هم ياسرها وسميه ها زنده اند و در زير شکنجه هايي به مراتب بدتر از عصر جاهليت به جرم مسلمان بودنشان در گوشه گوشه اين گيتي جان مي دهند. حال مسلمانان هنوز هم حال خوبي نيست. آنها جرم يکتاپرستيشان را بعد از قرنها وعصرهاي متمادي بازهم دارند با دادن جانشان پس مي دهند.
    از کشتار مسلمانان در عراق و سوريه و يمن تا ميانمار، همگي به نوعي در يک مسير عليه مسلمانان طراحي شده است.
    اين روزها، به هرسايت و روزنامه اي که سر مي زنيم، تصاوير دهشتناک و زجرآوري را مي بينيم که حتي دل سنگ نيز به درد مي آيد. زنده زنده سوزاندن کودکان، زنان و مردان مسلمان و به صليب کشيدنشان را مي شود چه بناميم به جز نسل کشي؟! نظاميان ميانمار با شکنجه و کشت و کشتار وسيع مسلمانان اين کشور چند وقتي است که کام دنياي اسلام را تلخ کرده اند.
    برآنيم در اين گزارش اين حادثه را به همراه کارشناسان سياسي و صاحب نظران بررسي و کنکاش کنيم.
    
    جرقه اين آتش از کجا زده شد؟
    ميانمار دومين کشور بزرگ آسياي جنوب شرقي است و طبق آخرين آمار به دست آمده از جمعيتي بالغ بر ۵۵ ميليون نفر برخوردار است که ۷۰درصد آن بودايي هستند.
    محسن پاک آيين سفير اسبق ايران در کشور تايلند و کارشناس ارشد روابط بين الملل در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان با اشاره به اينکه در سال ۱۹۸۲ قانون حقوق شهروندي در ميانماربه تصويب رسيد که به واسطه اين قانون از ميان ۱۴۴ اقليت موجود در اين کشور ۱۳۵ اقليت حق شهروندي دريافت کردند، مي افزايد: « اما به 9 قوم ديگر روهينگيا که مسلمانان اين کشور را شامل مي شود و قريب به 2ميليون نفر هستند و 4درصد جمعيت کشور ميانمار را در بر مي گيرند حق شهروندي اعطا نکردند و لذا اين باعث شد بعد از آن اعلام کنند که مسلمانان روهينگيا بنگالي هستند و بايد به اين کشور بازگردانده شوند.»
    بگفته اين ديپلمات ارشد وزارت امور خارجه، بعد از تصويب اين قانون، کوچ اجباري مسلمان روهينگيا با انواع فشارها از سوي دولت ميانمار آغاز شد و به دنبال آن اين تعداد از برخي مزاياي شهروندي همچون استخدام در مراکز و سازمان هاي دولتي محروم گشتند و حتي کار به اينجا نيز ختم نشد و انواع خشونت ها عليه اين مسلمانان صورت گرفت.
    
    مسلمانان روهينگيا از چه مزايايي محرومند
    * رژيم ميانمار از صدور کارت هويت براي مسلمانان امتناع مي کند و به همين خاطر اين مردم نمي توانند در داخل کشور تردد کنند. علاوه بر آن، دولت براي مسلمانان گذرنامه صادر نمي کند و لذا آنها از مسافرت هاي خارجي محروم هستند.
    * دولت ميانمار به مسلمانان روهينگيا اجازه سفر نمي دهد و اگر آنها بخواهند از يک روستا به روستاي ديگر بروند بايد مبلغي را به عنوان ماليات به دولت بپردازند.
    * تحصيل در دانشگاه ها براي مسلمانان ممنوع است.
    * مسلمانان نمي توانند در ادارات دولتي استخدام شوند.
    * مسلمانان بدون کسب مجوز نمي توانند ازدواج کنند و براي گرفتن اين مجوز هم بايد ماليات بدهند و پس از ازدواج نيز نمي توانند بيش از دو فرزند داشته باشند.
    * بالغ بر ۴۰ هزار نفر از کودکان روهينگيا در غرب ميانمار به اين خاطر از هرگونه تحصيل و سفر و… محروم هستند که والدين مسلمان آنها بدون اجازه دولت ازدواج کرده اند و خودشان جزو فرزندان سوم و يا چهارم هستند. اين کودکان شناسنامه ندارند!
    * خانواده هاي مسلمانان ميانمار مجبور هستند تا در هر سال يک عکس خانوادگي را که شامل تمامي اعضاي خانواده آنها باشد به دولت تحويل بدهند و در صورتي که نوزاد جديدي در خانواده آنها متولد شده و يا يکي از اعضاي خانواده آنها درگذشته باشد بايد مبلغي را به عنوان ماليات به دولت بپردازند.
    * آنها اغلب براي بيگاري (کار اجباري) برده مي شوند و از آنها به زور اخاذي مي شود.
    * خدمات عمومي مثل خدمات بهداشتي و آموزش و پرورش از مسلمانان روهينگيا دريغ مي شود و بي سوادي در ميان آنها تا ۸۰ درصد است و در واقع، هيچ نهادي وجود ندارد که مشابه دولت آنها را سرپرستي نمايد.
    * اين مسلمانان حق مالکيت بر زمين را نيز ندارند. اين آزار ها و شرايط ضدانساني بسياري از بوميان روهينگيا را وادار مي کند که از زادگاه خود به سمت کشورهاي بيگانه مثل بنگلادش، تايلند و مالزي بگريزند، اما اغلب جان خود را از دست مي دهند و يا به جاي اول بازگردانده مي شوند.
    * مسلمانان روهينگيا اجازه تعمير و نوسازي مساجد و يا مدارس خود را بدون مجوز دولت ندارند و هر کسي که اقدام به نوسازي اين بنا ها کند زنداني مي شود و از همين رو به مدت ۲۰ سال است که در اين منطقه مسجد و يا مدرسه جديدي ساخته نشده است.
    * اگر مسلماني در ميانمار قصد داير کردن فروشگاهي را داشته باشد بايد با يک بودائي شريک شود. فرد بودائي در اين شراکت هيچ سهمي را نمي پردازد اما از سود حاصل از اين فروشگاه بهره مند مي شود.
    
    آغاز بحران
    دولت ميانمار براي رفع اختلافات و مشکلات ميان مسلمانان و بوداييان، سياست کوچ اجباري کل ۶ ميليون مسلمان روهينگيايي را از منطقه آرکان اتخاذ کرده است.
    به واسطه اين سياست اتخاذ شده از جانب دولت قريب به ۱۵۰ هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش، ۵۰ هزار نفر به تايلند و ۴۰ هزار نفر به مالزي و تعداد قابل توجهي به ديگر کشورهاي آسيايي مهاجرت کردند. در آخرين اظهار نظر رئيس جمهوري ميانمار بيان شده است که ۸۰۰ هزار نفر از اين قوم را بايد از ميانمار اخراج کرد تا تنش ها پايان يابد!
    سفير اسبق ايران در کشور تايلند با بيان اينکه بودائيان افراطي بيشترين درگيري را با مسلمانان ميانمار دارند مي افزايد: «مطمئناً بودائيان افراطي با چراغ سبز دولت دست به اين جنايات مي زنند و حمايت هاي کشورهايي مثل آمريکا و انگليس نيز از دولت ميانمار مشهود مي باشد.»
     وي با اشاره به حمايت بلاشرط آمريکا از خانم آنگ سان سوچي سياستمدار، ديپلمات، نويسنده و مدافع حقوق بشر برمه اي که هم اکنون به عنوان نخستين مشاور دولتي ميانمار و رهبر اتحاديه ملي براي دموکراسي فعاليت مي کند، مي افزايد: «سوچي در 2002بعد از اينکه در انتخابات موفق نشد و به زندان افتاد کشورهايي مثل اسرائيل، آمريکا و انگليس ميانمار را تحريم کردند و با اينکه وي در زندان بود با متحد شدن تمام کشورهاي غربي به بهانه حمايت از حقوق بشر به وي جايزه صلح نوبل را اعطا کردند و همان شخص امروزپس از آزاد شدن از زندان در مقام مشاور ارشد دولتي ميانمار از حمايت کنندگان خشونت و شکنجه بر عليه مسلمانان اين کشور مي باشد.»
    محسن پاک آيين خواستار اعمال فشار بيشتر عليه دولت ميانمار شده و مي افزايد: «واقعيت اين است که تنها ترکيه و ايران به تنهايي نمي توانند کار اصلي را انجام دهند و همه دنيا بايد اعمال فشار کنند و تحريم هايي را عليه ميانمار اعمال کنند هم سياسي و هم اقتصادي و دولت آنان را متقاعد کنند تا به قوم روهينگيا هم حق شهروندي اعطا کنند و دست از ظلم عليه آنها بردارند.»
    
    مرگ جايزه صلح نوبل
    حضرت آيت الله خامنه اي در ابتداي يکي از جلسات درس خارج فقه، تقليل فاجعه ميانمار به يک درگيري مذهبي بين مسلمانان و بودايي ها را نادرست خواندند و افزودند: البته ممکن است در اين حادثه تعصب مذهبي تاثير داشته باشد اما اين قضيه، يک قضيه سياسي است، زيرا مجري آن، دولت ميانمار است و در راس آن دولت نيز زني بي رحم قرار دارد که برنده جايزه صلح نوبل بوده و با اين اتفاقات، در واقع، مرگ جايزه صلح نوبل رقم خورد.
    محمدحسن قديري ابيانه کارشناس مسائل استراتژيک در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان، درباره سکوت مجامع بين المللي حقوق بشري در مقابل نسل کشي مسلمانان مظلوم ميانمار، مي گويد:« کشتار مردم ميانمار در سکوت مدعيان حقوق بشر غربي امر عجيبي نيست.»
    وي مي افزايد: «چرا که اين کشتار براي مجامع بين المللي با عنوان نقض حقوق بشر به شمار نمي رود که بخواهند براي دفاع از مردم مظلوم ميانمار سخني به زبان جاري کنند بلکه خود نيز در اين جنايت شريک هستند.»
    اين کارشناس مسائل استراتژيک در ادامه مي گويد: «سازمان هاي بين المللي متشکل از نمايندگان دولت هاست بنابراين آنان مطابق خواسته ها و منافع دولت هايشان عمل مي کنند و امروز سکوت مجامع بين المللي همه به نفع دولت هاي مستکبر است تا از اين طريق بتوانند به سرکوب و کشتار مسلمانان بي دفاع ادامه دهند.»
    قديري ابيانه با بيان اينکه امروز عده اي جنايتکار به عنوان ايجاد امنيت در مناطق مختلف جهان دست به کشتار مردم بي دفاع زده و خود از جنايت کاران حمايت مي کنند، ابراز مي دارد: امروز عربستان جنايتکار به عنوان رئيس شوراي حقوق بشر سازمان ملل نه تنها از حقوق مردم جهان دفاع نمي کند بلکه خود از متعرضان به حقوق آنان و حاميان جنايتکاران جهان مثل آمريکا و رژيم غاصب صهيونيسم است.»
    وي با تاکيد براينکه سازمان ها و نهادهاي بين المللي بايد سران ميانمار را مجازات کنند، مي گويد: «فشار بر سازمان هاي بين المللي براي محاکمه سران ميانمار از سوي مردم جهان يک اصل غير قابل انکار است و اين امر با تبليغات جهاني تاثير مطلوبي خواهد داشت.»
    اين کارشناس مسائل استراتژيک در پايان خاطرنشان مي کند: «لازم است علما، نخبگان، مسلمانان و همه کساني که مي توانند اين فجايع را متوقف کنند وارد عمل شده و اقدامات لازم را انجام دهند.»
    
    از ادعا تا واقعيت
    خبرگزاري رويترز گزارش داد، اتحاديه اروپا و آمريکا در حال بررسي تحريم هاي هدفمند عليه رهبران ارتش ميانمار به دليل اقدامات سرکوب گرانه آنها عليه مسلمانان روهينجا هستند. اين اقدامات آوارگي بيش از ۵۰۰ هزار نفر از اين مسلمانان را در پي داشته است.
    به نقل از خبرگزاري رويترز، مصاحبه با بيش از ۱۲ ديپلمات و مقام دولتي مستقر در واشنگتن، يانگون و اروپا فاش کرد که آمريکا و اتحاديه اروپا در بحث هايشان درمورد گزينه ها براي پاسخ به بحران ميانمار تحريم ها و مجازات هايي را به طور ويژه عليه ژنرال هاي ارشد ارتش ميانمار در نظر گرفته اند.
    با اين حال منابع آگاه به اين بحث ها گفتند هنوز هيچ چيز تصميم گيري نشده و ممکن است واشنگتن و بروکسل تا مدتي دست نگه دارند!
    بايد گفت که مجامع مدعي حقوق بشري فقط در مقام ادعا برآمده اند و هنوز هيچ اقدام کارسازي براي رفع مشکلات مردم مسلمان ميانمار انجام نداده اند.
    يکي از مقام هاي آمريکايي گفت، درحالي که هنوز هيچ ضرب الاجل قاطعي مشخص نشده، اما آمريکا اميدوار است که برنامه اي براي ميانمار از سوي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در جريان سفرهايش به آسيا در نيمه نخست نوامبر ۲۰۱۷ مطرح شود. دولت واشنگتن به دنبال ارسال پيامي قوي به ارتش ميانمار است اما نگران اين است که اقدامي خشن و نسنجيده به چين اجازه رشد تاثير ديپلماتيک و اقتصادي در ميانمار را بدهد. حمايت ها از اعمال تحريم هاي اقتصادي مجدد بر ميانمار از سوي دولت آمريکا کم است.
    ديپلمات هاي مستقر در نيويورک گفته اند که سازمان همکاري اسلامي در مجمع عمومي سازمان ملل به دنبال يک قطعنامه حقوق بشري عليه ميانمار است.
    سال گذشته ميلادي، اتحاديه اروپا براي نخستين بار در ۱۵ سال گذشته اعلام کرد که قطعنامه اي را در کميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل که بر حقوق بشر تمرکز دارد، ارائه نمي کند و بجاي آن سوابق حقوق بشري ميانمار را محکوم کرد و خواستار بهبود شرايط در اين کشور شد.
    يکي از ديپلمات ها در نيويورک گفت: اتحاديه اروپا در جلسه کنوني مي تواند اين قطعنامه را مجدد بررسي کند، پيش نويس طرح سازمان همکاري اسلامي را در نظر بگيرد و از مسلمانان روهينجايي حمايت کند.
    
    محموله بشر دوستانه هلال احمر ايران در راه ميانمار
    محموله بشردوستانه هلال احمر ايران براي کمک به مردم ميانمار به زودي به بنگلادش ارسال خواهد شد.
    رئيس جمعيت هلال احمر به همراه رئيس سازمان امداد و نجات و معاون امور بين الملل عازم بنگلادش است و محموله بشردوستانه کشورمان نيز براي کمک به مردم پناهجوي ميانماري پس از بارگيري به بنگلادش ارسال مي شود.
    جنايات عليه مسلمانان و سکوت مدعيان حقوق بشر / نسل کشي در ميانمار تا کي ادامه دارد؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21744 به تاريخ 20/7/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "فاطمه داداشي"

  واژه گزيني فارسي ضرورت زبان علم دنيا / چگونه فارسي را پاس بداريم؟ - بخش پاياني
فاطمه داداشي، كيهان 21/4/96
مشاهده متن    
  فرهنگستان و حراست از زبان و ادب فارسي / چگونه فارسي را پاس بداريم؟ - بخش نخست
فاطمه داداشي، كيهان 20/4/96
مشاهده متن    
  تخريب خانواده ايراني در تيررس برنامه هاي ماهواره اي / آسيب هاي مخرب برنامه هاي ماهواره به كانون گرم خانواده هاي ايراني - اسلامي - بخش پاياني
فاطمه داداشي، كيهان 14/12/95
مشاهده متن    
  پوست اندازي استعمار نوين در دنياي مدرن / آسيب هاي مخرب برنامه هاي ماهواره به كانون گرم خانواده هاي ايراني – اسلامي – بخش نخست
فاطمه داداشي، كيهان 11/12/95
مشاهده متن    
  ازحماسه پر شكوه اربعين تا شهد شيرين آزادي حلب / پيروزي هاي جبهه مقاومت و شمارش معكوس پايان عمر تكفيري ها
فاطمه داداشي، كيهان 1/10/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 77، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است