|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: مدارا با كردستان جديد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3113
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
مدارا با كردستان جديد


نويسنده: لطفعلي بخشي *

مسعود بارزاني با وجود همه فشارها و مخالفت ها، سرانجام همه پرسي را برگزار کرد و جوابي که انتظار داشت را گرفت. اينکه بارزاني مدت رياستش تمام شده بود و تلاش کرده با اين اقدام خود را در سپهر سياسي کردستان حفظ کند و اولين گام استقلال کردستان عراق را به نام خود ثبت کند، بحث داخلي کردهاي عراق است؛ هرچند اين اقدام غيرمنتظره نبوده و همه کشورهاي منطقه بايد خود را براي آن آماده مي کردند. موارد متعددي داشته ايم که در همسايگي ما کشوري مستقل شده و اقوام مشابه آن کشور ساکن در ايران، زندگي در کشور ما را ترجيح داده اند و رابطه اي عادي با آن کشور دارند.
    
    ارمنستان: ارامنه زيادي از زمان هاي دور در ايران زندگي مي کنند و شاهد آن هستيم که ارامنه ساکن ايران، ضمن خوشحالي از استقلال ارمنستان و رفت وآمد آزادانه به آن، زندگي در ايران را ترجيح داده اند. ترکمنستان: ترکمن هاي ساکن ايران نيز با وجود تشکيل کشور ترکمنستان، زندگي و سکونت در ايران را برگزيده اند. جمهوري آذربايجان و ترکيه: با وجود دو کشور ترک زبان و وسوسه هاي آنها، آذري هاي ايران از اصلي ترين و وفادارترين اقوام تشکيل دهنده ايران هستند.
    
    عرب هاي خوزستان: با وجود حمله عراق به ايران و اميدواري عراقي ها به همراهي عرب هاي خوزستان، همچنان شاهد آن بوديم که اين قوم به ايران وفادار بودند و صدام نتوانست از حربه قوميت استفاده کند.
     اينک کردستان عراق: کردهاي ايران علاوه بر استان کردستان در همه کشور پراکنده اند و در بيشتر شهرهاي ايران کار و زندگي دارند و همه ما چندين دوست و همکار کُرد داريم. من با برخي از آنها صحبت کرده ام و همگي از استقلال کردستان عراق حمايت مي کنند؛ اما وقتي از آنها سوال کردم شما به آنجا مي رويد؟ مي گفتند به عنوان توريست بلي؛ ولي ما ايراني هستيم و از استقلال کردستان عراق خوشحاليم. حقيقت آن است که ايران با وجود همه محدوديت ها، کارهاي اقتصادي متعددي در استان کردستان به انجام رساند و کردها در سپهر سياسي ايران محدوديتي نداشتند و به وزارت، وکالت و سمت هاي بالاي سياسي هم رسيدند.
     کردستان ايران نسبت به مناطق کردنشين در سه کشور ديگر، تا قبل از پيشرفت هاي اخير کردستان عراق، استان آبادتري بود. ايرانيان هميشه ترکيبي از اقوام مختلف بوده اند و رسم و آيين باهم زيستن را در طول تاريخ به خوبي آموخته اند. همين منش و روش، با وجود استقلال همسايه هايي مانند ارمنستان، ترکمنستان، جمهوري آذربايجان و ترکيه، اقوام ايراني را در مجموعه ايران حفظ کرده است. در بين چهار کشور سوريه، عراق، ترکيه و ايران، کردها بيشترين قرابت را با اقوام ايراني دارند و تقريبا از خالص ترين اقوام ايراني اند و مي دانيم که کردها بازماندگان قوم ماد هستند که از اصلي ترين و اولين اقوام تشکيل دهنده ايران اند. دليلي ندارد تصور کنيم کردهاي ايران روش ديگري غير از ارامنه، آذري ها، ترکمن ها و... در پيش خواهند گرفت و آنها نيز با وجود برخي نامهرباني ها، زندگي در ايران را ترجيح خواهند داد.
     اما در کشورهاي همسايه اقليم، با توجه به وضعيت و روابط آنها با يکديگر و منافع ملي و ترس از تجزيه بخش هايي از خاکشان، درحال حاضر اجماعي براي مقابله با اين خواست کردها به وجود آمده و اقداماتي نيز براي مقابله با آن انجام شده است. مواضع اين کشورها در راستاي حفظ منافع ملي هر کشور، کاستن از ضررهاي احتمالي، بده بستان هاي بين المللي و اجبار و همسويي برخي از آنها با قدرت هاي جهاني، حتما دستخوش تغيير خواهد شد و نمي توان روي تداوم مواضع فعلي آنان در بلندمدت حساب کرد. عربستان و امارات از نظر تضعيف دولت هاي عراق، سوريه و ايران، با اين موضوع موافق اند. سوريه در موقعيتي نيست که بتواند در اين روند تاثيرگذار باشد. عراق موضع سختي دارد و تا آخر مجبور است بايستد؛ اما دست عراق نيز براي هر اقدامي باز نيست و روي حمايت ايران بسيار حساب مي کند. مواضع ترکيه به شدت پيچيده است و در بده بستان با قدرت هاي بين المللي، دست بالا را دارد و از سوي ديگر، گلوگاه اصلي کردستان عراق از نظر اقتصادي محسوب مي شود.
    ترکيه مي تواند بيشترين صيد را از اين درياي توفاني نصيب خود کند و تجربه نيز نشان از کارايي آنان در اين راستا دارد (امتيازات ترکيه از بحران بين قطر و عربستان سعودي را ببينيد!). نبايد زياد به مواضع ترکيه مطمئن بود؛ چون اين کشور معامله گر، با گرفتن تضمين ها و امتيازات لازم از کردستان عراق، احتمالا دوباره مرزهايش را با آنها باز و روابطش را عادي خواهد كرد. آنها از قبل ديوارکشي هايشان را شروع کرده اند و يادمان باشد در ترکيه برخلاف ايران، اقتصاد اصل اول سياست خارجي است. فشار بيشتر کشورهاي همسايه اقليم، آنها را در خواستشان مصمم تر خواهد كرد و اين زمينه را براي ورود قدرت هاي منطقه اي و بنزين ريختن بر اين آتش و وقوع جنگ در منطقه خواهد افزود. ايران مي تواند نگاهي ديگر به اين موضوع داشته باشد و از آن به عنوان يک فرصت براي ايجاد روابط صميمانه تر و نزديک تر سياسي و اقتصادي با کردستان عراق بهره گيرد و نقش برادر بزرگ تر کردها را در اين ميان عهده دار شود و از شدت فشار به آنان بکاهد. يکساني مواضع ايران با کشورهايي مانند عراق، ترکيه و سوريه درباره کردستان که با وجود همه حسن نيت ها، تلا ش ها و جانفشاني هاي ايرانيان براي آنان، پاسخي درخور به همراهي ها و محبت هاي کشور ما نداده اند، شايد به صلاح نباشد. نکته آخر اينکه استقلال کردستان عراق نيز مسير بسيار دشواري را در پيش دارد که به چهار نمونه اشاره مي شود:
     ١- برخي سياست هاي جهاني و منطقه اي در تلاش اند تا دعواي کردستان را جايگزين موضوع اسرائيل کرده و کشورهاي منطقه را براي سال هاي طولاني به آن مشغول كنند. کردستان عراق نامزد اين جنگ طولاني و فرساينده است. ٢- گروه هاي مختلف سياسي کُرد در کردستان عراق، آن قدر با يکديگر فاصله دارند که ايجاد وحدتي در بين آنان دشوار به نظر مي رسد. ٣- کردستان محصور بين چهار کشور است که همه آنها با استقلال کردستان عراق مخالف اند. بقاي اين کشور بدون داشتن روابط حسنه با همسايگان ممکن نيست. ٤- در اين روند نکته اي که نبايد از نظر دور بماند، دخالت هاي آشکار و پشت پرده رژيم اسرائيل در راستاي حفظ منافع ژئوپليتيکي آن با وسعت بخشيدن و شعله ور كردن آتش منازعات در منطقه خاورميانه است که معمولا از حمايت آمريکا و برحسب شرايط ادواري، عربستان سعودي و امارات هم برخوردار مي شود. بايد صبر کرد و سياست هاي کردستان عراق را در مواجهه با اين چهار مولفه سرنوشت ساز ديد.
    * عضو هيئت علمي دانشکده اقتصاد علامه سرمقاله: مدارا با کردستان جديد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "لطفعلي بخشي "

  درباره تفكيك صنعت از تجارت
لطفعلي بخشي، اعتماد 21/12/96
مشاهده متن    
  بلاهت دشمنان و اوضاع خطرناك منطقه
لطفعلي بخشي *، شرق 2/5/96
مشاهده متن    
  وعده هاي اقتصادي عجيب!
لطفعلي بخشي*، شرق 6/2/96
مشاهده متن    
  وعده هاي اقتصادي عجيب!
لطفعلي بخشي*، شرق 6/2/96
مشاهده متن    
  مالكيت هم وطنان دوتابعيتي
لطفعلي بخشي*، شرق 28/11/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آبياري و زهكشي ايران
متن مطالب شماره 5 (پياپي 1105)، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است