|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: استعفا مي دهم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3197
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


استعفا مي دهم
رئيس شوراي شهر يزد در واكنش به تعليق سپنتا نيكنام، عضو زرتشتي شورا


شرق: رئيس شوراي شهر يزد در صحن شوراي اين شهر از تعليق حکم سپنتا نيکنام انتقاد کرد و گفت: «مجري ابلاغ حکم تعليق عضو زرتشتي شورا نمي شوم و در صورت قطعي شدن اين حکم از رياست شورا استعفا مي دهم».
     بر اساس فيلمي که از صحن علني شوراي شهر يزد منتشر شده است، غلامعلي سفيد در سخنان خود در اين باره گفت: اين حکم با مباني آزادگي و شرع سازگار نيست. شوراي شهر بايد در قبال اين حکم توجيه شود و بايد مردم را توجيه کنيم، آقاي نيکنام چهار سال است عضو شورا بوده است، کار کرده است، هيچ خلاف شرعي از وي سر نزده است، چطور يک دفعه در اين دوره، حضورش خلاف شرع شده است؟ و يک دفعه ضوابط و قواعد و پايه هاي تصميم گيري تغيير مي کند؟
     رئيس اصلاح طلب شوراي شهر يزد در ادامه مي افزايد: «بنده به صراحت قبلا اعلام کردم، اينجا هم دوباره اعلام مي کنم، مجري اين دستورالعمل نخواهم بود و هر زماني اگر اين حکم قطعي شد، يکي ديگر رئيس بشود و اين حکم را ابلاغ کند. من با عقل خودم با دين خودم با آنچه از آزادي و دينداري مي دانم، اين حکم سازگار نيست».
     اين بخش کوتاه از صحبت هاي غلامعلي سفيد، روز گذشته در شبکه هاي اجتماعي و رسانه هاي کشور بارها دست به دست شد و واکنش ها و حمايت هاي بسياري در پي داشت.
     ماجراها درباره لغو عضويت سپنتا نيکنام که با راي حدود ٢٢ هزار نفر از مردم يزد به شوراي شهر راه يافته است، از چندي پيش و با استناد به ابلاغيه اي از آيت الله جنتي، رئيس شوراي نگهبان، آغاز شد و اوايل هفته جاري و در پي حکمي از ديوان عدالت اداري به تعليق موقت عضويت او انجاميد.
     يک ماه پيش از برگزاري انتخابات شوراهاي شهر و روستا و هم زمان با بررسي صلاحيت نامزدهاي انتخابات آيت الله جنتي، رئيس شوراي نگهبان، ابلاغيه اي به اين شرح صادر کرد: «با توجه به اينکه تصميمات شوراها درخصوص مسلمين بدون لزوم رسيدگي آن در شوراي نگهبان لازم الاتباع خواهد بود، تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنين مناطقي با نص فرمايشات بنيان گذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني عليه الرحمه در تاريخ ١٢/۷/۱۳۵۸ مذکور در صحيفه نور (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) مغاير است و لذا خلاف موازين شرع شناخته شد». در ادامه نيز ديوان عدالت اداري به دنبال شکايت يکي از نامزدهاي شکست خورده در انتخابات شوراهاي شهر يزد، در شهريور حکم به تعليق عضويت سپنتا نيکنام داده بود. مبناي حکم ديوان عدالت اداري نيز نظر فقهاي شوراي نگهبان اعلام شده. در اين حال روز گذشته نيز محمد محمودي شاه نشين، رئيس هيئت مرکزي نظارت بر پنجمين دوره انتخابات شوراهاي شهر و روستا، در گفت وگويي با ايلنا ضمن ارائه توضيحاتي درباره ابلاغيه شوراي نگهبان درباره نامزدهاي غيرمسلمان که يک ماه پيش از برگزاري انتخابات صادر شد، تاکيد کرد: در آن مقطع تناقض گويي هاي بسياري وجود داشته و رئيس مجلس هرگز دستوري مبني بر رد اين ابلاغيه صادر نکرده است.
     وي در واکنش به اينکه آيا هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات شوراهاي شهر و روستا قصد ندارد موضوع لغو عضويت سپنتا نيکنام را پيگيري کند، با بيان اينکه کار هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها پس از ارائه گزارش به رئيس مجلس به اتمام رسيده است، گفت: در صورت بروز مشکلاتي مانند مسئله مربوط به نماينده زرتشتي شوراي شهر يزد، شوراهاي حل اختلاف ورود خواهند کرد. پيگيري اين مسائل از دو مسير قانوني ميسر خواهد بود که از طريق مراجعه به شوراي حل اختلاف استان ها و شوراي عالي حل اختلاف انجام مي شود. قانون به اين شوراها جايگاه داده و مي توانند موضوع را رسيدگي کنند.
     عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود دستور رئيس مجلس مبني بر رد ابلاغيه شوراي نگهبان در ممانعت از ورود نمايندگان مذاهب مختلف به شوراهاي شهر و روستا، حکم لغو عضويت نماينده زرتشتي شوراي شهر يزد تاييد شد، گفت: آقاي لاريجاني، رئيس مجلس، هرگز دستوري مبني بر رد ابلاغيه شوراي نگهبان نداده است. آقاي لاريجاني درخواست کرد که اين مسئله در بحث قوانين بررسي شود. با توجه به آنکه در آن زمان تاييد صلاحيت نامزدها به اتمام رسيده بود و اين ابلاغيه عملا قابليت اجرائي نداشت، مجلس و رئيس مجلس امکان ورود نداشت.
     او در پاسخ به اين سوال که آيا در آن مقطع صدور ابلاغيه از سوي دبير شوراي نگهبان به لحاظ قانوني ممکن بود، گفت: اين مسئله به خود شوراي نگهبان مربوط است؛ اما ما در هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها در دوره پنجم به لحاظ قانوني در آن مقطع زماني عملا نمي توانستيم به پرونده ورود کنيم.
     رئيس هيئت مرکزي نظارت بر پنجمين دوره انتخابات شوراهاي شهر و روستا همچنين در واکنش به اين پرسش که آيا شوراي نگهبان به لحاظ قانوني امکان ورود به حيطه نظارت بر انتخابات شوراها را دارد، يادآور شد: بنا بر ماده ۵۹ قانون اصلاحي شوراها در اين باره صراحت دارد هنگامي که هيئت نظارت در شهر يا استان، صلاحيت يک نامزد را تاييد مي کند، شوراها هيئت مرکزي يا هيچ هيئت نظارتي امکان ردصلاحيت نامزدها را ندارد. البته اگر هيئت هاي شهر يا استان صلاحيت نامزدي را رد کند، هيئت مرکزي مي تواند با بررسي مجدد پرونده، حکم به تاييد صلاحيت آن نامزد بدهد؛ اما رويه بالعکس ممکن نيست.
     نماينده اصلاح طلب مردم شهريار در مجلس يادآور شد: درباره ابلاغيه بحث شده، مصوبه اي از سوي شوراي نگهبان صادر نشد؛ بلکه مصوبه مربوط به فقهاي اين شورا بود که اين بزرگان تشخيص داده بودند که اين مسئله به لحاظ شرعي محل اشکال است. تاکيد فقهاي شوراي نگهبان اين بود که در شهري که اکثريت قريب به اتفاق شهروندان را مسلمانان تشکيل مي دهند، شرعا امکان اينکه غيرمسلمان بر امور شهر حاکم شود، ميسر نيست.
     اين نظرات در حالي بيان مي شود که سپنتا نيکنام هم در دوره چهارم و هم در دوره پنجم شوراي شهر با راي اکثريت مردم شهر يزد به عنوان نماينده آنها در شورا انتخاب شد. در دوره گذشته او چهار سال تمام در اين شورا حضور داشت و از بين هفت عضو شوراي اين شهر در دوره گذشته او و يک عضو ديگر- مرتضي شايق - تنها کساني بودند که با راي مردم دوباره براي نمايندگي در شورا راي لازم را به دست آوردند.
     سپنتا نيکنام در انتخابات دوره چهارم شوراهاي شهر يزد ٢٠هزارو ١٨٩ راي به دست آورد و چهار سال بعد در انتخابات سال ٩٦ موفق شد با ۲۱ هزار و ۷۱۷ راي دوباره وارد شورا شود.
    استعفا مي دهم / رئيس شوراي شهر يزد در واکنش به تعليق سپنتا نيکنام، عضو زرتشتي شورا
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 164، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است