|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: تلاش لندن براي حفظ توافق هسته اي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4137
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


توافق هسته اي 
تلاش لندن براي حفظ توافق هسته اي
وزير امورخارجه انگليس در ديدار با علي اكبر صالحي تاكيد كرد

نويسنده: سارا معصومي

لندن – واشنگتن، لندن – تهران، تماس هاي تلفني از مقصد پايتخت بريتانيا به پايتخت هاي ايران و ايالات متحده در ٤٨ ساعت گذشته شدت بيشتري گرفته است. همزمان علي اكبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي نيز روز چهارشنبه خود را در لندن گذراند و مهم ترين ديدار وي با بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا كليد خورد. شمارش معكوس براي اعلام نظر دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده درباره سياست جامع اين كشور در چهار سال آتي در قبال ايران آغاز شده است و همزمان تب ترس اروپا را فراگرفته است، هرچند كه عدم تاييد پايبندي ايران به برجام از سوي امريكا، ناقض توافق هسته اي نيست اما به هرحال اين توافق را به مدت ٦٠ روز گرفتار كنگره اي مي كند تا دندان مسلح به جمهوريخواهان كه هنوز صداي واحدي از درون آن درباره حفظ يا برهم زدن برجام به گوش نمي رسد. از ٢٠ ژانويه تاكنون كه ترامپ قدرت را در ايالات متحده به دست گرفته است اتحاديه اروپا و سران كشورهاي بريتانيا، فرانسه و آلمان در مناسبت هاي متفاوت و در گفت وگو با مقام هاي متفاوت كابينه جديد به آنها گوشزد كرده اند كه توافق هسته اي با ايران يك تعهد چندجانبه بين المللي است و نه قصه ميان تهران و واشنگتن كه با چرخش قلم رييس جمهور جديد كه اتفاقا از ميراث هاي باراك اوباما متنفر است، از بين برود. عملكرد ترامپ در چند ماه گذشته نشان داد كه وي كمترين توجهي براي اين توافق هاي بين المللي و چندجانبه قايل نيست و قصه به اين بخش پرغصه براي اروپا، روسيه و چين رسيد كه گفته مي شود ترامپ پايبندي ايران را تاييد نخواهدكرد. در چنين شرايطي ساعت از كار اداري در بريتانيا گذشته بود كه ترزا مي، نخست وزير اين كشور مستقيما وارد ميدان شد و با دونالد ترامپ، رييس جمهور امريكا تماس تلفني گرفت. ترزا مي كه در نخستين هفته هاي حضور ترامپ در كاخ سفيد به نخستين رهبر اروپايي بدل شد كه به ديدار كليددار جديد قدرت در واشنگتن رفته بود در اين تماس تلفني نيز سخنان خود در همان نخستين ديدار را تكرار و تاكيد كرد كه بهتر است ترامپ چراغ سبز لازم براي ادامه حيات برجام را نشان دهد. وي در اين تماس تلفني خاطرنشان كرد كه ادامه برجام براي امنيت منطقه اي بسيار مهم است. دفتر نخست وزيري بريتانيا پس از اين تماس تلفني در بيانيه اي اعلام كرد كه دو مقام موافقت كرده اند كه با هم در تماس مداوم تا پيش از اعلام تصميم ترامپ در مورد ايران باشند و لندن پيش از اعلام رسمي اين خبر در جريان جزييات اين تصميم قرار بگيرد. ترزا مي در اين تماس تلفني با ترامپ به نوعي موضع واحد اروپا در قبال برجام را نيز به وي يادآوري و تاكيد كرد كه تعهد انگليس به برجام در حقيقت تعهد مشترك اين كشور و شركاي اروپايي آن به توافق هسته اي با تهران است. نخست وزير بريتانيا كه در نخستين ديدار با رييس جمهور امريكا در كاخ سفيد نيز ادعاهاي بي پايه و اساسي را در مورد فعاليت هاي منطقه اي ايران مطرح كرده بود اين بار نيز تاكيد كرد كه لندن مراقب اجراي كامل برجام از سوي تهران است و البته كه انگليس و ساير شركاي اروپايي آن به دنبال همكاري با ايالات متحده جهت مقابله با رفتارهاي بي ثبات كننده ايران در منطقه هستند.
     در حالي كه در بيانيه دفتر نخست وزير بريتانيا تاكيد شده بود كه ترزا مي بيشترين وقت مكالمه را به تلاش براي متقاعد كردن ترامپ به باقي ماندن امريكا در برجام متمركز كرده بود اما بيانيه كاخ سفيد به گونه اي كاملا متفاوت تنظيم شده بود. در اين بيانيه تاكيد شده بود كه رييس جمهور امريكا در تماس با نخست وزير بريتانيا بر لزوم همكاري مشترك دو طرف براي تحت فشار قرار دادن تهران به واسطه فعاليت هاي منطقه اي اين كشور كه واشنگتن آنها را بي ثبات كننده مي خواند، توافق كردند. همچنين در اين بيانيه تاكيد شده بود كه ترامپ و ترزا مي در مورد غيرقانوني بودن فعاليت هاي موشكي ايران نيز گفت وگو كرده اند.
     البته تلاش هاي دولت بريتانيا در راستاي حفظ برجام تنها به تماس تلفني نخست وزير با رييس جمهور امريكا محدود نشد و بوريس جانسون، وزير خارجه نيز با همتاي امريكايي خود ركس تيلرسون تماس تلفني برقرار كرد. جانسون در اين تماس تلفني بار ديگر بر حمايت بريتانيا از اين توافق هسته اي تاكيد كرد. رسانه هاي انگليسي در پوشش اين تماس هاي ديپلماتيك ميان تهران – واشنگتن نوشتند كه بريتانيا، ايالات متحده را براي باقي ماندن در برجام تحت فشار قرار داده است و اين ميزان فشار بر كاخ سفيد از سوي متحد قديمي در اروپا بسيار نادر است.
     جانسون در بخش هايي از گفت وگو با ركس تيلرسون تاكيد كرد كه برنامه جامع اقدام مشترك نتيجه ١٣ سال توسل به ديپلماسي است و عملا منجر به افزايش امنيت هم در سطح منطقه اي و هم براي بريتانيا شده است. درحالي كه دونالد ترامپ مي گويد كه ادامه تعليق تحريم هاي هسته اي ايران به نفع امنيت ملي امريكا نيست اما همتاي انگليسي وي در همين گفت وگوي تلفني چند بار به وزير خارجه دولت ترامپ تاكيد مي كند كه برجام به دلايل فوايد امنيتي كه براي منطقه و در سطح بين المللي داشته است بايد تداوم پيدا كند. جانسون همزمان با گفت وگوي تلفني با تيلرسون، با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان نيز تماس تلفني داشت. در اين گفت وگوي تلفني ميان تهران و لندن بود كه رييس دستگاه ديپلماسي بريتانيا هم تعهد لندن به توافق هسته اي با ايران را تكرار و هم در مورد وضعيت نازنين زاغري، زنداني دو تابعيتي ايراني – انگليسي در ايران ابراز نگراني كرد.
    
     حمايت شفاهي و عملي از برجام
     وزارت امور خارجه انگليس به اعلام خبر تماس هاي تلفني ميان لندن و واشنگتن بسنده نكرد و با انتشار بيانيه اي تاكيد كرد كه لندن در آستانه ضرب الاجل واشنگتن براي تاييد مجدد پايبندي ايران از توافق هسته اي حمايت مي كند. در بخش هايي از اين بيانيه نيز ادعاهايي در مورد فعاليت هاي منطقه اي ايران مطرح و نوشته شده است كه انگليس، فرانسه و آلمان به وضوح اعلام كرده اند كه اگرچه فعاليت هاي ايران در منطقه قابل قبول نيست، اين كشور به تمام تعهدات هسته اي خود عمل كرده است. در تلاش همزمان ديگري ميان لندن و ساير طرف هاي اروپايي حاضر در برجام كارن پي پرس، مدير سياسي وزارت امور خارجه انگليس در يك نشست با همتايان خود از فرانسه، آلمان و اتحاديه اروپا ديدار و درباره موضع اروپا در قبال برجام گفت وگو كردند.
    
     غني سازي برجام در ديدار با معمار فني توافق
     علي اكبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان كه به دعوت بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس و در ادامه سفرش به ايتاليا شب سه شنبه وارد لندن شد، صبح چهارشنبه به همراه حميد بعيدي نژاد، سفير ايران در انگليس با جانسون ديدار و گفت وگو كرد. در اين ديدار دوطرف ضمن مرور آخرين تحولات بين المللي، منطقه اي و دوجانبه، درباره برجام و وضعيت پيش روي اين توافق بحث و گفت وگو كردند. جانسون در اين ديدار نيز از توافق هسته اي به عنوان يك دستاورد بين المللي ياد و بر حمايت قاطع كشورش از برجام و حفظ آن تاكيد كرد.
    
    توافق هسته اي: تلاش لندن براي حفظ توافق هسته اي / وزير امورخارجه انگليس در ديدار با علي اكبر صالحي تاكيد كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "سارا معصومي"

  اروپا حساب خود را از امريكا جدا مي كند؟ / تروييكاي اروپايي درصدد ايجاد حساب هاي ارزي غيردلاري با ايران هستند
سارا معصومي، اعتماد 27/4/97
مشاهده متن    
  جنگ مجازي تل آويو و واشنگتن عليه تهران / امريكا و اسراييل چه خوابي براي ايران ديده اند؟
سارا معصومي، اعتماد 26/4/97
مشاهده متن    
  مسير اشتباهي ترامپ براي مذاكره
سارا معصومي، اعتماد 23/4/97
مشاهده متن    
  تهران يا واشنگتن ؟ / شركاي تجاري و مشتري هاي نفت ايران بايد انتخاب كنند
سارا معصومي، اعتماد 20/4/97
مشاهده متن    
  بازي رسانه اي با ٣٠٠ ميليون يورو / رسانه آلماني بيلد در تله اسراييلي ها و امريكايي ها افتاد
سارا معصومي، اعتماد 19/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Reports in Pharmaceutical Sciences
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است