|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: وقت انسجام است، نه دعوا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4033
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سوژه روز 
وقت انسجام است، نه دعوا
فعالان سياسي اصلاح طلب و اصولگرا در گفت و گو با «اعتماد» بر ضرورت وحدت تاكيد كردند

نويسنده: آرزو فرشيد

شرايط كنوني واقعا حساس است. آنقدر كه همه مسوولان و سياسيون آن را درك كرده و به دنبال راهكاري براي برون رفت از آن باشند. از قضا راه حلي ساده و مفيد يافته اند: وحدت و انسجام داخلي. اكنون كه ترامپ و تندروهاي امريكايي هرچه در چنته دارند رو كرده اند تا ايران را بيشتر زير فشار گذارند، تنها وحدت و همصدايي به كار خواهد آمد. مقامات دولتي اين را خوب مي دانند و به همين خاطر است كه وقتي امريكا براي تحريم سپاه دندان تيز مي كند: تمام قد پشت سر سپاه مي ايستند و حمايتش مي كنند.
    
     وقت صبوري و تدبير است
     همراهي بيشتر با برجام و دولت خواسته موافقان و حاميان دولت نيست و حتي فعالان سياسي اصولگرا نيز آن را به عنوان يك اصل لازم مي پذيرند. اميررضا واعظ آشتياني يكي از اين افراد است كه در گفت وگو با «اعتماد» تاكيد كرد: اگر نيروهاي داخل كشور با هر گرايش، فكر و انديشه در چارچوب منافع ملي و كشور متحد باشند، مطمئنا دشمن آسيب پذير مي شود و ياراي مقاومت نخواهد داشت. ضمن اينكه رويه اي غير از اين شايسته نظام جمهوري اسلامي نيست.
     وي افزود: «متاسفانه گروه هاي موجود سياسي در ادوار گذشته اين طور رفتار نكرده اند. يعني هر وقت گروهي در دولت يا نهاد قانونگذاري مسووليت داشته، گروه ديگر به دنبال عدم موفقيت او بوده است. اين امر منافع ملي را زير سوال مي برد. منافع ملي و اقتدار نظام بايد نسبت به نگاه هاي سياسي متفاوت ارجح باشد و اين اقتدار، زماني حفظ مي شود كه دولت ها و مجلس ها موفق باشند.»
     عضو سابق شوراي شهر با تاكيد بر اينكه لازم است مسائل فرعي را كنار گذاشته و در اصول متحد باشيم، گفت: «در هيچ دولتي نبايد اصول را فداي بازي هاي سياسي كنيم زيرا اين اصول حافظ منافع ملي است.»
     وي با اشاره به تهديدات امريكا عليه سپاه پاسداران، گفت: «همين طور كه امروز همه اركان نظام از سپاه دفاع مي كنند، بايد همواره در عرصه هاي مختلف شاهد اتحاد در اصول باشيم. بايد اين اتحاد را به دنيا نشان دهيم. هر زمان كه اين كار را كرده ايم دشمنان عقب نشيني كردند.»
     اين فعال سياسي اصولگرا در ادامه به موضع گيري هاي ضدبرجامي ترامپ و رويكرد ايالات متحده در مورد برجام نيز پرداخت و گفت: « اگر چه نسبت به برجام انتقاداتي وارد مي شود و بخشي از آن بجا است اما بايد شرايط زماني را درك كرد. واقعيت اين است كه امريكايي ها مترصد خدشه وارد كردن به برجام هستند. نمي گويم كه برجام خيلي سودمند بوده است حتي فكر مي كنم عاملي بود كه امريكايي ها تهديدات جديد را آغاز كرده و به دنبال تحريم هاي جديد بروند اما در شرايط فعلي بايد از دولت و برجام حمايت كرد.»
     واعظ آشتياني افزود: «در شرايط كنوني با وجود انتقاداتي كه بر برجام وارد مي دانم، معتقد هستم كه بايد صبوري و تدبير كنيم. لازم است كه از ديپلماسي كارآمد استفاده كرده و از شرايط فعلي عبور كنيم. در عين حال تاكيد مي كنم كه نبايد به اروپا دلخوش كرد. زيرا آنها نيز بدون چراغ سبز امريكا گامي برنمي دارند لذا نبايد به اظهارنظرهاي هر از چند گاه برخي مقامات اروپايي در حمايت از برجام دلخوش كنيم.»
    
     منتقدان دولت وضعيت را درك كنند
     نقد منصفانه اي كه واعظ آشتياني به آن اشاره مي كند، نيازمند فراغت خاطر و شرايطي مناسب است كه اكنون وجود ندارد. اقتضاي فضاي كنوني تنها يك چيز است و آن صداي واحد است. اين را احمد شيرزاد، فعال سياسي اصلاح طلب مي گويد. او افزود: «گاهي جوانان با شوخي مي گويند كه شرايط ايران هميشه حساس است اما اين بار واقعا حساس است. نه به اين معنا كه درتنگنا باشيم بلكه به اين معنا كه كمترين خطا، غيرقابل بخشودن است و مشكلات بزرگي به بار خواهد آورد.»
     اين نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه دونالد ترامپ از ابتداي كار خود تصور مي كرد ايراني ها خطايي مي كنند و بهانه لازم را به دست او مي دهند، گفت: «من شخصا هر روز كه از خواب بيدار مي شوم نگران هستم تا اقدام و رويدادي كار دست مان دهد. »
     وي با بيان اينكه «خوشبختانه در مدتي كه از دولت لجام گسيخته ترامپ مي گذرد، فضاي آرامي داشته ايم و اتفاقي نيفتاد» ابراز اميدواري كرد كه اين آرامش ادامه يابد تا از شرايط بحراني فعلي عبور كنيم. او افزود: «در دولت اوباما خيال مان راحت بود كه مسائل مختلف به يك بحران اساسي تبديل نمي شود اما اكنون وضعيت تغيير كرده است و بايد با احتياط بيشتري رفتار كنيم.»
     شيرزاد ادامه داد: «در شرايط كنوني بعد از حفظ آرامش فضا، نيازمند استفاده از يك زبان واحد در برابر تهديدات خارجي هستيم.»
     اين فعال سياسي اصلاح طلب با اشاره به موضوع تهديد به اعمال تحريم هاي جديد عليه سپاه پاسداران گفت: «سپاه يكي از اركان نظامي مهم كشور است كه در جنگ فعاليت گسترده اي داشت و بخشي از واقعيت امنيتي نظام محسوب مي شود. به همين خاطر برخورد سياسي از سوي دولت امريكا با اين نهاد به هيچ وجه پذيرفته نيست.»
     وي همچنين گفت: «ما هميشه اصرار داشته ايم كه سپاه يك جناح سياسي نيست و نبايد آن را به مسائل جناحي وارد كنيم لذا اكنون نيز در دفاع از آن بايد فارغ از مواضع جناحي وارد شويم. دولت در اين راستا بسيار خوب عمل كرده و انتظار مي رود كه سياسيون نيز همين طور عمل كنند. به خصوص انتظار مي رود كه اصلاح طلبان در اين باره موضع گيري كنند. از سوي ديگر انتظار مي رود اصولگرايان و گروه هايي كه طي مدت مذاكرات سعي مي كردند دولت را تضعيف كنند، اكنون متوجه حساس بودن شرايط باشند و از دولت حمايت كنند.»
     شيرزاد با تاكيد بر اينكه نبايد «خودمان ساز به هم خوردن برجام را كوك كنيم» گفت: «تعجب مي كنم كه برخي رسانه ها و تحليلگران اين كار را مي كنند زيرا اين نحوه برخورد قدرت چانه زني نظام را بيشتر نمي كند. اين گروه ها بايد طرح انتقادات را خود را به زماني موكول كنند كه ان شاءالله دماغ امريكا به خاك ماليده شده باشد.»
     وي همچنين با تاكيد بر ضرورت دفاع از دستاورهاي توافق هسته اي، گفت: «اگر عده اي در داخل كشور برجام را تضعيف كنند در واقع در جهتي كه ترامپ حركت مي كند و مي خواهد، حركت كرده اند. بايد درك كرد كه مهم ترين دستاور برجام ارتقاي جايگاه سياسي ايران در جهان است. همين كه امروز ترامپ با مانعي چون اتحاديه اروپا و آژانس بين المللي انرژي اتمي مواجه است نشانه تقويت جايگاه جهاني ما است و نبايد ساده از اين دستاورد گذشت.»
    
     الگو براي جريان هاي سياسي
     دولت، سپاه و نهادهاي مسوول گام نخست را براي دستيابي به وحدت و انسجام لازم برداشته اند و حالا نوبت گروه هاي سياسي است. عباس سليمي نمين، فعال سياسي اصولگرا از ديگر اصولگراياني است كه اين امر را باور دارد و معتقد است الان وقتش نيست كه نوك پيكان را به سمت دولت بگيريم. او به «اعتماد» گفت: «طبعا ما بايد از رشد لازم برخوردار باشيم و اگر امريكا يك پيمان بين المللي كه كشورهاي بزرگ دنيا بعد از سال ها به آن دست يافته اند، را نقض كرد: به دنبال بهر ه برداري هاي جناحي نرويم. ضروريست كه در اين شرايط اهتمام لازم را براي روشن كردن ماهيت امريكا در ذهن افكار عمومي داخلي و خارجي داشته باشيم.»
     وي تصريح كرد: «پرداختن به ضعف هاي برجام در شرايط فعلي به صلاح نيست. ما مي دانيم كه حتي اگر هيات مذاكره كننده ايران در توافق هسته اي هيچ ضعفي نيز نمي داشت، باز هم امريكايي ها نقض عهد مي كردند. در اين شرايط پايبندي به منافع ملي حكم مي كند كه منافع گروهي خود را كنار بگذاريم. وقت آن نيست كه دنبال بهره برداري از ضعف هاي مشخص شده، باشيم.»
     اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: «قطعا رويكرد امريكايي ها در قبال برجام يا تهديداتي كه عليه سپاه پاسداران مي كنند در سياست داخلي ما نيز تبعاتي خواهد داشت اما اين دليل نمي شود كه نوك پيكان را به جاي نقض كنندگان پيمان بين المللي به سمت دولت بگيريم. جريان هاي سياسي موجود بايد متوجه شرايط باشند و بدانند كه نوع مواجهه آنها با اين شرايط، شاخصي براي ارزيابي آنها به حساب مي آيد.»
     او همچنين گفت: «قرار گرفتن فرمانده محترم سپاه در كنار وزير محترم خارجه و صحبت از اتحاد در برابر دشمنان خارجي بايد يك الگو براي جريان هاي سياسي باشد. در اين شرايط همه بايد دست به دست يكديگر دهند و براي افكار عمومي يك صفحه جديد باز كنند.»
     سليمي نمين با ابراز تاسف از اينكه گروه هاي سياسي متاسفانه در گذشته به اين نحو عمل نكرده اند گفت: شاهد بوديم كه برخي از گروه ها كليت برجام را نقد كردند همان طور كه برخي از اصلاح طلبان در هر شرايطي از برجام دفاع مي كنند. قطعا در اين شرايط زير سوال بردن دولت به خاطر برجام اقدامي برخلاف مصالح ملي است. حتي اگر انتقادي نيز داشته باشيم الان وقت آن نيست. احزاب سياسي، مردم و سياستمداران بايد در مقابل يك زورگويي خارجي يكپارچه شوند.
    
    سوژه روز: وقت انسجام است، نه دعوا / فعالان سياسي اصلاح طلب و اصولگرا در گفت و گو با «اعتماد» بر ضرورت وحدت تاكيد كردند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "آرزو فرشيد"

  مساله اصلاح طلبان / «اعتماد» مواجهه با چالش هاي پيش روي اصلاحات را بررسي مي كند
آرزو فرشيد، اعتماد 15/11/96
مشاهده متن    
  اشتغال، زن و مرد ندارد / واكنش فعالان سياسي زن به اظهارات نماينده نجف آباد
آرزو فرشيد، اعتماد 11/11/96
مشاهده متن    
  آلترناتيو روحاني / گزارش «اعتماد» از پروژه عبور از رييس جمهور
آرزو فرشيد، اعتماد 4/11/96
مشاهده متن    
  بازديد از اوين يكشنبه آينده انجام مي شود / رييس كميسيون قضايي مجلس خبر داد
آرزو فرشيد، اعتماد 2/11/96
مشاهده متن    
  بودجه ما از پول تو جيبي برخي مسوولان كمتر است / دفاع كدخدايي از بودجه شوراي نگهبان
آرزو فرشيد، اعتماد 1/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 111)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است