|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: ظريف: واكنش هاي احتمالي ايران در هيات نظارت بر برجام به تصويب رسيده است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3956
پنجشنبه بيست و پنجم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


پارلمان 
ظريف: واكنش هاي احتمالي ايران در هيات نظارت بر برجام به تصويب رسيده است
گزارش «اعتماد» از جزييات جلسه غيرعلني ديروز با حضور ظريف

نويسنده: زينب صفري

محمدجواد ظريف و معاونانش روز گذشته مهمان نمايندگان مجلس بودند تا در يك جلسه غير علني درباره دو موضوع مهم همه پرسي اقليم كردستان و تصميمات تازه ترامپ در مواجهه با برجام به نمايندگان مجلس گزارش دهند. اگرچه جزييات جلسه ديروز به دليل محرمانه بودن برخي از اظهارات ظريف غيرقابل انتشار باقي مانده اما برخي از نمايندگان در لابي مجلس حاضر شدند و بخش هاي قابل انتشار جلسه را در اختيار خبرنگاران قرار دادند. آن طور كه از جلسه غيرعلني خبر رسيده است در اين جلسه علاوه بر ظريف چند نفر از نمايندگان از جمله علاءالدين بروجردي رييس كميسيون امنيت، حسن پور نماينده سيرجان، مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود صحبت كرده اند. از نمايندگان مخالف برجام هم محمدجواد ابطحي، نماينده خميني شهر ديدگاه هاي خودش را بيان كرده است. با همه اينها اما فضاي جلسه آرام بوده و از آن دست حاشيه هايي كه در مجلس نهم هنگام حضور ظريف در مجلس پيش مي آمد خبري نبوده است. حتي فراتر از آن اينكه جواد كريمي قدوسي، نماينده مشهد و از مخالفان سرسخت برجام بعد از پايان سخنان ظريف رفته و با او مصافحه كرده و از مواضعش تقدير كرده است. اين در حالي است كه بگومگوهاي كريمي قدوسي با ظريف بر سر برجام و اظهارنظرهاي تند او عليه مذاكرات هسته اي در مجلس نهم بارها خبرساز شده بود. اما ديروز آن طور كه يكي از نمايندگان به فارس گفته است ظريف با لبخندي به اين حركت كريمي قدوسي واكنش نشان داده و گفته «خدايا! اين چه روزي است كه آقاي كريمي قدوسي از ما تشكر مي كند!» و كريمي قدوسي هم اين گونه به ظريف پاسخ داده «ما اگر انتقادي هم كرديم براي اصلاح بوده است وگرنه سعي مي كنيم منصف باشيم». فارس نوشته منتقدان ديگر هم نزد وزير خارجه رفته و گفته اند «آقاي ظريف! بر مواضعت براي تامين منافع كشور بايست، ما هم حمايتت مي كنيم.»به گزارش «اعتماد» در جلسه ديروز ظاهرا علاءالدين بروجردي در سخنانش در رابطه با برجام خواسته تا ايران به طور جدي وارد شود و اگر بنا بر تهديدات سپاه باشد ايران ايستادگي كامل كند.
     همچنين بخش عمده از سخنان ظريف هم مربوط به برجام و تهديدات تازه ترامپ بوده است. آن طور كه يكي ازنمايندگان به «اعتماد» مي گويد ظريف در خصوص سخنراني فرداي ترامپ گفت انتظار است سخناني از جنس سخنانش در مجمع عمومي سازمان ملل بگويد كه ايران به طور قاطع و محكم پاسخ خواهد داد. آن طور كه ايشان بيان كرد ايران در جلسه هيات عالي نظارت بر برجام خطوط قرمز راتعيين كرده و اقدامات متقابل هم به طور ويژه مشخص شده است. ظريف در جلسه تشريح كرده است موضع ايران اين است كه برجام قابل مذاكره مجدد نيست و همين موضع را نيز حفظ خواهد كرد و خود را براي همه شرايط آماده كرده ايم.
     اما نكته جالب در سخنان ظريف به گفته اين نماينده اين است كه در ۹ ماه گذشته كه ترامپ بيشترين لفاظي ها را عليه ايران داشته ايران هم بيشترين رقم جذب سرمايه گذاري خارجي را داشته است. بنا به گفته ظريف تا اينجا ١٠ ميليارد دلار كره، ٣٥ ميليارد دلار چين، ١٠ ميليارد دلار ژاپن در ايران سرمايه گذاري كرده اند و اتريش، دانمارك و كشورهاي اروپايي هم در راه سرمايه گذاري در ايران هستند. اما نماينده ديگري هم در گفت وگو با «اعتماد» مي گويد: ظريف در جلسه گفته است امريكا سناريوهاي مختلفي ممكن است در قبال برجام پيش ببرد. در سناريوي اول ممكن است بگويند ايران از نظر تكنيكي به برجام مقيد بوده اما از نظر سياسي مقيد نبوده و برجام باعث صلح و امنيت در منطقه نشده است. و بعد با اين استدلال كه امكان دسترسي آژانس براي راستي آزمايي به همه بخش ها وجود ندارد، يا منافع امريكا تامين نشده است، سناريو را پيش ببرند.
     سناريوي دوم اين است كه ترامپ توپ را به زمين كنگره بيندازد و بعد از بيان ارزيابي هايش بگويد تسليم تصميم كنگره است. كه در اين صورت كنگره هم تلاش خواهد كرد با وضع قوانيني سرمايه گذاري را در ايران مختل كند.
     آن طور كه ظريف گفته است ايران تلاش مي كند پيام اقتدار و همين طور پيام تصميمات عقلاني خودش را به دنيا ارسال كند. به گفته اين نماينده، ظريف در جلسه تاكيد كرده است ايران براي تمام سناريوها برنامه دارد و در هيات نظارت بر برجام تصميم گرفته ايم تا هر كدام از سناريوهاي ممكن كه اتفاق بيفتد واكنش مناسب با آن را پيش ببريم.
     به گفته اين نماينده، ظريف گزارشي درباره اقليم كردستان داده و گفته ايران از قديم از دوستان نزديك و منحصر به فرد كردها بوده و ما هميشه چه زمان صدام و چه بعد از آن در كنار كردها و مصايب و مشكلات شان بوده ايم. در جريان فوت جلال طالباني هم بالاترين مقام خارجي كه در مراسم شركت كرد ايران بود كه وزير خارجه اش را فرستاد. چه آنكه بعد از رييس جمهور عراق و رييس اقليم كردستان نفر سوم به لحاظ سلسله مراتب سياسي وزير امور خارجه ايران بود. جالب آنكه به گفته اين نماينده آن طور كه دكتر ظريف در جلسه گفته است براي شركت در اين مراسم به دليل بستن مرزهاي هوايي اقليم كردستان و ممنوعيت پروازهاي بين المللي پرواز ايشان به بغداد انجام شده و از بغداد به سليمانيه پرواز كرده و در برگشت نيز از سليمانيه به نجف و از آنجا به تهران پرواز داشته است. ظريف همچنين در گزارش خودش از اقدامات ايران از سوريه گفته است. اينكه مجموعه اقدامات درباره سوريه الان به جايي رسيده كه تمام كساني كه فكر مي كردند بشار اسد سقوط بايد كند الان به اين نتيجه رسيده اند كه بشار اسد ماندني است و الان كسي ديگر درباره سقوط اسد صحبتي نمي كند. اما جزييات ديگر از اين جلسه را نعمتي، سخنگوي هيات رييسه مجلس به خبرنگاران گفت. به گفته نعمتي بنا بر توضيحات داده شده در جلسه مشخص شد سناريوهاي مختلفي در قبال اقدامات احتمالي ترامپ، كنگره و سناي امريكا به طور عملي طراحي شده است. آن طور كه نعمتي گفت تعدادي از نمايندگان هم در اين جلسه اظهاراتي پيرامون وحدت و همدلي بين دولت و مجلس و ديگر قوا مطرح كردند. افزون بر اين نعمتي درباره مباحث مطرح شده درباره اقليم كردستان هم گفت: با وجود آنكه اتفاقات در اقليم كردستان به صورت هيجاني و يك باره روي داد، اما جمهوري اسلامي به دنبال حاكميت دولت عراق براساس قانون اساسي اين كشور است. ما براي مرزهاي قانوني عراق احترام قايل هستيم. اما نعمتي در مورد احتمال اعمال تحريم هاي جديد عليه سپاه و قرار گرفتن نام اين ارگان نظامي در فهرست گروه هاي تروريستي از سوي امريكا هم گفت: نكته حايز اهميت اين است كه سپاه متعلق به همه ملت ايران است و شما هيچ خانواده اي را در سراسر كشور پيدا نمي كنيد كه بسيجي و پاسدار نباشد و آنها نمي توانند از روي احساسات مواردي را مطرح كنند بنابراين امريكايي ها نمي توانند فقط سپاه را تحريم كنند بلكه بايد همه ملت ايران را تحريم كنند. اگر قرار باشد امريكا از برجام خارج شود بايد هزينه آن را بپردازد. درواقع يا ترامپ بايد راسا اقدام كند يا از طريق كنگره اين مساله را دنبال كند. بنابراين اگر به دنبال اين مساله باشند، طبعا مجامع بين المللي، اتحاديه اروپا و ديگر اعضاي ١+٥ به جز امريكا بايد موضوع را پيگيري كرده و هزينه آن را بپردازند. علاوه بر آن اگر مجامع بين المللي سكوت كنند، طبيعتا جمهوري اسلامي ايران هم اقدامات مقتضي را انجام خواهد داد. آنچنان كه در جلسه شوراي نظارت بر برجام هم اين سناريوهاي مختلف بررسي شده و در جلسه مجلس هم مطرح شد.
    پارلمان: ظريف: واكنش هاي احتمالي ايران در هيات نظارت بر برجام به تصويب رسيده است / گزارش «اعتماد» از جزييات جلسه غيرعلني ديروز با حضور ظريف
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "زينب صفري"

  طرح تقويت بسيج با اصرار مجلس اصلاح شد / گزارش «اعتماد» از روز شلوغ مجلس
زينب صفري، اعتماد 25/8/96
مشاهده متن    
  بازگشت ناطق / باهنر در گفت و گو با« اعتماد» وعده داد
زينب صفري، اعتماد 21/8/96
مشاهده متن    
  خيز لاريجاني براي ١٤٠٠ / نزديكان رييس مجلس در پي راه اندازي حزب «رهروان» هستند
زينب صفري، اعتماد 16/8/96
مشاهده متن    
  چالش تغيير / آيا روحاني به اصلاح طلبان پشت كرده و به سمت اصولگرايان چرخيده؟
زينب صفري، اعتماد 15/8/96
مشاهده متن    
  استانداران دولت دوازدهم چگونه انتخاب مي شوند؟ / روايت نماينده يزد از انتخاب استانداران نشان مي دهد ملاك يكي از استانداران براي انتخاب استان مورد نظر، ارزيابي همسرش از آن استان بوده است
زينب صفري، اعتماد 13/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بلاغت كاربردي و نقد بلاغي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4)، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است