|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران: غير متخصص ها، آفت ساخت و سازها شده اند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران: غير متخصص ها، آفت ساخت و سازها شده اند


نويسنده: داوود پنهاني

رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران در حاشيه مراسم امضاي تفاهمنامه مشترک با سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران با اعلام اينکه 90 درصد ساختمان هاي ساخته شده در کشور توسط افراد فاقد صلاحيت فني در اين زمينه احداث مي شود اعلام کرد که بسياري از مشکلات ما در بخش ساخت و ساز از اين موضوع ناشي مي شود.
    به گزارش خبرنگار «ايران»، مهندس حسن قربانخاني در پاسخ به پرسشي درباره نحوه نظارت سازمان نظام مهندسي بر روند ساخت و ساز با اعلام اين نکته افزود: ساختمان محصول يک فرايند است. اينکه ما بگوييم صرفاً يک بخش فني مثل نظام مهندسي متولي همه امور است، تلقي درستي نيست. بخش طراحي و نظارت ساختمان در اختيار ماست و صدور پروانه و مجوزهاي ديگر در اختيار سازمان هاي ديگر است. وي درباره متولي اصلي اجازه ساخت به افراد فاقد تخصص نيز گفت: متولي يک بخش عمده همين اتفاق مسئولان شهري هستند که اجازه مي دهند کساني در اين شهر و ديگر شهرها ساختمان بسازند که صلاحيت ندارند. اين سوال اساسي ماست و اتفاقاً آماده ايم که دوستان ديگر هم در همين زمينه پاسخگو باشند. وي يادآور شد: در بخش نظام مهندسي، سال گذشته 17 هزار بازديد از ساختمان هاي در دست ساخت و گودبرداري ها انجام داده ايم. مهندسان را کنترل مي کنيم و هزاران نقشه ساختمان هايي که در شهر تهران ساخته مي شود را مورد نظارت قرار مي دهيم. بارها هم ايراد گرفته ايم و براي اصلاح آن تلاش کرده ايم و در جهت ترويج مقررات ملي و آموزش مهندسان ده ها هزار نفر- ساعت آموزش برگزار کرده ايم.
    وي افزود: مفهومش اين نيست که در نظام مهندسي ايراد نداريم ولي بخش ساخت و ساز محصول فرايندي است که يک جزء آن نظام مهندسي است و متاسفانه معمولاً مورد بي مهري قرار مي گيرند. به هر جهت اين همه ساختمان هاي عريض و طويلي که در اين شهر و کشور ساخته شده، جاده ها، راه ها و پل ها محصول دست همين مهندسان است. حالا ممکن است در جايي هم نقطه ضعفي باشد که همه بايد تلاش کنند اصلاح شود. اما به طور مشخص در بخش ساخت و ساز در هيچ جاي دنيا سراغ نداريد که امروز يک نفر برود پروانه بگيرد و بدون داشتن فاکتورهاي لازم شروع به کار کند. اين آفت ساختمان سازي در کشور است و تا روزي که حل نشود به نظر نمي رسد که خيلي از موضوعات ديگر هم اتفاق بيفتد. وي در ادامه گفت: مهندسان ناظر نظارت مي کنند، مسئوليت هم دارند، تعهدات لازم و قانوني را هم انجام مي دهند، اما به نظر مي رسد خيلي هاي ديگر که بايد به مسئوليت شان عمل بکنند، در اين زمينه توجه نمي کنند. وي با اشاره به نظارت هاي مستمري که در زمينه پيشگيري از تخلفات صورت مي گيرد، يادآور شد: مهندسان تنها در حدود 3درصد ساخت و سازها ممکن است تخلفاتي داشته باشند که به آن نيز رسيدگي مي شود.
    تخلفات ساخت و ساز را گزارش مي دهيم، توجه نمي کنند
    قربانخاني افزود: سالانه هزاران دستور توقف از سوي مهندسان ما صادر مي شود، ولي به آن توجهي نمي شود. ما که ضابط قضايي نيستيم. اهرمي داريم به اسم گزارش، مهندسان ما به شهرداري گزارش مي دهند که اين کار را متوقف کنيد ولي متوقف نمي شود. اساساً وقتي درصد بسيار زيادي از بودجه در همه شهرهاي ما از طريق تخلفات ساختماني و فروش تراکم تامين مي شود شما توقع داريد مهندسان چکار کنند؟ مهندسان تنها وظيفه اي که دارند و در قوانين ذکر شده اين است که به مرجع صدور پروانه گزارش دهند. ما اين را به طور مستمر انجام مي دهيم. من مي توانم صدها مکاتبه سازمان نظام مهندسي را با شهرداري نشان دهم که خواسته ايم گود پرخطر يا ساختماني را متوقف کنند. در بعضي موارد همکاري شده و در برخي موارد هم نه. وي با بيان اينکه از 40 نوع بلاياي طبيعي 32 مورد در ايران رخ داده است، گفت: ما در کشوري زندگي مي کنيم که مستعد بروز انواع حوادث و بلاياي طبيعي و غيرطبيعي است. بنابراين بايد براي اين بحران ها برنامه ريزي کرد.
    وي افزود: در سازمان نظام مهندسي به موضوع آمادگي در برابر بحران ها توجه ويژه داريم که بدين ترتيب در بودجه سال96 اعتبار خوبي را براي ارتقاي سطح آگاهي اختصاص داده ايم چرا که آموزش و آگاهي به بالاتر رفتن سطح توانمندي در برابر حوادث کمک بسياري مي کند.
    رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران با بيان اينکه اين سازمان 114 هزار عضو دارد، تصريح کرد: 30 درصد مهندسان عضو سازمان نظام مهندسي در تهران هستند و با تخصص هاي مختلف جمعيت بالقوه خوبي در جهت کمک به آموزش و توانمندسازي شهروندان در برابر حوادث محسوب مي شوند.
    جاي خالي بيمه تضمين کيفيت و شناسنامه فني
    رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران يکي از خلاهاي موجود در زمينه ساخت و ساز در کشور را بيمه تضمين کيفيت و شناسنامه فني دانست و گفت: اگر شهرداري تهران براساس مقررات اين بيمه پايان کار را صادر نکند اين بيمه به بهره بردار ارائه شده و تضميني براي بناي احداث شده به حساب مي آيد.
    قربانخاني در پايان با اشاره به امضاي تفاهمنامه با سازمان مديريت بحران خاطرنشان کرد:اميدواريم بتوانيم در قالب اين تفاهمنامه در بحث آموزش، توانمندي مردم برابر بحران را ارتقا داده تا خسارات ناشي از حوادث و بحران ها را به حداقل برسانيم.
    
    تجربه آواربرداري ساختمان هاي بلند را نداريم
    دکتر احمد صادقي رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران نيز با اشاره به ظرفيت بزرگ جامعه مهندسان و سازمان نظام مهندسي استان تهران، گفت: بايد از اين ظرفيت در مواقع بحران استفاده شود. حوادث مختلف نشان داده که ما در زندگي شهرنشيني جديد با ساخت بلندمرتبه ها تجربه آواربرداري فني از آوارهاي مختلف را نداريم. حادثه پلاسکو تلنگري به ما زد، در نتيجه نياز است متخصصان آموزش ببينند و تيم هاي ويژه را براي زمان وقوع حادثه تربيت کنيم.
    وي درباره تفاهمنامه امضا شده افزود: براساس تفاهمنامه همکاري بين سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران و سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران توانمندي و ظرفيت آمادگي شهر تهران در مواجهه با حوادث با استفاده از ظرفيت اين دو سازمان ارتقا مي يابد.
    وي با اشاره به اينکه سازمان نظام مهندسي ظرفيت هاي بالقوه و بالفعل زيادي براي استفاده در زمينه ايمن سازي شهر دارد، گفت: متاسفانه شاهد هستيم که از ظرفيت هاي بالقوه اين سازمان کمتر استفاده شده است.
    وي با اشاره به اينکه در نگاه کلي به شهرها، توجه به ايمني ساختمان به عنوان سرپناه شهروندان از ضروريات محسوب مي شود، گفت: افزايش روز افزون تغييرات اقليمي در شهرها لزوم توجه ويژه به ايمني مسکن را پراهميت تر مي کند.
    به گفته وي رويکرد جهاني مديريت بحران تا پيش از سال 2005 ميلادي عمدتاً برمبناي مقابله با حوادث بود اما از سال 2005 به بعد موضوع مقاوم سازي ابنيه مورد توجه قرار گرفته و بعد از کنفرانس سنداي در ژاپن تا سال2030 لزوم هدايت جامعه به سوي تاب آوري بيشتر مورد توجه قرار گرفته است.
    وي افزود: براي رسيدن به جامعه تاب آور در برابر حوادث و بحران ها نيازمند تلفيق دانش مديريت بحران و دانش مهندسي هستيم که درصورت عدم تحقق اين همکاري شايد رسيدن به جامعه تاب آور امکان پذير نباشد.
    رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران گفت: يکي از کمبودهايي که پس از حادثه پلاسکو مورد توجه قرارگرفت اين بود که پروتکلي مبني بر اينکه چه نوع اقدامي در حوادث اين چنيني با سازه هاي بلندمرتبه بايد صورت گيرد موجود نبود. همچنين دستگاه هاي تخصصي آواربرداري در کشور نيز تجربه رويارويي با آواربرداري از ساختمان هاي بلندمرتبه را نداشتند. چرا که تنها تجربه هاي ما زلزله هاي گسترده در بم و ورزقان بود که اکثر ساختمان ها ارتفاع زيادي نداشتند.
    
    نيم نگاه
    اساساً وقتي درصد بسيار زيادي از بودجه در همه شهرهاي ما از طريق تخلفات ساختماني و فروش تراکم تامين مي شود شما توقع داريد مهندسان چکار کنند؟ مهندسان تنها وظيفه اي که دارند و در قوانين ذکر شده اين است که به مرجع صدور پروانه گزارش دهند
رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران: غير متخصص ها، آفت ساخت و سازها شده اند
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "داوود پنهاني"

  دچار يك غفلت جمعي نسبت به مخاطب شده ايم
داوود پنهاني، اعتماد 16/1/97
مشاهده متن    
  درس هايي از چهارمين زلزله بزرگ دنيا / گفت و گو با پرفسور« يوايچي اونو» از استادان برجسته مديريت بحران ژاپن
داوود پنهاني، ايران 8/8/96
مشاهده متن    
  شهر شتاب و حركت و رفتن
داوود پنهاني، اعتماد 17/7/93
مشاهده متن    
  رويايي داشته باش و زندگي كن
داوود پنهاني، اعتماد 8/7/93
مشاهده متن    
  با شما مي مانيم
داوود پنهاني، ايران 2/11/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي جديد آموزش پزشكي و حرفه اي گرايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، Jul 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است