|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: ظريف و معاونانش در جلسه غيرعلني مجلس
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3195
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 19 (سياست) > متن
 
      


ظريف و معاونانش در جلسه غيرعلني مجلسجلسه غيرعلني ظريف و معاونانش صبح روز گذشته در صحن مجلس برگزار شد؛ جلسه اي که به نوشته خبرگزاري فارس، آنچه در آن مطرح شده، با حمايت نمايندگان منتقدي مانند کريمي قدوسي همراه شده است. ظريف و معاونانش درباره سه موضوع اتفاق هاي اخير سوريه، همه پرسي در اقليم کردستان عراق و بحث برجام و اقدامات احتمالي ترامپ، مسائلي را مطرح کردند. آن طور که خبرگزاري فارس به نقل از نمايندگان روايت کرده، سخنان ظريف که به پايان مي رسد، جواد کريمي قدوسي نزد وزير خارجه مي رود و با او مصافحه کرده و از مواضعش تقدير مي کند. وزير خارجه با لبخندي واکنش نشان مي دهد: «خدايا! اين چه روزي است که آقاي کريمي قدوسي از ما تشکر مي کند». کريمي قدوسي هم اين گونه به ظريف پاسخ مي دهد: «ما اگر انتقادي هم کرديم، براي اصلاح بوده است؛ وگرنه سعي مي کنيم منصف باشيم».
     بنا بر اين روايت، منتقدان ديگر هم نزد وزير خارجه مي روند و مي گويند: «آقاي ظريف! بر مواضعت براي تامين منافع کشور بايست، ما هم حمايتت مي کنيم».
     کريمي قدوسي يکي از مخالف خوان هاي اصلي ظريف و موضوع مذاکرات هسته اي بوده است؛ تا آنجا که سخنان ظريف در جلسات کميسيون امنيت را که به طور محرمانه مطرح مي شد، افشا مي کرد و در اين افشاکردن ها گاهي به خلاف واقع گويي هم متهم شد. حالا گويا شرايط به گونه ديگري رقم خورده و مخالفان و موافقان برجام در يک جبهه قرار گرفته اند.
     بنا بر گزارش خبرگزاري فارس، ظريف که وارد صحن مي شود، سکوت در خانه ملت حکم فرما مي شود و وزير خارجه حرف هايش را آغاز مي کند. ظريف حمايت منتقدان دولت را هم با خود همراه مي بيند و سخنانش را ادامه مي دهد. ظريف در اين نشست گفته است: «راهکارهاي لازم براي مقابله با آمريکا در صورت خروج از برجام، انديشيده شده است. مسئولان براي اين مسئله هماهنگ هستند. هرگز مذاکره هسته اي مجدد نخواهيم داشت». ظريف همچنين اطمينان خاطر داده که: «نگران نباشيد؛ مشکلي براي کشور به وجود نمي آيد؛ حتي اگر آمريکا کارشکني هم بکند، بازار و شرايط کشور را با همکاري يکديگر مديريت مي کنيم».
    
    روايت تابش
     محمدرضا تابش هم در روايتش از جلسه غيرعلني روز گذشته مجلس، نوشت: «ظريف تاکيد کرد همه تحولات پيراموني و هرآنچه مربوط به برجام است، در عالي ترين سطوح تصميم گيري رصد شده و مي شود و اقدامات ما مقتدرانه و عقلاني خواهد بود. چند نفر از نمايندگان نيز سوالات و ابهامات خويش را مطرح كردند و رئيس مجلس نيز ضمن ارائه جمع بندي جلسه، بر وحدت داخلي با تلاش براي حل مشکلات مردم و جامعه و ايستادگي در مقابل زياده خواهي هاي قدرت هاي استکباري و تکيه بر عقلانيت در حل مسائل پيراموني، تاکيد کرد».
    
    حقانيت اسد به اثبات رسيد
     بهروز نعمتي، سخنگوي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، درباره سخنان ظريف در جلسه غيرعلني ديروز گفت: در بحث سوريه و حضور نيروهاي دولتي اين کشور در ديرالزور و عکس العمل هاي برخي دشمنان به اين مسئله، تاکيد شد که حقانيت مردم سوريه پابرجاست و همچنين با توجه به مسائلي که در آستانه مطرح شده بود، ابقاي بشار اسد در سوريه به اثبات رسيد. برخلاف پافشاري ما از ابتداي بحران سوريه بر لزوم حفظ اسد، آمريکايي ها و برخي ديگر از بازيگران منطقه خواستار ساقط کردن دولت اسد بودند که در نهايت ديديم اين اتفاق نيفتاد.
    
    مذاکره چندجانبه درباره کردستان
     سخنگوي هيئت رئيسه مجلس همچنين با اشاره به بحث برگزاري همه پرسي استقلال در اقليم کردستان و بررسي اين موضوع در جلسه غيرعلني مجلس، گفت: رايزني هاي سه جانبه بين ايران، ترکيه و حکومت مرکزي عراق برقرار است و البته مذاکرات چندجانبه ديگري نيز در حال برگزاري بوده و ادامه دارد.
     او گفت: مردم اقليم کردستان به خوبي مي دانند نزديک ترين و بهترين دوستشان در منطقه، ايران است و آن چنان که ديديم، در جريان حمله داعش، هيچ کس به جز ايران، به داد کردها نرسيد که اين مسئله در ادوار مختلف نيز اتفاق افتاده و هرگاه ظلمي به کردها شده است، ما ميزبانشان بوديم و هم اکنون نيز برخي از مردم حلبچه در استان هاي مرزي ما زندگي مي کنند.
    
    سناريوهاي مختلف در برابر ترامپ
     سخنگوي هيئت رئيسه مجلس همچنين به طرح موضوعاتي درباره برجام و اظهارات اخير ترامپ در اين رابطه، اشاره کرد و گفت: پيرو بحثي که ترامپ در سازمان ملل متحد مطرح کرد و نيز مباحث ديگري که پس از آن در رسانه ها عنوان شده، بررسي هايي انجام شد و سناريوهاي مختلفي در قبال اقدامات احتمالي ترامپ، کنگره و سناي آمريکا به طور عملي طراحي شده است.او همچنين به اظهارنظر برخي نمايندگان در اين جلسه غيرعلني اشاره کرد و گفت: در مجموع بحث وحدت و همدلي بين دولت و مجلس و ديگر قوا، مسائلي مطرح شد و همه دوستان با همدلي حول فرامين مقام معظم رهبري همکاري مي کنند و اميدواريم اقداماتي که ترامپ به دليل ناآگاهي يا کم خردي دنبال انجام آنهاست، موجب نشود خودمان برجام را کنار بزنيم.به گزارش ايلنا، سخنگوي هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، در پاسخ به سوالي درباره احتمال اعمال تحريم هاي جديد آمريکا عليه ايران و سپاه، گفت: اگر قرار باشد آمريکا از برجام خارج شود بايد هزينه آن را بپردازد. درواقع يا ترامپ بايد راسا اقدام کند يا از طريق کنگره اين مسئله را دنبال کند؛ بنابراين اگر دنبال اين مسئله باشند، طبعا مجامع بين المللي، اتحاديه اروپا و ديگر اعضاي ١+٥ به جز آمريکا، بايد موضوع را پيگيري کرده و هزينه آن را بپردازند. علاوه بر آن، اگر مجامع بين المللي سکوت کنند، طبيعتا جمهوري اسلامي ايران هم اقدامات مقتضي را انجام خواهد داد؛ آن چنان که در جلسه شوراي نظارت بر برجام هم اين سناريوهاي مختلف بررسي شده و در جلسه روز گذشته مجلس هم مطرح شد.علي لاريجاني صبح روز گذشته در آغاز جلسه علني مجلس، با اشاره به جلسه غيرعلني گفت: جلسه غيرعلني مجلس با حضور وزير امورخارجه برگزار شد که آقاي ظريف گزارشي از تحولات منطقه ارائه کرد. اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز نظرات خود را مطرح کردند و فکر مي کنم اين رايزني با توجه به تحولات آينده در سطح بين المللي، همچنان بين مجلس و دولت ادامه داشته باشد.
    ظريف و معاونانش در جلسه غيرعلني مجلس
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 19 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك سازه ها و شاره ها
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است