|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: حمله هكري در شبه جزيره
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


حمله هكري در شبه جزيره
اسناد نظامي محرمانه و طبقه بندي كره جنوبي لو رفت    
    دنياي اقتصاد : «ري چول هي»، عضو مجمع ملي کره جنوبي مي گويد: هکرهاي کره شمالي اسناد نظامي محرمانه و طبقه بندي شده از داده ها و طرح هاي جنگي وزارت دفاع کره جنوبي را در سپتامبر ۲۰۱۶ ربودند.
    «ري» که به حزب دموکراتيک حاکم تعلق دارد و رئيس کميته دفاعي است، سه شنبه ۱۸ مهرماه به سي ان ان گفت که اطلاعاتي از وزارت دفاع دريافت کرده دال بر ربودن اسناد و هک از سوي پيونگ يانگ. «زاخاري کوهن»، گزارشگر سي ان ان مي نويسد: به گفته اين مقام حزب حاکم کره جنوبي، اسناد ربوده شده شامل طرح عمليات دوره جنگ آمريکا-کره جنوبي و سندي است که شامل فرآيندهاي مربوط به «گردن زدن» و «کشتن» رهبري کره شمالي مي شود. «ري» مي گويد: حدود ۲۳۵ گيگابايت اطلاعات نظامي از سوي هکرها ربوده شد. وقتي روز سه شنبه از يک مقام وزارت دفاع کره جنوبي در مورد اين اطلاعات پرسيده شد او اظهارنظري نکرد. پنتاگون هم رسما اظهارنظر خاصي در اين زمينه نکرد؛ اما «کلنل رابرت منينگ»، سخنگوي وزارت دفاع، روز سه شنبه گفت که آمريکا «به امنيت طرح هاي عملياتي مان و توانايي مان براي برخورد با هرگونه تهديدي از کره شمالي مطمئن است.»
    منينگ مي گويد: «طرح عملياتي اي که به آن اشاره شده يک طرح دوجانبه است. بنابراين، اتحاد کره- آمريکا در تعهدشان به اطمينان از اينکه مدافع آن اطلاعات هستند پابرجاست و آنها ضامن آمادگي در شبه جزيره کره براي مقابله با تهديدات کره شمالي هستند.» او افزود: «نمي توانم جزئيات آن طرح ها و بحث ها را بگويم؛ اما به شما مي گويم که اين تعهد آمريکا-کره است که ضامن و مدافع عمليات ها و طرح هايمان است.» کوهن مي نويسد اگر جزئيات طرح هاي ربوده شده فاش شود، مي تواند چالش جدي براي اتحاد آمريکا- کره جنوبي باشد. سرتيپ بازنشسته «ريک فرانکونا» به سي ان ان مي گويد: «اگر کره شمالي به طرح هاي دفاعي اين دو کشور دسترسي يافته باشد، گنجينه ارزشمندي از اطلاعات بوده و خطر واقعي به دنبال دارد.» او مي گويد: «اگر من به طرح هاي دشمن دسترسي داشته باشيم، نه تنها نيروهايي را که عليه من به کار گرفته شده اند شناسايي خواهم کرد، بلکه مکان آنها، نوع سلاحي که دارند، فرماندهي و کنترل شان و تمام اطلاعات حياتي ديگر در مورد او را خواهم يافت تا به شناخت جامعي از او برسم.»
    جزئيات مربوط به هک ۲۰۱۶ در زماني آشکار شد که ترامپ معتقد است فشارهاي سياسي و اقتصادي و ديپلماتيک بر اين کشور کافي نبوده و نتوانسته برنامه هاي هسته اي و موشکي اين کشور را متوقف سازد. او در توييتي اعلام کرد که «کشورها ۲۵سال است که بيهوده تلاش مي کنند با کره شمالي تعامل کنند. به اين ترتيب ميلياردها دلار خرج کرده اما چيزي به دست نياورده است. سياست در اينجا کار نمي کند.» او در مجموعه اي از توييت ها اعلام کرد که کره شمالي از تمام توافقات پيشين تخلف کرده است. کاخ سفيد در همان روز سه شنبه اعلام کرد که تيم امنيت ملي مشاوره هايي به ترامپ داده است و «طيفي از گزينه ها براي پاسخ به هرگونه تخطي يا تجاوز کره شمالي يا در صورت لزوم، جلوگيري از تهديد هسته اي آمريکا و متحدانش از سوي اين کشور را در اختيار وي قرار داده اند.» روز دوشنبه ۱۷ مهرماه هم جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا، اعلام کرد که ديپلماسي در کنار تحريم هاي اقتصادي بين المللي عليه پيونگ يانگ عنصر دائمي و برجسته استراتژي آمريکا در قبال اين کشور باقي خواهد ماند.
    با اين حال، متيس معتقد است در صورت شکست ديپلماسي، گزينه نظامي همچنان در دسترس است. او مي گويد: «ما بايد آماده تضمين اين مساله باشيم که گزينه هاي نظامي اي وجود دارد که در صورت نياز رئيس جمهور مي تواند به کار گيرد.» با اين حال، گزارشگر سي ان ان مي افزايد کره جنوبي و آمريکا چند سالي است درمورد عمليات هکري کره شمالي گوش به زنگ بوده اند. آنها مي دانند که اين کشور در حملات سايبري پيشرفته دست داشت. در سال ۲۰۱۳، وقتي بانک ها و رسانه هاي کره جنوبي مورد حمله سايبري قرار گرفتند، دولت انگشت اتهام را به سوي کره شمالي نشانه رفت. در سال ۲۰۱۴، دولت آمريکا در مورد هک عکس هاي سوني انگشت اتهام را به سوي کره شمالي نشانه رفت. «Kaspersky»، شرکت امنيت سايبري روسي، در ماه آوريل دست کره شمالي را در حمله به بانک هاي ۱۸ کشور ديد؛ زيرا محققان اين حملات را به عملياتي نسبت دادند که « Lazarus» نام گرفته بود. اين پول هاي ربوده شده براي تامين مالي برنامه هسته اي کره شمالي به کار مي رود. اين هکرها براي پنهان ماندن هويت و مکان شان، حملات خود را از سرورهاي کامپيوتري دور از کشور خود انجام مي دهند. مسير هکرهاي لازاروس در فرانسه، کره جنوبي و تايوان رديابي شده است.
    «چو سانگ- هون»، گزارشگر نيويورک تايمز هم مي نويسد ۳۰۰ سند کمتر محرمانه هم ربوده شده و مقام هاي نظامي حاضر به اظهارنظر در اين باره نيستند. اين گزارش مي افزايد عمليات «گردن زني» که نام اصلي اش «طرح عملياتي ۵۰۱۵» است در سال ۲۰۱۵ در پاسخ به طرح هاي هسته اي- موشکي کره شمالي به روزرساني شد. اگرچه جزئيات آن مخفي است، اما اکنون کره شمالي به آن دست يافته و از جزئيات ترور «رفيق کيم» آگاه شده است.
    
    مانور نظامي آمريکا بر فراز شبه جزيره
    پس از تهديدات روز دوشنبه ترامپ و ديدار او با مقام هاي دفاعي و امنيتي کشورش در پاسخ به تهديدات کره شمالي، دو بمب افکن استراتژيک آمريکايي بر فراز شبه جزيره به پرواز در آمدند. تنش ميان «ترامپ- اون» به اوج رسيده است و هريک براي ديگري چنگ و دندان نشان مي دهد. در کنار اين دو بمب افکن استراتژيک B-۱B دو جنگنده F- ۱۵k از کره جنوبي به آنها ملحق شدند. «کريستين کيم» و «اريک بيچ»، گزارشگران رويترز، مي نويسند اين دو جنگنده پس از ورود به حريم هوايي کره جنوبي به مانور موشکي و شليک در آب هاي ساحل شرقي کره جنوبي پرداختند. سپس به سوي جنوب و به سوي آب هاي ميان کره جنوبي- چين بازگشتند تا اين مانور را تکرار کنند. ارتش آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد که پس از کره جنوبي، اين مانور با جنگنده هاي ژاپني نيز انجام شد. گفته شده اين اولين باري است که مانور آمريکا در شب همراه با جنگنده هاي ژاپني و کره جنوبي انجام مي شود. اين دو جنگنده از گوام برخاسته بودند؛ همان نقطه اي که کره شمالي بارها تهديد به «زدن» آنجا کرده است.
    مقام هاي دولت آمريکا و کره جنوبي روز دوشنبه و به دنبال هفتاد و دومين سالگرد برقراري حزب حاکم کره شمالي و به دنبال تحرکات اين کشور، سطح هشدار را افزايش دادند. اين حمله هکري و مانور نظامي به دنبال مجموعه اي از تحريم ها عليه کره شمالي انجام مي گيرد. در جديدترين تحول، دولت آمريکا کشتي هاي تجاري کره شمالي را نيز مشمول تحريم کرد. به اين ترتيب، ۴ کشتي که حامل زغال سنگ از کره شمالي بودند، تحريم شدند. با اين حال، با وجود موافقت ۱۵ عضو شوراي امنيت براي تشديد تحريم ها اما چين معتقد است صِرف تحريم ها کفايت نمي کند، بلکه کره شمالي و آمريکا بايد از لفاظي هاي خود بکاهند و به ميز مذاکرات بازگردند. «گلوبال تايمز»، روزنامه مهم چين، نسبت به اوج گرفتن تنش هاي لفظي ميان اين دو کشور هشدار داده و خطر «سوء قضاوت مرگبار» را مطرح کرد. در سرمقاله اين روزنامه آمده که «جامعه بين الملل يک کره شمالي هسته اي را نمي پذيرد. اين کشور به زمان و دليل نياز دارد تا اعتقاد يابد که ترک برنامه هسته اي اش به لحاظ سياسي و اقتصادي به نفعش خواهد بود. اين فرآيند ارزش امتحان دارد.» اين سر مقاله در ادامه نوشت که جنگ کابوس شبه جزيره و مناطق پيرامون خواهد بود. «ما اکيدا به کره شمالي و آمريکا توصيه مي کنيم که ژست نظامي و لفاظي را متوقف کرده و جدا در مورد راه حلي صلح آميز بينديشند.»
    حمله هکري در شبه جزيره / اسناد نظامي محرمانه و طبقه بندي کره جنوبي لو رفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله نفرولوژي و ارولوژي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 46)، May 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است