|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: مصائب يك بحران ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4430
دوشنبه دوم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


مصائب يك بحران ديپلماتيك
نگراني از چشم انداز اقتصادي تركيه افزايش يافته است    
    دنياي اقتصاد : با افزايش تنش ديپلماتيک بين ترکيه و آمريکا، اين دو کشور صدور بسياري از انواع ويزا را براي شهروندان يکديگر به حال تعليق درآورده اند.
     سفارت ترکيه در واشنگتن در بيانيه اي اعلام کرد که تعهد دولت آمريکا به تامين امنيت کارمندانش را مورد ارزيابي مجدد قرار مي دهد. متن بيانيه سفارت ترکيه در واشنگتن مشابه بيانيه اي است که پيش تر سفارت آمريکا در آنکارا منتشر کرده بود و فقط جاي اسم کشورها عوض شده است. در همين حال رئيس جمهوري ترکيه تصميم دولت آمريکا براي قطع صدور ويزاي سفر به اتباع ترکيه را ناراحت کننده خوانده است.
    ترکيه هفته گذشته يکي از کارمندان سفارت آمريکا در استانبول را به جاسوسي و تلاش براي سرنگون کردن دولت متهم و او را بازداشت کرد. دولت آمريکا اين اتهام را بي پايه خوانده و رد کرده است. فرد بازداشت شده مرد و شهروند ترکيه است. رابطه ترکيه و آمريکا به ويژه پس از کودتاي نافرجام ژوئيه سال ۲۰۱۶ ميلادي پر تنش بوده است و در اين مدت مقامات ترکيه از همتايان آمريکايي خود خواسته اند که فتح الله گولن را به دليل آنچه مقامات ترکيه نقش وي در اين کودتا مي خوانند به ترکيه مسترد کند.
    دولت ترکيه فتح الله گولن را متهم کرده که کودتاي ناموفق پارسال اين کشور را عليه رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري، طرح ريزي و اجرا کرده است.گولن که از حدود ١٨ سال پيش در تبعيدي خودخواسته در پنسيلوانياي آمريکا به سر مي برد، اين اتهام را تکذيب کرده است. مقام هاي ترکيه بعد از کودتاي ناموفق پارسال بيش از ۵۰ هزار نفر را بازداشت کردند. قضات، دادستان ها، اعضاي پليس و ارتش جزو بازداشت شدگان بودند. بسياري از آنها به ارتباط با شبکه فتح الله گولن متهم شده اند. همچنين بيش از ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت از جمله پزشکان، کارمندان و دانشگاهيان با اتهام مشابه معلق يا اخراج شده اند.
    
    سرمايه ها از ترکيه فرار مي کند
    با افزايش تنش هاي ديپلماتيک بين ترکيه و آمريکا، سرمايه ها از ترکيه فرار مي کند و درد ادامه دار کاهش ارزش لير براي اقتصاد ترکيه ماندگار خواهد بود. ترکيه و آمريکا وارد بحث ممنوعيت صدور ويزا شده اند که اين مساله ارزش لير را به شدت کاهش داده است، بازار ترکيه که به عنوان دروازه ورود اروپايي ها به شرق نيز محسوب مي شود به هم ريخته است، هرچند دو طرف ترکيه و آمريکا دلايلي براي کارشان دارند، اما اين نمي تواند پاياني بر دردسرهاي بازار ترکيه باشد. ارزش لير ترکيه يک روز پس از ظهور بحران ۶ درصد کاهش يافت تا ارزش پول رسمي ترکيه به کمترين ميزان از آوريل برسد. تايموف اش تحليلگر در «مديريت ارزيابي بلوبي» گفت: اين مشاجرات ترديدهايي را هم درباره عضويت ترکيه در ناتو مطرح مي کند، درحالي که واکنش بازار به مساله ويزاي ترکيه و آمريکا بغرنج شده است، نتيجه مستقيم آن خود را در کاهش سياليت ارزي و به هم ريختگي بازار نشان مي دهد. درحالي که تنش ديپلماتيک ترکيه و آمريکا تشديد شده، بانک ها و سرمايه گذاران نيز با مشکلاتي مواجه شده اند. البته بازار ارز تنها از مساله ديپلماتيک بين ترکيه و آمريکا متاثر نشده بلکه در ماه گذشته هم ارزش برابري لير در مقابل دلار ۱۰درصد کاهش يافت؛ زيرا انتظارات براي افزايش نرخ بهره در آمريکا پيش از پايان سال شدت گرفته بود. گزارش جمعه گذشته آمريکا نشان داد که احتمال افزايش نرخ بهره تا پايان امسال ۸۰ درصد وجود دارد، اين خبر بسيار بدي براي بانک هاي ترکيه بود.
    بازار بين بانکي لير نسبتا کوچک است، بنابراين وام دهندگان معمولا به صورت سنتي تمايل دارند در خارج از ترکيه سرمايه گذاري کنند و آن هم به دلار. يک ارز ضعيف مانند لير در مقابل دلار نه تنها هزينه سرمايه گذاري را بالا مي برد، بلکه دسترسي به سود را نيز با مشکل مواجه مي کند.
    اقتصاد ترکيه از اين مساله خرسند نيست، تورم در ماه گذشته تا ۱۱ درصد بالا رفته است و گزارش توليد صنعتي کشور نشان مي دهد که در ماه آگوست، وضعيت مناسبي نداشته است که باعث شده رشد سالانه اين کشور افت پيدا کند و احتمالا رشد ۱/ ۲ درصدي سه ماهه GDP اين کشور آن طور که پيش بيني مي شد، نباشد. با اين حساب بسيار محتمل است که بانک مرکزي آمريکا نرخ بهره را افزايش دهد و منتظر ترکيه نخواهد بود. بنابراين امکان سرمايه گذاري خارجي در ترکيه هم کمرنگ مي شود و ازآنجا که تنش هاي سياسي در منطقه هم افزايش مي يابد، لير ترکيه از اين مسائل بيشتر آسيب خواهد ديد و اقتصاد ترکيه را بيشتر در معرض خطر قرار خواهد داد.
    در همين حال بلومبرگ گزارش داد که پس از بحران سياسي در روابط آنکارا و واشنگتن بازارهاي بورس ترکيه روندي نزولي را در پيش گرفته اند. تشکيل صف هاي فروش در بورس ترکيه براي فروش دارايي ها از سوي سرمايه گذاران باعث شد تا بار ديگر آسيب پذيري اقتصاد ترکيه در برابر سياست هاي آمريکا نمايان شود.
    سيمون کوجان اوانزا کارشناس موسسه مديريت سرمايه گذاري ليگال اندجنرال لندن گفت: شکل گيري تنش سياسي بين آمريکا و ترکيه نگراني ها را نسبت به اوضاع اقتصادي ترکيه افزايش مي دهد. وي ادامه داد: قرار نيست اين بحران سياسي اوضاع ترکيه را وخيم کند اما به طور کلي تنش هاي سياسي نگراني سرمايه گذاران را افزايش مي دهد.
    شاخص بورس استانبول روز دوشنبه ۴درصد کاهش يافت که بيشترين کاهش روزانه در بيش از يک سال گذشته محسوب مي شود و براي نخستين بار از روز ۲۱ ژوئن به زير صد هزار واحد رسيد. ارزش سهام آکبنک و بانک گارانتي ترکيه که دو بانک بزرگ اين کشور محسوب مي شوند هر کدام ۴ درصد کاهش يافت. ارزش سهام ترکيش ايرلانز بزرگ ترين شرکت هواپيمايي ترکيه نيز ۱۱ درصد سقوط کرد.
    پيوتر ماتيس، کارشناس بازار ارز موسسه رابوبنک لندن گفت: بازار به دنبال يافتن سرنخ هايي براي پيش بيني کوتاه مدت يا بلندمدت بودن بحران سياسي بين آمريکا و ترکيه خواهد رفت و به احتمال زياد هر دو طرف مناقشه به دنبال تسهيل شرايط خود خواهند رفت. وي با اين حال اذعان کرد: ارزش لير ترکيه با توجه به سخنان آينده مقامات آمريکا در راستاي کاهش تنش بهبود خواهد يافت.
    مصائب يک بحران ديپلماتيک / نگراني از چشم انداز اقتصادي ترکيه افزايش يافته است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرستار و پزشك در رزم
متن مطالب شماره 18 (پياپي 40)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است