|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: نماينده شيراز مطرح كرد: پيشنهاد رسمي شدن روز «كوروش» در تقويم كشور
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3197
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 19 (سياست) > متن
 
      


نماينده شيراز مطرح كرد: پيشنهاد رسمي شدن روز «كوروش» در تقويم كشور


نويسنده: آمنه شيرافكن

شرق: چه بخواهيم و چه نخواهيم برخي مردم هفت آبان مي روند سر مقبره کوروش. حالا چه بهتر اينکه به جاي برخي سايت ها خودمان ابتکار عمل را به دست بگيريم و به استقبال روز کوروش برويم. بهرام پارسايي معتقد است که شيراز با داشتن سعدي و حافظ و شاهچراغ و کوروش يک مقصد گردشگري بي نظير براي توريست ها به شمار مي آيد و برگزاري جشن ها و آيين ها مي تواند عامل موثري براي جذب گردشگر خارجي باشد.
     کوروش کبير، بنيان گذار سلسله پادشاهي هخامنشي است. برخي علاقه مندان به تاريخ ايران، هفت آبان را به عنوان روز کوروش کبير ناميده اند. بااين حال در تقويم رسمي کشور هيچ روزي به نام کوروش نيست.
     هر سال هفت آبان گروهي در کنار مقبره کوروش جمع مي شوند تا نام و ياد او را گرامي دارند. گاهي اين گردهمايي ها با حاشيه هايي همراه شده و به بازداشت برخي شرکت کنندگان منجر مي شود. بهرام پارسايي، نماينده شيراز، در همين زمينه به ايسنا خبر داده که خواستار برگزاري مراسم روز کوروش در هفت آبان است. دليلش هم اينکه برگزاري اين مراسم را ديگران و خارج نشين ها مديريت نکنند. او در همين زمينه نامه اي به مقام هاي مسئول نوشته و خواستار برگزاري مراسم ويژه روز کوروش شده است. رونوشتي از اين نامه براي وزراي اطلاعات، کشور، دادگستري، رئيس سازمان ميراث فرهنگي و استاندار فارس ارسال شده است.
    
    استاد فرصت سوزي هستيم
     پارسايي همچنين به «شرق» مي گويد: «متاسفانه ما استاد فرصت سوزي هستيم. هر کشوري شخصيت بزرگي چون کوروش در تاريخش داشت، نه تنها در تقويم ملي که در روزهاي جهاني هم نام و يادي برايش پيدا مي کرد اما حالا به جايي رسيده ايم که در تقويم ٣٦٥روزه کشورمان هيچ روزي به نام کوروش نيست. بايد نگاه هاي سليقه اي را کنار گذاشت. چطور مي شود که نام و آوازه منشور کوروش در موزه هاي جهاني مي پيچد و ما در شناساندن او در داخل کشور کمترين گامي برنمي داريم».
     او در ادامه به افسردگي فراگير در ميان ايرانيان اشاره كرد و اينکه «برگزاري جشن هاي ملي ازجمله بزرگداشت روز کوروش نه از جانب اغيار که از جانب خودي ها مي تواند مايه شادي و شادماني براي جوانان ايراني باشد. مردم شيراز هم به شاهچراغ شان مي بالند و هم به مقبره کوروش و حافظ و سعدي. اينها با هم منافاتي ندارد اما نبايد کاري کرد که مردم به سمت شبکه هاي سلطنت نشين سوق داده شوند. مديريت يک مراسم ساده براي بزرگداشت يک شخصيت ملي نبايد کار چندان دشواري باشد».
    
     با روز کوروش تقابل نکنيم
     علي اکبري، نماينده ديگر شيراز است و موافق برگزاري روز بزرگداشت کوروش. توضيح و دلايل او هم شبيه دلايلي است که پيشتر پارسايي به آن اشاره داشته «برگزاري مراسم روز کوروش پديده اي است که بايد مديريت شود. بي خودي نبايد بهانه به دست کساني داد كه مي خواهند از دل اين مراسم ها مشکلاتي براي نظام به وجود آورند. اما راهش هم تقابل نيست. هرجا تقابل کرديم هزينه اش را داديم، مثل ماهواره، مثل دستگاه ويدئو. بايد يک برنامه آبرومندانه که بار فرهنگي مناسبي داشته باشد از جانب مسئولان محلي و با مشارکت مردم طراحي شده و برگزار شود. حق مردم شيراز است که بخواهند نسبت به اين چهره تاريخي اداي احترام کنند. البته راستش نمي دانم روز کوروش از کجا آمده. يک زماني ٩ آبان جشن مي گرفتند، يک زمان چهار آبان و حالا هفت آبان. فکر مي کنم ميانگين گرفته اند [باخنده]».
    
    چرا خودمان ابتکار عمل را به دست نگيريم
     پارسايي نيز تاکيد دارد «متاسفانه وقتي خودمان به يک چهره ملي به دلايل مختلف بي توجه هستيم ديگران در خارج از کشور و گاهي مغرضانه مي خواهند برنامه هايي را در مقبره کوروش ساماندهي کنند. سال گذشته گروهي از جوانان در يکي از همين برنامه ها بازداشت شدند. خانواده آنها مدام براي کمک مراجعه مي کردند و خوشبختانه نيروي انتظامي و دادستاني همراهي داشتند اما چرا بايد اجازه بدهيم چنين حوادثي پيش بيايد. چرا خودمان ابتکار عمل را به دست نگيريم».علي صالحي، دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان فارس، سال گذشته از دستگيري کساني که «عوامل اصلي هنجارشکني در پاسارگاد فارس» مي ناميد، خبر داد و گفته بود: «اقدامات اين افراد پيش از اين از سوي دستگاه هاي امنيتي، اطلاعاتي و انتظامي مورد رصد قرار گرفته بود».
    
    مجسمه کوروش در لس آنجلس
     علاقه به کوروش به مرزهاي ايران محدود نمي شود. منشور حقوق بشر کوروش کبير بر سردرِ سازمان ملل نصب شده است. درهمين حال تنديس منشور کوروش به عنوان «سمبل آزادي» در ساحل غربي آمريکا ساخته شده که براي ساخت آن بيش از يک ميليون نفر از ٥٠ مليت مختلف جهان کمک مالي کرده اند. هم زمان با جشن هاي دويست وچهل ويکمين سالگرد استقلال آمريکا، تنديس «منشور کوروش»، بنيان گذار امپراتوري ايران، در شهر لس آنجلس در ايالت کاليفرنياي آمريکا رونمايي شد. در دوره هاي تاريخي تلاش هايي براي تخريب مقبره کوروش صورت گرفته که مردم هر بار به شيوه اي جلوي تخريب آن را گرفته اند. مجموعه آرامگاه کوروش به ثبت جهاني رسيده و اين روزها يکي از مقاصد اصلي بازديد توريست ها به شمار مي آيد. محوطه باستاني پاسارگاد بازمانده از دوران هخامنشيان است و در شمال تخت جمشيد در استان فارس واقع شده است. آرامگاه کوروش، کاخ بارعام، کاخ دروازه و تل تخت از جمله آثار تاريخي موجود در اين محوطه هستند. اين روز از سوي دولت ايران اعلام نشده است و هنوز يک روز غيررسمي شناخته مي شود اما خيلي از مردم در اين روز در فضاي مجازي با گذاشتن عکس يا نوشته اي مربوط به کوروش کبير، ياد پادشاه هخامنشي را گرامي مي دارند. موافقان اختصاص روز هفت آبان به نام کوروش کبير مي گويند اين روز، روز ورود کوروش به بابل است که سرفصلي تاريخي براي حقوق بشر است. کوروش بعد از ورود به بابل، امپراتوري خود را گسترش داد، يهوديان را به ميهن شان کنعان (اسرائيل فعلي) بازگرداند و دستور داد پرستشگاه شان باز سازي شود. گفته مي شود منشور کوروش کبير بعد از ورود به بابل نوشته شد.
    نماينده شيراز مطرح کرد: پيشنهاد رسمي شدن روز «کوروش» در تقويم کشور
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 19 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 166 بار
    آثار ديگري از "آمنه شيرافكن"

  شاكيان در كميسيون اصل 90
آمنه شيرافكن، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  زنان و هيئت رئيسه مجلس
آمنه شيرافكن، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  كنوانسيون پرمناقشه
آمنه شيرافكن، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم
آمنه شيرافكن، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  چهره ممنوع قهرمان / گله فراكسيون زنان مجلس از پخش نشدن قهرماني فوتسال بانوان صدا و سيما
آمنه شيرافكن، شرق 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Management, Accounting and Economics
متن مطالب شماره 5 (پياپي 505)، May 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است