|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4294
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
بخش صد و بيست و نهم

نويسنده: مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور
مترجم: محمدحسين باقي

چين در چهل و نهمين مجمع عمومي سازمان ملل در سال ۱۹۹۴، يک طرح کامل و درهم تنيده را براي فرآيند خلع سلاح به بحث گذاشت.
    اين کشور از تمام کشورهاي دارنده تسليحات هسته اي خواست به صورت بي قيد و شرط اعلام کنند که آغازگر استفاده از اين تسليحات نخواهند بود و فورا وارد مذاکره شده و معاهده اي را امضا کنند که به شکل متقابل تضمين کند آغازگر استفاده از تسليحات هسته اي نخواهند بود. اين اولين باري بود که چين اين طرح را در تاريخ مشارکت ديپلماتيکش درباره اين موضوع مطرح مي کرد. در نتيجه، بسياري از کشورها به استقبال آن رفتند.
    در جلسه ويژه اي که در نشست شصت و هفتم مجمع عمومي سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ به خلع سلاح اختصاص داده شده بود- علاوه بر حفظ موضع اصلي در مورد خلع سلاح هسته اي- چين همچنين پيشنهاد داد که دولت هاي هسته اي به جد تعهدات و وظايف خلع سلاح هسته اي خود را محقق ساخته و آشکارا متعهد شوند که دارندگي و مالکيت دائمي تسليحات هسته اي را دنبال نکنند. چين اعلام کرد که دولت هاي هسته اي سياست هاي بازدارندگي خود مبتني بر آغازگر بودن در استفاده از تسليحات هسته اي را رها کنند و آشکارا به آغازگر نبودن متعهد شوند و مذاکراتي را در مورد پيمان متقابل آغازگر نبودن يا عدم استفاده اول انجام دهند. بار ديگر، چين بيان کرد که خلع سلاح هسته اي بايد اصول حفظ ثبات استراتژيک بين المللي و تضمين امنيت نامحدود براي همگان را دنبال کند.
     چهارم، کشورها بايد در مذاکرات مختلف کنترل تسليحات مشارکت داشته باشند
    تنها پس از يافتن جايگاه و کرسي دوباره خود در سازمان ملل بود که چين در فرآيندهاي چندگانه کنترل تسليحات، خلع سلاح و منع اشاعه در عرصه بين المللي مشارکتي اساسي يافت. تا پيش از اين، چين مواضع خود در مورد خلع سلاح را تنها مي توانست در وضعيت هاي چندجانبه در خارج از سازمان ملل يا از طريق بيانيه هاي يکجانبه اعلام کند. از زمان شروع اصلاحات در چين و بازگشايي اين کشور به روي جهان، اين کشور سياست خارجي خود را تنظيم کرده و به تدريج در نظام بين الملل ادغام شد. چين در کنار پيشنهادش براي يک مفهوم امنيتي جديد در دهه ۹۰ و پيشنهاد ترويج مفهوم برقراري يک جهان هماهنگ در اوايل قرن ۲۱، مواضع و سياست هاي فعال تر و سازنده تري اتخاذ کرده است. اين کشور در فرآيند بازنگري NPT با نگرشي سازنده مشارکت کرد، پيمان جامع منع آزمايش هاي هسته اي را در سال ۱۹۹۶ امضا کرد و شروع مذاکرات زودهنگام را در کنفرانس خلع سلاح در ژنو براي پيمان منع توليد مواد شکافتي براي استفاده در تسليحات هسته اي مورد حمايت قرار داد. اين سياست ها و رويکردها هماهنگ با روح خلع سلاح هسته اي و کنترل تسليحات هسته اي بوده است.
    از سال ۲۰۰۰، در اولين کميته مجمع عمومي سازمان ملل و کنفرانس خلع سلاح، چين همواره از دولت هاي هسته اي ديگر خواسته تا به طور غيرمشروط تضمين هاي امنيتي براي تمام دولت هاي غيرهسته اي ارائه داده و يک ابزار حقوقي بين المللي در مورد اين مساله را در سريع ترين زمان مورد مذاکره قرار داده و پيماني در مورد آن منعقد سازند. چين فعالانه از کنفرانس خلع سلاح خواسته تا کميته ويژه در مورد تضمين هاي امنيتي منفي را دوباره تشکيل داده و به سرعت کارهاي اساسي و مذاکرات مربوطه را به اجرا در آورند. چين برنامه اي را در مورد مسائل امنيتي غيرهسته اي طي جلسه سوم کميته مقدماتي براي کنفرانس بازنگري طرف هاي NPT در سال ۲۰۰۵ ارائه داد و اين موضع را مورد بازتاييد قرار داد. طي سال ها، هرگاه کميته اول ترتيبات بين المللي براي تضمين امنيت دولت هاي غيرهسته اي را به بحث مي گذاشت، چين در حمايت از اين قطعنامه راي مي داد.
     ديدگاه دانشمندان چيني درباره مسائل خلع سلاح هسته اي بين المللي: فرهنگ استراتژيک چين و خلع سلاح
    سياست خارجي چين عميقا متاثر از تفکر فلسفي سنتي چين است. تائوئيسم، کنفوسيوسيسم، موهيسم، فلسفه رستگاري (Legalism)، مکتب طبيعت گرايان، مکتب نظاميان و ساير سنت ها همگي به فلسفه چين در مورد مسائل ديپلماتيک و امنيتي ياري رسانده اند که از اين ميان، يک عنصر مهم ايدئولوژيکي احتياط در جنگ است.
    گزارش ملي در مورد اجراي NPT که در سال ۲۰۱۴ از سوي دولت چين ارائه شد به تفصيل انديشه چيني را شرح مي دهد و بيان مي دارد که «استراتژي هسته اي دفاعي چين ريشه در سنت فرهنگ استراتژيک دفاعي اين کشور دارد... زيرا محتاط بودن در جنگ مولفه بس مهمي در فرهنگ استراتژيک چين است؛ چراکه از بدو ظهور تسليحات هسته اي دولت چين قاعده اي کلي را مطرح کرده که براساس آن بمب هاي اتمي نمي توانند حلال جنگ ها باشند و اين کشور به آغازگر نبودن در استفاده از اين تسليحات متعهد شده است.
     هدف اين موضع مخالفت و محدود کردن جنگ هسته اي است و حتي فراتر از آن، ابراز عدم اشتياق چين به دامن زدن به جنگ هسته اي است. عنصر مهم ديگر فرهنگ استراتژيک چين «جنگ عادلانه» است، يعني داشتن دليل معقول براي شروع جنگ و مجازات شر و ترويج خوبي است. اين انديشه به طور مستقيم بر شکل گيري مفهوم کسب برتري با وارد آوردن ضربه آن هم فقط پس از اينکه دشمن به اين نظريه استراتژيک باستاني حمله کرد تاثيرگذار بود. سياست آغازگر نبودن چين تداوم همين انديشه جنگ عادلانه است.
    ايده مهم ديگري هم در فرهنگ استراتژيک چين هست و آن «تسليم کردن دشمن بدون جنگ» است چنانکه از سوي «سون تزو»، استراتژيست نظامي برجسته چين، مطرح شده است که اعتقاد داشت که بايد تا حد امکان از خشونت دوري جست... براي دنبال کردن منافع خود از طريق پيروزي يا حذف کامل يک گروه قومي يا يک کشور، يک پيروزي تمام عيار هرگز به دست نمي آيد و دستيابي به آن هدف نيز دشوار خواهد بود. چين نمي تواند شاهد يک فاجعه انساني باشد که به واسطه جنگ هسته اي بر بشريت تحميل مي شود و اين دليل مهمي براي تعهد چين به آغازگر نبودن در استفاده از تسليحات هسته اي است.»
    نگاه ديگران: نه «صلح آمريکايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و بيست و نهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور"

  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش پاياني
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 18/10/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و نود و هشتم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 17/10/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و نود و هفتم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 16/10/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 14/10/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و نود و پنجم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 13/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روش هاي نوين آبياري
متن مطالب شماره 116، بهمن 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است