|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: مديركل دفتر تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با «ايران»: كتاب هاي درسي هر 10 سال باز تاليف مي شوند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6826
يكشنبه بيست و چهارم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


مديركل دفتر تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با «ايران»: كتاب هاي درسي هر 10 سال باز تاليف مي شوند


نويسنده: هدي هاشمي

رئيس جمهوري در آغاز سال تحصيلي جديد انتقادات جدي نسبت به موضوع محتواي کتاب هاي درسي داشت. او در بخشي از سخنانش تاکيد کرد: «وقتي کتاب هاي درسي را باز مي کنيم غير از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغيير بعضي عبارت ها نسبت به زماني که ما درس مي خوانديم تغيير چنداني نکرده است. در حالي که ما بايد دانش آموزان را حداقل براي 12 سال آينده تربيت کنيم، کتاب هاي درسي ما دانش آموز را براي ديروز تربيت مي کند نه براي فردا و حتي امروز.» موضوعي که البته اين روزها مورد تاکيد بسياري از خانواده ها هم است و بسياري از خانواده هاي دانش آموزان از سختي کتاب هاي درسي سخن مي گويند، همين واکنش ها موجب شد تا ديروز مديران دفتر تاليف و برنامه ريزي درسي نشستي درباره «همه چيز در مورد کتاب درسي» با حضور مولفان و سرگروه هاي کتب درسي برگزار کنند. به گزارش خبرنگار «ايران»، دکتر محمود اماني مديرکل دفتر تاليف کتب درسي وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اين سوال روزنامه ايران که «رئيس جمهوري در ابتداي سال به قديمي بودن محتواي کتب درسي اشاره کرد، آيا کم کاري از سوي شماست يا اطلاعات کافي در اختيار رئيس جمهوري قرار نمي گيرد؟ » اينچنين پاسخ داد: مطمئن هستم که رئيس جمهوري آگاهي کافي درباره فعاليت سازمان دارند و از باب تاکيد به اين امر اشاره کردند که اين موضوع هم از نگاه به آينده و آينده نگري مي آيد. اگر کتاب هاي درسي را در سه دوره ببينيد متوجه خواهيد شد که چه اقدامات خوبي در اين باره انجام شده است.
    وي افزود: در اوايل دهه 70 کتب علومي که تحويل گرفتيم کتب دانش محور و حافظه محور بودند. ما يک مطالعه عميق سه ساله انجام داديم و اهداف دانشي، بينشي و نگرشي را مدنظر قرار داديم و مهارت هاي پايه يادگيري را در کتب علوم گنجانديم و دانش آموز محور فعاليت در کلاس قرار گرفت. پژوهش ها به ما نشان داد اين روش تدريس در بيش از دو سوم کلاس هاي درس ما اجرا مي شود. در طول اين سال ها کتاب هاي رياضي، فارسي، مطالعات اجتماعي و ديني مشمول تغييرات چشمگيري از حيث محتوا، روش و آماده سازي شده است. البته شايد کمي در ارائه کارهايمان ضعيف عمل کرده باشيم که انتقاد نسبت به کتب درسي بالاست.
    مديرکل دفتر تاليف کتاب هاي درسي ابتدايي و متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش افزود: بازبيني کتب درسي هر 5سال يکبار و بازتاليف کتب درسي هر 10سال يکبار انجام مي شود؛ هر کتابي در ابتداي تاليف قبل از آنکه بيرون بيايد يک مرحله جدي بازبيني توسط 64 معلم از 32 استان کشور را مي گذراند. هرکتاب درسي دو سال آزمايشي اجرا، رصد و اصلاح و ارزشيابي هاي دوره اي مي شود.
    وي در پاسخ به پرسشي درباره شايعات مربوط به حذف برخي از درس هاي ارزشي از کتاب هاي درسي هم گفت: مدتي پيش شايعاتي درباره آموزش و ترويج بي بند و باري و روابط نامشروع جنسي در کتاب رياضي منتشر شد که متاسفانه مربوط به کتاب درسي نبود و يک کتاب غيردرسي بود که حتي ناشر آن را نيافتيم. بايد در حيطه نقد نيز به بلوغ برسيم. نقدهاي جانداري از کتاب درسي ارائه مي شود که از آنها استقبال مي کنيم و آنها را جدي مي گيريم. کتاب درسي دست ما امانت است.
    
    کنکور اهداف آموزشي مدارس را دگرگون کرده است
    دکتر اماني وضعيت آموزش و پرورش را با وضعيت آموزش عالي مقايسه کرد و اظهار داشت: شما وضعيت به روز شدن کتاب هاي آموزش عالي را با آموزش و پرورش مقايسه کنيد همچنين نسبت آموزش عالي با اشتغال و اعتبار علمي مدارک مقايسه کنيد.
    وي با انتقاد از برگزاري کنکور در کشور گفت: کنکور آهن رباي قوي است که نحوه عمل دانش آموز و اولياي آنها را تحت الشعاع قرار مي دهد. از سوي ديگر هر کتابي که در کنکور مورد توجه نيست و ضريب ندارد در مدارس هم مورد توجه قرار نمي گيرد. سازمان سنجش صرفاً اجرايي است و نگاه پژوهشي و علمي براي برگزاري کنکور با آسيب کمتر را ندارد.هم اکنون کنکور درحال دگرگون کردن آموزش هاي ماست. هر کتابي که در کنکور اهميتي ندارد در مدارس کنار گذاشته مي شود.
     اماني تاکيد کرد: آيا سازمان سنجش سالانه يک تحقيق درباره روش هاي بهبود کنکور انجام داده است؟ امروز روش هاي گزينش و تخصيص افراد براي ورود به دانشگاه متحول شده است. به عنوان نمونه يک کتاب ديني داريم که طراح سوال کنکور بايد از اين کتاب سالانه 10 دسته سوال براي رشته هاي مختلف طراحي کند و نتيجه اين مي شود که امسال طراحي سوالات اعتراضاتي را به همراه داشت. امروز کنکور فضاي يادگيري ما را دگرگون مي کند. همچنين تمامي همايش هاي آسيب شناسي کنکور توسط ارگان هايي بجز سازمان سنجش برگزار مي شود.
    
    وجود کتاب مستقل براي دانش آموزان اهل تسنن
    اماني درباره تشکيل کارگروه رسيدگي به مسائل اهل تسنن از سوي وزارت آموزش و پرورش و وظايف بخش تاليف کتب درسي هم گفت: مبناي حرکت ما قانون اساسي است و براي همه ايرانيان حقي بدون تبعيض قائل شده است. از گذشته در سازمان در خصوص مساله مناسب سازي محتواها حرکت ساماندهي شده اي شروع شده؛ نه تنها درباره اهل تسنن بلکه درباره اقليت هاي ديني در قانون اساسي هم همين طور است و براي پايه هاي تحصيلي کتب ضميمه اي براي آنها داريم که ممکن است در يک پايه 10صفحه و در يک پايه 40 صفحه باشد.
    مديرکل دفتر تاليف کتاب هاي درسي وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: ارتباطي با نمايندگان اقليت ها داريم و محتواي مربوط حاصل توليد مشترک بين ما و نمايندگان اقليت هاست. اظهارات وزير وسيعتر از کتب درسي است اما اگر موردي باشد که بخواهيم مساعدت کنيم سازوکار لازم را داريم.
    
    نيازسنجي ازخانواده ها انجام مي شود
    ميترا دانشور، مدير گروه تفکر و پژوهش دفتر تاليف کتاب هاي درسي نيز در پاسخ به اينکه نيازسنجي از دانش آموزان و خانواده هاي آنها در تاليف کتب درسي تا چه ميزان موثر است، اعلام کرد: تفکر و پژوهش، تفکر و سبک زندگي و تفکر و سواد رسانه اي کتب درسي هستند که در اين گروه تاليف شده اند. دو راهنماي حوزه تفکر و تربيت نيز در اين خصوص داريم. ما دو دسته دروس عامل و دروس حامل داريم که سه درس يادشده دروس عامل و همه کتب درسي دروس حامل آداب و مهارت هاي زندگي و تفکر خواهند بود و اصلاحاتي که در آينده صورت مي گيرد از اين منظر است. وي با بيان اينکه در توليد اين راهنماها چند کار انجام مي دهيم؛ نخست تحليل اسناد مصوب، دوم بررسي برنامه هاي درسي مشابه در کشورهاي ديگر و سوم نيازسنجي از افراد و فراتحليل نيازهاي انجام شده است. در دو سال گذشته با 14 نفر از صاحبنظران و با 386 دانش آموز در شش استان کشور صحبت کرديم و پرسشنامه در اختيارشان قرار گرفت. خوداظهاري اين دانش آموزان نشان مي داد تلويزيون و ماهواره و بعد تلفن همراه بيشترين مصرف رسانه اي را دارد و کمترين مصرف مربوط به راديوست و 64 درصد براي سرگرمي و اوقات فراغت اين کار را مي کنند. همه اينها مبناي تصميم گيري در تنظيم محتواي کتاب درسي است.
    
    نيم نگاه
    بازبيني کتب درسي هر 5سال يکبار و بازتاليف کتب درسي هر 10سال يکبار انجام مي شود؛ هر کتابي در ابتداي تاليف قبل از آنکه بيرون بيايد يک مرحله جدي بازبيني توسط 64 معلم از 32 استان کشور را مي گذراند.
    خوداظهاري اين دانش آموزان نشان مي داد تلويزيون و ماهواره و بعد تلفن همراه بيشترين مصرف رسانه اي را دارد و کمترين مصرف مربوط به راديوست و 64درصد براي سرگرمي و اوقات فراغت اين کار را مي کنند.
مديرکل دفتر تاليف کتب درسي وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با «ايران»: کتاب هاي درسي هر 10 سال باز تاليف مي شوند
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 71 بار
    آثار ديگري از "هدي هاشمي"

  سيما در دادگاه و داستان پر ابهام مائده در تركيه / ادامه واكنش به اقدام صدا و سيما نسبت به پخش مستند «بيراهه»
هدي هاشمي، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  رنج مدارس از كمبود مشاور تربيتي / مسئولان آموزش و پرورش از گسترش آسيب هاي اجتماعي در مدارس خبر مي دهند
هدي هاشمي، ايران 20/4/97
مشاهده متن    
  رسانه ملي در « بيراهه» / برند سازي صدا و سيما از «شاخ هاي مجازي»
هدي هاشمي، ايران 19/4/97
مشاهده متن    
  «ايران » از رقابت يك ميليون و 11هزار داوطلب رشته - دانشگاه هاي برتر گزارش مي دهد: تب و تاب كنكور با 300 هزار صندلي خالي
هدي هاشمي*، ايران 4/4/97
مشاهده متن    
  چالش كمبود معلم در نظام آموزشي كشور / گزارش «ايران» از كاهش نيروي انساني در آموزش و پرورش
هدي هاشمي، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Advanced Journal of Emergency medicine
متن مطالب شماره 3 (پياپي 203)، Summer 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است