|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: تداوم عقب نشيني سياسي بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4273
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
تداوم عقب نشيني سياسي بازار سهام


نويسنده: شروين شهرياري


    دنياي اقتصاد : بازار سهام در ادامه تاثير پذيري از روند تحولات سياسي در اين هفته نيز برآيندي منفي داشت و با کاهش ۸/ ۰ درصدي شاخص، بازدهي بازار که پيش تر تا بيش از ۱۱ درصد ثبت شده بود به کمتر از ۱۰ درصد بازگشت.در همين حال، سهامداران و نيز کل سرمايه گذاران در بازارهاي کشور منتظر اعلام نتايج تصميم رئيس جمهوري آمريکا درخصوص اعلام پايبندي ايران به برجام هستند؛ اتفاقي که انتظار مي رود در مقطعي در چند روز آينده رخ دهد. در همين حال، در بازارهاي موازي شامل بازار ارز نيز در اين هفته تلاطماتي وجود داشت هر چند با دخالت بانک مرکزي اين نوسانات تا حدي مهار شد. با توجه به تجربه قديمي در بازارهاي سرمايه گذاري مبني بر واکنش قبل از اتفاق، انتظار مي رود هيجان اخير سياسي پس از روشن شدن تصميم ترامپ و عبور از مقطع کنوني تا حدي فرو نشيند و بازار سهام بار ديگر به سمت تاثير پذيري از متغيرهاي اقتصادي حرکت کند.
    
    معناي عدم تاييد پايبندي براي بورس
    در اينکه اعلام تصميم احتمالي مستاجر کاخ سفيد مبني بر عدم تاييد پايبندي ايران به برجام بر فضاي سرمايه گذاري و نيز تعاملات اقتصادي کشور در کوتاه مدت به طور رواني تاثير منفي مي گذارد اجماع نسبي وجود دارد. با اين حال، واقعيت برجام اين است که اين اعلام احتمالي رئيس جمهوري به لحاظ حقوقي و قانوني، به معناي بازگشت به فضاي پيش از برجام نيست.در واقع آنچه ايالات متحده درخصوص تحريم ها موظف به انجام آن است تعليق تحريم هاي ثانويه (يعني تحريم شرکاي اقتصادي ايران) در مقاطع زماني سه ماهه است که تا به حال در موعد زماني مقرر انجام شده و در آخرين مورد، در ماه گذشته ميلادي هم ترامپ شخصا آنها را تنفيذ کرده است. مساله اعلام پايبندي کمابيش يک مساله داخلي در آمريکا است که با اجبار کنگره وضع شده و در آن رئيس جمهوري هر سه ماه نظر خود را در اين مورد اعلام مي کند. از اين رو، آنچه به طور مشخص و عيني مي تواند منافع اقتصادي برجام را به کلي از بين ببرد بازگشت دوباره تحريم هاي ثانويه است که اکنون از خلال مراجع خبري، شواهدي مبني بر حرکت به سمت مزبور ديده نمي شود. به اين ترتيب، نکته مهم براي فعالان بورس تهران در مقطع کنوني از يکسو تعليق تحريم هاي ثانويه و ديگر تاثير بازي رواني کاخ سفيد بر بازارهاي موازي نظير ارز است. از اين رو تا جايي که به عمليات شرکت ها شامل صادرات و واردات و امکان وصول نقدينگي ناشي از فروش باز مي گردد اتفاقات اخير نمي تواند به معناي تهديد جدي تلقي شود؛ به عبارت ديگر، آنچه در حال اتفاق است لااقل تا کنون به معني بازگشت به فضاي قبل از برجام به لحاظ متغيرهاي اقتصادي موثر بر وضعيت بورس نيست مگر آنکه تحولات آتي از سوي طرفين در جهت متفاوتي رقم بخورد.
    
    دلالت هاي عبور ارز از مرز رواني
    پس از حدود ۹ ماه نوسان ارز در زير مرز رواني چهار هزار تومان، در هفته جاري، ارزش دلار آمريکا در برابر ريال بار ديگر در فراتر از سطح مزبور قرار گرفت.اخبار سياسي جدي ترين محرکي بود که اين اتفاق را رقم زد اما در کنار آن نقش دو عامل ديگر نيز در تحليل شرايط بازار ارز حائز اهميت است. نخست اينکه فصل پاييز به طور تاريخي دوران اوج تقاضاي تجاري و تا حدي زيارتي (ناشي از برگزاري مراسم اربعين در عراق) است و نرخ هاي ارز در گذشته نيز در اين فصل مستعد افزايش موقت بوده اند. ديگر اينکه بر اساس تصميم اخير بانک مرکزي در کاهش نرخ هاي سود سپرده، به نوعي روش انبساطي در بازار پولي در پيش گرفته شده است که در تئوري مي تواند به افزايش جذابيت ساير فرصت هاي سرمايه گذاري نيز بينجامد. با اين حال، به لحاظ محدوديت عمق بازار ارز و مخاطرات ناشي از نوسانات بالا و ريسک نگهداري انتظار نمي رود تصميم اخير بتواند تغيير عمده اي در جريان نقدينگي به سمت بازار ارز ايجاد کند.با اين حال، از منظر سرمايه گذاران بورس تهران توجه به اين نکته حائز اهميت است که رشد نرخ هاي ارز به طور تدريجي يکي از واقعيات اقتصادي کشور است که دولت نيز با اجراي آن همسو وهم نظر است؛ از اين رو در تحليل وضعيت آتي شرکت هاي بورس (که بخش عمده اي از آنها از تحولات نرخ ارز تاثير مي پذيرند) در نظر گرفتن اين فرض مهم براي افزايش دقت برآوردها و اتخاذ تصميمات سرمايه گذاري بهينه مي تواند مورد توجه قرار گيرد.
    
    مصائب دستورالعمل جديد کارگزاران
    بر اساس دستور العمل جديدي که سازمان بورس براي کنترل عمليات کارگزاران منتشر کرده است، حجم خالص خريد اوراق بهادار شرکت هاي کارگزاري در هر روز نمي تواند بالاتر از سقف ۵/ ۳ برابر حقوق صاحبان سهام بر اساس آخرين صورت هاي مالي حسابرسي شده (با برخي تبصره ها) باشد. اين دستورالعمل که پس از بروز مشکلات عمده در جريان برخي خريدهاي حجيم از سوي بعضي مشتريان عمدتا حقيقي و ناتواني آنها در ايفاي تعهداتشان اتخاذ شده از ماه گذشته اجرايي شده و در عمل موجب مشکلات زيادي در انجام فرآيند معاملات توسط کارگزاران شده است. بر اين اساس، بعضي از مشتريان کارگزاري ها به واسطه اين محدوديت درعمليات عادي خريد و فروش سهام خود دچار اختلالاتي شده اند که درنهايت نقدشوندگي بازار را تحت تاثير منفي قرار مي دهد. اين مشکل به ويژه براي کارگزاراني که داراي حجم عمده خريد و فروش اوراق بدهي هستند پر رنگ تر بوده و حتي منجر به توقف يا اخلال جدي در فرآيند ورود سفارش خريد از سوي ساير مشتريان کارگزاري به خاطر پر بودن سقف اعتباري در يک روز شده است.به نظر مي رسد سازمان با اجراي اين دستورالعمل کوشيده تا مشکلات اخير ناشي از خريدهاي اعتباري برخي مشتريان کارگزاري را حل کند و نيز اين شرکت ها را وادار به افزايش سرمايه کند. با اين حال، با توجه به آثار منفي جانبي اخير به نظر مي رسد تجديد نظر در کل يا بخش هايي از اين دستورالعمل ضروري باشد؛ به ويژه آنکه حتي با اجراي دقيق دستورالعمل قبلي حاکم بر ضوابط اعتباري مشتريان و از طريق سامانه موسوم به «سکنا» هم مي توان بدون ايجاد محدوديت جديد به هدف کنترل وضعيت مشتريان و ريسک خريدهاي اعتباري دست يافت.
    یک هفته با تپیکس: تداوم عقب نشيني سياسي بازار سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "شروين شهرياري"

  وزن كشي سهام و بدهي در بازار سرمايه
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 3/12/96
مشاهده متن    
  بورس در فاز تاخير ارزي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 26/11/96
مشاهده متن    
  بازگشت بورس به مدار آرامش؟ / يك هفته با تپيكس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 19/11/96
مشاهده متن    
  عقب نشيني بورس از مرز رواني
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 12/11/96
مشاهده متن    
  نوسان بورس زير سايه ارز
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 5/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه پژوهش هاي حفاظت آب و خاك
متن مطالب شماره 5 (پياپي 2405)، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است