|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: شاخص سهام درجا زد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


شاخص سهام درجا زد
روز احتياط در بورس تهران


دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس تهران طي معاملات روز گذشته با رشد ناچيز ۰۱/ ۰ درصدي در ارتفاع ۸۴ هزار و ۷۴۴ واحد قرار گرفت. بازار سهام در هفته اخير، روزهاي پرهيجاني را پشت سر گذاشت. در اين فضاي هيجاني معاملات با ريزش سنگين شاخص کل (در دو روز ابتدايي هفته) همراه شد. با اين حال با بازگشايي مثبت بازار جهاني تا حدودي از شدت هيجانات و نگراني ها کاسته شد. به دنبال اين موضوع فعالان تالار شيشه اي شاهد کاهش فشار فروش سهامداران توام با فضايي احتياطي بودند.
    
    ريسک سياسي بورس تهران
    همان طور که در گزارش هاي پيشين «دنياي اقتصاد» اشاره شد معاملات بورس تهران در هفته اخير در فضاي نگراني نسبت به تصميم ترامپ به سر برد. رئيس جمهوري آمريکا روز جمعه هفته گذشته در اظهاراتي تازه به پايبندي ايران نسبت به برجام تاخت و برخي از سياستمداران کهنه کار کاخ سفيد را به واکنش وا داشت؛ چنانکه برخي از آنها ادعاي خروج از برجام توسط ترامپ را به آتش بازي تعبير کردند. با اين حال سخنان ترامپ مبني بر خروج آمريکا از برجام و لغو تحريم هاي رفع شده به عقب نشيني معامله گران بورس تهران منجر شد تا قيمت ها در دو روز ابتداي هفته با ريزشي سنگين رو به رو شوند. با اين حال افت قيمت سهام از روز دوشنبه متوقف شد و در ادامه تا پايان هفته فضاي احتياط در معاملات سهام سايه افکند.
    
    انتظار و احتياط در معاملات
    مروري بر معاملات روز گذشته نشان مي دهد بازار در فضايي احتياطي شروع به کار کرد. چنانچه فروشندگان سهام با احتياط بيشتري رفتار کردند و همچون روزهاي (دوشنبه و سه شنبه) فشار فروشي در بازار وجود نداشت. در سوي ديگر معاملات، خريداران نيز سعي در مهار هيجانات خود داشتند و دست به عصا معاملات خود را انجام دادند.سنت نانوشته اي در چهارشنبه هاي بازار سهام کشور وجود دارد و آن وقفه معاملاتي ميان بازارهاي داخلي با بازارهاي جهاني است. اين امر سايه احتياط را بر معاملات مي گسترد، چنان که از يکسو در بازارهاي داخلي معاملات دو روز متوقف مي شود (پنج شنبه و جمعه) و از سوي ديگر بازارهاي جهاني به تعطيلات دو روزه مي روند (شنبه و يکشنبه). اين امر فضاي احتياط بيشتري در معاملات سهام در جريان روز چهارشنبه به وجود مي آورد.
    در اين چهارشنبه علاوه بر احتياط ناشي از اين موضوع، ريسک سياسي ناشي از صحبت هاي اخير ترامپ در مورد برجام نيز در معاملات سهام وجود داشت.اين موضوع احتياط حاضر در بازار سهام را شدت داد. به نظر مي رسد معامله گران حالا بيشترين توجه خود را به زمان اعلام رسمي نظر رئيس جمهوري آمريکا در مورد برجام معطوف کرده اند.روز يکشنبه آخرين مهلت اعلام رسمي رئيس جمهوري آمريکا درباره پايبندي ايران به برجام است. البته گفته مي شود، روز پنج شنبه ترامپ طي يک سخنراني موضع نهايي آمريکا در قبال برجام را اعلام مي کند.به هر ترتيب، تا مشخص شدن تصميم نهايي آمريکا درباره برجام هنوز نگراني ها پابرجاست. اين موضوع در تشديد فضاي احتياطي بازار در روز گذشته به خوبي نمايان بود. ارزش کم معاملات و تحرکات پايين سهامداران در فضاي عمومي بازار مشهود بود. مروري بر جريان تحولات ديروز بازار نشان مي دهد در ساعات اوليه معاملات فروشنده در بازار وجود نداشت.
     اين امر در گروه هاي بزرگ بورسي از جمله گروه فلزي بيشتر نمودار شد. در هفته اخير شاهد ثبات قيمت جهاني فلزات در بازارهاي جهاني بوديم. بر همين اساس بسياري از نمادهاي زيرمجموعه گروه فلزي از شرايط بنيادين مناسبي برخوردار شده اند اما معاملات سهامداران اين گروه بيشتر حول احتياط انجام شد. در واقع سهامداران از يکسو با ريسک هاي سيستماتيکي رو به رو هستند که نمي گذارند منطق بر معاملات حکمفرما شود. اما از سوي ديگر شاهد پايداري قيمت کالاها در بازار جهاني و تداوم صعود قيمت فلزات اساسي از جمله مس، روي و سرب هستند. قيمت محصولات شيميايي نيز در بازارهاي جهاني حرکت رو به رشد خود را تداوم بخشيده است. چنانکه قيمت هر تن متانول در سطوح بالاي ۳۳۰ دلار در نوسان است و بهاي اوره نيز در ادامه مسير صعودي خود از مرز ۲۴۰ دلاري در هر تن گذشت. بنابراين به رغم وجود ريسک هاي سياسي، شرايط بنيادين در راستاي تقويت نمادهاي بزرگ گروه فلزي و پتروشيمي حرکت مي کند.با اين حال معاملات روز گذشته بورس تهران تحت تاثير اين دوگانگي، بيشتر با احتياط دنبال شد. هرچند در لحظات پاياني معاملات شاهد تقاضاي بالا در گروه خودرويي بوديم. نماد معاملاتي سايپا روز گذشته با صف خريد نزديک ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار سهمي به کار خود پايان داد.
    
    مروري بر معاملات ديروز
    ديروز در مجموع بيش از ۷۹۲ ميليون برگه بهادار از جمله سهم، حق تقدم و ساير اوراق مالي در ۴۷ هزار و ۲۳۲ نوبت معاملاتي ميان معامله گران رد و بدل شد. ارزش کل معاملات بورس تهران نيز در روز گذشته ۱۴۲ ميليارد تومان ثبت شد. از اين ميزان، حدود ۹۲ ميليارد تومان به معاملات خرد اختصاص يافت که حاصل دست به دست کردن ۴۴۸ ميليون برگه بهادار بود.رشد شاخص در روز گذشته ناشي از معاملات مثبت در برخي نمادهاي زيرگروه پتروشيمي و پالايشي از جمله پتروشيمي فناوران، پالايش نفت تهران، پالايش نفت اصفهان و پتروشيمي پرديس صورت گرفت. به اين ترتيب اين چهار نماد، در مجموع بيش از ۵۵ واحد در ارتقاي شاخص کل اثر داشتند. از سوي ديگر معامله در نمادهاي شرکت هاي داده گستر عصر نوين، هلدينگ سرمايه گذاري غدير و هلدينگ صنايع پتروشيمي خليج فارس با بيشترين تاثير منفي در نماگر بورس(۳۹ واحد) از رشد بيشتر آن جلوگيري کردند.علاوه بر اين روز گذشته شاهد تحرکات مثبت در نمادهاي زيرگروه پتروشيمي بوديم. بر اين اساس، شرکت پتروشيمي فناوران روز گذشته بيشترين اثر را بر شاخص بورس گذاشت. آخرين گزارش فعاليت ماهانه اين شرکت براي ماه شهريور نشان مي دهد فروش پتروشيمي فناوران نسبت به ماه قبل حدود ۵۵ درصد رشد داشته است. تداوم رشد قيمت متانول و رشد نرخ دلار از اصلي ترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت اين نماد هستند. ديگر نماد اين گروه يعني شرکت پتروشيمي پرديس نيز روز گذشته با افزايش قيمت همراه شد و بيش از ۱۲ واحد در شاخص کل اثر مثبت گذاشت. چشم انداز مثبت قيمت جهاني محصولات پتروشيمي، از جمله متانول و اوره، توام با تقويت دلار در روزهاي اخير از عوامل اقبال سهامداران به اين نمادها بود.
    
    جزئيات تغيير مالکيت سهام
    بررسي آمار معاملات روز گذشته نشان مي دهد بيش از يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي حقوقي ها منتقل شده است. به اين ترتيب، سهامداران حقوقي در نمادهاي پالايش نفت تهران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و ايران خودرو بيشترين ميزان تغيير مالکيت به نفع خود را رقم زدند.از سوي ديگر، در نماد معاملاتي شرکت هاي آلومينيوم ايران، کارتن ايران و زامياد بيشترين خريد خالص سهامداران حقيقي رقم خورد. تا از اين طريق، رقمي نزديک ۱۰ ميليارد تومان از سبد سهام حقوقي ها به پرتفوي اشخاص حقيقي جابه جا شود. همان طور که در گزارش هاي پيشين گفته شد، درروزهاي اخير هيجان سياسي موجب عقب نشيني بيشتر سهامداران حقيقي شده است.بر همين اساس مشاهده مي شود که اين معامله گران راه خروج از بازار را در پيش گرفته اند. اين معامله گران ترجيح داده اند، تحت تاثير هيجانات ريسک سياسي موجود در معاملات سهام را در شرايط کنوني متحمل نشوند.
    شاخص سهام درجا زد / روز احتياط در بورس تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرآيندهاي نوين در مهندسي مواد
متن مطالب شماره 45، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است