|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: بنيامين اپلبوم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


بنيامين اپلبوم
«تلنگر» پروفسور به دولت ها

برگرفته از: نيويورك تايمز


    
    هنگامي که از پروفسور ريچارد تيلر سوال شد، جايزه نوبل ۱/ ۱ ميليون دلاري خود را چطور خرج خواهيد کرد، او گفت: «اين سوالي جالب است. من اين پول را به غيرعقلاني ترين روش ممکن خرج خواهم کرد.»
    اين پاسخ در واقع مشغله ذهني تيلر را نشان مي دهد. تحقيقات تيلر بسياري از اقتصاددانان را متقاعد کرده که به رفتار انسان توجه بيشتري نشان دهند و بسياري از دولت ها را به اين باور رسانده که بايد به اقتصاد توجه بيشتري کنند.پروفسور تيلر يکي از معدود اقتصاددان هايي است که قبل از برنده شدن جايزه نوبل مشهور بود. او در کتاب پرفروش خود با عنوان «تلنگر» تلاش مي کند به مردم در تصميم گيري بهتر کمک کند. او همچنين در يک فيلم ساخته شده در سال ۲۰۱۵ شرکت کرد و به توصيف علل بحران مالي سال ۲۰۰۸ جهان پرداخت. توصيف او از اين بحران، يکي از منطقي ترين توصيف ها درباره اين بحران بود.
    براي درک علت اعطاي جايزه نوبل امسال در رشته اقتصاد به پروفسور تيلر، بهتر است به بيانيه اي که کميته نوبل در اين زمينه منتشر کرده توجه کنيم. در اين بيانيه آمده است، اعطاي جايزه نوبل به پاس تلاش هاي برجسته ريچارد تيلر در بيان غيرمنطقي بودن رفتار اقتصادي انسان ها انجام شده است. به باور او، عموم مردم به شکل قابل پيش بيني، غيرعقلاني عمل مي کنند و اين رفتار با نظريه هاي اقتصادي سازگار نيست. حرکت دادن علم اقتصاد به سمت درک واقعي تر رفتار انسان و استفاده از نتايج به دست آمده از تحقيقات، براي بهبود سياست هاي عمومي شايسته دريافت جايزه نوبل تلقي شده است.
    ريچارد تيلر در يک کنفرانس مطبوعاتي، پس از اعلام نام وي به عنوان برنده جايزه نوبل اقتصاد گفت: «براي دستيابي به نتايج بهتر در تحقيقات اقتصادي بايد همواره به اين موضوع توجه داشته باشيم که رفتار انسان ها در بسياري از مواقع غيرمنطقي است.» اصول روانشناسي در اقتصاد، در سال هاي اخير موردتوجه قرار گرفته است و آکادمي سلطنتي علوم سوئد با درک اهميت اين موضوع، اقتصاددان هايي که در اين زمينه فعاليت کرده اند و به نتايج مهم دست يافته اند را به عنوان برنده جايزه نوبل در رشته اقتصاد انتخاب کرده است. پروفسور دانيل کانمان که در سال ۲۰۰۲ جايزه نوبل اقتصاد را دريافت کرد و پروفسور رابرت شيلر که در سال ۲۰۱۳ به اين جايزه دست يافت، در زمينه تاثير رفتار انساني در تصميم هاي اقتصادي پژوهش مي کردند.
    زمان آن فرا رسيده که نوع نگاه به اقتصاد تغيير کند. اصول اقتصادي که اکنون در کتاب ها تدريس مي شود و از سوي دولت ها و نهادهاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد، نگاهي ساده به انسان و رفتار او دارد. در اين ديدگاه فرض بر اين گذاشته مي شود که رفتار انسان ها عاقلانه است. اما اقتصاددان ها مدت هاست به اين نتيجه رسيده اند که اين ديدگاه درست نيست. البته هنوز هم اين باور وجود دارد که فرض عاقلانه بودن رفتار انسان مي تواند بسياري از پديده هاي اقتصادي را توجيه کند.پروفسور تيلر نقشي اصلي در دورکردن اقتصاد از اين فرض ايفا کرده است. او صرفا استدلال نمي کند که انسان ها موجوداتي غيرمنطقي هستند. همواره واضح بوده که چنين است و اين باور سودي دربر نداشته است. او نشان مي دهد که انسان ها به شيوه هاي قابل پيش بيني غيرعقلاني رفتار مي کنند، در نتيجه مي توان رفتار انسان ها را پيش بيني کرد و الگوهايي براي آنها پيدا کرد.
    پروفسور کاس سان اشتاين، استاد حقوق دانشگاه هاروارد که به همراه پروفسور تيلر کتاب تلنگر را به رشته تحرير درآورده است، مي گويد: «تيلر بيش از هرکس ديگر ايده الگويابي براي رفتار انسان را نظم بخشيده است. در کتاب تلنگر (سال ۲۰۰۸) استدلال مي شود که دولت ها مي توانند از الگوهاي رفتاري انسان ها براي بالا بردن کارآيي و کيفيت خدمات عمومي استفاده کنند.»دو سال بعد، دولت انگلستان نهادي را تاسيس کرد تا اين ايده را به آزمايش بگذارد. ديگر کشورها از جمله آمريکا نيز در اين مسير حرکت کردند. برخي تلنگرها نسبتا کوچک هستند. براي مثال دولت انگلستان متوجه شد اگر در صورت حساب عوارض خودرو، عکس خودرو چاپ شده باشد، احتمال آنکه مردم آن را پرداخت کنند بيشتر است.
    برخي ديگر از تلنگرها دور از دسترس هستند. مشاهده شد که تمايل به سکون سبب مي شود ميزان مشارکت افراد در برنامه هاي پس انداز بازنشستگي يا برنامه غذاي مدارس اندک باشد. تيلر پيشنهاد داد دولت ها و کارمندان، مشارکت در اين برنامه را گزينه از پيش انتخاب شده قرار دهند. مردم آزاد هستند که مشارکت نکنند اما تمايل به سکون سبب مي شود آنها گزينه از پيش انتخاب شده را انتخاب کنند.يک پيشنهاد مشابه: «بعدا بيشتر پس انداز کنيد: سبب مي شود تمايل به ارزش قائل شدن بيش از حد براي درآمد کنوني کاهش يابد و به مردم اجازه مي دهد سال آينده پول بيشتري پس انداز کنند.
    پروفسور تيلر در جايي نوشته است، «از جواني تمايل من به فکر کردن به نوع ديگر آغاز شد و از مردم درباره انتخاب هايشان سوال مي کردم. مشاهده مي کردم آنچه مردم مي گويند با آنچه در کتاب هاي درسي نوشته شده سازگار نيست.»تيلر در سال ۱۹۹۵ به دانشکده اقتصاد دانشگاه شيکاگو پيوست. در آن زمان تفکر غالب در اين دانشگاه آن بود که رفتار انسان ها عاقلانه است. پروفسور تيلر در يک مصاحبه گفته است: «مي دانستم که بايد مبارزه اي را آغاز کنم و معتقد بودم اين مبارزه هم براي من و هم براي آنها خوب است. بهترين راه براي بالا بردن مهارت اين است که آن را به بوته نقد بگذاريم.»
    کار آکادميک پروفسور تيلر را مي توان در مجموعه بزرگي از اثبات ها خلاصه کرد. او نشان مي دهد که نظريه هاي استاندارد اقتصاد، رفتار عملي انسان ها را توصيف نمي کنند. براي مثال او نشان داد مردم تصور نمي کنند همه پول ها به طور يکسان ايجاد مي شوند. هنگامي که قيمت بنزين کاهش پيدا مي کند، نظريه استاندارد اقتصاد پيش بيني مي کند که مردم از پس انداز حاصل شده براي خريد آنچه بيشترين نياز را به آن دارند استفاده مي کنند که به احتمال زياد بنزين اضافه نيست. اما مردم بخش بزرگي از پس انداز حاصل شده را صرف خريد بنزين مي کنند. به عبارت ديگر آنها با بخشي از پول خود به عنوان پول بنزين رفتار مي کنند.
    يافته هاي پروفسور تيلر کاربردهاي بسيار مهم اقتصادي دارد. براي مثال نظريه استاندارد اقتصاد پيش بيني مي کند که در دوره رکود اقتصادي کارفرماها دستمزدها را به سطحي کاهش مي دهند که با تقاضاي کارکنان براي کالاها و خدمات سازگار باشد. به اين ترتيب دليلي ندارد تصور کنيم در دوره رکود اقتصادي نرخ بيکاري افزايش مي يابد. اما کارکنان کاهش دستمزدها را اقدامي غيرمنصفانه مي دانند در نتيجه کارفرماها که تمايلي ندارند کارمندان خشمگين شوند، تصميم مي گيرند از تعداد کارمندان بکاهند، نه از سطح دستمزدها.به باور اقتصاددان ها، در آينده استفاده از اصول روانشناسي در علم اقتصاد بيشتر خواهد شد و نظريه هايي که در آينده مطرح مي شوند، سازگاري بيشتري با واقعيت هاي رفتار انساني دارند.
    بنيامين اپلبوم / «تلنگر» پروفسور به دولت ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه عصر آدينه
متن مطالب شماره 21، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است