|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: رشته هاي بدون نماينده در آكادمي نوبل
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4275
يكشنبه ششم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


رشته هاي بدون نماينده در آكادمي نوبل


نويسنده: دكتر آنگوس هِروي
برگرفته از: وبسايت كوارتز


    
    اين روزها توجه علاقه مندان به جوايز نوبل، به اخباري که درباره اعطاي اين جوايز به دانشمندان رشته هاي مختلف منتشر مي شود جلب شده، اما به نظر مي رسد جاي يک رشته بسيار مهم يعني فناوري در فهرست رشته هايي که به دانشمندان آنها جايزه تعلق مي گيرد، خالي است. آلفرد نوبل مخترع سوئدي بيش از يک سده پيش اين جايزه را تعيين کرد و توصيه کرد کل اموال وي براي اعطاي جايزه به کساني اختصاص يابد که براي بهتر شدن زندگي انسان ها بيشترين تاثير را داشته اند.رشته هايي که او در توصيه اش نام برد يعني ادبيات، فيزيک، شيمي، زيست شناسي يا پزشکي و صلح همچنان مبناي اعطاي جايزه هستند و اقتصاد در سال ۱۹۶۸ به اين فهرست اضافه شد. اما از ۱۱۸ سال پيش که آلفرد نوبل درگذشت، جهان تغييرات بزرگي کرده است. از سال ۱۹۰۱ که نخستين جايزه نوبل اعطا شد، دوره صنعتي پايان يافته و اکنون ما در عصر اطلاعات زندگي مي کنيم.
    انسان ها به موجوداتي شهرنشين تبديل شده اند و اکنون بيش از نيمي از جمعيت جهان در شهرها زندگي مي کنند، آلودگي حاصل از سوخت هاي فسيلي سبب شده تجمع گازهاي گلخانه اي به بالاترين ميزان برسد و تلفن هاي همراه به سريع ترين و بزرگ ترين فناوري تاريخ بشر تبديل شده اند. تقريبا ۴ ميليارد نفر در سرتاسر جهان اکنون به اينترنت دسترسي دارند و در سال ۲۰۱۵ جريان داده ها بيش از کل تجارت کالاي فيزيکي، به رشد اقتصاد جهان منجر شده است.واقعيت اين است که فناوري، منبع تمامي اين دگرگوني هاست ، با اين حال اين رشته از دانش بشري در فهرست رشته هايي که جايزه نوبل به آنها تعلق مي گيرد، قرار ندارد. براي اتومبيل، لامپ، هواپيما، تلفن همراه يا اينترنت هيچ جايزه اي وجود ندارد. همچنين هيچ جايزه اي به تيمي که نخستين ژنوم انسان را رمزگشايي کرد يا مخترع ماشين کمباين تعلق نمي گيرد.
    با آنکه افرادي نظير نيکولا تسلا و توماس اديسون عامل اختراعاتي هستند که زندگي بشر را از اساس دگرگون کرده، هيچ جايزه اي براي قدرداني از نبوغ آنها در نظر گرفته نشده است. هر از گاهي يک دانشمند در حوزه فناوري مورد توجه اعطاکنندگان جوايز نوبل قرار مي گيرد.براي مثال در سال ۱۹۰۹ مارکوني براي اختراع راديو و دستگاه انتقال امواج راديويي جايزه گرفت. همچنين مخترع ترانزيستور(در سال ۱۹۵۶)، ليزر(در سال ۱۹۶۴)، نيمه هادي ها(در سال ۲۰۰۰) و فناوري ال اي دي(در سال ۲۰۱۴) در رشته فيزيک جايزه نوبل دريافت کردند. اما توجه اعطا کنندگان جايزه نوبل به مخترعان و دانشمندان فعال در حوزه فناوري همواره اندک بوده است. طي سال هايي که اين جوايز داده شده ۸۸۱ نفر جايزه دريافت کرده اند و از اين تعداد تنها ۲۸ نفر مهندس يا تکنولوژيست بوده اند.
    مدت هاست اين سوال مطرح است که چرا صرفا در اين پنج رشته جايزه نوبل اعطا مي شود در حالي که هدف آلفرد نوبل، اعطاي جايزه به تمامي کساني بود که توانسته اند زندگي بشر را به شکلي بنيادي دگرگون کنند. يکي از پاسخ ها مي تواند اين باشد که منظور آلفرد نوبل از تعيين رشته هاي ياد شده، توجه به پيشرفت هايي بوده که در علوم پايه صورت گرفته است. از اين منظر، علوم ديگر از جمله زيست شناسي، زمين شناسي يا علوم رايانه و نيز حوزه هاي مبتني بر فناوري نظير مهندسي و ربوتيکس نمي توانند در اين تعريف قرار گيرند.همان طور که اريک لاندر، يکي از دانشمندان پيشرو در حوزه رمزگشايي از ژنوم انسان گفته است، «کشف در حوزه زيست شناسي در تعريف مورد نظر نوبل نمي گنجد.»
    حال اين سوال مطرح مي شود که اگر چنين است، چطور در رشته ادبيات و صلح جايزه نوبل اعطا مي شود يا چرا رشته اقتصاد در فهرست رشته هاي دريافت جايزه نوبل قرار گرفته است، واقعيت اين است که فناوري، تنها حوزه اي نيست که مورد بي مهري قرار گرفته است. براي مثال رياضيات که يک زبان بين المللي و بنيان بسياري از علوم و نظري ترين رشته علمي جهان است نيز در فهرست رشته هاي جايزه نوبل قرار ندارد. رياضي دان ها طي دهه هاي اخير نسبت به اين وضعيت ابراز نارضايتي کرده اند.گفته مي شود اشاره نکردن نوبل به رشته رياضيات، حاصل نفرت او از رياضيدان سوئدي، رولف لواتلينا بوده و نوبل معتقد بوده اگر قرار باشد به دانشمندان رشته رياضيات جايزه داده شود، بدون شک او نخستين دريافت کننده جايزه در اين رشته خواهد بود. اگر فرض کنيم اين داستان صحت ندارد مي توان گفت از ديد آلفرد نوبل، رياضيات عملا در حوزه فناوري و ابزاري است که در علوم و مهندسي مورد استفاده قرار مي گيرد و يک دانش مستقل بشري به حساب نمي آيد.
    البته تاريخ نشان داده که اين ديدگاه اشتباه است: برخي از بزرگ ترين موفقيت هاي علمي دو سده اخير، از نظريه نسبيت انيشتين گرفته تا کشف ذرات ريز اتمي، مستقيما حاصل پيشرفت هاي بنيادي در نظريه هاي رياضيات بوده اند.به رغم آنچه بيان شد، بنياد نوبل اعلام کرده بعيد است رشته جديدي به فهرست رشته هاي کنوني اضافه شود. رئيس بخش روابط عمومي اين بنياد مي گويد: «پس از اضافه شدن رشته اقتصاد، هيات مديره تصميم گرفت ديگر هيچ رشته اي به مجموعه رشته هايي که جايزه نوبل به آنها تعلق مي گيرد اضافه نشود.»ديگر سازمان ها مدال هايي براي پيشرفت ها در رشته هاي ديگر از جمله رياضيات، مهندسي، علوم رايانه و... اعطا مي کنند اما هيچ يک از اين جوايز به اندازه جايزه نوبل مورد توجه جهان قرار نمي گيرد. با آنکه جايزه نوبل به تحقيقات بزرگ انجام شده در گذشته تعلق مي گيرد، اما هدف از اعطاي اين جايزه همچنين قدرداني از کساني بوده که براي بشريت سودي بزرگ داشته اند.
    در عصر حاضر، فناوري تقريبا در تمامي جنبه هاي زندگي انسان تنيده شده است و آن دسته از کساني که راه هاي جديد براي استفاده از فناوري در جهت بهتر کردن شرايط زندگي انسان ها مي يابند، به اندازه دانشمندان رشته هاي پزشکي، اقتصاددان ها، نويسنده ها و حاميان صلح شايسته قدرداني هستند. برادران رايت براي اختراع هواپيما، هنري فورد براي ايجاد خط مونتاژ، ري تاملينسون براي ايجاد ايميل، مارتي کوپر براي اختراع تلفن همراه، تيم برنرز لي براي اينترنت و استيو جابز براي ساخت تلفن آي فون، برخي از اين افراد هستند که با تلاش هاي خود، جهان را به جايي بهتر براي زندگي تبديل کردند.
    رشته هاي بدون نماينده در آکادمي نوبل
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صنايع الكترونيك
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است