|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: جايزه فردي يا گروهي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4172
پنجشنبه بيست و هفتم مهرماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


جايزه فردي يا گروهي؟


نويسنده: مايكل گرشكو
برگرفته از: نشنال جئوگرافيك


    
    از سال ۱۹۰۱ که اعطاي جايزه نوبل آغاز شده، اندکي کمتر از ۹۰۰ نفر اين جايزه را دريافت کرده اند و بررسي داده هاي مربوط به اعطاي جوايز ما را به نکات بسيار جالب در اين حوزه مي رساند.
    نکته نخست آنکه آمريکا بيشترين دريافت کنندگان جايزه نوبل را دارد و البته اين جايگاه حاصل مهاجرت دانشمندان به اين کشور است. در واقع بخش بزرگي از دريافت کنندگان جايزه نوبل در آمريکا، در کودکي يا جواني به اين کشور مهاجرت کرده اند. براي مثال بيش از ۳۰ درصد دريافت کنندگان آمريکايي جايزه نوبل در رشته شيمي، خارج از اين کشور به دنيا آمده اند. امسال نيز استاد دانشگاه کلمبيا که آلماني تبار است، در رشته شيمي جايزه نوبل را دريافت کرده است. همچنين استاد فيزيک دانشگاه ام آي تي که امسال به همراه يک دانشمند ديگر جايزه نوبل را در رشته فيزيک دريافت کرد، در آلمان متولد شده است.
    ۳۵ درصد دريافت کنندگان آمريکايي جايزه نوبل در رشته فيزيک، خارج از اين کشور به دنيا آمده اند. شواهد نشان مي دهد سبک زندگي دانشمندان در شانس آنها براي دريافت جايزه نوبل تاثير دارد. بدين معنا که دانشمندان اهل سفر به ديگر کشورها بيش از ديگر دانشمندان در فهرست دريافت کنندگان احتمالي جايزه نوبل قرار مي گيرند. نکته ديگري که جالب توجه است اين که به طور متوسط سن دانشمنداني که نامزد دريافت جايزه نوبل مي شوند بيشتر از گذشته است. در سال جاري ميلادي تمامي دريافت کنندگان جايزه نوبل در رشته پزشکي، فيزيک و شيمي به جز يک نفر، بالاتر از ۷۰ سال سن دارند. متوسط سن دريافت کنندگان جايزه نوبل در رشته اقتصاد ۶۷ سال، در رشته فيزيک ۵۶ سال، در رشته شيمي ۵۸ سال و در پزشکي ۵۸ سال است اما اگر روند کنوني ادامه يابد يعني سن دريافت کنندگان هر سال بالا رود در آينده متوسط سن بالاتر از ارقام ياد شده خواهد بود.
    به باور برخي کارشناسان، طي يک سده گذشته رشته هاي آکادميک تغييرات بزرگي داشته اند. صد سال پيش تنها هزار فيزيکدان در جهان وجود داشت، اما اکنون صدها هزار فيزيکدان مشغول تحقيق و پژوهش هستند. در نتيجه انتخاب فرد شايسته براي دريافت جايزه دشوارتر شده است. در دوران حاضر، تعداد نويسندگان و اقتصاددان ها هم بسيار بيشتر از چند دهه قبل است. نکته ديگري که از بررسي تاريخ اعطاي جوايز نوبل مشخص مي شود اين که زنان سهم بسيار کمي از اين جوايز داشته اند. از ۸۸۱ نفري که بين سال هاي ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۶ جايزه نوبل گرفته اند تنها ۴۸ نفر زن هستند. در برخي رشته ها، طي چند دهه اخير هيچ زني جايزه نگرفته است. آخرين زني که در رشته فيزيک جايزه نوبل گرفت ماريا گوپرت بود که در سال ۱۹۶۴به اين جايزه دست يافت. البته شواهد نشان مي دهد هيات انتخاب کننده نفرات شايسته دريافت جايزه، هرگز به دليل زن بودن يک دانشمند، از انتخاب او اجتناب نکرده اند. هر چه زمان مي گذرد تعداد افرادي که به نمايندگي از يک گروه از دانشمندان جايزه نوبل را دريافت مي کنند، بيشتر مي شود. به ويژه در رشته فيزيک اين روند کاملا مشهود است. براي مثال در سال جاري جايزه نوبل در رشته فيزيک به طور مشترک به سه دانشمند تعلق گرفت. آشکار سازي امواج گرانشي که از سوي آلبرت انيشتين پيش بيني شده بود، سبب شده اين جايزه به آنها داده شود.
    اگر چه اين سه نفر در آشکارسازي امواج ياد شده نقشي بزرگ داشتند، اما خود آنها مي گويند جايزه بايد به موسسه اي داده شود که شامل صدها دانشمند است. تحقيقي که در آن آشکارسازي امواج گرانشي اعلام شد داراي ۱۰۱۱ نويسنده است. بدين ترتيب با اعطاي جايزه نوبل به سه نفر عملا تنها از زحمات ۳/ ۰ درصد کل محققان اين پروژه تقدير شده است. در دوران حاضر اکتشاف ها عموما حاصل همکاري جمعي بزرگ از دانشمندان است و کمتر پيش مي آيد که يک نفر يا تعداد معدودي دانشمند بتوانند به دستاوردي که شايسته دريافت جايزه نوبل باشد، دست يابند. اين اميد وجود دارد که در آينده، کميته جايزه نوبل راهي براي اعطاي جايزه نوبل به تمامي دست اندرکاران يک پيشرفت علمي بيابد، نه فقط به تعداد کمي از دانشمنداني که آغازگر تحقيق و پژوهش بوده اند.با توجه به آنچه بيان شد، ضروري است تغييراتي در سيستم انتخاب افراد براي دريافت جايزه نوبل ايجاد شود. البته نبايد تصور کرد مي توان به روشي بدون نقص دست يافت. واقعيت اين است،که هر سال صدها دانشمند در رشته هاي مورد نظر دريافت جايزه نوبل، براي بررسي و انتخاب مورد توجه قرار مي گيرند. هر يک از اين افراد عملا نماينده صدها دانشمند ديگري هستند که با زحمات خود دستيابي به هدف و نتيجه تحقيقات را ممکن کرده اند.
    گروهي که در هر رشته، يک يا چند نفر را براي دريافت جايزه انتخاب مي کنند چاره اي ندارند جز آنکه بر مبناي ميزان تلاش هر يک از نامزدها و تاثيري که نتيجه تحقيق بر زندگي انسان ها دارد، تصميم بگيرند. نکته مهم ديگر اين که گاه اهميت چند موضوع تقريبا برابر است؛ بدين معنا که چند گروه از نامزدها روي موضوعاتي کار کرده اند که تاثيري تقريبا برابر بر کيفيت زندگي انسان ها دارد. در اين حالت نيز کميته تصميم گيرنده درباره دريافت کننده جايزه با وضعيتي دشوار روبه روست. براي مثال در سال جاري، تعدادي از اقتصاددان ها در فهرست قرار داشتند. حضور پاول رومر از دانشگاه نيويورک و روبرت بارو از دانشگاه هاروارد نشان مي داد علاقه مندي به رشد اقتصادي بار ديگر افزايش يافته است. از سوي ديگر رابرت هال از دانشگاه استنفورد، عوامل بنيادي موثر بر بهره وري را بررسي کرده است. چند نمونه ديگر از تحقيقات مهم نيز در فهرست قرار داشت و همگي بر زندگي انسان ها موثر هستند. روند تصميم گيري و انتخاب کسي که قرار است جايزه را دريافت کند نقايصي دارد اما اين بدان معنا نيست که نقاط منفي جايزه نوبل از نقاط مثبت آن بيشتر است.
    جايزه فردي يا گروهي؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي تحولي: روانشناسان ايراني
متن مطالب شماره 52، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است