|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: اخبار
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


اخبارزنگنه: برنامه اي براي سهميه بندي بنزين نداريم
    وزير نفت گفت: هم اکنون براي سهميه بندي بنزين، برنامه اي نداريم و نرخ گاز طبيعي فشرده شده (سي ان جي) هم اکنون مناسب است. به گزارش خانه ملت، بيژن زنگنه درباره ابقاي کارت سوخت، تصريح کرد: کارت سوخت ابقا شده، اما هم اکنون براي سهميه بندي بنزين، برنامه اي نداريم و نرخ گاز طبيعي فشرده شده (سي ان جي) هم اکنون مناسب است، اما براي کاهش آن، دولت بايد مصوبه داشته باشد و آثار مالي آن را بپذيرد. زنگنه روز سه شنبه نيز درباره افزايش احتمالي قيمت بنزين گفته بود: هنوز در دولت چيزي درباره افزايش قيمت بنزين مطرح نشده است، اين يک موضوع وزارتخانه اي نيست و دولت بايد درباره آن تصميم گيري کند.
    
    
    وزير اقتصاد: فعاليت صندوق تثبيت بازار سرمايه آغاز شد
    وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد:صندوق تثبيت بازار سرمايه با تصويب چارچوب کلي فعاليت و نحوه استفاده از منابع، آيين نامه ها و بودجه توسط هيات امنا و امضاي وزير اقتصاد از روز گذشته به طور رسمي فعاليت خود را آغاز کرد. به گزارش وزارت امور اقتصادي و دارايي، در چهارمين جلسه هيات امناي صندوق تثبيت بازار سرمايه به رياست مسعودکرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي، چارچوب کلي نحوه استفاده از منابع، آيين نامه ها و بودجه اين صندوق، به تصويب رسيد و فعاليت هاي اين صندوق کار خود را آغاز کرد. اين صندوق که در راستاي اجراي ماده 28 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور با هدف اطمينان بخشي و ايجاد ثبات در بازار سرمايه، در تيرماه 1396 بناي تاسيس آن گذارده شد تاثير بسزايي در حمايت از سهامداران و پيشگيري از نوسان هاي شديد بازار دارد. براساس اين گزارش، هدف اصلي از راه اندازي اين صندوق، اطمينان بخشي براي مقابله با مخاطرات و نوسان هاي قابل توجه در بازار سهام و پوشش ريسک هاي خاص وارده بر بازار به منظور کاهش آسيب سهامداران خرد است.
    
    
    نرخ جديد خريد تضميني محصولات کشاورزي، روي ميز دولت
    معاون امور زراعي وزارت جهاد کشاورزي با بيان اينکه اين وزارتخانه رقم پيشنهادي نرخ جديد خريد تضميني محصولات کشاورزي را به دولت ارائه داده است، گفت: اکنون در انتظار تصويب و اعلام نرخ جديد توسط دولت هستيم. به گزارش ايرنا، عباس کشاورز افزود: امسال قيمت محصولات کشاورزي نيز طبق تورم موجود تعيين و به دولت ارائه شده اما دولت هنوز آن را تصويب نکرده است. وي تصريح کرد: با هدف ارتقاي بهره وري و حمايت توليد داخلي نرخ خريد تضميني برخي محصولات همچون دانه هاي روغني، گندم و شکر نيز توسط وزارت جهادکشاورزي تعيين و به دولت پيشنهاد شده است.
    
    
    افزايش جذابيت صنعت با قراردادهاي جديد نفتي
    قائم مقام شرکت پتروچايناي چين گفت: جذابيت صنعت نفت ايران براي شرکت هاي خارجي افزايش يافته که ناشي از ارائه مدل جديد قراردادهاي نفتي است. به گزارش ايرنا، «ليو گنگستون» در نشست بخش بالادستي صنعت نفت افزود: صنعت نفت ايران داراي فرصت ها و چالش هاي زيادي است اما از فرصت ها براي گسترش روابط ايران و چين بايد بهره گرفت. وي ادامه داد: بايد از طريق همکاري، مانع بسياري از ريسک ها شد و سطح تعامل را افزايش داد. گنگستون با بيان اينکه همکاري ايران و چين بايد بر اساس روابط دوجانبه و منافع مشترک باشد، افزود: با توجه به تاکيد ايران براي اجراي طرح هاي ازدياد برداشت، اين شرکت چيني از فناوري لازم براي افزايش برداشت برخوردار است.
    
    
    حجم پول مبادله اي در بازارمسکن 22 درصد افزايش يافت
    معاون مسکن و ساختمان وزير راه وشهرسازي گفت: در 6 ماه نخست سال جاري در مقايسه با سال گذشته صدور پروانه هاي ساختماني در کشور 5درصد و حجم پول مبادله اي در بازار مسکن 22 درصد افزايش يافته است. حامد مظاهريان در گفت و گو با ايرنا، افزود: آمارها نشان مي دهد که در اين مدت قيمت مسکن 6 درصد افزايش يافته و تعداد معاملات مسکن در کشور نيز 12درصد رشد داشته است. وي يادآورشد: اين در حالي است که از سال 92 تا 96
     قيمت مسکن در کشور 10.6 درصد افزايش يافته، قيمت زمين دو دهم درصد و اجاره بها نيز 1.5 برابر شده است. مظاهريان بيان کرد: دولت نبايد در بازار مسکن مداخله کند زيرا بين سال هاي 84 تا 92 در نتيجه مداخله دولت در بازار با اجراي مسکن مهر قيمت مسکن 6 برابر، قيمت زمين 8.6 برابر و اجاره نيز 3.4 برابر افزايش يافت.
    
    
    سيف و کرباسيان به واشنگتن مي روند
    وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس کل بانک مرکزي ايران براي شرکت در اجلاس پاييزه صندوق بين المللي پول و بانک جهاني امشب عازم واشنگتن مي شوند. به گزارش ايرنا، اجلاس پاييزه صندوق بين المللي پول از دوشنبه گذشته (17 مهر ماه) در شهر واشنگتن آغاز شده است و تا 15 اکتبر (23 مهر) ادامه دارد. مسعود کرباسيان وزير اقتصاد و ولي اله سيف رئيس کل بانک مرکزي مسئولت هيات ايراني اعزامي به اين اجلاس را برعهده دارند. گفت و گو با مسئولان اقتصادي و بانک هاي مرکزي کشورهاي عضو صندوق بين المللي پول و بانک جهاني و نيز رايزني با مسئولان اين دو نهاد مالي وابسته به سازمان ملل در برنامه هيات اعزامي ايران گنجانده شده است.
    
    
    کاهش 0.9 درصدي نرخ بيکاري در تابستان امسال
    مرکز آمار ايران نرخ بيکاري تابستان امسال را 11.7درصد اعلام کرده است که نسبت به نرخ بيکاري سال 95(12.6درصد) 0.9درصد کاهش يافته است. گزارش مرکز امار ايران، نرخ بيکاري جوانان 15تا 24 ساله طي سال 95تا بهار 96 از 27.8 به 28.8 درصد و جوانان 15تا 29سال از 24.9 به 26.4درصد ارتقا يافته است. براساس اين گزارش جمعيت غير فعال کشور از 39ميليون و 370هزار و 344 نفر به 39ميليون و 37 هزار و 700 نفر کاهش يافته است؛ به عبارتي 332هزار و 644 نفر به سوي بازار کار شتافته اند. همچنين تعداد جمعيت فعال و شاغل طي سال هاي 95تا بهار 96 به ترتيب 3.6 و 3.1 درصد افزايش يافته است. بر اساس گزارش تحليلي روند تغييرات فصلي پنج متغير عمده اقتصادي که از سوي مرکز آمار ايران انتشار يافته است،نرخ بيکاري افراد داراي آموزش در سال 95، 20درصد بوده که در بهار سال 96 به 20.6درصد افزايش يافته است.
    
    
    تخصيص مشوق هاي صادراتي تا يک ماه آينده
    رئيس سازمان توسعه تجارت ايران از قول مساعد سازمان برنامه و بودجه براي تخصيص مشوق هاي صادراتي، صادرکنندگان تا يک ماه آينده خبر داد. «مجتبي خسروتاج» در گفت و گو با ايرنا با اشاره به بسته حمايتي دولت از صادرات غيرنفتي در سال 96 افزود: به استناد مصوبه جلسه مرداد ماه گذشته ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري، مقرر شد مشوق ها و حمايت هايي براي توسعه صادرات کشور در نظر گرفته شود که در اين پيوند، بسته حمايتي به تصويب ستاد رسيد و شهريورماه گذشته به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شد. به گفته اين مقام مسئول، تسهيلات بانکي ريالي و ارزي به عنوان يکي از موضوعات اين بسته مورد توجه قرار گرفته است؛ در زمينه ارزي با توجه به محدوديت هاي منابع بانکي، مقرر شد تا از منابع صندوق توسعه ملي استفاده شود.
    
    اخبار
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست هاي راهبردي و كلان
متن مطالب شماره 21، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است