|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/7/20: دادستان كل كشور خطاب به علي مطهري: چرا از جاسوس ها حمايت مي كني؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22008
دوشنبه دوم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21744 20/7/96 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


دادستان كل كشور خطاب به علي مطهري: چرا از جاسوس ها حمايت مي كني؟دادستان کل کشور گفت: کساني که دنبال براندازي نظام هستند، قوه قضائيه را هدف قرارداده اند.
    به گزارش تسنيم، حجت الاسلام محمدجعفر منتظري در مراسم سي و ششمين سالروز تاسيس سازمان بازرسي کل کشور. با بيان اينکه اگر در دستگاه قضايي و سازمان بازرسي آنگونه که وظيفه مان است عمل مي کرديم شاهد اين همه فساد نمي بوديم، گفت: نظارت بايد از اولين گام يک پروژه تا پايان آن باشد، نه اينکه بعد از پايان پروژه نظارت کنيم.
    منتظري با بيان اينکه سازمان بازرسي بايد منافذ را براي سوء استفاده ببندد، افزود: سيستم بانکي ما سيستم ناسالمي است و دليل آن اين همه اختلاس ها و سوء برداشت ها و پرداخت تسهيلات به اقارب و نورچشمي هاست. اگر سيستم بانکي ما درست بود، نبايد شاهد چنين وضعي مي بوديم، همين الان بيش از 12 الي 13 پرونده در هيئت انتظامي بانک مرکزي داريم.
    
    خصوصي سازي به چاه ويل تبديل شده است
    وي ادامه داد: متاسفانه خصوصي سازي به چاه ويل تبديل شده است. در خصوصي سازي با اموال بيت المال چه کردند؟ از شرکت آذراب و هپکو گرفته تا پتروشيمي کرمانشاه. بايد يک فکري کرد. امروز بايد از نظارت سيستماتيک بيشتر استفاده کرد. قطعا مقدور نيست که در کنار هر پروژه اي از يک يا دو ناظر استفاده کنيم و بايد از فناوري هاي نوين در بخش هاي مختلف بانکي و گمرکي استفاده کرد.
    دادستان کل کشور گفت: قوه قضائيه هم که مي خواهد به پرونده هاي مهم و مهره هايي که به برخي جاها اتصال دارند ورود کند، يک آقاي بزرگواري مي گويد قوه قضائيه بيکار است و احضار مي کند و آقاي بزرگوار ديگري مي گويد قوه قضائيه برخورد سياسي مي کند. در انتخابات تخلفات بسياري داشتيم و برخي مقامات در امر انتخابات تخلف صريح داشتند و حالا که پرونده تشکيل شده و مي خواهيم برخورد کنيم مي گويند برخورد شما سياسي است. اين مسئله هم شامل دولت سابق و هم دولت فعلي است. در بحث مسائل مالي قوه قضائيه ورود مي کند و به يک مهره هايي مي رسد که وابستگي هايي دارد و مي گويند قوه قضائيه برخورد سياسي مي کند. آخر بي انصاف ها اين چه حرفي است مي زنيد؟
    نماينده وابسته به بزرگان چرا از جاسوسان و اپوزيسيون حمايت مي کند؟
    منتظري اظهار داشت: آقاي نماينده اي که رانت وابستگي خود به بزرگان را مي خورد، دنبال اين است نکته اي پيدا کند و عليه قوه قضائيه بنويسد. اگر حداقل در همه موارد ورود پيدا مي کرد يک چيزي. اولا اجازه دخالت در مسايل قضايي را نداريد، ثانيا، چطور هر چه حمايت مي کنيد وابستگان به جناح جاسوس و اپوزوسيون است؟ يکبار از يک آدمي عادي حمايت کرديد؟ نقد يا علمي و حقوقي است يا به روش اشکال داريد اما از يک جريان و اشخاص و از محکومين مشخصي حمايت کردن، نشان مي دهد صداقت نداريد و دنبال منافع سياسي هستيد.
    وي افزود: اينکه نماينده اي هر روز تريبوني پيدا کند و قوه قضائيه را بکوبد به نفع کيست؟ همين نماينده اگر پرونده اي داشت به قوه قضائيه مراجعه مي کرد يا نمي کرد؟ ديديم که مراجعه کرد. بنابراين اجازه بدهيد قوه قضائيه با آرامش به پرونده ها رسيدگي کند. اقتدار قوه قضائيه بايد حفظ شود و اگر ايرادي داريد، منطقي، عقلي و حقوقي مطرح کنيد.
    دادستان کل کشور گفت: آدم دلش از اينجا مي سوزد که اصلا اطلاعي از محتويات پرونده ندارد و اظهارنظر ماهوي مي کند. تو که از محتويات پرونده اطلاع نداري چرا اظهارنظر مي کني و به خودت اجازه مي دهي يک تيري بيندازي و اين ممکن است به سينه قوه قضائيه بخورد. فکر مي کنيد قوه قضائيه تضعيف شود به نفع مردم است؟
    منتظري ادامه داد: هيچ دستگاهي به اندازه قوه قضائيه در درون خود عوامل نظارتي ندارد و اگر يک قاضي مشکلي داشته باشد برخورد مي شود. شما ببينيد در همين سال 95 چه تعداد قاضي منفصل شد. اينها را نمي بينند و اينگونه به قوه قضائيه هجمه مي کنند و اظهار دلسوزي هم مي کنند. از سوي ديگر کشورهاي استکباري از اين مسايل استفاده کرده و نظام را تضعيف مي کنند.
    وي گفت: قوه قضائيه يکي از محورهاي اصلي است که دشمن به دنبال تضعيف آن است. کساني که دنبال براندازي نظام هستند، قوه قضائيه را هدف قرارداده اند. قصد دارند قوه قضائيه را به انحاء مختلف بکوبند؛ از نسبت هاي ناروا گرفته تا توهين و دروغ، هدفشان سلب اعتماد مردم است.
    دادستان کل کشور افزود: همين امروز تيتر برخي روزنامه ها را ديدم که موجب تاسف است آن هم در روزي که دشمن به دنبال تروريست معرفي کردن سپاه است. اين جز عامل دشمن بودن است؟ فکر مي کنيد اگر سپاه و قوه قضائيه تضعيف شود نان تان در روغن است؟ کور خوانده ايد. اين ره که مي رويد به جهنم است. تا يک زماني نظام به افرادي که کرم صفتانه کار مي کنند مهلت مي دهد. قبل تر از اينها کساني آمدند که به جايي نرسيدند و اينها هم به جايي نمي رسند.
    
    در رابطه با رانت و امضاهاي طلايي قانون نداريم
    رئيس سازمان بازرسي کل کشور هم در اين مراسم گفت: سازمان بازرسي کل اصلاح امور و نظارت بر اجراي صحيح قوانين را بر عهده دارد. اين سازمان با نيروي کمي که دارد، سازماني موفق و پاکدست تلقي مي شود.
    ناصر سراج درباره خصوصي سازي گفت: متاسفانه از بدو کار، اين مسئله آن طور که مدنظر مقام معظم رهبري و قانون بود اجرا نشد. به عنوان مثال شرکت هپکو يک شرکت سودده بود که زمان اولين واگذاري هر سهام آن 500 تومان و در واگذاري دوم 70 تومان ارزش داشته است و نهايتا با حدود ده ها ميليارد تومان بدهي به بانک ها به فردي ديگر واگذار مي شود.
    وي ادامه داد: متاسفانه در اکثر قريب به اتفاق واگذاري ها تعديل داشتيم. در فولاد خوزستان در همان روزهاي اول واگذاري دو هزار و 500 نفر تعديل شدند و قطعا اين نوع خصوصي سازي آينده اي براي کشور ندارد.
    سراج گفت: 800 هزار ميليارد بودجه شرکت هاي دولتي و 80 هزار ميليارد بودجه دانشگاه هاست که خيلي از فسادها در همين بودجه هاست. همين چند روز پيش افرادي 700 ميليون تومان از يکي از دانشگاه ها اختلاس کردند. متاسفانه ما در رابطه با رانت و امضاهاي طلايي قانون نداريم. بحث ديگر انحصارگرايي است که شوراي رقابت خيلي تلاش کرد اما به جايي نرسيد. بحث بعدي عدم شفافيت است که در اين خصوص هم مشکل جدي داريم.
    
     ورود به ماجراي سرپرست شهرداري رشت
    رئيس سازمان بازرسي کل کشور درباره نامه خبرساز سرپرست شهرداري رشت به خودش براي در اختيار گرفتن يک خانه گفت: به مسئله شهرداري رشت هم همان روز بازرسي کل ورود کرد و متوجه شدند که اين آقا خانه هم دارد و حق دريافت خانه ندارد.
    
    106 هزار ميليارد تومان معوقات بانکي داريم
    وي همچنين در جمع خبرنگاران در خصوص آخرين وضعيت شرکت هپکو هم گفت: به فردي که شرکت هپکو به او واگذار مي شود، وام هاي کلان براي تجهيز کارخانه و افزايش کارگران مي دهند تا در نهايت صادرات داشته باشد اما اين وجوه در جاهاي ديگر به مصرف مي رسد و کار به جايي مي رسد که اين کارخانه زيان ده مي شود.
    سراج افزود: زيان و بدهي اين کارخانه هزار ميليارد تومان است و هزار و دويست کارگر متخصص دارد که چندين ماه است حقوق دريافت نکردند. در حال حاضر سود هر سهام اين کارخانه در بورس منهاي 501 ريال است.
    رئيس سازمان بازرسي کل کشور در رابطه با ليست معوقات بانکي هم گفت: طبق آماري که دارم 106 هزار ميليارد تومان معوقات بانکي داريم و فکر مي کنم 11 درصد کاهش پيدا کرده است و قرار است طي روزهاي آتي جلساتي با مسئولان بانک مرکزي داشته باشيم تا راهکارهاي لازم بررسي شود.
    وي ادامه داد: به همه اين بدهکاران نمي توانيم بگوئيم مجرم هستند چون يک مرتبه دلار هزارتوماني سه هزار تومان شد و خيلي از اين بدهي ها براي نوسانات ارزي است و متاسفانه خيلي از اينها هم افرادي هستند که براي غارت بيت المال تسهيلات گرفتند و تضمينات کافي از آنها اخذ نشده است.
    
    پاسخ روابط عمومي دادستاني تهران به يادداشت علي مطهري
    روابط عمومي دادستاني تهران درپاسخ به يادداشت اخير علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي جوابيه اي را منتشر کرد.
    در بخشي از اين جوابيه آمده است: محتويات پرونده متهمان(مورداشاره علي مطهري) دلالت بر خلاف واقع بودن ادعاهاي آقاي مطهري دارد؛ ضمن آن که از ايشان به عنوان نماينده مجلس شوراي اسلامي انتظار مي رود نسبت به قوانين مربوطه و حداقل قانون اساسي اشراف بيشتري داشته باشد.
    آقاي مطهري اظهار داشته است: «تا کي نمايندگان پناه خانواده بازداشت شدگان باشند»؛ ظاهراً ايشان ايفاي وظايف اصلي خود به عنوان نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي را فراموش کرده و لذا در پاسخ بايد گفت: «تا کي قضات و قوه قضائيه بايد دخالت هاي امثال آقاي مطهري را در پرونده هاي قضايي تحمل نمايند؟»
    آقاي مطهري مدعي شده «نمايندگان مجلس ملجا و پناه خانواده هاي اين بازداشت شدگان هستند»؛ همچنان اين پرسش باقي است که «چگونه يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که بايد به عنوان قانون گذار در رعايت قوانين الگو باشد، پناهگاه برخي متهمان و محکومان خاص گرديده است؟!»
    دادستان کل کشور خطاب به علي مطهري: چرا از جاسوس ها حمايت مي کني؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21744 به تاريخ 20/7/96، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 108 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 132)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است