|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: دلار عقب نشست، عطش خريداران فروكش نكرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6882
دوشنبه دوم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


دلار عقب نشست، عطش خريداران فروكش نكرد
گزارش ميداني «ايران» از بازار ارز آزاد در پايتخت


قيمت دلار 4010 تومان شد / سيف: نرخ بازدهي سود بانکي بسيار جذاب تر از ارز است
    
    سياوش رضايي / طي روزهاي گذشته اخباري که از جهان سياست به اقتصاد ايران مخابره شد، پيش از ساير بخش ها بازار ارز را تحت تاثير قرار داد و بواسطه هيجاناتي که تب آن برخي از مردم را گرفت، دلالان و سفته بازان ارز دوباره جان گرفتند. دلالاني که در چهار سال گذشته به دليل ثبات نسبي قيمت ها که دامنه آن به طور ميانگين به 10 درصد مي رسيد، برخي از سفته بازان از بازار ارز کوچ کردند چراکه ديگر امکان کسب سودهاي بالا از نوسانات وجود نداشت. همواره درنوساني شدن قيمت ها بر تعداد دلالان بازار ارز افزوده مي شود تا از اين نوسانات سودي کسب کنند. اما همانند ساير اقتصادهاي جهان همواره اخبار و تحولات سياسي و اقتصادي بر نرخ ارزآنها تاثير مي گذارد، درکشورما نيز هر ازگاهي هيجانات زمينه افزايش قيمت ها در اين بازار را فراهم مي کند. برهمين اساس سال گذشته در دي ماه براي مدت پنج روز دلار از مرز 4 هزار تومان عبور کرد و بالاترين نرخ خود در اين سال ها يعني 4121 تومان را تجربه کرد. اما با ورود بانک مرکزي و فروکش کردن هيجانات قيمت ها عقب نشيني کرد تا جايي که در روزهاي انتهايي سال گذشته دلار به کانال 3700 تومان بازگشت.
    از روز 17 مهر ماه جاري يک بار ديگر اين اتفاق رخ داد. مردمي که نگران راي منفي رئيس جمهوري امريکا به پايبندي ايران در برجام هستند و دلالان فردايي و سرپايي که به اين هيجانات دامن مي زنند، باعث شد تا ميزان تقاضا براي ارز با رشد قابل توجهي همراه شود. به طوري که از روز هفدهم ماه جاري نرخ دلار وارد کانال 4 هزار تومان شد و تا 4041 تومان نيز پيش رفت. اين درحالي است که در روز بعد يعني 18 مهر ماه دلار آزاد با افت 21توماني به 4024 تومان بازگشت و در ادامه اين روند روزگذشته اين ارز جهاني در بازار ايران 4010 تومان قيمت خورد.
    
    قيمت ها کاهش يافت اما تقاضا نه
    گرچه در دو روز گذشته نرخ دلار عقب نشيني کرده است، ولي در راسته دلار فروشان (ميدان فردوسي تا چهارراه منوچهري) تهران رفت و آمد مردم و کنجکاوي آنها براي اطلاع از آخرين قيمت ها بيشتر شده است.
    بسياري از کساني که از اين راسته مي گذرند قصد خريد ارز ندارند و بيشتر دنبال اين هستند تا از تازه ترين تحولات مطلع شوند. با اين حال همچنان تقاضا براي ارز بالاست اما به شدت روزهاي قبل نيست. دراواسط هفته جاري تب گراني دلار تعدادي از مردم را به خيابان فردوسي کشانده بود. کساني که بخشي از آنها نياز واقعي داشتند، عده اي نياز آتي خود را به حال موکول کرده بودند و تعدادي که با هدف کسب سود يا حفظ قدرت خريد راهي اين بازار شده بودند.
    اما از آنجا که قيمت ارزصرافي ها از حدود ساعت 11 مشخص مي شود، تعدادي از خريداران جلوي صرافي هايي که ارز صرافي بانک ها را که قيمتي کمتر از ارز آزاد دارد، به انتظار مي نشستند. ولي ديروز بازار آرام گرفته بود و از ازدحام هاي غيرطبيعي خبري نبود. البته اقبال خريداران به صرافي هايي که ارز صرافي بانک ها را عرضه مي کردند بيشتر بود به همين دليل اين صرافي ها با مشتري بيشتري مواجه بودند.
    
    اختلاف قيمت در صرافي ها
    ديروز صرافي هاي بازار به دو دسته تقسيم شده بودند، آنهايي که ارز مورد نياز خود را از بازار آزاد تامين مي کنند و با قيمتي بالاتر به فروش مي رسانند و صرافي هايي که ارز کنترلي بانک مرکزي در آنها عرضه مي شود و قيمت ها در آنها پايين تر است. برهمين اساس قيمت ها نيز متفاوت بود و بين 4008 تومان تا 4024 تومان اختلاف داشت. نوشته اي که روي شيشه برخي از صرافي ها با عنوان «دراين صرافي ارز با نرخ دولتي به ميزان 5 هزار دلار براي هر نفر عرضه مي شود» آنها را از ديگر صرافي ها متمايز مي کند و همين دليل و اختلاف قيمت بخش عمده تقاضا را به سمت اين صرافي ها هدايت کرده است. به طوري که يکي از صرافان مي گويد روزسه شنبه 100 هزار دلار ارز تحويلي از صرافي بانک ها را ظرف نيم ساعت توزيع کرديم.
    بانک مرکزي روزانه ارزهاي عمده را با نرخ هايي کمتر از بازار آزاد دراختيار 15 صرافي منتخب خود که عمده آنها به بانک ها وابسته هستند، قرار مي دهد و آنها به هر صرافي مجاز روزانه 100 هزار دلارو گاهي بيشترمي فروشند تا صراف ها ارز مورد نيازمردم را تامين کنند.
    با وجودي که صراف ها به طور ميانگين ارز بانکي را با اختلاف 12 تا 15 توماني به فروش مي رسانند ولي در روزهاي افزايش نوسان اين فاصله بيشتر شد. به گونه اي که در روز دوشنبه که قيمت دلارآزاد به 4040 تومان رسيده بود، نرخ فروش دلار در صرافي هاي منتخب بانک مرکزي 3995 تومان بود. در روز سه شنبه نيزميانگين قيمت دلار در بازار آزاد 4024 تومان و نرخ صرافي هاي منتخب بانک مرکزي 3993 تومان بود. با اين حال در صحبت هاي صرافان نشاني از کمبود ارز به چشم نمي خورد و اين رشد يکباره تقاضا بوده است که در مقابل برخي از صرافي ها به صف تبديل شده است.
    علي يزدي يکي از صرافان به «ايران» گفت: ميزان تقاضا نسبت به روزهاي قبل اندکي کمتر شده ولي همچنان عطش زيادي براي خريد ارز ميان مردم وجود دارد. به گفته وي درروزهاي قبل تاخيربرخي از صرافي بانک ها در تحويل ارزو کشيده شدن آن به ساعات پس از ظهر باعث شد تا ميزان ازدحام خريداران بيشتر شود. براساس اظهارات اين فعال بازار ارز برخي از صرافان قيمت خود را بالا برده اند. عباس شرفي صراف ديگري است که به «ايران» مي گويد: روزهاي قبل خريداران از ساعات اوليه روز مقابل صرافي صف مي کشيدند تا با رسيدن ارز خريد کنند اما روز چهارشنبه وضعيت بهتر شد. به گفته اوبخشي از صرافان به جاي صرافي بانک ها ارز مورد نياز خود را از بازار آزاد تهيه مي کنند و به همين دليل قيمت آنها بالاتر است. همچنين رامين مطلوب يکي از صرافان تهران اعتقاد دارد که از روز سه شنبه که ارز کنترلي بانک مرکزي وارد بازار شد قيمت ها فروکش کرد. به گفته وي همچنان ارز خريدار زيادي دارد اما نسبت به روزهاي گذشته ميزان تقاضا منطقي تر شده است.
    
    نرخ ارز را واقعي کنيد
    درحالي که سخنگوي دولت به صراحت اعلام کرده است که دولت موافق افزايش نرخ ارز نيست، بخشي از کارشناسان و فعالان اقتصادي معتقدند که دولت بايد نرخ ارز را واقعي کند. دراين باره محمد لاهوتي رئيس کنفدراسيون صادرات در گفت و گو با ايسنا مي گويد: واقعيت موجود در کشور ما اين است که نرخ دلار به مدت چهار سال با وجود تورم، افزايش متناسب نداشته است و اين فنر با ارزهايي که دولت به بازار تزريق مي کرده پايين نگه داشته شده است. به گفته وي طي دو سه هفته گذشته نرخ ارز مبادله اي افزايش بيشتري پيدا کرده و به سمت بالا در حرکت است ولي چون تاکنون تزريق ارز در بازار به صورت متداول و متناسب از سوي دولت انجام نشده، لذا فاصله بين دلار آزاد و مبادله اي بيشتر از گذشته شده است.
    
    برش
    سرمايه‎گذاري در «بانک» از «ارز» جذاب تر است

    رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: يادآوري مي شود بُردار نرخ بازدهي بازارهاي دارايي داخلي به نحوي است که نرخ سود واقعي سيستم بانکي به نحو مطلوبي مثبت بوده و در مقايسه با بازدهي بازار ارز که توام با ريسک است، بسيار جذاب تر است.
    ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي در يک پيام تلگرامي به مردم در خصوص اتفاقات اخير بازار ارز نوشت: بانک مرکزي در حال حاضر ضمن پايش روند نرخ ارز که متاثر از برخي عوامل فصلي و انتظارات ناشي از تحولات روابط بين الملل است، همچون گذشته نسبت به استمرار روند ثبات در بازار و دفع اختلالات اقدام خواهد کرد همان طور که در پاييز سال گذشته بخوبي شاهدش بوديم. در پايان، يادآوري مي شود نرخ سود واقعي سيستم بانکي در مقايسه با بازدهي بازار ارز توام با ريسک به نحو مطلوبي مثبت بوده و است. همين امر باعث مي شود منابع مالي هموطنان در نظام بانکي، صرف حمايت از توليد و اشتغال کشور شود و بازار ارز نيز با وجود تلاش سفته بازان ارزي در ايجاد نوسان و بهره برداري از حاشيه سودهاي کوتاه مدت به ثبات برسد.

    
    دلار عقب نشست، عطش خريداران فروكش نكرد / گزارش ميداني «ايران» از بازار ارز آزاد در پايتخت
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه، حقوق و علوم جزا
متن مطالب شماره 8، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است