|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: بازخواني قوانين منع خشونت عليه زنان و كودكان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3197
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 20 (روزنامه فردا) > متن
 
      


يادداشت 
بازخواني قوانين منع خشونت عليه زنان و كودكان


نويسنده: هوشنگ پوربابايي *

به مناسبت هفته ملي کودک و همچنين تبليغات اخير عده اي ناشناس پيرامون ضديت با منع خشونت عليه زنان که اسباب تعجب نوع دوستان را فراهم كرده، نگارنده بر آن شد که با بررسي قوانين و مقررات نسبت به اين موضوع واکنش نشان داده و حقوق اين دسته از افراد جامعه را بازخواني كنيم.
    يقين داريم آموزه هاي اخلاقي، ديني و حقوقي ما به سمت وسوي حمايت از افراد صدرالذکر حرکت مي کند. عرف جامعه نيز کودکان را به اين وسيله که اقشاري ضعيف و نيازمند حمايت مي داند و زنان را محتاج پشتيباني تلقي مي کند، به کمک آموزه هاي مذکور آمده و همراه آن به تقويت اين حمايت مي کوشد، اما واقعا براي نگارنده تبليغاتي اين چنيني در جهت ضديت با منع خشونت اسف بار بوده و نيت مبلغان هم مجهول است اما هرچه باشد هر دو اينها محکوم به ردند.
     اما خشونت عليه زنان و اطفال را بر حسب عرصه و محل ارتکاب آن مي توان به دو دسته خشونت اجتماعي و خشونت خانگي و هر يک از اين دو خشونت را مي توان به خشونت جسماني و روحي تقسيم كرد. اغلب کشورها تلاش دارند با وضع قوانين مناسب زمينه اعمال خشونت عليه زنان و اطفال را کاهش دهند. اسلام به عنوان کامل ترين دين الهي خشونت را به شدت نهي کرده است. بخشي از آموزه هاي دين اسلام متوجه مردان جامعه و نهي آنان از اعمال هرگونه خشونت و بخشي نيز متوجه زنان و نهي آنان از انجام رفتارهايي است که خشونت عليه زنان را افزايش مي دهد. جمهوري اسلامي نيز قوانين متعددي را تصويب کرده تا زمينه هاي بروز خشونت عليه زنان را کاهش دهد. بخشي از اين قوانين، قوانين پيشگيرانه از بروز خشونت و بخش ديگر مجازات اشخاص است که عليه زنان و کودکان اين خشونت ها را اعمال مي کنند. جلوگيري از ايجاد مرکز فساد و فحشا به عنوان مکان هايي جهت سوءاستفاده از زنان (مواد ٦٣٩ و ٦٤٠ قانون مجازات تعزيرات) از اين دسته اند. خشونت عليه زنان و کودکان در ابعاد مختلف خانگي يا اجتماعي آن، يکي از آسيب ها و نگراني هاي جوامع امروز است. بر پايه برخي پژوهش ها از هر چهار زن، يک نفر در معرض آسيب هاي خشونت قرار دارد. خشونت عليه زنان و کودکان به هيچ وجه امري خاص جوامع عقب افتاده و يا جوامع مسلمان نيست. در پيشرفته ترين جوامع نيز زنان و کودکان از تبعات و عوارض ناشي از خشونت رنج مي برند. اين خشونت ها، جسم، روان و آزادي زنان را تهديد مي کند؛ تعريف و مصداق هاي خشونت عليه زنان اگرچه در کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه با توجه به تمايزات فرهنگي و قانوني متفاوت است. از همين حيث است که هم کشورها تعريف يکساني از خشونت و مصاديق آن ندارند؛ اما تمامي کشورها تلاش مي کنند با سياست گذاري و قانون گذاري هاي مناسب زمينه اعمال اين خشونت ها را کاهش دهند.
     مجمع عمومي سازمان ملل متحد خشونت عليه زنان را «هرگونه عمل خشونت آميز بر پايه جنسيت که بتواند منجر به آسيب بدني، جسمي يا رواني زنان شود» تعريف کرده است که شامل «تهديد به اين قبيل از کارها، اعمال اجبار يا سلب مستبدانه آزادي مي شود. براساس اعلاميه رفع خشونت عليه زنان در سال ١٩٩٣ اين خشونت ممکن است از سوي افرادي از همان جنس يا ناهمجنس، حکومت و اعضاي خانواده اعمال شود.
    
    راهکار کاهش خشونت عليه زنان و اطفال
     ١- آموزشي که شامل آموزش زنان و کودکان براي پرهيز از رفتارهاي پرخطر مثل عدم معاشرت با غريبه ها، پرهيز از رفت وآمد در محيط هاي خلوت و پرهيز از پوشش هاي تحريک آميز بوده که رعايت آن مي تواند زمينه بروز خشونت عليه آنان را کاهش دهد، آگاهي از قوانين مقابله با اعمال خشونت نيز مي تواند در اين زمينه کمک جدي تلقي شود.
     ٢- اعمال حمايت هاي قانوني: شدت برخورد و ضمانت هاي اجرائي قانون گذار نقش بسيار مهمي در پيشگيري از خشونت عليه زنان مي تواند داشته باشد در صورتي که اگر قوانين يک جامعه با اعمال خشونت عليه زنان از هر نوعي برخورد کنند، فاعلان خشونت از ترس مجازات قانوني کمتر مرتکب آن مي شوند.
    
    قوانين برخوردکننده با اعمال هرگونه خشونت:
     مقابله با هرگونه ظلم، تعدي و خشونت عليه زنان ازجمله دغدغه هاي جمهوري اسلامي است. اصل بيستم قانون اساسي «همه ملت» اعم از زن و مرد را به طور يکسان در حمايت از قانون قرار داده است. يکي از اين حقوق، تامين امنيت اجتماعي براي تمامي آحاد جامعه ازجمله زنان است. اصل ٢٢ قانون اساسي نيز «حيثيت، جاني، مالي، حقوق مکفي و شغل اشخاص را از تعرض مصون دانسته».
    
    قوانين برخوردکننده با خشونت جسماني در اجتماع
     ماده ٦٢١ قانون مجازات اسلامي براي ربودن افراد ازجمله زنان و کودکان پنج تا ١٥ سال حبس در نظر گرفته است همچنين طبق ماده ٦٢٢ همين قانون در صورتي که فردي به واسطه ضرب يا اذيت زن حامله موجب سقط جنين وي شود، به مجازات حبس يا ديه محكوم خواهد شد.
     بنابراين با مداقه در قوانين مختلف با بخش هاي متعدد همين قانون، ازجمله قانون حمايت از كودكان و نوجوانان كه به صراحت تمامي افراد كمتر از سن ١٨ سال شخصي را شامل و هر نوع اذيت و آزار كودكان و نوجوانان را كه موجب صدمه جسماني يا رواني و اخلاقي مي شود، مخاطره و هرگونه صدمه، اذيت و آزار و شكنجه جسمي و روحي كودكان، خريد و فروش و بهره كشي و به كارگيري كودكان را موجب مجازات دانسته است، مي توان به عنوان حمايت هاي حقوقي و قانوني جامعه ايراني از اين دسته از هم نوعان تلقي كرد. با اين وصف ممكن است گروه هاي متعددي به لحاظ عقايد سنتي و واپس گرايانه يا بخشي به علت كسب منافع مادي تلاش داشته باشند كه از اطفال و زنان استفاده ابزاري کرده تا به مطامع اخلاقي و مادي خود برسند. بنابراين بايد بر آن بود كه اولا: رسانه هاي جمعي با همكاري مراكز انتظامي و با انعقاد تفاهم نامه و با دخالت سازمان هاي آموزش وپرورش و علوم با بهره مندي از متخصصان از هرگونه آموزشي دريغ نورزيده و اطلاعات لازم را به آنان بدهند. ثانيا قوه قانون گذاري و مراجع قضائي با آسيب شناسي و اعمال سياست هاي پيشگيرانه از بروز هرگونه خشونت جلوگيري و در صورت اعمال خشونت با بدترين حالت و در سريع ترين روش با آن برخورد و اعمال مجازات كنند تا جامعه اي مدرن و با اطمينان خاطر داشته باشيم.
    * حقوق دان یادداشت: بازخواني قوانين منع خشونت عليه زنان و كودكان
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 20 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از "هوشنگ پوربابايي "

  درها براي خانواده هاي آسيب ديده بسته نيست
هوشنگ پوربابايي *، شرق 13/3/97
مشاهده متن    
  حق زندگي، حق طبيعي متهم
هوشنگ پوربابايي *، شرق 2/12/96
مشاهده متن    
  نگاهي قانوني به مجازات بردارندگان روسري
هوشنگ پوربابايي *، شرق 16/11/96
مشاهده متن    
  نيروي انتظامي حق ورود به حريم خصوصي را ندارد
هوشنگ پوربابايي *، شرق 17/4/96
مشاهده متن    
  سرانجام اتهاماتي كه در مناظره ها زده مي شود
هوشنگ پوربابايي *، شرق 23/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش و سلامت جامعه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 404)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است