|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: نقشه راه پاكستان در انقلاب صنعت خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


نقشه راه پاكستان در انقلاب صنعت خودرو
    دنياي اقتصاد : صنعت خودروي پاکستان در دو دهه گذشته شاهد رشد فزاينده اي بوده و اکنون قابليت آن را دارد که به عنوان پشتوانه توليد در پاکستان مطرح شود. اينها سخنان يکي از مقامات پاکستاني بود که هفته گذشته در جلسه توديع و معارفه رئيس انجمن خودروسازان پاکستان ايراد شد. سغيب شيرازي، رئيس جديد انجمن خودروسازان پاکستان در ادامه افزود: «علاوه بر تاثيرگذاري بر توليد ناخالص داخلي و زمينه سازي براي ورود فناوري هاي نوين به کشور، صنعت خودرو پاکستان به يکي از درآمدزاترين و اشتغال زاترين بخش هاي اقتصاد پاکستان تبديل شده است.» شايد اين سخنان اغراق آميز به نظر برسد، اما نشريه فايننشال تايمز مدتي پيش تحليلي از وضعيت صنعت خودروي پاکستان ارائه کرد که مويد همين ادعاست.
    
    پيشران اصلي: سرمايه گذاري خارجي
    به گزارش فايننشال تايمز، بازار خودروي پاکستان هنوز کوچک است و سه خودروساز بزرگ بين المللي، يعني تويوتا، هوندا و سوزوکي، در حال حاضر اين بازار را به طور کامل در اختيار دارند. شرکت «پاک سوزوکي»، شرکت «ايندوس موتور»، شرکت «هوندا اطلس» و شرکت «قندهار نيسان» چهار شرکت فعال در بخش توليد خودرو سواري پاکستان هستند. اما با تصويب مشوق هاي مالياتي براي سرمايه گذاري در صنعت خودرو، ديگر شرکت ها نظير رنوي فرانسه و هيوندايي کره براي سرمايه گذاري در اين بازار نوظهور ابراز تمايل کرده اند. دلايل اقبال خودروسازان خارجي به اين بازار را مي توان در شرايط تازه اين کشور جست و جو کرد. تا چند سال پيش پاکستان به عنوان کشوري فقير، ناامن و عقب مانده شناخته مي شد. اما شرايط به سرعت تغيير مي کند. حقيقت آن است که موج تقاضا براي خودروهاي روز در پاکستان آغاز شده است؛ به طوري که خودروسازان خارجي براي پاسخگويي به تقاضاي بازار با مشکل مواجه شده اند. با افزايش درآمد سرانه، قدرت خريد مردم فزوني يافته است. از سوي ديگر، با کاهش سود بانکي، امکان استفاده از تسهيلات براي خريد خودرو ميسر شده است. جريان تقاضا، تويوتا، هوندا، و سوزوکي را با مدل هاي معدودشان پشت سر گذاشته و فاصله ثبت سفارش تا تحويل خودرو در برخي موارد به پنج ماه هم رسيده است. زمان آن فرا رسيده است که ديگر رقبا هم از اين خوان نعمت بهره مند شوند.
    
    بازيگران تازه
    ديگر بزرگان صنعت خودرو نيز دلايل محکمي براي ورود به بازار پاکستان دارند. بالا رفتن قدرت خريد و رونق بازار خودرو، در کنار افزايش امنيت، نقش قابل توجهي در اين زمينه دارد. در سايه تلاش ارتش در دو سال اخير، امنيت عمومي به سطح مناسبي رسيده است. حمايت هاي دولتي هم مشوق ديگري براي ورود به اين بازار است. تمامي ماليات هاي موضوعه بر قطعات وارادتي، از سوي دولت پاکستان حذف شده است. همچنين مساعدت هاي لازم درخصوص مکان يابي و خريد زمين در اختيار سرمايه گذاراني قرار مي گيرد که قصد احداث کارخانه خودروسازي در خاک پاکستان داشته باشند.چشم انداز بازار ۲۰۰ ميليوني پاکستان، براي بازيگران بين المللي صنعت خودرو قابل چشم پوشي نيست. به اين ترتيب رنو و هيوندايي از ماه هاي آغازين سال جاري ميلادي مذاکرات لازم براي ورود به اين بازار را در دستور کار خود قرار داده اند. آنها در فاز نخست، تنها بر مونتاژ خودروهايشان در پاکستان متمرکز خواهند بود. اين براي هيوندايي و برند زيرمجموعه اش، کيا، بازگشت به پاکستان محسوب مي شود. زيرا بيش از يک دهه قبل، به دليل عدم موفقيت و بي ثباتي داخلي، پاکستان را ترک کرده بودند. اما اين بار پيش بيني هاي اميدوار کننده اي ارائه کرده اند. هيوندايي اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۰ در بازار پاکستان به رکورد فروش سالانه ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو خواهد رسيد.
    
     پاکستان؛ مجهز به خودروهاي برقي
    تاکنون پاکستان سابقه درخشاني در زمينه جذب فناوري هاي تازه نداشته است و تنها در مورد آلودگي هواست که در رده بندي هاي بين المللي پيشگام است. اما در شرايطي که جهان فراگير شدن خودروهاي برقي را به عنوان حقيقتي غيرقابل انکار پذيرفته است، پاکستان نيز گام هاي لرزاني در جهت همگام شدن با اين روند برمي دارد. پاکستان براي پيوستن به اين موج، دلايل زيادي دارد. آلودگي هواي شهرهاي بزرگ پاکستان معضلي ريشه دار است و با افزايش تعداد خودروها، شرايط دشوارتر نيز خواهد شد. از سوي ديگر دولت پاکستان سالانه هزينه زيادي براي واردات سوخت متحمل مي شود که با فراگير شدن خودروهاي برقي، قابل صرفه جويي است. دو ابرقدرت منطقه، يعني هند و چين نيز براي حذف خودروهايي با سوخت فسيلي، برنامه ريزي کرده اند. اين موضوع، روند تغييرات در پاکستان را سرعت خواهد بخشيد. سياست هاي چين در جهت احياي همکاري هاي تجاري کشورهاي مسير جاده ابريشم که به نام سياست «يک کمربند-يک جاده» شناخته مي شود، باب همکاري هاي اقتصادي گسترده با پاکستان را باز کرده است. کريدور اقتصادي پاکستان و چين هم در زمينه انرژي هاي نو و فناوري هاي تازه فعال شده است. هم اکنون يک خودروي برقي چيني در بازار پاکستان عرضه شده است. «شيفنگ دي ۱۰۱» خودروي برقي لوکس و پيشرفته اي نيست. با هر بار شارژ کامل مسافتي برابر با ۱۵۰ کيلومتر را طي مي کند و حداکثر سرعتش تنها ۸۰ کيلومتر بر ساعت است. اما ورود اين خودرو به پاکستان، سر و صداي زيادي به راه انداخته است. هيوندايي نيز با يک خودروساز داخلي براي پروژه توليد مشترک يک مدل تمام برقي به توافق رسيده است. خودروي برقي هيوندايي پيش از سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه نخواهد شد، ولي خودروسازان داخلي را وادار کرده است از دولت بخواهند سياست هاي آتي صنعت خودرو را شفاف سازي کند. ميان مانشا، مديرعامل هولدينگ «نيشاط»، يکي از بزرگ ترين ثروتمندان پاکستان، براي مونتاژ خودروهاي هيبريدي و برقي اظهار تمايل کرده است. پاکستان در پيمودن مسير موفقيت در اين عرصه، با مشکلاتي نظير فقدان زيرساخت هاي لازم روبه رو است؛ اما به نظر مي رسد عزم جدي در اين زمينه در حال شکل گيري است.
    نقشه راه پاکستان در انقلاب صنعت خودرو
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه دانش علفهاي هرز
متن مطالب شماره 2 (پياپي 27)، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است