|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: صف نشيني دلار در بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4402
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 6 (بانك و بيمه) > متن
 
 


صف نشيني دلار در بازار ارز
دامنه نوسانات كاهش يافت


دنياي اقتصاد : روز چهارشنبه، نوسانات دلار محدودتر شد و قيمت اين ارز زير مرز ۴ هزار و ۵۰ تومان باقي ماند. در پنجمين روز هفته، کف قيمت دلار در محدوده ۴ هزار و ۱۰ تومان و سقف آن در محدوده ۴ هزار و ۴۰ تومان قرار داشت. به عبارت ديگر، اين ارز در دامنه اي ۳۰ توماني نوسانات خود را ثبت کرد.
    نتيجه روز کم نوسان دلار نسبت به سه روز پيشين، افت ۱۵ توماني و رسيدن به قيمت ۴ هزار و ۲۵ تومان بود. به گفته فعالان، مهم ترين عاملي که در کاهش قيمت اثرگذار بود، عرضه بازيگران بازارساز بود. تعداد زيادي از بازيگران ارزي باور داشتند، افزايش عرضه حواله درهم از سوي برخي صرافي هاي دولتي بر روند بازار داخلي اثرگذار بود. در اين روز نرخ حواله درهم از سوي اين صرافي ها زير مرز هزار و ۱۰۰ تومان عرضه شد. اين در حالي است که گروه ديگري ترفند جديد بازارساز براي عرضه دلار را در افت قيمت موثر دانستند، تاکتيکي که شايد در کاهش قيمت موثر بود، ولي موجب صف نشيني براي دلار در بازار ارز شد.
    
    تاکتيک جديد بازارساز
    با توجه به تجربيات گذشته، به نظر مي رسيد بازارساز براي مديريت دامنه نوسانات دلار دو رويکرد را مي تواند به اجرا بگذارد: اول، عرضه دلار مداخله اي با قيمتي نزديک به نرخ بازار، دوم، عرضه ارز در دامنه اي پايين تر از قيمت بازار. کارشناسان باور دارند، انتخاب رويکرد اول مي توانست منجر به عقب نشيني تقاضا و کاهش خريدهاي کاذب شود. با اين حال بازارساز رويکرد دوم را انتخاب کرد، رويکردي که در عمل يک پيامد مثبت و يک پيامد منفي در بازار داشت.
    روز گذشته، در حالي که قيمت دلار در مقاطعي در محدوده ۴ هزار و ۳۰ تومان قرار داشت، صرافي ها اقدام به عرضه ارز در نقاط ۴۰۰۷ و ۴۰۰۸ تومان کردند. ترفند عرضه ارز با قيمت پايين تر از نرخ بازار منجر به کاهش دامنه نوسان شد و در اين روز خبر از افزايش هاي بي رويه و جا به جايي هاي سريع قيمت ها نبود؛ نکته مثبت ديگر اين عمل، فاصله کمتر قيمت ارز مداخله اي با قيمت بازار نسبت به ادوار گذشته بود، با اين حال همين مقدار فاصله نيز موجب شد که صف زيادي براي خريد ارز مقابل صرافي هاي منتخب شکل بگيرد.
    به گفته يکي از بازيگران رسمي بازار، روز گذشته صرافي هاي رسمي به هر فرد که کارت ملي و کارت بانکي خود را ارائه مي کرد، بين ۵ تا ۱۰ هزار دلار عرضه مي کردند. اين ارز از سوي بازارساز تامين مي شد و حاشيه سود ۱۰ تا ۱۵ توماني براي صرافي هاي منتخب به همراه داشت. به عنوان مثال، به گفته يکي از فعالان بازار، روز چهارشنبه بازارساز با قيمت ۳هزار و ۹۹۵ تومان دلار را در اختيار اين دسته از صرافي ها گذاشت و آنها اين ارز را با قيمت ۴هزار و ۷ تومان به مصرف کننده عرضه کردند. در بازار براي خريد ارز دراين سطح قيمتي از صرافي ها صف شکل گرفت. صفي که جو هيجان را در روز کم نوسان دلار تا حدي بالا برده بود؛ متقاضيان خريد نيز از افراد معمولي تا نوسان گيران ارزي متغير بودند. بيشتر مصرف کنندگان ارز به اميد افزايش قيمت آينده در صف ايستاده بودند؛ دراين شرايط مي توان انتظار داشت که ارز خريداري شده ازسوي اين گروه به سرعت به بازار بازنگردد. به باور برخي کارشناسان، به نظر مي رسد عرضه دلار با قيمت هاي بالاتر انگيزه افراد عادي براي خريد ارز را پايين تر مي آورد. در کنار اين، کارشناسان پيشنهاد مي کنند بازارساز در کنار عرضه ارز راهکارهاي ديگري مانند تنظيم تقاضا و پر کردن خلا اطلاع رساني، دامنه نوسانات را کنترل کند.
    
    مديريت نوسان
    به گفته فعالان، بازارساز در اولين گام براي مديريت نوسانات قيمت يا بايد ميزان تقاضا را تنظيم کند يا در صورت حفظ وضع فعلي، عرضه خود را افزايش بيشتري دهد. در کنار عوامل واقعي، متغيرهاي ديگري نيز در رشد قيمت دلار در روزهاي اخير موثر بوده اند که ارتباط اندکي با واقعيت بازار داشتند. البته مقصود آن نيست که افزايش قيمت دلار تنها به اين عوامل نسبت داده شود، ولي مي توان گفت در مقاطعي رشد نوسان با عواملي غير از روند بنيادي حمايت شده است.
    يکي از موضوعاتي که در افزايش نوسان روزهاي اخير نقش داشت، خلا اطلاع رساني صحيح به بازار از مجراي رسمي بود. در واقع در شرايطي که بازار نوساني مي شود، بازارساز مي تواند از طريق پيام هاي شفاف يا مصاحبه ها جريان سازي کند و مانع از تاثيرگذاري عوامل هيجاني در بازار شود. با اين حال، به نظر مي رسد، ديپلماسي ارتباطي کافي و از مجراهاي مختلف با بازار وجود ندارد. در اين شرايط، برخي سايت ها و کانال هاي تلگرامي تحليل هاي اشتباهي را مطرح مي کنند که در دامن زدن به نوسانات نقش بازي مي کند. به عنوان مثال، يکي از تحليل هاي اشتباهي که در برخي رسانه ها برجسته مي شود، تمايل دولت به افزايش قيمت دلار است. نظريه اي که هيچ گاه با معيارها و استانداردهاي فعلي نمي توان به اثبات آن پرداخت و در حد يک گمانه زني باقي مي ماند. نبود شناخت درست و قدرت تحليل در کنار برخوردهاي سياسي و غيرحرفه اي با مسائل بازار ارز موجب مي شود که فضاي اطلاع رساني به جاي اينکه واقعيت ها را پوشش دهد، بازار را دچار هيجان و تشويش کند.
    در اين شرايط، اطلاعات داخلي پايه اي مي شود که برخي شبکه هاي ماهواره اي در سطح ديگري خواسته يا ناخواسته بازار را تهييج کنند. روز گذشته، برخي مردم عادي که در صف خريد ارز ايستاده بودند، عنوان مي کردند که در برخي از شبکه هاي ماهواره اي صحبت هايي از اين دست شنيده اند «صرافي ها قيمت دلار نمي زنند يا اقدام به فروش نمي کنند»؛ «قيمت دلار در يک ماه گذشته حدود ۱۰درصد رشد کرده است»؛ «دلار ۴ هزار تومان شد و به سمت مرز ۵ هزار توماني حرکت مي کند». اين صحبت ها در حالي مطرح مي شود که وقتي وارد جزئيات شويم و اين اطلاعات را بررسي کنيم به نادرست بودن آنها پي مي بريم. به عنوان مثال، روز گذشته برخي صرافي ها در برخي مقاطع اقدام به فروش دلار نمي کردند، ولي اين اتفاق به دليل آن نبود که اين صرافي ها ارزي براي عرضه نداشتند؛ بلکه از آنجا که بازارساز اقدام به عرضه ارز با نرخ مداخله اي کرده بود، آنها شانسي براي رقابت با قيمت بازارساز نداشتند و منتظر بودند که سهميه ارز دريافتي آنها نيز از بازارساز برسد. در اين شرايط، اکثرا به متقاضيان توصيه مي شد که به صرافي هاي منتخب براي خريد ارز مراجعه کنند و هر متقاضي مي توانست با کارت ملي خود اقدام به تهيه ارز کند. در واقع، عدم فروش برخي صرافي ها به معناي کمبود ارز در بازار نبود، بلکه به دليل عرضه ارز ديگر فروشندگان رسمي با قيمت پايين تر بود که از بازارساز دريافت کرده بودند.
    در کنار اين در شرايطي که برخي از افزايش ۱۰ درصدي دلار صحبت مي کنند، قيمت اين ارز در يک ماه گذشته تنها ۳ درصد رشد کرده است. در شرايطي که تقاضاي زيادي با تحريک اين نوع اخبار وارد بازار شده است، بازارساز مي تواند با برقراري ارتباط رسانه اي با بازار و شفاف سازي اطلاعات بازيگران و مردم را در جهت گيري موقعيت مناسب ياري کند. رئيس کل بانک مرکزي براي کمک به درک بازار از ديدگاه بازارساز، روز گذشته در کانال تلگرامي خود پيامي منتشر کرد که در بخشي از آن عنوان شده بود که ثبات بازار ارز يکي از اصلي ترين اهداف بانک مرکزي است. در بخش ديگري به جذاب بودن نرخ سود بانکي در مقايسه با بازار پرريسک ارزي اشاره شد.
    
    پايان شتاب اونس طلا؟
    روز چهارشنبه، سکه تمام هزار تومان افت کرد و به بهاي يک ميليون و ۳۰۹ هزار تومان رسيد. بخشي از افت سکه ناشي از پايان شتاب اونس طلا بود. طلا چهارشنبه نزديک ۱۲۸۸ دلار باز شد و تا ساعت ۱۷ عصر به ۱۲۸۹ دلار رسيد. سرعت رشد طلا در بازار ديروز کاهش شايان توجهي داشت تا پيش بيني کارشناسان رنگ و بوي کاهشي تري بگيرد. فلز زرد که دو روز ابتدايي هفته جهاني اش را صعودي طي مي کرد، با رکوردشکني بازار سهام، کاهش تاثير تقاضاي طلاي فيزيکي هند و چين، تخت شدن بازار دلار و فشار تحليلگران کاهش طلب شيب افزايشي خود را کم کرد. همچنين سه شاخص اصلي وال استريت يعني داوجونز، S&P ۵۰۰ و NASDAQ همگي بيشترين ارزش تاريخي خود را در پايان بازار روز سه شنبه ثبت کردند. ارزش سهام Nikkei به بيشترين مقدار خود از سال ۱۹۹۶ رسيد و شاخص MSCI در بخش آسيا-پاسيفيک نيز بالاترين ارزش خود را از سال ۲۰۰۷ ميلادي لمس کرد.
    
    
صف نشيني دلار در بازار ارز / دامنه نوسانات کاهش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 6 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه حسابرس
متن مطالب شماره 95، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است