|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: بازار در هفته اي كه گذشت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


بازار در هفته اي كه گذشت
حباب قيمتي خودروهاي وارداتي در بازار


دنياي اقتصاد : در حالي قيمت خودروهاي داخلي به دليل رکود پاييزي ثبات خود را در بازار حفظ کرده که قيمت وارداتي ها به دنبال نوسانات نرخ ارز بار ديگر با افزايش مواجه شده است.بررسي بازار نشان مي دهد، نرخ ارز طي يکماه گذشته ۳/ ۳ درصد افزايش يافته است که در اين بين بيشترين ميزان افزايش نرخ ارز طي هفته جاري اتفاق افتاده است؛ به طوري که بررسي قيمت دلار در بازار نشان مي دهد نرخ ارز در هفته جاري ۳/ ۲ درصد افزايش را به خود ديده است.
    به اين ترتيب، افزايش نرخ ارز موجب شده که بار ديگر بازار خودروهاي وارداتي با نوسان قيمتي مواجه شود.آنگونه که نمايشگاهداران خودروي پايتخت مي گويند، هر چند نرخ ارز، مولفه اثرگذاري بر قيمت خودروهاي وارداتي است، اما اين عامل در کنار بسته بودن سايت ثبت سفارش موجب شده که قيمت ها به صورت حبابي افزايش پيدا کند. سايت ثبت سفارش از اواخر تيرماه امسال از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت بسته شده است؛ جو رواني ناشي از کاهش عرضه خودرو موجب افزايش حبابي قيمت خودروها در بازار شد؛ به طوري که قيمت خودروهاي وارداتي بين ۲۰ تا ۵۰ ميليون تومان افزايش را به خود ديد. در اين بين اما فعالان بازار همچنان از رکود پاييزي بازار خودروهاي داخلي خبر مي دهند و اينکه معاملات به پايين ترين سطح خود در سال جاري رسيده است. از آنجا که تقاضايي براي خريد خودرو در بازار نيست؛ بنابراين قيمت ها نيز ثبات خود را حفظ کرده اند. هر چه هست، نمايشگاهداران خودروي پايتخت معتقدند، رکودي که هم اکنون در بازار خودرو آغاز شده، تا هفته هاي آينده ادامه خواهد داشت.در اين بين اما تصور مي شد که اقدام پليس راهور درخصوص توقف شماره گذاري برخي از خودروهاي پرمصرف داخلي منجر به افزايش قيمت ها شود حال آنکه با وجود کش وقوس هاي بسياري که در اين خصوص صورت گرفت اين موضوع تاثيري در قيمت خودروهاي داخلي نداشته است.
    
     ثبات قيمت در بازار داخلي ها
    اما به بازار برويم و ببينيم قيمت خودروها در هفته جاري چه نوساني را تجربه کرده است. در حال حاضر پژو ۲۰۶ تيپ ۵ با قيمت ۳۹ ميليون تومان خريد و فروش مي شود که اين موضوع نشان از ثبات قيمت اين محصول طي هفته جاري دارد. همچنين مدل صندوقدار اين خودرو نيز در حال حاضر ۳۹ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش مي رود. از بازار پژو ۴۰۵ هم خبر مي رسد که اين خودرو در حال حاضر قيمتي برابر با ۳۰ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. پژو پارس نيز ثبات قيمت خود را حفظ کرده است و در حال حاضر ۳۷ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. اما ديگر خودرويي که ثبات قيمت را طي هفته جاري تجربه کرده، رانا است؛ به گفته فعالان بازار، اين محصول هم اکنون ۳۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت دارد.در بين ديگر خودروهاي داخلي سمند EF۷ نيز کماکان ۳۲ ميليون تومان قيمت دارد و دنا نيز ۴۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش مي رود.
    نگاهي به محصولات شرکت سايپا داشته باشيم؛ قيمت خودروهاي اين شرکت نيز در هفته جاري تغييري نداشته است به طوري که انواع پرايد نيز اين ثبات قيمت خود را حفظ کرده اند؛ بر اين اساس، در حال حاضر پرايد مدل ۱۳۱ قيمتي برابر با ۲۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و پرايد ۱۱۱ هم ۲۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. از بازار تيبا هم خبر مي رسد که اين محصول نيز تغيير قيمتي نداشته است؛ بنابراين همچنان با قيمت ۲۵ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان معامله مي شود.اما نگاهي به قيمت خودروهاي رنو در بازار داشته باشيم؛ شرکت پارس خودرو در هفته جاري قيمت تندر ۹۰ توليدي خود را به دليل تغيير گيربکس ۹۱۰ هزار تومان افزايش داد، بدين ترتيب هم اکنون تندر-۹۰ مدل E۲ پارس خودرو قيمتي برابر با ۴۱ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان دارد. آنگونه که گفته مي شود، نبود تقاضا و کاهش عرضه اين محصول در بازار موجب شده که افزايش قيمت از سوي پارس خودرو تاثيري در قيمت محصولات کنوني نداشته باشد. در اين بين اما پارس تندر همچون هفته هاي گذشته ۴۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش مي رود که اين موضوع نشان از ثبات قيمت اين خودرو دارد. به گفته نمايشگاهداران خودرو پايتخت، تندر اتومات نيز با ثبات قيمت هم اکنون ۴۹ ميليون تومان قيمت دارد. ساندرو دنده اتومات نيز با ثبات قيمتي که در بازار داشته است در حال حاضر ۵۳ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود.
    
     تداوم افزايش قيمت وارداتي ها
    آن طور که نمايشگاهداران خودرو پايتخت مي گويند، در حال حاضر در کنار تداوم بسته بودن سايت ثبت سفارش، تغييرات نرخ ارز موجب شده که بازار خودروهاي وارداتي همچنان با افزايش قيمت مواجه باشد. فعالان بازار تاکيد مي کنند هر چند رکود سنگيني بر بازار خودرو حاکم است، اما تغييرات متعددي که در بازار اين خودروها صورت گرفته است سبب شده که قيمت ها روند صعودي داشته باشند.به گفته فعالان بازار، در حال حاضر براي خريد هيوندايي سوناتاي هيبريد بايد ۱۸۴ ميليون تومان هزينه کرد که اين موضوع نشان مي دهد خودرو موردنظر حدود چهار ميليون تومان افزايش قيمت را تجربه کرده است. هيونداي توسان نيز دو ميليون تومان گران شده، بنابراين در حال حاضر ۲۰۳ ميليون تومان خريد و فروش مي شود؛ براي خريد النترا نيز بايد ۱۵۷ ميليون تومان هزينه کرد که اين موضوع از افزايش سه ميليون توماني اين خودرو حکايت دارد.از سوي ديگر اما کيا سراتو هم از افزايش قيمت ها در امان نبوده و هفت ميليون تومان جهش را به خود ديده است. اين محصول در حال حاضر ۱۵۷ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. در بين ديگر خودروهاي وارداتي، کيا اپتيما نيز دو ميليون تومان افزايش را تجربه کرده، به نحوي که در حال حاضر ۲۰۹ ميليون تومان قيمت دارد. به گفته فعالان بازار، لکسوس مدل NX نيز با افزايش سه ميليون توماني در اين هفته هم اکنون ۳۷۸ ميليون تومان قيمت دارد.
    در اين بين اما سانتافه ثبات قيمت خود را حفظ کرده است و هم اکنون ۲۷۰ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. اما از بازار کيا اسپورتيج خبر مي رسد اين محصول پنج ميليون تومان افزايش قيمت داشته است و در حال حاضر ۲۰۰ ميليون تومان قيمت دارد. تويوتا RAV۴ هم اگرچه در هفته هاي دورتر افزايش قيمتي شديد را تجربه کرد، با اين حال چند هفته اي است در قيمت ۲۶۰ ميليون توماني خود ثابت مانده و گويا بيش از اين کشش افزايش قيمت را ندارد. در بين ديگر خودروهاي وارداتي اما تويوتا مدل CHR که به گفته خيلي ها قيمتي غير منطقي در ايران دارد، هم اکنون ۲۴۰ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. همچنين نيسان جوک نيز در مدل فول خود ۱۸۵ ميليون تومان به فروش مي رسد و براي خريد مدل ايکس تريل هم بايد ۲۶۰ ميليون تومان هزينه کرد.
    بازار در هفته اي که گذشت / حباب قيمتي خودروهاي وارداتي در بازار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت منابع انساني در ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است