|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: حبس تعزيري براي ٣ خواننده ايراني
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3091
چهارشنبه دوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


حبس تعزيري براي ٣ خواننده ايراني
اردلان سرفراز از صادقي، لهراسبي و سرلك شكايت كرد

نويسنده: فرانك آرتا

انتشار خبر صدور حکم حبس دوساله تعزيري براي خوانندگان؛ رضا صادقي، سينا سرلک و علي لهراسبي به اتهام مشارکت در سرقت ادبي با شکايت اردلان سرفراز، ترانه سراي نامدار قديمي، شوکي به دنياي موسيقي در داخل کشور وارد کرد.
     ظاهرا اردلان سرفراز که سال ها ترانه هاي او از سوي خوانندگان متعدد و متفاوت اجرا و از استقبال زيادي برخوردار شده است، با پيگيري ترانه هاي خوانندگان جوان در داخل ايران در فضاي مجازي متوجه بازخواني يکي، دوتا از ترانه هايش مي شود و از طريق وکيل خود در ايران شکايت مي کند که در نهايت حکم به نفع او در دادگاهي در داخل کشور صادر مي شود.
     با پيگيري هاي خبرنگار « شرق»، با هر سه خواننده تماس گرفته شد تا روايت آنها از اين موضوع را جويا شويم که درنهايت سينا سرلک به تلفن ما پاسخي نداد. اما مسعود دهقان، تهيه کننده و مدير برنامه سينا سرلک، به خبر منتشرشده درباره محکوميت اين خواننده واکنش نشان داد.
     دهقان با اشاره به اقامت موقت اين خواننده مطرح موسيقي ايراني در خارج از کشور گفت: «ما از اين طرح شکايت و برگزاري دادگاه بي اطلاع بوديم و امروز از طريق رسانه ها در جريان حکم صادرشده قرار گرفتيم».
     وي افزود: « حکم دادگاه غيابي بوده و قابل تجديدنظرخواهي است و در اسرع وقت از طريق وکيل سينا سرلک به آن اعتراض خواهيم کرد».
     مدير برنامه سرلک تاکيد کرد: «پس از مشورت با وکيل ايشان، از رسانه اي که برخلاف قانون، براي نخستين بار تصوير حکم غيرقطعي و خبر را به انتشار رسانده، شکايت خواهيم کرد». ايشان در پايان افزود: «سينا سرلک از خوانندگان خوب کشور هستند و چنين حواشي اي از اعتبار و ارزش ايشان در بين مخاطبان کم نخواهد کرد». علي لهراسبي هم ترجيح داد در باره اين موضوع با مدير برنامه اش گفت وگو شود.
     زايا سليمان، مدير برنامه علي لهراسبي، در گفت وگو با «شرق» درباره اصل حکم چنين گفت: «واقعيت اين است که چنين حکمي صادر شده است، اما ما همين امروز متوجه چنين حکمي شديم که شوک آور بود، چون تاکنون اصلا هيچ نوع احضاريه يا شکايتي را دريافت نکرده ايم. به همين دليل دادگاه در غياب ما حکم را صادر کرده است». سليمان در برابر اين سوال که «مگر کليه مکاتبات در دفتر کار آقاي لهراسبي وصول نمي شود»، گفت: «البته تقريبا هر سال مکان دفتر تغيير مي کرده ضمن اينکه مدير برنامه هاي مختلفي در اين مدت وجود داشته. من خودم از نوروز امسال به عنوان مدير برنامه آقاي لهراسبي مشغول به کار شده ام. به همين دليل تاکنون هيچ شکواييه يا احضاريه اي را دريافت نکرده ايم. بااين حال اين حکم قطعي نيست و مي توانيم تقاضاي تجديدنظر کنيم. الان هم پيگير موضوع هستيم و اين مسئله حتما قابل حل است». او در پاسخ به اين پرسش که «آيا با آقاي سرفراز درباره اين حکم گفت وگو کرده ايد؟» گفت: «خير، اما هنوز نمي دانيم که منظور آقاي سرفراز کدام يک از ترانه هاي ايشان است».
     همچنين علي جعفري، مدير برنامه رضا صادقي، در گفت وگو با «شرق» دراين باره گفت: «ظاهرا منظور جناب آقاي سرفراز، اشاره به يکي از ترانه هايشان است که از سوي آقاي صادقي حدود دو سال پيش در کانال تلگرامي خود براي طرفدارانش خوانده بود. منتها کاملا مشخص است که آقاي صادقي با گيتار در محيط خانه و با نرم افزار ضبط صداي تلفن همراه خود ترانه اي را خوانده و بعد ضبط کرده است. اگر بحث سرقت ادبي مطرح باشد، حتما بايد خوانندگي در فضاي استوديو و با چندين ساز زنده اجرا شود که درباره آقاي صادقي اصلا چنين موضوعي صدق نمي کند. ضمن اينکه هيچ نفع مالي اي هم دراين باره نصيب آقاي صادقي نشده است».
     جعفري در ادامه توضيح داد: «بااين حال ظاهرا دادگاه چندبار احضاريه را به دفتري ارسال کرده و از آنجا که نشاني دفتر آقاي صادقي اشتباه بود، ما نتوانستيم در دادگاه شرکت کنيم و درنتيجه فرصت دفاعيه هم نداشتيم. با اين وضعيت قاضي محترم هم در غياب آقاي صادقي اقدام به صدور حکم کردند. حالا ما هم تازه متوجه اين موضوع شده ايم و خوشبختانه اين حکم قطعي نيست و ٢٠ روز وقت داريم تا تقاضاي تجديدنظر بدهيم. به نظر ما اين موضوع حل شدني است و ان شاءالله موضوع مرتفع مي شود». البته رضا صادقي در گفت وگو با خبرنگار ايلنا، دراين باره گفت: « من خودم واقعا نمي دانم اين خبر صحت دارد يا نه؛ چون واقعا اگر حکمي صادر شده باشد، ابتدا بايد به ما ابلاغ مي شد. ظاهرا تماس هايي با وکلاي من درباره اجراي يک اثر از آقاي اردلان سرفراز گرفته شده بود و من قصد داشتم بعد از ايام محرم اين ماجرا را پيگيري کنم؛ دنياي من امام حسين(ع) است و هرجاي دنيا که باشم، در ايام محرم به بندرعباس مي آيم. به همين دليل پيگيري اين موضوع را به بعد از ايام محرم موکول کرده بودم».
     اين خواننده موسيقي پاپ در ادامه افزود: «آقاي اردلان سرفراز مرد بزرگي هستند و پيش کسوت دنياي هنر محسوب مي شوند و من تحت هر شرايطي خدمت ايشان بي ادبي نمي کنم. ايشان با ترانه هايشان براي من و مردم ايران خاطره ساخته اند. من يک قطعه از ايشان را به صورت معمولي و در خانه با گيتار خواندم و يک نفر هم از آن يک «وويس (فايل صوتي)» تهيه کرد و در يک کانال تلگرامي گذاشت. درواقع قطعه «سوغاتي» آقاي سرفراز را بدون تنظيم و رکورد خوانده بودم؛ حتي صداي بازوبسته شدن در هم توي اين فايل صوتي شنيده مي شود، اما ظاهرا از سوي آقاي سرفراز عنوان شده من سرقت ادبي انجام داده ام». اردلان سرفراز، زاده ۲۴ تير ۱۳۲۹، در شهر داراب، شاعر و ترانه سراي موج نوين و آهنگ ساز ايراني است که اين روزها در آلمان زندگي مي کند و وکالت اين شکايت را برعهده برادرش در تهران نهاده است.
     يادآوري مي شود که در ايران به دليل رعايت نشدن حق تکثير يا کپي رايت در بخش هاي مختلف هنري و ادبي در سطح داخل و خارج از کشور، همواره مشکلات و شکاياتي وجود داشته است.
    حبس تعزيري براي ٣ خواننده ايراني / اردلان سرفراز از صادقي، لهراسبي و سرلک شکايت کرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از "فرانك آرتا"

  همه راضي حاتمي كيا ناراضي
فرانك آرتا، شرق 23/11/96
مشاهده متن    
  سياست هاي يك بام و دو هوا! / اندر احوالات جشنواره فيلم فجر
فرانك آرتا، شرق 21/11/96
مشاهده متن    
  تكرار مكررات / نگاهي به سي و ششمين جشنواره فيلم فجر
فرانك آرتا، شرق 17/11/96
مشاهده متن    
  دوست دارم با جوانان بااستعداد كار كنم / گفت و گو با نيكي كريمي، بازيگر و تهيه كننده فيلم «آذر»
فرانك آرتا، شرق 12/11/96
مشاهده متن    
  اعمال تغييرات تا دقيقه ٩٠! / دومين نشست رسانه اي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر برگزار شد
فرانك آرتا، شرق 11/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پزشكي هسته اي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 49)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است