|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: اكران فيلم هاي خارجي؛ فرصت يا تهديد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3240
دوشنبه نوزدهم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


اكران فيلم هاي خارجي؛ فرصت يا تهديد
«شرق» بررسي مي كند


گروه هنر: موضوع اکران فيلم هاي خارجي در سينماها اتفاق جديدي نيست، اما قطعا صحبت هايي که هرازچندگاهي درباره چگونگي اکران آنها خبرساز مي شود، بار ديگر اين موضوع را به يکي از مباحث داغ سينمايي تبديل کرده است. به تازگي اما محمد حمزه زاده، رئيس سازمان سينمايي حوزه هنري، در نشست سراسري مديران امور سينمايي اين نهاد، از علاقه مندي حوزه هنري به اکران فيلم هاي خارجي صحبت کرده است. او در بخشي از صحبت هايش گفت: «يکي از وظايف دولت اين است که در کنار ساير برنامه هايش، به موضوع صنعت و اقتصاد سينما توجه کند. هر کسب وکاري، در اتاق بازرگاني يا مراکزي از اين دست نماينده دارد، اما سينما از اين امکان محروم است. هر فيلمي که توليد مي شود، از نظر محتوا از مجاري مختلف بررسي مي شود، اما در کنار توجه به بهداشت محتوا، بايد به اين موضوع توجه کند که يک فيلم از نظر اقتصادي و جذب مخاطب چه جايگاهي دارد؟ حمايت از توليد ملي اولويت اول، دوم و سوم ماست. همان حساسيتي که براي نمايش فيلم ايراني داريم، براي انتخاب و نمايش فيلم خارجي هم داريم، اما به اکران فيلم خارجي به عنوان يک گزينه فکر مي کنيم».
     اما بد نيست نگاهي کوتاه به صحبت هاي حسام الدين آشنا، مشاور فرهنگي رئيس جمهور، در خلال برگزاري بخش بين الملل جشنواره فجر سال گذشته داشته باشيم. «اتخاذ و عملي کردن سياست اکران فيلم خارجي مانند هر سياست ديگري داراي ابعاد و آثار متفاوتي است. اين اقدام مي تواند به افزايش گرايش مخاطبان سينما به اين هنر و آشتي آنها با سينما منتهي شود، از حيث محتوا، ورود و اکران فيلم هاي خارجي، به توسعه و تنوع ژانرهاي توليد فيلم در کشور کمک کند و از طريق افزايش انتخاب تماشاگران به رغبت بيشتر آنان به سينما ياري رساند. رفع انحصار اکران از ديگر فوايد اين سياست است. اکران فيلم هاي خارجي نه تنها از طريق مقايسه شدن فيلم هاي استاندارد و باکيفيت جهاني با فيلم هاي ايراني مي تواند به توليد و توزيع و ارتقاي سطح سواد بصري مخاطب کمک کند، بلکه مي تواند باعث افزايش کيفيت توليدات داخلي نيز بشود و تهيه کنندگان را به رعايت اصول کيفي فيلم سازي ملزم کند. درعين حال مي توان با اکران رسمي فيلم هاي خارجي، سود حاصل از گردش مالي آن را در اقتصاد به جريان انداخت و از قاچاق فيلم از سوي قاچاقچيان جلوگيري کرد.
     درعين حال تجربه ورشکستگي سينما در دهه ۱۳۵۰، متعاقب ورود و اکران گسترده فيلم هاي ارزان قيمت و بي کيفيت نشان مي دهد که ملاحظاتي در اين مورد بايد رعايت شود. محدوديت و کمبود سالن و اختصاص سالن هاي اندک موجود به فيلم خارجي نيز يکي از تهديدهاي بالقوه است که براي رفع آن بايد تمهيداتي انديشيد که مهم ترين آن، علاوه بر انتخاب مناسب و باکيفيت فيلم ها، افزايش تعداد سالن هاست. موضوع کپي رايت نيز از مسائل جدي فيلم هاي خارجي است. پخش بدون پرداخت کپي رايت مي تواند تبعات حقوقي و اقتصادي و حتي سياسي براي کشور داشته باشد. در صورت شکايت مالکان اين فيلم ها به کنوانسيون «برن»، اين کنوانسيون که موظف است به رعايت حقوق اعضاي خود عمل کرده و استيفاي حق کند». اينها بخشي از صحبت هاي آشنا درباره فوايد توجه به اکران فيلم هاي خارجي در سينماي ايران است. محمد اطبايي، پخش کننده بين الملل، در گفت وگو با «شرق» درباره رويکرد حوزه هنري درباره اکران فيلم هاي خارجي و ارزيابي اکران اين فيلم ها در چرخه سينماي ايران گفت: «اينکه به چه دليل حوزه هنري علاقه مند به پخش فيلم هاي خارجي شده تحليلي ندارم، اما قطعا من از مدافعان سرسخت اکران فيلم هاي خارجي در سينماهاي ايران هستم». او ادامه داد: «بي ترديد بايد اين اتفاق بيفتد، شايد اين مثال واضح تر بتواند شرايط سينماي ما را بدون اکران فيلم هاي خارجي مشخص کند، اينکه در سال ٦٩ ويدئو همچنان ممنوع بود، اصلا چنين چيزي ممکن است؟ ما نيازمند استفاده از ابزار جديد هستيم و اين حق مردم است که فيلم هاي روز دنيا را در سينماها ببينند. اين اتفاقي است که نياز به بازنگري دارد و با اين رويکرد به آن نگاه شود که اساسا اکران اين گونه فيلم ها فقط در اختيار نهادهاي دولتي نباشد و بخش خصوصي در اين حيطه وارد شود و در نهايت فيلم هاي روز سينماي دنيا که با ضابطه و محدوديت هاي کشور ما هم خواني دارند اکران شوند». اطبايي در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: «واقعيت اين است که هر سال تعدادي فيلم در سينماي ما توليد مي شود که برخي با حمايت دولت و برخي ديگر در بخش خصوصي توليد مي شود و بسياري از سازندگان اين آثار سينمايي تصور مي کنند تمامي اين فيلم ها بايد بازار بين المللي داشته باشند. در اين ميان کمي صورت مسئله غلط مطرح مي شود. واقعيت اين است که ما بايد رقباي قوي داشته باشيم و در نهايت تماشاگر در اين ميان حق انتخاب داشته باشد و از طرف ديگر حمايت هاي دولت تنها در توليد فيلم خلاصه نشود و به سمت عرضه و پخش حرکت کند که يکي از اين راه ها پرداختن به موضوع اکران فيلم هاي خارجي در سينماهاست». علي سرتيپي، از پخش کنندگان مطرح سينماي ايران، درباره اين موضوع به «شرق» گفت: «واقعيت اين است که تعداد سالن هاي سينماي ما روزبه روز بيشتر مي شود و قطعا تا سال آينده اين تعداد بيشتر هم خواهد شد. اين احساس نياز وجود دارد که فيلم هاي روز سينماي ما رقيبي اين چنيني داشته باشد و کمي به اکران ها تنوع بدهيم». او در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: «اگر اکران خارجي فيلم ها به صورت کنترل شده و حساب شده صورت بگيرد، اتفاق خوبي خواهد بود و قطعا تعداد زيادي از فيلم هاي روز دنيا وجود دارند که با شرايط سينماي ما هم خواني دارند و امکان اکرانشان هست. اکران فيلم هاي خارجي به احداث سالن هاي جديد و از طرفي اين رقابت به نظر من به کيفيت ساخت فيلم هاي ايراني نيز کمک خواهد کرد».
    
    مخالفان چه مي گويند؟
     پيش از نشست آسيب شناسي اکران فيلم ها که فارس برگزار کرده بود، رامين رحيمي، پخش کننده سينما در حوزه بين الملل و کارشناس سينما، درباره اکران فيلم هاي خارجي گفته بود: «من خيلي به اکران خارجي اعتقاد ندارم، به چند دليل؛ اولا فيلمي که ما بتوانيم کامل و بدون مميزي در پوشش و ديالوگ ها و کليت فيلم و با کيفيت صداي خوبي که فيلم ساخته شده اينجا نمايش دهيم، در سينماهايي جز پرديس تهران و يکي، دو سينما در شهرستان امکان ندارد. دوم اينکه ما امکان و اجازه اکران هم زمان يا حتي با فاصله کوتاه را نداريم و معمولا نسخه قاچاق فيلم ها به ايران مي رسد. سوم اينکه ما بايد راجع به نوع فيلم هم صحبت کنيم که فيلم آمريکايي و هاليوودي مدنظر است يا اروپايي يا هندي که هرکدام به غير از مسائل فوق و تفاوت زباني بايد دوبله شود و آن هم نياز به داشتن باند بين المللي است و حتما بايد با پرداخت آل رايت براي ايران که در تحريم است اتفاق بيفتد و در صورت توافق، بايد مبالغ بالايي پرداخت شود که با وضعيت موجود براي بخش خصوصي سودآور نخواهد بود و مسئله ديگر تايمينگ اين فيلم ها که غالبا ١٢٠ دقيقه است و با سئانس هاي اکران ما هم خواني ندارد و همچنين تمايز فرهنگي و تفاوت در نوع زيست، آموزش و تربيت، محيط رشد و گوناگوني فرهنگي با مخاطب عامه و اکثريت جامعه ايراني و به خصوص مهم ترين ضريب سني مخاطب که بين ١٤ تا ٢٢ سال؛ يعني نوجوانان و جوانان دارد و البته مسائل مميزي در تبليغات و اطلاع رساني و تهيه مواد تبليغي اين فيلم ها و اگر نمايش فيلم هاي هندي است که تماما يا موزيکال يا با رقص و آواز همراه است و ... . صدالبته مشکلات کمبود سالن هاي روبه تعطيلي و تراکم فيلم هاي در نوبت اکران داخلي هم مزيد بر علت هستند». همچنين عبدالله اسفندياري، مدير اسبق بنياد سينمايي فارابي، در گفت وگو با «شرق» گفت: «اکران فيلم هاي خارجي در ايران اگر به صورت کاملا آزاد باشد، تمام ظرفيت سينماهاي ما را خواهد گرفت و از امکان اکران فيلم هاي ايراني جلوگيري مي کند».
     او در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: «سينماي ايران در سال هاي ٥٦-٥٥ به دليل اکران بي مهار فيلم هاي خارجي، ورشکست شد و اگر ضوابطي براي اکران فيلم هاي خارجي در نظر گرفته نشود و فيلم هاي دست سوم يا چهارم خارجي به نمايش گذاشته شوند، تمام ظرفيت اکران فيلم هاي ايراني را خواهند گرفت».
     اسفندياري افزود: «در دهه ٦٠ و سال هايي که اکران فيلم هاي خارجي در دست بنياد فارابي بود، به چند نکته درباره نمايش آنها توجه مي شد؛ اينکه ذات فرهنگي و هنري فيلم ها در نظر گرفته شود و البته گاهي برخي فيلم هاي تجاري خارجي نيز اکران مي شد».
     او ادامه داد: «طبعا بايد از توليد داخلي محافظت کرد و بايد مراقب اين بود که برخي در اين ميان با نيت دلالي وارد مي شوند و به فکر ازبين بردن توليدات داخلي هستند و اگر اکران فيلم هاي خارجي با ضابطه صورت نگيرد، سينماي ايران نابود خواهد شد و در اين رقابت نابرابر سينماي ايران خواهد باخت. بايد به اين نکته نيز توجه داشت که ظرفيت سينماي ايران براي توليدات خودمان نيز کافي نيست و اگر فيلم هاي خارجي اي اکران شوند که باعث ارتقاي سينماي ايران نشوند، به سينماي ملي ما آسيب مي زنند، اما اکران فيلم هاي سطح پايين خارجي به نفع سينماي ما نيست».
    اکران فيلم هاي خارجي؛ فرصت يا تهديد / «شرق» بررسي مي کند
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي كشاورزي
متن مطالب شماره 108، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است