|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: حاشيه هاي يك ترانه مشهور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 14 (فررهنگ و هنر) > متن
 
 


حاشيه هاي يك ترانه مشهور
سه خواننده جوان با شكايت شاعر سرشناس به زندان محكوم شدند    دنياي اقتصاد : روز گذشته خبري در خبرگزاري فارس منتشر شد که به سرعت و با گستردگي زيادي مورد توجه کاربران شبکه هاي اجتماعي و مخاطبان رسانه ها قرار گرفت. شکايت اردلان سرفراز، ترانه سراي شناخته شده ساکن آمريکا از سه خواننده مشهور و محبوب داخلي. جالب آنکه دادگاه نيز در واکنش به اين شکايت، اين سه خواننده را به دو سال حبس تعزيري محکوم کرد.
    
    حاشيه هاي يک ترانه مشهور
     موضوع شکايت در حکم دادگاه «مشارکت در سرقت ادبي» عنوان شده و دو وجه مختلف دارد. حدود چهار سال پيش علي لهراسبي بدون کسب اجازه از اردلان سرفراز ترانه معروف «سوغاتي» را بازخواني و در فضاي مجازي منتشر کرده بود. ترانه اي که با بيت «وقتي مياي صداي پات از همه جاده ها مياد» شروع مي شود. اين موضوع از همان ابتدا حاشيه هايي را برانگيخت و واکنش سرفراز را در پي داشت. افشين سرفراز، برادر و وکيل رسمي اردلان سرفراز در همان زمان اعلام کرد که «بنده به وزير، معاونت هنري و مرکز موسيقي شکايت کرده ام و منتظر جواب هستم.» دو سال بعد از اين ماجرا يعني در سال ۹۴ رضا صادقي در کانال تلگرامي اش قسمتي از قطعه «سوغاتي» را براي هوادارانش با گيتار خواند و اين قطعه که به گفته خود رضا صادقي زمزمه شبانه او بوده، بعد از دست به دست شدن به بعضي از سايت هاي دانلود موسيقي رسيد و با عنوان آهنگ جديد رضا صادقي معرفي شد، در پي اين اتفاق اردلان سرفراز ضمن متهم کردن رضا صادقي به نابلد بودن؛ وعده پيگيري از وزارت ارشاد را از طريق برادر و وکيل خود داد.
    اين موضوع از همان زمان در حال پيگيري بود تا اينکه تقريبا در همان زمان سينا سرلک نيز غزلي با عنوان «برخيز» با بيت مشهور «امروز که محتاج توام جاي تو خاليست/ فردا که بيايي به سراغم نفسي نيست» را که سروده اردلان سرافراز است، بدون اجازه او اجرا کرد و به جاي نام او در يک اقدام عجيب نام ديگر شاعر مطرح کشورمان هوشنگ ابتهاج (سايه) را به عنوان شاعر اين غزل منتشر کرد.اين بار سرفراز نيز در واکنش به اين اتفاق يادداشتي را منتشر و تاکيد کرد: « براي اطلاع اعلام مي کنم !که اين سرقت، از نظر اخلاق، انساني و قانوني، خلاف است و وکيل من در ايران! در تعقيب قانوني ايشان است.»اين شکايت از چند سال گذشته در حال پيگيري بود تا اينکه روز گذشته خبر رسمي محکوميت اين سه خواننده به دو سال حبس تعزيري در رسانه ها منتشر شد. در حکم شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کيفري دو مجتمع قضايي کارکنان دولت تهران نيز به عدم حضور متهمان در دادگاه و پاسخگويي به اتهامات اشاره شده و حکم دو سال حبس تعزيري به عنوان راي بدوي و قابل اعتراض به اين سه خواننده اعلام شده است.
    
    توضيح لهراسبي درباره اجراي سوغاتي
    اگرچه هر يک از اين سه خواننده به دلايلي در دادگاه حضور پيدا نکرده اند اما دو نفر از آنان يعني علي لهراسبي و رضا صادقي درباره خواندن قطعه سوغاتي توضيحاتي را ارائه کرده اند. لهراسبي پيش تر در گفت وگويي توضيح داده بود که «من شخصا ورژن اصلي آن آهنگ را خيلي دوست داشتم ولي اشتباهي که انجام داديم همين بود که اجازه خواندن ترانه را از ترانه سراي کار نگرفتيم و قصد قبلي هم براي بازخواني آن کار نداشتيم و صرفا يک علاقه اي بود که در استوديو موجب شد که اين کار را به صورت اتفاقي بازخواني کنيم و يکي از دوستان هم گفتند که چون نمي خواهيم کار را در آلبوم قرار دهيم مشکلي ايجاد نمي شود و البته واکنش آقاي سرفراز هم با توجه به اينکه از استادان بزرگ ترانه ايران محسوب مي شوند خيلي عجيب بود چون قبل از من چند خواننده ديگر هم اين کار را خوانده بودند و چنين جنجال هايي صورت نگرفته بود ولي نوبت من که شد کار به شکايت در خارج از کشور کشيد و تبديل به جنجال رسانه اي شد و واکنش ايشان از اين نظر هم عجيب بود که وقتي علي لهراسبي اين کار را بازخواني مي کند، چيزي به او اضافه نمي شود و کمکي به علي لهراسبي نمي کند بلکه باعث مي شود نسل جديد هم اين کار را بشنوند و به سراغ نسخه اصلي آن بروند و به نوعي اين کار براي نسل جديد معرفي مي شد و مسلما بعد از آن هيچ کس با شنيدن آن کار ياد من نمي افتاد و نمي دانم چرا سر من اينقدر جنجال شد و شبکه هاي ماهواره اي اينقدر قضيه را پيچيده کردند.»
    
    واکنش رضا صادقي به حکم حبس
    همچنين رضا صادقي نيز در واکنش به انتشار خبر محکوميتش به دو سال حبس تعزيري در گفت وگويي با «ايسنا» گفت: با نظرها و افکار آقاي اردلان سرفراز هيچ سنخيتي ندارم اما در جايگاه پيرمرد جاافتاده ادبيات مملکت براي او احترام قائل هستم. دو سال پيش در کانال تلگرامم صوتي منتشر شد که اين قطعه در حد يک گيتار زدن و خواندن چهار بيت از شعر «سوغاتي» آقاي سرفراز بود. در اين صوت تلگرامي حتي صداي محيط و در و ديوار نيز شنيده مي شود.او ادامه داد: اما انگار ايشان وامصيبتا سر داده که سرقت ادبي انجام شده است. آن طور که من شنيده ام، البته مطمئن نيستم دوست عزيزم آقاي لهراسبي اين کار را تنظيم و ارائه کرده است. تا جايي که من پرس و جو و اطلاع پيدا کرده ام خود آقاي سرفراز در اين کار زياد مداخله نداشته ، بلکه برادرش با وکالتي که از او دارد اقدام به شکايت کرده است.صادقي اضافه کرد: يک هفته پيش وکيلم با من تماس گرفت و گفت چنين حکمي را داده اند؛ آن هم نه به دليل اين شکايت، بلکه گويا دادگاه اظهار کرده بوده چند بار براي ما احضاريه فرستاده اما من، آقاي لهراسبي و آقاي سرلک در دادگاه حاضر نشده بوديم. گويا به دليل اينکه به دادگاه بي احترامي شده است اين حکم را صادر کرده اند.
    اين خواننده بيان کرد: گويا اين احضاريه يک بار به نگهباني دفتر کارم رفته و يک بار ديگر به جاي ديگري؛ هيچ احضاريه اي به دست من نرسيده بود. البته وکيلم به من گفته بود چنين موضوعي است و قرار بود من پيش از محرم براي پيگيري کار بروم، اما براي مراسم محرم و طبق عادت ديرينه ام به بندرعباس آمدم تا در مراسم مذهبي شرکت کنم.او تاکيد کرد: با نظرها و افکار آقاي سرفراز هيچ سنخيتي ندارم اما در جايگاه پيرمرد جا افتاده ادبيات مملکت براي او احترام قائل هستم. الان هم بندرعباس هستم و آخر مهر به تهران مي آيم.تاکنون واکنش يا توضيحي از سوي سينا سرلک که قطعه «برخيز» را خوانده بود در جايي منتشر نشده است
    
    
    حاشيه هاي يك ترانه مشهور / سه خواننده جوان با شكايت شاعر سرشناس به زندان محكوم شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 14 (فررهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي مكانيك ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 29)، Sep 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است