|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: دشواري هاي تعامل در مسير انتخاب استانداران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6884
چهارشنبه چهارم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


دشواري هاي تعامل در مسير انتخاب استانداران
نماينده عالي دولت در 17 استان انتخاب شده و تكليف 14 مورد ديگر در آينده مشخص مي شود


قطار انتصاب استانداران در حال حرکت است، اما نه آنقدرها تند و پر شتاب. دو ماه بعد از آغاز به کار دولت دوازدهم تا اينجا انتصاب 17 استاندار به سرانجام رسيده و دولت بايد 14 استاندار ديگر را درهفته هاي پيش رو تعيين کند، کاري که به نظر خيلي هم راحت نمي رسد. حداقل در بهارستان، برخي نمايندگان بي تعارف تر از دوره هاي قبل از لزوم هماهنگي استانداران با خود سخن مي گويند. تا اينجا همين موضوع يعني ورود نمايندگان به مساله انتخاب استانداران منجر به نگارش طرح استيضاح وزير کشور توسط مخالفان دولت شده است و برخي نمايندگان معتقدند کارت زرد هفته گذشته رحماني فضلي نيز ناشي از همين دست نارضايتي ها در مجلس بوده است. به نظر مي رسد ميزان فشارها از بهارستان به پاستور بابت تعيين استانداران نسبت به ادوار گذشته افزايش يافته است. همين هفته گذشته محسن کوهکن، نماينده منتقد دولت در نطق ميان دستور خود در مجلس درباره آنچه «دخالت» و «فشار» نمايندگان براي انتخاب استانداران خواند، هشدار داد و تاکيد کرد که مجلسي ها بايد از چنين رويکردي پرهيز کنند. در بهارستان اما به نظر نمي رسد که اين دست هشدارها حتي توسط مخالفان دولت چندان کارساز باشد.
    
    نقض اصل تفکيک قوا
    قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در اصل 57 خود بر «تفکيک قوا» تاکيد کرده و آورده است که قواي سه گانه مستقل از يکديگر هستند. به اين معنا که حق دخالت در حوزه اختيارات و مسئوليت هاي يکديگر را ندارند. براي برخي از نمايندگان مجلس اما ابزارهاي نظارتي قوه مقننه بهترين چيزي است که مي تواند فشار آنها به دستگاه اجرايي را تقويت کند. همان طور که حالا تنها دو ماه بعد از تشکيل دولت جديد فقط به واسطه انتقاداتي که از برخي انتصاب ها وجود دارد، طرح استيضاح وزير کشور ميان برخي از نمايندگان دست به دست مي شود. همزمان هم از مجامع استاني مجلس خبر مي رسد که اصلي ترين دستور کار نمايندگان در هفته هاي اخير تعيين گزينه هايي براي معرفي به دولت به عنوان استاندار بوده است. همين مساله بود که محسن کوهکن را بر آن داشت تا در جلسه روز چهارم مهرماه مجلس به همکاران خود اين موضوع را مطرح کند که «از نمايندگان خواهش مي کنم به دولت استاندار معرفي نکنند.» با وجود اين او هم در مقام منتقد اين دست اقدامات در همان نطق ميان دستورش بردخالت نکردن کامل نمايندگان براي انتخاب استانداران تاکيد کرد و گفت: «به جاي اين کارفهرست اسامي افرادي را که کانديداي انتخاب استاندار هستند از دولت گرفته و پيشنهاد دهند که به طور مثال فلان شخص اگر انتخاب شود تعامل بيشتري ميان نمايندگان با دولت ايجاد مي شود. دولت نيز بايد به نظر مصلح نمايندگان توجه کند و سپس تصميم خود را براي انتخاب استاندار بگيرد.»
    
    مجامع معترض و موافق
    طي روزهاي اخير مهم ترين محور اختلاف مجلسي ها با دولت بر سر انتخاب استانداران بحث بومي بودن گزينه ها بود. حداقل در همين 10 روز اخير نمايندگان 10 استان از آذربايجان شرقي و گلستان و اردبيل گرفته تا کردستان و سيستان و بلوچستان در موضعگيري هاي خود يا به شکل انتقادي يا با زباني نرم تر به دولت گفته اند که استانداري بومي براي استان آنها انتخاب کند. در جدي ترين اين تقابل ها روز پنجم مهرماه مجمع نمايندگان استان کرمانشاه در بيانيه اي خواستار تجديد نظر دولت در انتخاب استاندار اين استان شد. جايي که اين نمايندگان خطاب به مردم استان خود گفته اند که در جريان دادن راي اعتماد به وزير کشور، مشکلات منطقه را با وي در ميان گذاشته اند و «رحماني فضلي، ضمن پذيرش ضعف هاي گذشته و موجود، اعلام کرد که مسئوليت انتصاب استاندار بعدي را برعهده خواهم گرفت و اين اقدام را در مشورت با مجمع نمايندگان استان، نمايندگان استان در مجلس خبرگان و نماينده ولي فقيه در کرمانشاه صورت خواهد داد.» مجمع نمايندگان استان کرمانشاه همچنين تاييد کرده که گزينه هايي براي هدايت استانداري به وزير کشور و دولت معرفي شده اند، اما «متاسفانه با نقض عهد وزير مواجه شديم و با هيچ يک از مراجع فوق الذکر مشورت صورت نگرفت.» البته در مقابل اين دست موضعگيري ها و اعتراض ها، هستند استان هايي که نمايندگان آنها تاييد کرده اند استاندارشان با هماهنگي وکلاي مجلس تعيين شده اند. نمونه اين موارد استان خراسان جنوبي است. عبادي، نماينده منتقد دولت چند روزي قبل از اعتراض نمايندگان کرمانشاه گفته بود که «استاندار خراسان جنوبي با مشورت نمايندگان انتخاب شده است» و «از جمله افرادي که به اين گزينه ها نزديک بودند، آقاي مروج الشريعه بود که ما نيز به هيات دولت اعلام کرديم از ميان گزينه هايي که معرفي کرده اند و با توجه به سابقه گذشته افراد که بررسي کرديم يکي از افرادي که به اين معيار ها نزديک است آقاي مروج الشريعه هستند و دولت نيز گزينه مدنظر خودش را با مشورت نمايندگان به عنوان استاندار انتخاب کرد.» فارغ از اينکه نمايندگان کدام استان ها معترض روند انتخاب استانداران هستند يا اينکه در اين مسير با دولت همراهي مي کنند، نکته روشن و مشخص اين است که موضع نمايندگان بستگي به ميزان تاثيرگذاري آنها در انتخاب استانداران دارد؛ آنها که تاثيري نداشتند معترض هستند و آنها که مورد مشورت قرار گرفتند موافق. اين در واقع چيزي نيست جز تاييد تمايل جدي مجلسي ها به دخالت در روند انتخاب استانداران.
    
    آغاز راهي دشوار براي تعامل
    جست وجويي حتي ابتدايي در ميان اخبار روزهاي اخير بخوبي نشان مي دهد که تمايل نمايندگان براي تاثير بر روند انتخاب استانداران تا چه حد است. تقريباً هيچ مجمع استاني وجود ندارد که نمايندگاني از ترکيب آن در اين خصوص اظهار نظري مبني بر پيشنهاد، اعتراض يا انتقاد به دولت در اين خصوص نداشته باشند. اين روندي است که در دوره هاي قبل نيز وجود داشت اما به نظر مي رسد در دوره اخير شدت گرفته است. نشانه واضح آن هم کارت زرد به وزير کشور و بلافاصله بعد از آن، تهيه طرح استيضاح اوست. استيضاحي که البته به نظر نمي رسد به سرانجامي برسد اما نشانه اي خواهد بود از مشکلات مسير تعامل وزارت کشور با مجلسي ها در قدم هاي بعدي.
    
    نيم نگاه
    معرفي چهار استاندار جديد

    سخنگوي وزارت کشور گفت: با تعيين چهار استاندار جديد در هيات وزيران، تاکنون استانداران 17 استان تغيير کردند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه خبر، سيد سلمان ساماني افزود: در نشست ديروز چهارشنبه هيات دولت که به رياست دکتر روحاني برگزار شد گزينه هاي پيشنهادي وزارت کشور براي تصدي مسئوليت استانداري هاي آذربايجان غربي، کردستان، گلستان و مرکزي معرفي و با تصويب هيات وزيران، براي اين مسئوليت انتخاب شدند. او گفت: بر اين اساس، محمدمهدي شهرياري به عنوان استاندار آذربايجان غربي، بهمن مرادنيا به عنوان استاندار کردستان، سيد مناف هاشمي به عنوان استاندار گلستان و سيد علي آقازاده به عنوان استاندار مرکزي تعيين شدند.
    
    توصيه روحاني به استانداران منتخب
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، روحاني خطاب به استانداران منتخب گفت: هدف ما پيشرفت کشور، رونق اقتصادي و توسعه اشتغال در کشور و حرکت در چارچوب سياست هاي اقتصاد مقاومتي است و استانداران بايد با حفظ انسجام، وحدت، اعتدال و ميانه روي، اجراي کامل سياست هاي دولت را دنبال کنند. وي با توجه به مرزي بودن سه استان کردستان، آذربايجان غربي و گلستان، بر بهبود روابط با کشورهاي همسايه تاکيد کرد. روحاني جذب سرمايه داخلي و خارجي، تقويت مسيرهاي ارتباطي کشور با کشورهاي همسايه و تسريع در اتصال راه هاي کشور به کشورهاي همسايه و کشورهاي بزرگ، از جمله چين، روسيه و منطقه آسياي مرکزي را از جمله راه هاي توسعه اقتصادي و حفظ امنيت کشور دانست و استانداران را به ايجاد هماهنگي در استان و روابط خوب با ائمه جمعه، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و گروه هاي سياسي، رعايت حقوق شهروندي بويژه حقوق اقوام و مذاهب و بهره گيري از آنان در مناصب مديريتي توصيه نمود. رئيس جمهوري همچنين ضمن بيان اعتماد کامل دولت به هم ميهنان کرد، آنان را از اقوام اصيل ايراني دانست که با حس عميق ملي نسبت به ايران، همواره در همه صحنه ها بويژه در دوران دفاع مقدس حضوري فعال و موثر داشته و هم اکنون هم در عرصه پيشرفت کشور، مشارکت کامل دارند.
    وي، وزرا را به همکاري با استانداران در جهت تحقق اهداف مورد نظر دولت توصيه کرد و در پايان از استانداران جديد خواست که سلام ايشان را به مردم شريف استان هاي کردستان، آذربايجان غربي، گلستان و مرکزي ابلاغ کنند.
    محمدمهدي شهرياري، استاندار جديد آذربايجان غربي در دوره هشتم مجلس نماينده حوزه انتخابيه بجنورد بود. وي سپس مسئول کنسولگري ايران در فرانکفورت آلمان شد و نهايتاً ديروز با تصويب هيات دولت به سمت استانداري آذربايجان غربي رسيد. وي زاده سال 43 در مانه و سملقان است. بهمن مرادنيا، استاندار جديد کردستان هم سابقه نمايندگي در مجلس هشتم را از حوزه انتخابيه بيجار دارد. او نيز متولد سال 44 در همين شهرستان مي باشد. بدين ترتيب خواسته کردستاني ها براي انتخاب استاندار بومي محقق شد. سيد مناف هاشمي، استاندار جديد گلستان هم از وزارت ورزش به گرگان خواهد رفت. هاشمي در دوران مديريت محمدباقر قاليباف در شهرداري تهران مسئوليت هايي مانند معاونت برنامه ريزي و توسعه شهري، قائم مقام معاونت خدمات شهري، مديرکل تشخيص و وصول درآمد را بر دوش داشته است؛ و با روي کار آمدن حسن روحاني به معاونت وزارت ورزش و جوانان منصوب شد و پس از استعفاي محمود گودرزي، سرپرست وزارت ورزش و جوانان شد. وي در دولت اصلاحات نيز مديرکل دفتر برنامه و بودجه سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور بود. هاشمي زاده سال 46 در نکا است. البته استاندار جديد استان مرکزي هم مانند استاندار گلستان از وزارت ورزش آمده است. او معاون توسعه منابع اين وزارتخانه بوده است. سيدعلي آقازاده داراي مدرک تحصيلي کارشناسي جغرافيا از دانشگاه شهيد بهشتي و کارشناسي ارشد جغرافيا و برنامه ريزي شهري از دانشگاه خوارزمي است.

    
    دشواري هاي تعامل در مسير انتخاب استانداران / نماينده عالي دولت در 17 استان انتخاب شده و تکليف 14 مورد ديگر در آينده مشخص مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 3 (پياپي 503)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است