|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: غفلت تاريخي از اهميت سلامت روان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4187
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 8 (جامعه) > متن
 
      


نگاه 
غفلت تاريخي از اهميت سلامت روان


نويسنده: سيد حسن موسوي چلك *

طبق آمار وزارت بهداشت، ٢٣ الي ٢٥ درصد و در واقع، يك چهارم مردم ايران، حداقل يك اختلال رواني دارند. در آمار ديگري، اشاره شد كه نزاع يا خشونت به معناي عام، دومين پرونده قضايي كشور است و وزير بهداشت هم چندي قبل اعلام كرد كه ٦ ميليون نفر از مردم كشور افسرده هستند و نزاع يكي از مهم ترين دلايل فوت در كشور است. من به اين اعداد، ميزان مصرف مواد مخدر و صنعتي و مشروبات الكلي و آمار خودكشي را هم اضافه مي كنم كه تمام اين اعداد، مي تواند باعث نگراني شود. اما با وجود چنين شرايطي، چرا مردم به متخصصان روانشناسي يا روانپزشكي مراجعه نمي كنند؟
     يك دليل آن است كه مردم به آن اندازه اي كه سلامت جسم را جدي مي گيرند، براي سلامت رواني و اجتماعي ارزش قايل نيستند زيرا چندان به اهميت كاركردهاي سلامت رواني اجتماعي پي نبرده اند اما مي دانند كه مختل شدن سلامت جسم، ممكن است مرگ آني به دنبال داشته باشد در حالي كه اختلال سلامت روان ممكن است تبعات آني نداشته باشد. اين نگرش عمومي هم ناشي از اين است كه ما متخصصان نتوانستيم اهميت سلامت روان را به اندازه اهميت سلامت جسم در كشور جا بيندازيم. دليل دوم، انگ اجتماعي در مواجهه با بيماري رواني است كه قصد نفي يا تاييد واقعيت حساسيت افكار عمومي نسبت به اين گروه از بيماري ها را ندارم اما دليل باقي ماندن انگ اجتماعي اين است كه ما اقدامات پيشگيرانه در حوزه هاي روانشناختي و روانشناسي نداريم.
     روانپزشك و روانشناس ما منتظر است فردي بيمار شود تا مداخله تخصصي را آغاز كند. وقتي غالب مداخلات در جامعه، رويكرد درماني دارد، انتظار نداريم مردم هم، برداشتي غير از آنچه امروز هست داشته باشند چرا كه ظرفيت هاي پيشگيري و سلامت روان، چندان براي مردم تبيين نشده و به همين دليل، مردم اغلب در مورد مراجعان روانپزشك يا روانشناس، اصطلاح «بيمار رواني» را به كار مي برند در حالي كه بسياري از اختلالات، با يك مداخله غيردارويي متناسب، قابل درمان است. همه ما در طول روز با شرايطي مواجه مي شويم كه استرس يا هيجانات به دنبال دارد اما از اين آموزه روانشناسي و روانشناختي بي بهره ايم كه استرس و هيجانات مان را چگونه مديريت كنيم كه از پيامدهاي منفي مصون بمانيم.
     سياستگذاران ما هم اغلب دانش مرتبط با سياستگذاري سلامت رواني اجتماعي را ندارند و در سياست هاي سلامت هم، سلامت جسم مبناي اصلي است و سلامت روان، بخش كوچكي از سياستگذاري ها را شامل مي شود. حتي متخصصان ما هم در دوران تحصيل، مداخلات درماني را مي آموزند و نه رويكردهاي پيشگيري را و افكار عمومي هم درباره مراجعان مراكز روانپزشكي يا روانشناختي همين نگرش را دارد چون بيماري ها و اختلالات رواني را نمي شناسيم و از هر اختلالي، تلقي بيماري رواني مزمن و غير قابل درمان داريم در حالي كه اختلالات رواني هم مانند بيماري هاي جسمي، طبقه بندي خفيف تا شديد داشته و حتي مي تواند مقطعي باشد و افراد، در حين دريافت درمان هاي لازم، نقش هاي اجتماعي خود را هم ايفا كنند. گاهي اوقات هم مردم نمي دانند روانشناس يا روانشناس باليني يا روانپزشك يا مشاور علوم تربيتي چه وظيفه اي دارد و حتي متخصصان ساير رشته ها هم اطلاع دقيقي از تفاوت گرايش هاي مختلف روانشناسي ندارند. مردم از هراس ناشي از انگ و برچسب اجتماعي هم دچار ترديد مي شوند كه چه كنند و چگونه از ظرفيت اين متخصصان استفاده كنند.
     فقدان اين اطلاعات دست به دست هم مي دهد كه اختلالات رواني، مزمن تر هم بشود كه عوارض متعددي خواهد داشت. عوارضي كه در خشونت هاي خانگي و خياباني، پناه بردن به داروهاي روانگردان، اقدام به خودكشي، مصرف مواد مخدر و الكل نمود پيدا مي كند و حتي مي تواند بر ساير اعضاي خانواده تاثير بگذارد و در شكل ناسازگاري اعضاي خانواده و افت تحصيلي فرزندان و ايفاي نقش همسران و والدين و فرزندان و ساير نقش هاي اجتماعي هم خود را نشان بدهد.
     مراجعه ديرهنگام براي درمان اختلالات رواني و شناسايي ديرهنگام اين اختلالات، فرد و خانواده را متاثر مي كند و جامعه هم براي مديريت شرايط ناشي از اين تاخيرها وادار به پرداخت هزينه مي شود چرا كه نيروي انساني اش را از دست مي دهد و ارتكاب به جرايم يا گرايش به مواد مخدر، هزينه مراقبت از مرتكبان جرم را ايجاد مي كند ضمن آنكه هراس اجتماعي ناشي از افزايش ضعف سلامت روان و سلامت اجتماعي هم براي جامعه هزينه ساز خواهد بود.
     براي پيشگيري از اين عوارض، علاوه بر آنكه مردم بايد توجه جدي به اهميت سلامت روان داشته باشند، اين اهميت بايد در سياستگذاري ها و ظرفيت هايي كه حاكميت براي تسهيل دسترسي مردم به اين خدمات ايجاد مي كند هم متبلور شود. بخشي از اين ظرفيت ها، تسهيل دسترسي و ارزاني خدمات تخصصي سلامت روان است كه پرداخت يارانه و حمايت هاي بيمه اي براي بخشي از اين خدمات مي تواند در افزايش رغبت مردم به مراجعات روانشناختي موثر باشد.
     فراموش نكنيم كه سبك زندگي، تغيير ساختار خانواده، گسترش تكنولوژي و فضاي مجازي، ارتباطات عاطفي و اجتماعي و استرس هايي كه زندگي امروز و مشكلات اقتصادي بر ما وارد مي كند و همچنين درخود فرورفتن افراد، نشانه هايي است كه مي تواند براي رشد آمار شيوع اختلالات روان هشداردهنده باشد. چنانكه مطالعات انجام شده در سكونتگاه هاي غير رسمي كه حدود ١٩ ميليون جمعيت را در خود جاي داده خبر از بالاتر بودن اين آمار مي دهد.
     چند سال قبل و زماني كه ميانگين كشوري شيوع اختلالات رواني حدود ١٥ درصد بود، نتايج مطالعه اي كه در سكونتگاه هاي غيررسمي شهر گرگان داشتيم، عدد ٥٢ درصد را به ما داد و نتايج مطالعه شهرداري تهران در محله دروازه غار هم عدد بيش از ٥٠ درصد را نشان مي داد.
     آنچه در نهايت مي توان گفت اينكه ما در موضوع سلامت روان غفلت كرديم و نتوانستيم اهميت سلامت رواني اجتماعي را براي جامعه، به اندازه اهميت سلامت جسم پررنگ كنيم. البته اين غفلت، فقط در جامعه ما رخ نداد و در ساير كشورها هم سلامت جسم، مهم تر است چون خدمات سلامت جسم، براي دولت ها و مردم ملموس تر و مشهودتر است اما سلامت رواني اجتماعي چنين نمودي ندارد.
    
    * رييس انجمن مددكاران اجتماعي ايران نگاه: غفلت تاريخي از اهميت سلامت روان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 8 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    آثار ديگري از "سيد حسن موسوي چلك "

  فراگير ترين برنامه اجتماعي كشور / مروري بر ٢١ سال فعاليت اورژانس اجتماعي در ايران
سيد حسن موسوي چلك*، اعتماد 11/6/97
مشاهده متن    
  نسل امروز را نمي توان از تكنولوژي محروم كرد
سيد حسن موسوي چلك*، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
  خشونت بازتاب اجتماعي جامعه است
سيد حسن موسوي چلك*، ايران 10/5/97
مشاهده متن    
  ضرورت تضمين اجراي منشور حقوق شهروندي
سيد حسن موسوي چلك*، ايران 22/3/97
مشاهده متن    
  ذبح اخلاق در فضاي مجازي / نگاهي به مخاطرات و خسارت هاي عدم نظارت بر فعاليت شبكه هاي اجتماعي
سيد حسن موسوي چلك*، ايران 19/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله معارف منطقي
متن مطالب شماره 6، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است