|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: پيش بيني اكونوميست: برجام مي ماند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


پيش بيني اكونوميست: برجام مي ماند
هشدار برجامي «ترزا مي» به ترامپ    
     نخست وزير انگليس در گفت وگويي تلفني با رئيس جمهور آمريکا، بر تعهد مستحکم اين کشور و شرکاي اروپايي اش به برجام تاکيد کرد و آن را براي امنيت منطقه حياتي دانست
     سوزان ملوني، تحليلگر ارشد موسسه بروکينگز: مشکل ترامپ با برجام شخصي است
    دنياي اقتصاد : سخنگوي کاخ سفيد گفت که رئيس جمهوري آمريکا تا آخر هفته جاري راهبرد کلي ايالات متحده در قبال ايران را اعلام خواهد کرد.
    سارا سندرز در پاسخ به پرسشي درخصوص زمان تاييد يا عدم تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي با ۶ قدرت جهاني، (برجام)، توسط دونالد ترامپ، گفته است: رئيس جمهوري تصميم خود را درخصوص راهبرد کلي در قبال ايران گرفته است و مي خواهد مطمئن شود که يک سياست فراگير براي مقابله با همه مسائلي را که ايران به عنوان يک بازيگر بد ايجاد مي کند، در اختيار خواهيم داشت. اين در شرايطي است که دولت هاي اروپايي به خصوص نخست وزير انگليس و وزير خارجه اين کشور تلاش هاي برجامي خود را سرعت بخشيده اند.
    پيش تر يک مقام آمريکايي به رويترز گفته بود، دونالد ترامپ احتمالا روز ۱۲ اکتبر (۲۰ مهرماه) درخصوص راهبرد آمريکا در قبال توافق هسته اي با ايران سخنراني خواهد کرد. رئيس جمهوري آمريکا از منتقدان توافق هسته اي با ايران است و آن را «مايه شرمساري» آمريکا خوانده است. مقام هاي آمريکايي نيز مي گويند، او در مهلت تعيين شده در روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) اعلام خواهد کرد که ايران به توافق هسته اي پايبند نبوده است. طبق قانون مصوب کنگره ايالات متحده، دولت آمريکا هر ۹۰ روز يک بار بايد در گزارشي به قانون گذاران اين کشور پايبندي يا عدم پايبندي ايران به برجام را تاييد کند. اين در شرايطي است که رهبران کشورهاي اروپايي نگراني خود را از خروج آمريکا از توافق هسته اي با ايران اعلام کرده اند و برخي همچون انگليس آخرين تلاش هاي حفظ برجامي خود را سرعت بخشيده اند.در همين ارتباط، وزير خارجه انگليس در راستاي آخرين تلاش ها براي حفظ توافق هسته اي ايران و گروه ۱+۵ از تهديدهاي دولت آمريکا با وزراي خارجه ايران و آمريکا گفت وگو کرد. «بوريس جانسون»، در آستانه اعلام موضع «دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا درباره توافق هسته اي ايران با «محمدجواد ظريف» و «رکس تيلرسون»، وزراي خارجه ايران و آمريکا گفت وگو کرد. «جانسون»، روز سه شنبه در توييتر نوشت: «با ظريف صحبت کردم. انگليس به توافق هسته اي ايران متعهد است.»
    وبگاه واشنگتن اگزماينر هم بامداد چهارشنبه گزارش داد وزير خارجه انگليس در گفت وگوي تلفني با تيلرسون از وي خواسته رئيس جمهوري آمريکا را از اعلام پايبند نبودن ايران به برجام منصرف کند. جانسون در بيانيه اي بعد از گفت وگو با تيلرسون خاطرنشان کرد: «توافق هسته اي، توافقي حياتي بود که تهديد هسته اي ايران را خنثي کرد. انگليس از اين توافق حمايت مي کند و بر اهميت پايبند بودن تمامي طرف ها به تعهداتشان تاکيد مي کند. جانسون همچنين در ديدار با علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي، بر حمايت از برجام تاکيد کرد. پيش تر نيز ترزا مي، نخست وزير بريتانيا، اواخر روز سه شنبه در گفت وگوي تلفني با ترامپ حفظ برجام را براي «امنيت منطقه» ضروري خواند. ترزا مي پيشتر در ديدار با نتانياهو بر اهميت برجام براي امنيت منطقه و پايبندي کشورش به آن تاکيد کرده و يادآور شده که اين توافق بايد به دقت تحت نظارت باشد و به درستي اجرا شود. نخست وزير بر تعهد مستحکم بريتانيا نسبت به توافقي که با شرکاي اروپايي ما امضا شده مجددا تاکيد کرد و آن را براي امنيت منطقه حياتي دانست. سفير انگليس در تهران نيز در گفت وگو با «ايسنا» با اعلام حمايت قوي از برجام اعلام کرد که برجام توافقي است که از مذاکره تمام طرف ها به دست آمد و از حمايت گسترده اي ميان ديگر کشورها برخوردار است. از اين رو بريتانيا به همکاري با تمام شرکاي خود که متعهد به اجراي موفقيت آميز برجام هستند، ادامه خواهد داد.
    
    نظارت بر ايران با NPT
    همزمان با اين تلاش ها، سفير فرانسه در آمريکا تاکيد کرد که نظارت بر فعاليت هاي هسته اي ايران پس از برجام با پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي ادامه خواهد يافت. به گزارش «ايسنا» جرارد آرو، سفير فرانسه در آمريکا در پاسخ به انتقادهاي برخي مخالفان توافق هسته اي که مي گويند محدوديت هاي هسته اي ايران طبق اين توافق در طول زمان پايان مي يابد، پيامي در صفحه توييتر خود منتشر کرد و نوشت: «پس از منقضي شدن توافق هسته اي، پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي (NPT) مانع از هر فعاليتي برخلاف يک برنامه هسته اي صلح آميز مي شود. اورانيوم با غناي بالا استفاده صلح آميز ندارد.» آرو همچنين در پيامي ديگر نوشت: اگر رفتار ايران مطابق با معاهده NPT نباشد، ما به وضعيت پيش از توافق در سال ۲۰۱۵ بازمي گرديم و ممکن است تحريم ها به طور مجدد اعمال شود.»
    
    شواهدي دال بر نقض برجام نداريم
    از سوي ديگر، ديپلمات هاي آلماني در پاسخ به خبرسازي فاکس نيوز مبني بر تلاش غيرقانوني ايران براي دست يافتن به فناوري هاي داراي کاربرد دوگانه تسليحات هسته اي و موشکي تاکيد کردند: ما هيچ شواهدي دال بر اينکه ايران برجام را نقض کرده باشد، نداريم. شبکه خبري فاکس نيوز روز سه شنبه در گزارشي مدعي شد که يک سرويس اطلاعاتي آلمان گزارشي را درباره بازه زماني سپتامبر تا اکتبر منتشر کرده است که نشان مي دهد ايران در اين مدت ۳۲ بار تلاش کرده تا فناوري را به دست آورد که به طور قطع يا به احتمال بسيار زياد براي برنامه هسته اي تسليحاتي انجام شده است. بنا بر ادعاي اين گزارش، اين تلاش ها در ايالات نوردراين وستفالن آلمان انجام شده است. به نظر مي رسد که فاکس نيوز که از مخالفان برجام محسوب مي شود، سعي دارد تا در فرصت باقي مانده به موضع گيري ترامپ درباره اين توافق اذهان عمومي را منحرف کند. اين درحالي است که آژانس بين المللي انرژي اتمي تا کنون هشت بار پايبندي ايران به برجام را تاييد کرده است.
    
    هشدار مسکو
    يک مقام ارشد وزارت امور خارجه روسيه نيز تاکيد کرد که خروج آمريکا از توافق هسته اي وضعيت خاورميانه را بدتر و به افزايش بي ثباتي در اين منطقه و جهان منجر خواهد شد. گئورگي بوريسنکو تاکيد کرد: «خروج آمريکا از اين توافق وضعيت خاورميانه را بدتر خواهد کرد و به افزايش بي ثباتي در اين منطقه و جهان منجر خواهد شد. او تاکيد کرد: من نمي گويم که روسيه مي خواهد کسي يا چيزي را محکوم کند. ما خواهان اين هستيم که منافع مان در نظر گرفته شود و بنابر اين به منافع ديگر کشورها احترام مي گذاريم. مساله اين است که ما درک نمي کنيم چرا آمريکا مايل به خروج از توافق هسته اي با ايران است. اين مقام ارشد روسي گفت: «اگر آمريکا واقعا توافق هسته اي بين المللي برجام را لغو کند اجراي اين توافق به چالش کشيده مي شود. اين موضوع حتي مي تواند باعث آن شود تا ايران انجام تعهدات خود را متوقف کند. به خصوص اگر آمريکا تصميم بگيرد تحريم هاي هسته اي را که يک بار برداشته شده بود بار ديگر اعمال کند.»
    پيش بيني اکونوميست: برجام مي ماند / هشدار برجامي «ترزا مي» به ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد و بررسي كتاب تهران
متن مطالب شماره 59، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است