|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: رايزني لندن براي تغيير تصميم كاخ سفيد درباره برجام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


رايزني لندن براي تغيير تصميم كاخ سفيد درباره برجام
«ترزا مي» با ترامپ تلفني گفت و گو كرد، جانسون با تيلرسون و ظريف


در آستانه نزديک شدن موعد اعلام تصميم جديد کاخ سفيد درباره برجام، مقام هاي اروپايي طرف توافق هسته اي بر رايزني هاي ديپلماتيک خود با مسئولان دولت آمريکا افزودند. کمي بعد از آنکه رسانه هاي آمريکايي اعلام کردند که ترامپ قصد دارد روز پنجشنبه (امروز) عدم پايبندي ايران به تعهدات هسته اي اش را اعلام کند، مسئولان بلند مرتبه انگليس و فرانسه بار ديگر با هشدار به ترامپ، پيامدهاي تصميم او براي خروج از برجام را يادآور شدند.
    در همين چارچوب ترزا مي، نخست وزير انگليس در تماسي تلفني با رئيس جمهوري امريکا، بر ضرورت پايبندي به توافق هسته اي ايران و گروه 1+5 تاکيد کرد. نخست وزير انگليس که تلاش داشت پيش از نهايي شدن تصميم جديد امريکا درباره برجام، مقام هاي اين کشور را براي تجديد نظر درباره رويه خود درباره برجام متقاعد کند، در گفت وگو با ترامپ، توافق با ايران را داراي اهميت حياتي براي امنيت منطقه دانست و بر تعهد راسخ لندن و ساير شرکاي اروپايي اش در قبال اين توافق تاکيد کرد. گفت وگوي تلفني ترزامي و ترامپ در حالي بود که همزمان بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس نيز با همتايان ايراني و امريکايي خود درباره برجام گفت وگو کرد. جانسون در پيامي توئيتري اعلام کرد که ايران به تعهدات هسته اي اش در چارچوب برجام پايبند است. از اين رو او در گفت وگو با رکس تيلرسون خواست تا رئيس جمهوري امريکا را از اعلام پايبند نبودن ايران به برجام منصرف کند. وزير امور خارجه انگليس بعد از اين مذاکرات تلفني در بيانيه اي خاطرنشان کرد: «توافق هسته اي، توافقي حياتي بود که تهديد هسته اي ايران را خنثي کرد. انگليس از اين توافق حمايت مي کند و بر اهميت پايبند بودن تمامي طرف ها به تعهدات شان تاکيد مي کند.»
    وزارت خارجه انگليس همچنين خبر داده است که مديران سياسي وزارت خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا سه شنبه شب براي بحث راجع به موضع اروپا در قبال توافق هسته اي ديدار کرده اند.
     در همين حال علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان نيز که به لندن سفر کرده است با وزير خارجه اين کشور درباره روند اجراي برجام و همکاري هاي آتي ايران و اروپا در زمينه مسائل هسته اي گفت وگو کرد. صالحي يک روز پيش از اين ديدار در نشست خلع سلاح اتمي رم، مذاکره مجدد درباره برجام را رد کرد و گفته بود: «برخي مي خواهند برجام در ابعاد فني مجدداً مذاکره شود، اما اين موضوع قابل مذاکره نيست.»
    
    فرانسه: برجام را بايد اجرا کنيم
    وزير امور خارجه فرانسه نيز در کنار مقامات انگليس با اشاره به پايبندي ايران به برجام گفته است، «مساله اي که هم اکنون مطرح است اين است که آيا «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري امريکا پايبندي ايران به برجام را تاييد مي کند. حرف ما اين است که ما بايد اين توافق را به طور جدي اجرا کنيم». ژان ايو لودريان در گفت وگو با «وست- فرانس» تاکيد کرد: «درست همانند کارشناسان آژانس بين المللي انرژي اتمي که قابل اعتماد هستند و مسئوليت ارزيابي همکاري هاي ايران را برعهده دارند، ما نيز معتقديم که ايران به تعهدات خود ذيل برجام پايبند بوده است». وي در ادامه اشاره کرد، حتي وزير دفاع و برخي ديگر از مقامات دولت ترامپ نيز اعلام کرده اند که معتقدند ايران به توافق هسته اي پايبند بوده است. وزير امور خارجه فرانسه علاوه بر اين گفته است: «اگر دولت ترامپ تصميم به خروج از برجام بگيرد، آنوقت در وضعيتي بسيار پيچيده قرار مي گيريم. و حتي اين مساله مي تواند «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي را ترغيب کند که استراتژي فعلي خود را ادامه دهد. بنابر اين ما بايد اطمينان حاصل کنيم که تصميم دونالد ترامپ، هر چه که هست، اوضاع را تحت کنترل نگه دارد».
    اين مخالفت ها در حالي است که مذاکره کنندگان امريکا در مذاکرات هسته اي در يک نشست توجيهي با قانونگذاران دموکرات در مجلس نمايندگان در آستانه ضرب الاجل ترامپ براي تاييد پايبندي ايران به برجام ديدار کردند. جان کري وزير امور خارجه پيشين و ارنست مونيز وزير انرژي پيشين امريکا در اين جلسه حضور يافتند. وندي شرمن، معاون پيشين وزير امور خارجه و سرپرست تيم مذاکره کننده امريکا به علاوه جرارد آرو سفير فرانسه در واشنگتن و ديويد سوليوان سفير اتحاديه اروپا در امريکا از ديگر شرکت کنندگان در اين جلسه توجيهي هستند.
    
    توصيه مقام هاي سابق غربي براي پايبندي ترامپ به برجام
    اين هشدارها در پي آن مطرح شده است که بنا به اعلام رسانه هاي امريکايي، احتمال دارد دونالد ترامپ طي روزهاي آينده از تاييد پايبندي ايران به برجام خودداري کرده و به اين ترتيب امکان وضع دوباره تحريم ها از طرف کنگره را فراهم کند. سارا سندرز، سخنگوي کاخ سفيد در خلال يک نشست خبري درباره تصميم رئيس جمهوري در مورد تاييد برجام و استراتژي کلي درباره ايران مدعي شد: «او اين موضوع را در ادامه هفته اعلام خواهد کرد. رئيس جمهوري در مورد استراتژي کلي ايران به تصميمي رسيده و مي خواهد اطمينان حاصل کند که سياستي فراگير براي رسيدگي به همه مشکلاتي که ايران به عنوان يک بازيگر بد ايجاد مي کند، داريم.» اين خبر، تاييدکننده گزارش هايي است که رسانه هاي امريکايي اواخر هفته پيش اعلام کردند. آنها نوشتند که ترامپ قصد دارد روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر عدم تاييد پايبندي ايران به تعهدات برجامي اش را اعلام کند. تصميمي که افزون بر مخالفت مقامات رسمي کشورهاي طرف توافق هسته اي با ايران، با واکنش منفي بسياري از چهره ها و مسئولان سابق غربي مواجه شده است. چنان که مقام هاي پيشين ارشد جهان در نشستي در لوکزامبورگ به ترامپ توصيه کردند که از مسير عجيب و غريب برهم زدن توافق هسته اي با ايران صرفنظر کند. به نوشته روزنامه اينديپندنت، ويليام پري، وزير دفاع پيشين امريکا در دهمين نشست ساليانه جلوگيري از فاجعه اتمي که اخيراً در لوکزامبورگ برگزار شد، با بيان اينکه «اين توافق در محدود کردن برنامه هسته اي ايران و بهبود امنيت ما به طور قابل توجه موفق بوده است»، گفت: «ترامپ مي پندارد مي تواند اين توافق را پاره کند و براي توافق جديد با ايران مذاکره کند. اما توافق ديگر با ايران امکانپذير نخواهد بود. پاره کردن برجام در همه جا چون اروپا بر متحدان ما که معتقدند برجام موثر بوده، تاثير خواهد گذاشت.» هانس بليکس، مديرکل پيشين آژانس بين المللي اتمي نيز در اين باره گفت: «سازمان ملل متحد بتازگي اعلام کرده که ايران به تعهدهاي خود در برجام پايبند بوده است. ترامپ اينک مي خواهد از توافق خارج شود و يکطرفه آن را پاره کند اما واقعيت اين است که اين توافق موثر و کارا است و حصول آن چند جانبه بوده و ديگر اعضاي برجام معتقدند اين توافق موثر بوده و در حفظ آن تلاش خواهند کرد.» دنيس براون، وزير پيشين دفاع انگليس از ديگر حاضران اين نشست نيز در اين زمينه اظهار داشت که ارشدترين مقام هاي دولت ترامپ اينک به او تاکيد مي کنند که نبايد توافق هسته اي با ايران را پاره کند.
    وي گفت: «اين توافقي است که از حمايت جامعه جهاني و ايران برخوردار است. اما ما نيز آقاي ترامپ را داريم که تصميم گرفته در اين مسير عجيب به تنهايي حرکت کند. برجام با نبرد دشوار و تلاش زياد به دست آمد. اين توافق از اهميت حياتي برخوردار است و ارزش حفظ کردن دارد.»
    
    برش
    ظريف: ايران آمادگي اقدام متناسب با تصميمات امريکا را دارد

    وزير امور خارجه ايران با حضور در ميان نمايندگان مجلس از آمادگي ايران براي مواجهه با تصميم جديد ترامپ درباره برجام خبر داد. يک عضو هيات رئيسه کميسيون امنيت ملي مجلس گفت که محمدجواد ظريف در جلسه غيرعلني ديروز (چهارشنبه) مجلس تاکيد کرد که ايران آمادگي انجام هرگونه اقدام متناسب با تصميمات امريکا نسبت به برجام را دارد. به گزارش ايسنا، محمدجواد جمالي در توضيح نشست نمايندگان با وزير امور خارجه گفت: «آقاي ظريف در اين باره تصميمات احتمالي ترامپ درباره برجام را براي نمايندگان مطرح کرد و درعين حال گفت که هيچ کدام از اين موارد ممکن است به صورت صد در صد رخ ندهد. پس نمي توان قاطعانه گفت که هرکدام از تصميمات احتمالي پيش روي ترامپ اجرايي مي شود يا خير.» جمالي افزود: «براساس توضيحات ارائه شده ممکن است ترامپ در سخنراني خود ادعا کند ايران به تعهداتش در برجام عمل نکرده يا اينکه روح برجام را نقض کرده است. البته اين گمانه زني ها براساس صحبت هايي که از گوشه و کنار شنيده مي شود را مي توان مطرح کرد.» جمالي گفت: «آقاي ظريف به اين نکته اشاره کرد که ايران در مورد هرکدام از اين تصميمات احتمالي اعلامي امريکا برنامه بالقوه اي دارد که بتواند واکنش مناسب داشته باشد.»
رايزني لندن براي تغيير تصميم کاخ سفيد درباره برجام / «ترزا مي» با ترامپ تلفني گفت و گو کرد، جانسون با تيلرسون و ظريف
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 4 (پياپي 314)، مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است