|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: روابط با جمهوري تاجيكستان را دريابيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6762
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


يادداشت 
روابط با جمهوري تاجيكستان را دريابيم


نويسنده: سعيد فانيان*

آنچه طي دوسال و نيم گذشته بر روابط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تاجيکستان گذشته است متاسفانه نه تنها شايسته اين دو کشور نيست بلکه اسفناک است. بدون تعارف بايد گفت در رسيدن اوضاع به اين درجه از زمختي و لختي هر دو طرف تقصير دارند. در دو سال اخير برخوردهاي متعددي توسط دولت تاجيکستان با نهادها و شهروندان ايراني بويژه دانشجويان تحت عناوين و با بهانه هاي مختلف انجام گرفت که به هيچوجه شايسته روابط معمول بين کشورها نيست چه برسد به دوکشوري که درميان کشورهاي موجود جهان بالاترين ميزان قرابت، پيشينه تاريخي مشترک و ارتباط دوستانه داشته همچنين ازعقبه فرهنگي، تاريخي و جغرافيايي مشترک برخوردارند. تنها يکي از اين سوابق و علايق براي توقع افزونتر و توجه بيشتر به روابط دوجانبه کافي است. اگر قرار باشد که بد رفتاري ها و بد عهدي هاي طرف تاجيکي را بشماريم طبعاً تعدادشان کم نيست اما معمولاً اينگونه بازگويي ها مرارت آور و تازه کننده تلخي هاست و اکثرا دولت ها سعي مي کنند رفتارهاي منفي و عکس العملي خود را حتي الامکان به شهروندان تعميم ندهند تا باعث برانگيختن حس منفي درازمدت در آحاد مردم نشوند ولي در اين مورد متاسفانه خيلي از مواقع اين ملاحظه هم معمول و منظور نشده است. اما منصفانه اين است که در مقام ارزيابي قصور، کم توجهي و بي تحرکي طرف ايراني را نيز در اين مخمصه يادآورشويم. زماني نوع روابط به نحوي بود که بيشترين کمک و بيشترين رفت وآمد با تاجيکستان صورت مي گرفت، فعاليت هاي عمراني و خدماتي که در قالب طرح هاي مشارکتي يا کمک مستقيم انجام شده بارها مورد توجه کارشناسان تاجيک قرار گرفته است و مردم تاجيکستان نيز بر آن واقف هستند. بويژه اين کارشناسان اقرار دارند که کمک هاي جمهوري اسلامي ايران در شرايطي صورت گرفت که به دليل خاص بودن وضعيت کشور و سودآور نبودن شرايط، کمتر کشور خارجي به آن اقدام مي کرد ولي درسال هاي بعد به دليل تنگناهاي پيش آمده بويژه وضع تحريم ها عليه جمهوري اسلامي ايران، ادامه اين روند را براي کشورمان ممکن نساخت.سفر آقاي محي الدين کبيري رهبر فعلي حزب نهضت اسلامي تاجيکستان به ايران در ديماه سال ۱۳۹۴ براي شرکت در نشست کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي نيز از جمله موارد دلخوري و اعتراض دولت تاجيکستان بوده است. طرفداران کبيري تا چند سال پيش حدود يک سوم قدرت اجرايي کشور را در دست داشتند، ولي حزب نهضت اينک قريب به سه سال است که توسط مراجع رسمي تاجيکستان غير قانوني اعلام شده و بسياري از فعالين آن زنداني شده اند.
     نا معلوم بودن سرنوشت سرمايه گذاري هاي بابک زنجاني در حوزه هاي مختلف در کشور تاجيکستان از موضوعات ديگري است که مايه دلخوري في مابين قرار گرفته است، واقعيت اين است که عکس ها و گزارش هاي متعددي از حضور بابک زنجاني و مشارکت وي در برنامه هاي سرمايه گذاري در تاجيکستان با حضور مقامات رسمي اين کشور وجود دارد، طبعاً دولت هاي نهم و دهم در ايران از اين حضور و سرمايه گذاري پشتيباني مي کرده اند، اما اينک که مشخص شده وي يکي از بدهکارترين افراد به دولت و ملت ايران است، دولت جمهوري اسلامي ايران انتظار پيگيري و همراهي بيشتري از دستگاه هاي مسئول در تاجيکستان داشته و دارد، اينکه در رسانه هاي تاجيکستان يا از قول مسئولان آن کشور گفته مي شود سرمايه اي به نام او در بانک هاي اين کشور وجود ندارد، البته اين مي تواند درست باشد، مي تواند اين سرمايه گذاري ها به نام شريکان، نزديکان يا افراد محلي يا در قالب شرکت ها و موسسات مختلف باشد که در اينجا توقع همراهي مسئولان تاجيک براي احصاي سرمايه هاي مستقيم و غيرمستقيم وي و تلاش براي تسويه بخشي از بدهي ها يا در حقيقت دارايي هاي مردم ايران منصفانه و دوستانه است و برداشتي جز اين از پيگيري ها نبايد صورت گيرد.حسابرسي و روشن شدن تکليف پروژه هاي سرمايه گذاري ايران در بخش هاي مختلفي همانند، نيروگاه برق آبي سنگ توده دو، تونل دوستي و تعداد ديگري از اين اقدامات و فعاليت ها نيز از موارد درخواستي دستگاه ها و شرکت هاي ايراني مرتبط است که بايد مورد توجه قرارگيرد، البته به نظر مي رسد برخي از اين موارد درحال پيگيري و رفع مشکل هستند و به خويشتنداري و همکاري بيشتر طرفين نياز دارد.
     نا گفته نماند که در شرايط پيش گفته تبعات تيرگي روابط پادشاهي عربستان با جمهوري اسلامي ايران و نياز مبرم دولت تاجيکستان به کمک هاي اقتصادي باعث شد تا دولت عربستان براي خراب کردن رابطه ديرپاي دو ملت با کمک هايي نه چندان زياد اما مشروط بر ايجاد تنگنا در روابط با ايران تا حدي موفق شود.
     به نظر مي رسد با وجود روابط گرم گذشته، مشترکات تاريخي، فرهنگي، ديني، زباني و... نياز جدي تاجيکستان به همکاري هاي امنيتي با وجود مرزهاي طولاني و ناامن افغانستان، شرايط بد اقتصادي اين کشور بويژه افزايش تعداد بيکاران و افت ارزش پول ملي کشور در چند سال گذشته بخصوص پس از اعمال تحريم هاي اقتصادي عليه روسيه و در مقابل باور فرهنگي جدي ايرانيان به حفظ روابط نزديک، تحرک بخشيدن به روابط اقتصادي و حضور در بازار داخلي اين کشور و منطقه و همکاري هاي سياسي، امنيتي منطقه اي، بايد با قدري اغماض نسبت به ناملايمات و اتفاقات دو سه سال اخير اما تصميمات سازنده واقدامات پيگيرانه صورت گيرد و در گذشته باقي نماند. بايد با توجه به عقبه قوي روابط، نگاهي سازنده به آينده داشت، باورم اين است که کشور تاجيکستان به دليل همه اشتراکاتي که گفته شد مي تواند به عنوان يکي از مناطق مطلوب گردشگري و اولويت دار براي ايرانيان قرار گيرد ايران مي تواند از اين طريق بازده اقتصادي خوبي براي همدلان و همزبانان خود فراهم کند.
     نبايد بيش از اين مهار کار را به دست رسانه هاي غير دوست يا معاندان و مخالفان دو کشور سپرد که در اين مدت تلاش وافري براي ايجاد بدبيني و مفارقت بين دو کشور انجام داده اند.
    
    *کارشناس سياسي و روابط بين الملليادداشت: روابط با جمهوري تاجيکستان را دريابيم
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "سعيد فانيان"

  آسيب شناسي مديريت صدا و سيما
سعيد فانيان*، ايران 29/2/95
مشاهده متن    
  جام جم پنجره مهر ايران و ايراني
سعيد فانيان*، جام جم 7/10/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش نامه زنان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 22)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است