|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: سوزان ملوني، تحليلگر ارشد مسائل ايران در موسسه بروكينگز تحليل كرد: مشكل ترامپ با برجام شخصي است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4402
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


گزارش 
سوزان ملوني، تحليلگر ارشد مسائل ايران در موسسه بروكينگز تحليل كرد: مشكل ترامپ با برجام شخصي است
    
    يکي از تحليلگران ارشد مسائل ايران در موسسه بروکينگز مي گويد که با ادامه اقدامات ضدبرجامي ترامپ که بيشتر دلايل شخصي دارد، ساختمان برجام به تدريج ضعيف و ضعيف تر مي شود و به هزينه آمريکا، فرو مي ريزد.
    به گزارش تابناک، «سوزان ملوني» تحليلگر ارشد مسائل مربوط به ايران در مقاله جديد خود که در نشريه بلومبرگ منتشر شده، تصميم «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا براي عدم تاييد پايبندي ايران به برجام و تبعات احتمالي آن را بررسي کرده است.
    
    مسير فلين
    در اولين بندهاي اين مقاله، به اولين صداي بلند ضدايراني در دولت ترامپ يعني صداي «مايکل فلين» اولين مشاور امنيت ملي ترامپ پرداخته شده است. ملوني در اين خصوص نوشته: «فلين در ماه هاي اول رياست جمهوري ترامپ از اخطار رسمي به ايران سخن گفت؛ وي به سرعت پس از اين اظهارنظر از کاخ سفيد رفت اما سياست ترامپ در مقابل برجام، بر مبناي همان شعارهاي فلين و تصميم خطرناک وي براي مقابله با ايران شکل گرفته است.»
    سوزان ملوني هم قبول دارد که برجام فقط يک توافق صرفا هسته اي بوده و ارتباطي به ديگر اختلافات ايران و غرب ندارد؛ تحليلگر ارشد آمريکايي در اين خصوص نوشته: «بحث بر سر برجام يعني رفتن در پي نخود سياه. چه برجام را دوست داشته باشيد و چه از آن متنفر باشيد، توافق هسته اي فقط يک عنصر از چالش هاي ايران براي منطقه را مورد بررسي قرار داد.»
    
    به جاي دشمني با تهران، ايرانيان را مجاب کنيد
    ملوني پيشنهاد کرده که آمريکايي ها براي ايجاد تغيير در رفتار ايران، دست از خصومت با تهران بردارند و مسيري متفاوت را در پيش بگيرند. وي پيشنهاد کرده که «واشنگتن بايد به جاي وقت تلف کردن براي جر و بحث درخصوص مسائل حول و حوش برجام، يک راهبرد قابل اطمينان براي مجاب کردن ايران به ايفاي نقشي سازنده در داخل و خارج از مرزهايش در پيش بگيرد.»
    سوزان ملوني در توصيف وضعيت ديروز و امروز ايران مدعي شده: «از سال ۱۹۷۹، ايران از يک متحد قابل اطمينان براي آمريکا به يک دشمن سرسخت تبديل شد؛ همه روساي جمهور آمريکا در ۴۰ سال گذشته تلاش کرده اند که تلاش هاي ايران براي حمايت از تروريسم و بي ثبات کردن کشورهاي اطرافش را مهار کنند اما دستاوردهاي چشمگير و ماندگار آمريکا در اين مسير، بسيار کم و کوتاه مدت بوده است.»
    
    عبور تهران از توفان ها
    وي افزوده: «شرايط اين روزها از هر زماني نامبارک تر است. جمهوري اسلامي پس از يک دوره بي ثباتي داخلي گذرا و بودن در معرض انتقادها و تحريم هاي بين المللي، حالا مشروعيت داخلي خود را ريشه دار کرده، روابط آسيب ديده اش با شرکاي اصلي تجاري و ديپلماتيک اروپايي را ترميم کرده، شراکتي هر چند نوپا ولي راهبردي را با روس ها ايجاد کرده و دسترسي خود را در خاورميانه بحران زده بسط داده است.»
    
    ناتواني ترامپ در ايجاد اجماع داخلي عليه ايران
    اين تحليلگر ارشد مسائل ايران، در ادامه به ضروريات مقابله با ايران پرداخته و نوشته که اولين گام در اين مسير، ايجاد اتحاد بين حزبي در واشنگتن است؛ کاري که ترامپ از آن عاجز به نظر مي آيد. ملوني در اين خصوص نوشته: «مقابله با چالش پيچيده و مستمر ايران، نياز به اتخاذ موضع يکدست در داخل نظام سياسي آمريکا دارد که تنها از طريق اقدام هماهنگ دو حزب ممکن مي شود. اين هدف حتي در جو احساسي حزبگراي اين روزهاي آمريکا هم خيلي دور از دسترس نيست. قطبيت غيرسازنده اي که در زمان مذاکرات در ميان احزاب آمريکايي ايجاد شده بود، در حال کمرنگ شدن است. دشمنان پيشين برجام در موضع خود استوارتر شده و خواهان لغو آن هستند و بسياري از مدافعان ديروز اين توافق، اعتقاد دارند که توافق هسته اي کمکي به بهبود سياست هاي داخلي و منطقه اي ايران نکرده است. اين همگرايي در نظرات موافقان و مخالفان ديروز برجام و محدوديت هاي نه چندان کامل بر برنامه هسته اي ايران، مي تواند مقدمه اي باشد بر يک اقدام جامع براي پايان تسلط ايران بر منطقه.» وي در ادامه نوشته: «اما مشکل اينجا است که ترامپ تاکنون از خود توانايي ايجاد اتحاد در ميان دو حزب اصلي حتي بر سر پرونده ايران را نشان نداده است. از همان روزهاي اول تبليغات انتخاباتي، ترامپ از عزم خود براي مذاکرات مجدد هسته اي با ايران سخن گفت حال آنکه رقباي هم حزبي اش مي گفتند که برجام بايد پاره شود. روش انتقاد ترامپ از برجام هم نااميدکننده است. او که به عنوان مرد توافقات شناخته مي شود و مي تواند از برجام به عنوان يک محمل مناسب براي خودنمايي استفاده کند، در مجمع عمومي سازمان ملل، برجام را «عامل شرمساري» و «يکي از بدترين و يکجانبه ترين توافقات تاريخ آمريکا» خواند.»
    
    مشکل شخصي ترامپ با برجام
    اين تحليلگر مسائل آمريکا، سپس به تحليل شخصيت ترامپ پرداخته و نوشته که مخالفت با برجام، براي رئيس جمهوري آمريکا، يک مساله شخصي شده است. ملوني در اين خصوص نوشته: «رويکرد ترامپ نسبت به برجام، يک مساله شخصي شده و علت اينکه چرا برجام حالا به اين مرحله رسيده را توضيح مي دهد. با اخلاق قابل پيش بيني ترامپ، عدم تاييد پايبندي ايران به برجام، صرفا گامي است براي ارضاي تمايلات شخصي وي. اين اقدام، بر اساس مفاد برجام، هيچ تاثير مستقيمي بر وضعيت آمريکا در چارچوب اين توافق نمي گذارد و فقط روند بازنگري تعليق تحريم ها در کنگره را کليد مي زند. از آنجا که ترامپ نمي تواند اثبات کند که ايران به برجام پايبند نبوده، دولتش هيچ دورنمايي براي ايجاد يک ائتلاف ديپلماتيک براي فشار بر ايران و ايجاد محدوديت هاي بيشتر هسته اي بر تهران ندارد.»
    
    با اين اوضاع، برجام تدريجا مي ميرد
    آخرين بندهاي اين مقاله، به پيش بيني آينده برجام در سايه اقدامات دولت جديد آمريکا معطوف شده؛ پيش بيني ملوني، مرگ تدريجي برجام است.
    گزارش: سوزان ملوني، تحليلگر ارشد مسائل ايران در موسسه بروکينگز تحليل کرد: مشکل ترامپ با برجام شخصي است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزه هاي قرآني
متن مطالب شماره 27 (پياپي 52)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است