|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4402
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويدادنظر متفاوت ژنرال هاي آمريکايي با ترامپ درباره برجام
    واشنگتن پست : اين امر که ترامپ، از هر فرصتي استفاده مي کند تا قرارداد هسته اي ايران را لغو کند، بر کسي پوشيده نيست. ترامپ به شدت از اين دستاورد سياست خارجي اوباما، انتقاد مي کند و هر زماني که بتواند به آن حمله مي کند.
    به عنوان مثال، وي در سخنراني ماه گذشته خود در مجمع عمومي سازمان ملل، قرارداد را «مايه شرمساري» خواند و اشاره کرد که آن را لغو مي کند. اکنون کاخ سفيد بار ديگر تا ۱۵ اکتبر مهلت دارد که پايبندي ايران به شرايط برجام را در کنگره تاييد کند. ترامپ تاکنون دو بار، اما با اکراه، پايبندي ايران را تاييد کرده، اما چندين بار اعلام کرده است که حاضر نيست اين اقدام را بار ديگر انجام دهد. با اين وجود، ژنرال هاي با نفوذ در دولت ترامپ، با وي هم عقيده نيستند. روز سه شنبه هفته گذشته جيمز متيس، ژنرال دريايي بازنشسته در مقابل کميته خدمات مسلح مجلس سنا حاضر شد و به سوالاتي درخصوص تصميم دولت درباره قرارداد هسته اي ايران پاسخ داد. در طول جلسه، سناتور آنگوس کينگ، از متيس پرسيد: «آيا شما معتقديد که درحال حاضر، حفظ برجام، به سود منافع امنيت ملي کشور است؟» ماتيس پاسخ داد: «بله، همين طور است.»
    وي همچنين اظهار کرد: «اگر ما بتوانيم پايبندي ايران را تاييد کنيم، مي توانيم يقين پيدا کنيم که اين پايبندي در راستاي منافع کشور است. من اين طور فکر مي کنم که درحال حاضر و در نبود ادله ديگر مبني بر نقض قرارداد، آقاي رئيس جمهوري بهتر است به برجام وفادار بماند.» متيس که به داشتن رويکرد ضدايراني معروف است را نمي توان به مماشات متهم کرد. وي تنها فردي نيست که از برجام حمايت مي کند. ژنرال اف دانفورد جونيور، رئيس ستاد مشترک اذعان داشت که ايران برجام را نقض نکرده و اين قرارداد، همان طور که دولت اوباما انتظار داشت، «پيشرفت توانايي هسته اي ايران را به تاخير انداخته است.» اما نظر کاخ سفيد با پنتاگون متفاوت است. ترامپ اصرار مي ورزد که ايران با تست موشک هاي بالستيک و ادامه فعاليت هاي بي ثبات کننده در خاورميانه، روح برجام را نقض کرده است. عدم تاييد پايبندي ايران از سوي آمريکا دو ماه به کنگره فرصت مي دهد تا راي خود را درخصوص اعمال مجدد تحريم ها بر ايران صادر کند. مسير ديگري که بسياري از مخالفان برجام بر آن اصرار دارند، فشار آوردن به ايران براي مذاکره دوباره و گسترش مفاد اين قرارداد است. به گفته منتقدان، چنين تصوري، کاملا توهم است و جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران نيز آن را به طور کامل رد کرده است. کالين کال، يک مقام سابق دولت اوباما نوشت: «اعتقاد بر ممکن بودن چنين نتيجه اي، احتمالا ريشه در اين امر دارد که منتقدان اين قرارداد، مقامات اسرائيلي، متفکران محافظه کار و خود ترامپ هستند. دو سال پيش، فشار بيشتر بر ايران، نتيجه بهتري را رقم نمي زد، امروز نيز تهديد به لغو آن چنين نتيجه اي در پي نخواهد داشت.» فيليپ گوردون، عضو شوراي روابط خارجي در واشنگتن پست نوشت: «آمريکا به عنوان دولتي شناخته خواهد شد که يک قرارداد خوب را از بين برده است، ايران اقدامات هسته اي خود را از سر خواهد گرفت و ائتلاف قوي بين المللي که ايران را به ميز مذاکره کشاند، از هم خواهد پاشيد.»
    سناتور جان مک کين نيز اخيرا به خبرنگاران گفت: او هنوز «درحال بررسي جوانب» است و تصميم خود را نگرفته است. سناتور سوزان کالينز گفت که منتظر شواهد است که آيا ايران به قرارداد پايبند بوده است يا خير. ديگر مقامات با نفوذ مانند سناتور راند پائول و اد رويس، رئيس کميسيون امور خارجه با ترامپ موافق نيستند و رويس اظهار کرده است که رئيس جمهوري بايد فکر اين کار را از ذهنش بيرون کند. يکي از عواقب لغو برجام، مي تواند از سرگيري برنامه هسته اي ايران باشد که موجب بحران ژئوپليتيک ديگري مي شود. سناتور کريس مورفي گفت: «مي دانم که برخي از جمهوري خواهان به شدت مخالف اين قرارداد هستند. اين افراد احتمالا به اعمال مجدد تحريم ها راي خواهند داد. اما باور من اين است که به اندازه کافي جمهوري خواهان معقول وجود دارند که هر دو کشور کره شمالي و ايران را در مسير سلاح هسته اي قرار ندهند.» نظر سنجي جديد شوراي شيکاگو در امور جهاني نشان داد که اکثريت آمريکايي ها مي گويند ايالات متحده بايد اين توافقنامه را ادامه دهد. به نظر مي رسد مقامات دفاعي کشور نيز در اين ديدگاه سهيم هستند اما مشخص نيست که ترامپ به حرف آنها گوش بدهد.
    
    
    ديوانگي ترامپ، آمريکا را بي اعتبار مي کند
    دنياي اقتصاد : ولفگانگ ايشينگر سفير اسبق آلمان در آمريکا (رئيس کنفرانس امنيتي مونيخ) گفت اگر رئيس جمهور ترامپ پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد نکند، «اين موضوع بي احترامي کامل به متحدان آمريکا را نشان خواهد داد.» آژانس بين المللي انرژي اتمي شبيه به جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا، اين طور درک کرده است که ايران به توافق پايبند است.
    خوب مي شد اگر ايران قانع شده بود که برنامه هسته اي خود را برچيند و دانشمندانش دانش چرخه سوخت هسته اي را به فراموشي بسپارند؟ قطعا اين طور است. اين آرزو است اما ديپلماسي در جهان واقعي محقق مي شود و آنهايي که درباره خلع سلاح اتمي کره شمالي لفاظي مي کنند، به اين موضوع پي خواهند برد. لازمه ديپلماسي، بده بستان است و اين براي هر دو طرف، دردناک است. به لطف دکستر فيلکينز در نشريه نيويورکر، ما روايتي مشروح از اولين مواجهه رکس تيلرسون با محمد جواد ظريف داريم. تيلرسون يک وزير خارجه ناکارآمد بوده و بزرگ ترين لطف و کمکش در مقام وزير خارجه آن بوده که به درستي رئيس اش ترامپ را آدم سبک مغز خوانده است. البته تا زماني که او در وزارت خارجه باشد، فارغ از آنکه خودش چه ملاحظاتي داشته باشد، زير بار منت موضع ترامپ در قبال ايران خواهد بود. فرض کنيد که ايران گفته بود در نظر دارد به خاطر اينکه آمريکا، ترامپ- يک رئيس جمهور عاشق عربستان سعودي- متنفر از ايران را انتخاب کرد، توافق (برجام) را پاره کند. فيلکينز (در گزارش نيويورکر) مي نويسد: «يک دستيار تيلرسون به من گفت که اين يکي از بهترين لحظات در تاريخ ۵۰ سال اخير ديپلماسي آمريکا بود.» به من پول داده مي شود که (براي اين مواقع) کلماتي را توليد و بيان کنم (به اين موضوع واکنش نشان دهم و تحليل کنم). متاسفم که بگويم اين جمله (حرف دستيار تيلرسون) نطق مرا کور کرد. البته که امتناع ترامپ در تاييد پايبندي ايران به برجام، شايد سبب از بين رفتن توافق نشود اما چنين کاري حيات توافق را به تنفس مصنوعي خواهد انداخت؛ علاوه بر اينکه آسيبي بلندمدت به اعتبار آمريکا مي زند. کنگره آمريکا که اکثريت آن در اختيار جمهوري خواهان است، شايد تحريم هاي ايران را دوباره اعمال نکند يا اقدام تقنيني ديگري براي برهم زدن توافق انجام ندهد اما همين حالا هم ترامپ براي اينکه هر کشور ديگري درباره دليل توافق با آمريکا ترديد کند، به اندازه کافي اقدام انجام داده است. فقط ترامپ مي تواند براي تسليم شدن از منظر اخلاقي در برابر ايران، چنين تدبيرهايي به خرج دهد. ترامپ همچنين خاورميانه را خطرناک تر، تندروهاي ايران را تقويت و متحدان را عصباني تر خواهد کرد و اقدامي به زيان امنيت اسرائيل انجام خواهد داد.
    رويداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كودكان استثنايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 67)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است