|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/20: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6616 20/7/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


دگرخوانجمهوري اسلامي
    سرمقاله: «شليک به منافع ملي چرا؟»

    قرار است فردا «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري امريکا نظر خود را درباره پايبندي ايران به برجام اعلام کند... متاسفانه برخلاف آنچه اقتضاي عقل و منطق است و برخلاف آنچه مصالح ملت و کشور و نظام اقتضا مي کند، عده اي به جاي تاختن به ترامپ و دولت امريکا، بشدت به دولت جمهوري اسلامي ايران مي تازند و به شکل هاي مختلف از اينکه امريکا درصدد کارشکني در کار برجام است خشنودي خود را ظاهر مي کنند!... در اين ميان، آنچه موجب تاسف شديد است روش رسانه ملي است که اين روزها مسئولان اجرايي کشور را که براي حراست از امنيت ملي و خارج ساختن ايران از تهديد شوراي امنيت و نجات دادن مردم از تحريم هاي ظالمانه تلاش شبانه روزي کردند و برجام را به ثمر رساندند و تا امروز نيز به تعهدات خود عمل کرده اند، آماج حملات تند قرار مي دهد. مسئولان رسانه ملي مي دانند که «برجام» تصميم نظام بوده و حمايت از آن در شرايط کنوني قطعاً منطبق بر منافع ملي و مبارزه با زياده خواهي امريکاست. با اين حال جهت گيري رسانه ملي در مورد تخلف رئيس جمهوري امريکا چرا عليه شيطان بزرگ که اين روزها تجلي شيطاني را به اوج رسانده نيست و به جاي امريکا مسئولان اجرايي کشور را هدف گرفته است؟ از کاسبان تحريم انتظاري غير از ابراز خوشحالي به خاطر کارشکني امريکا در مورد برجام نيست ولي رسانه ملي که متعلق به ملت و نظام است چرا چنين مي کند؟
    
    
    شرق
    سرمقاله: «با ترامپ همراه نشويم»؛ صادق زيباکلام

    ترامپ نيک مي داند از طريق تحريم هاي جدي و گسترده و فشارهاي ديگر، مي تواند دشواري هايي براي ايران ايجاد کند... گفتن اينکه اگر امريکا از برجام خارج شود ديگر کسي به امريکا اعتماد نمي کند، اگرچه درست است؛ اما چه چيزي عايد ما مي شود. همچنين اين باور که اروپا و ساير قدرت هاي بزرگ، با امريکا همراهي نخواهند کرد نيز مسکني موقت است. درست است؛ اروپايي ها در ابتدا از برجام خارج نمي شوند، حتي اعتراض هم خواهند کرد؛ اما واقعيت آن است که حجم مبادلات تجاري بسياري از کشورهاي مهم دنيا با امريکا، آن قدر برايشان اهميت دارد که به هيچ رو حاضر نيستند آن را به خاطر ايران به خطر بيندازند. صادرات کشورهايي مانند ژاپن، هند، کره جنوبي، چين و برخي کشورهاي اروپايي، به علاوه بسياري از کشورهاي ديگر ازجمله روسيه به امريکا، آن قدر برايشان اهميت دارد که حتي اگر قلبا هم از ترامپ و خروج او از برجام متنفر باشند، در عمل حاضر نخواهند شد در بلندمدت - اگر امريکايي ها يکجانبه ايران را تحريم کنند- همچنان به مناسبات تجاري با کشورمان ادامه دهند. ياد و خاطره تحريم ها را هنوز به خاطر داريم؛ کمبود مواد اوليه، ماشين آلات، قطعات و لوازم يدکي، مسدودشدن نقل وانتقال مالي، پايين آمدن صادرات نفتي، خروج کمپاني هاي بزرگ غربي از ايران، تنها خروجي تحريم ها نبودند. فسادي که شاکله اقتصادي کشور را به بهانه «دورزدن تحريم ها» در خود فرو برد، از نتايج ديگر تحريم ها بود. عقل سليم و منافع ملي مي گويد تحت هيچ شرايطي نبايد بهانه به دست تندروها در کنگره و سناي امريکا داده شود تا بتوانند چرخ را به عقب بازگردانند و شرايط سال هاي ٨٨ تا ٩٢ را بازتوليد کنند.
    
    
    كيهان
    سرمقاله: «برجام و راهبرد جديد امريکا!»؛ محمدحسين محترم

    «اگر اروپا از واشنگتن پيروي کند، برجام از بين خواهد رفت.» اين شاه بيت مصاحبه هاي وزير امورخارجه کشورمان بعد از نشست شوراي آتلانتيک و حضور سفراي اروپايي در کنگره امريکا بود... چرا اروپايي ها به همراهي امريکا تن مي دهند و چرا ظريف به اين زودي خود را باخته و نااميدانه از پايان برجام سخن مي گويد؟... با طرح تيلرسون- کورکر کنگره همان تحريم هاي هسته اي را به بهانه برنامه موشک هاي بالستيک و محور مقاومت درمنطقه عليه ايران اعمال خواهد کرد که امريکا در برجام متعهد به لغو آنها شده بود. با اين راهبرد، امريکا براي هميشه از شر متهم شدن به نقض برجام به دليل اعمال تحريم هاي هسته اي! خلاص خواهد شد و اين از يک طرف عملاً همان پايان و مرگ برجام است. براساس اين راهبرد اکنون چهار طرح براي اعمال تحريم ها عليه ايران روي ميز کنگره است که دو طرح آن هفته گذشته به تصويب کميته امور خارجي کنگره رسيده است. رابعا امريکايي ها با اين طرح که از آن به عنوان يک «ضربه استادانه از روي بلوغ سياسي و ديپلماتيک» ياد کرده اند، مي توانند اروپا را هم با خود همراه کنند. لذا هرچند در دولت تدبير، خود کرده را تدبير نيست! اما بايد به ملت پاسخ داده شود که چه شد با برجام تحريم ها ماندند و مشکلات اقتصادي حل نشدند؟!
    
    
     اعتماد
    يادداشت: «اين پرونده تا کي باز خواهد بود؟»

    آقاي دکتر فاضل براي جامعه ايران فردي شناخته شده و محترم هستند، هم به لحاظ تخصص پزشکي و هم از منظر رفتار انساني و اخلاقي. از اين رو با آمدن دوباره ايشان به سازمان نظام پزشکي اين انتظار وجود داشت و دارد که برخي زخم هاي وارده به اعتماد ميان پزشک و بيمار که در سال هاي گذشته از سطح به عمق رفته بود، التيام يابد. ولي متاسفانه در يکي از نخستين اظهارنظرات خودشان نتوانستند اين مسير اعتمادزايي را هموار کنند، آنجا که گفتند: «متاسفانه هميشه سعي مي کنيم از کاه، کوه بسازيم و خبر رسانه هاي ما خوب و دقيق براي مردم نيست. پرونده کيارستمي نيز از اين موضوع مستثني نبود.» اينگونه سخن گفتن نه تنها هيچ کمکي به التيام اين زخم نمي کند که به طور قطع آن را بدتر مي کند... اگرچه جان و زندگي هر انساني اعم از پزشک، سياستمدار، هنرمند و يک کارگر عادي محترم و ارزشمند است و بايد در برابر همه اينها مسئوليت پذيري داشت، ولي ارزش خبري اين جان ها يکسان نيست. آقاي فاضل گفته اند که با تشکيل گروه ويژه جهت رسيدگي به اين موارد مخالف هستند. علي القاعده اين ديدگاه درست است و رسيدگي ها بايد به نحوي باشد که نيازمند رسيدگي ويژه نباشد. ولي اين يک وجه ماجراست. هنگامي که افکار عمومي حساس مي شود، آيا مي توان در برابر آن بي تفاوت بود؟ اين نوع رسيدگي ها به خاطر احترام به افکار عمومي است.
    
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6616 به تاريخ 20/7/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادبيات عرفاني
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است