|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: اين بچه يوزها چرا «بزرگ» نمي شوند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4402
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
 


اين بچه يوزها چرا «بزرگ» نمي شوند؟
بازتاب شاهكار نوجوانان ايراني در دنيا    دنياي اقتصاد : در روزي که همه نگاه ها به بازي دوستانه تيم ملي ايران و روسيه در کازان دوخته شده بود، بچه يوزهاي ايران گل کاشتند و کاري کردند کارستان. ستاره هاي تيم ملي نوجوانان کشورمان که در جام جهاني همين رده مشغول به بازي هستند، در دومين ديدار مرحله گروهي موفق شدند تيم نامدار آلمان را با چهار گل در هم بکوبند. به اين ترتيب و با توجه به اينکه تيم کشورمان در بازي نخست هم نوجوانان گينه را شکست داده بود، شاگردان چمنيان با کسب شش امتياز از دو بازي اول صعودشان را به مرحله يک هشتم نهايي قطعي کردند. بازي سوم تيم نوجوانان ايران روز جمعه ۲۱مهر برابر کاستاريکا خواهد بود. پيروزي بزرگ تيم ملي ايران برابر آلمان درحالي به دست آمد که ژرمن ها بازي نخست شان را با نتيجه ۲ بريک از کاستاريکا برده بودند.
    
    اين بچه يوزها چرا «بزرگ» نمي شوند؟
    آلمان چطور در هم شکست؟

    در دومين ديدار از مرحله گروهي جام جهاني فوتبال نوجوانان که به ميزباني گوا در هند برگزار مي شود، شاگردان عباس چمنيان در يک بازي برتر توانستند با چهار گل حريف اروپايي شان را به زانو در بياورند. ابتدا در دقيقه پنجم شوت علي ستاوي را دروازه بان آلمان دفع کرد اما روي توپ برگشتي، شوت يونس دلفي با عبور از ميان پاهاي دروازه بان آلمان وارد دروازه شد تا بازي يک برصفر به سود ايران شود. گل بعدي در دقيقه۴۲ به ثمر رسيد؛ جايي که ارسال محمد غبيشاوي از روي ضربه ايستگاهي و سايش توپ به پاي يونس دلفي، منجر به گل دوم ايران و اين بازيکن شد. در دقيقه ۴۹، يونس دلفي در نقش سازنده گل ظاهر شد تا سانتر او روي دروازه آلمان، با ضربه سر الله يار صيادمنش به گل سوم ايران تبديل شود. در دقيقه۷۶ نيز روي کار تيمي بازيکنان ايران و پاس در عمق الله يار صيادمنش، توپ به وحيد نامداري رسيد و اين بازيکن در موقعيت تک به تک با دروازه بان، گل چهارم ايران را به ثمر رساند.
    
    بازتاب وسيع در رسانه هاي خارجي
    اما پيروزي اعجاب آور بچه هاي نوجوان ايراني، در رسانه هاي بين المللي هم بازتاب گسترده اي داشت؛ آنجا که مطبوعات اروپايي در کنار تمجيد از عملکرد تيم ايران، به ضعف هاي مفرط تيم نوجوانان آلمان هم اشاره کردند. به گزارش «ايسنا» روزنامه اشپيگل آلمان درباره اين ديدار نوشت: «فوتبال آلمان در اين ديدار کاملا تسليم ايران بود و هيچ شانسي براي برتري نداشت. حريف بسيار خوب عمل کرد و از همان ابتداي بازي نيز بر بازي مسلط بود. اين يک افتضاح بزرگ براي فوتبال آلمان بود که با اين نتيجه در دومين ديدار خود در جام جهاني نوجوانان مغلوب ايران شود.»
    در همين راستا سايت ولت نيز با دردناک خواندن اين شکست برابر ايران نوشت: «شکست ۴برصفر برابر ايران دردناک است. ممکن است روي روحيه بازيکنان جوان فوتبال آلمان تاثير بگذارد ولي کادرفني تيم ملي آلمان بايد اين ديدار را فراموش کنند و به فکر بازي بعدي خود در اين رقابت ها باشند تا آلمان بتواند به عنوان تيم دوم راهي مرحله حذفي جام جهاني شود.» همچنين سايت ريوراسپورت آلمان نيز در گزارشي آورد: «درحالي که تيم ملي آلمان به دنبال قطعي کردن صعود خود به مرحله بعد جام جهاني نوجوانان بود، اين ايران بود که توانست با نتيجه ۴برصفر آلمان را شکست دهد و صعود خود را به دور دوم اين رقابت ها قطعي کند. شکستي که از ياد هواداران آلمان نخواهد رفت.» به علاوه نشريه معتبر کيکر هم پس از بازي تيتر زد: «شب تيره فوتبال آلمان!»
    
    فرمول پيروزي از زبان سرمربي
    پس از ديدار شگفت انگيز با آلمان، عباس چمنيان رازهاي پيروزي بزرگ تيمش برابر حريف سرشناس اروپايي را با خبرنگاران در ميان گذاشت: «قبل از هر چيز از تيم خوب آلمان ياد مي کنم که از ظرفيت هاي زيادي برخوردار است. بازي مقابل اين تيم در هر رده اي، يک فرصت استثنايي براي تيم هاي مختلف در سطح جهان است. فکر مي کنم ما هم از اين فرصت نهايت استفاده را برديم. ما بازي آلمان و کاستاريکا را تماشا کرده بوديم. بر اين اساس، دو جلسه تمريني بسيار مهم را در روزهاي گذشته و بعد از بازي مقابل گينه برگزار کرديم.در يک تمرين نحوه مهار تاکتيک هاي تهاجمي آلمان را مرور کرديم و در تمرين ديگر، آنچه مورد تاکيد ما قرار داشت استفاده از نقاط ضعف آلمان در خط دفاعي بود.»
    
    و اينک يک سوال
    غروب سه شنبه همه تحت تاثير بازي شکوهمند تيم ملي نوجوانان قرار گرفتند؛ مسابقه اي که ما در آن چهار گل به آلمان زديم و شايد چند گل هم نزديم. خيلي به ندرت به ياد آورده مي شود که تيمي مثل آلمان در رده هاي مختلف سني چنين شکستي را پذيرفته باشد، اما بچه يوزهاي ايراني چنين کردند و موجي از حيرت را به وجود آوردند. در اين ميان اما يک سوال کليدي وجود دارد؛ اينکه چه اتفاقي رخ مي دهد که ما در رده نوجوانان چنين نمايش شايسته اي برابر غول فوتبال اروپا داريم، اما وقتي به بزرگسالان مي رسيم بسياري از مسائل تغيير مي کند؟ شايد نمايش نزديک و پاياپاي تيم هاي پايه اي ايران نشان مي دهد ما در باب استعدادهاي خدادادي، نيروي انساني و خميرمايه فوتبال چيزي کم و کسر نداريم، اما اسباب ادامه اين مسير فراهم نيست و کار را در رده بزرگسالان ناقص مي گذارد. به هر حال اين استعدادها نياز به تربيت و راهنمايي دارند و بايد بسياري از نکات و ظرايف در مورد آنها رعايت شود تا حداکثر پتانسيل شان شکوفا شود. اين اما همان جايي است که در سيستم مديريتي فوتبال ايران «معطل» مانده. در حقيقت آلماني ها با بهره برداري صحيح از همين تيمي که چهار گل خورده، تيمي مي سازند که در رده بزرگسالان به همه چهارتا مي زند، اما ما خيلي از مواقع بچه هاي مان را رها مي کنيم يا آنها را در بهترين سن به قوانيني مثل خدمت سربازي مي سپاريم تا بخش زيادي از ظرفيت شان فراموش شود. شايد بد نباشد يادآوري کنيم تيم نوجوانان آلمان در روزهايي چهار گل از ايران خورده که تيم بزرگسالانش با ۱۰برد از ۱۰بازي مقدماتي جام جهاني در منطقه اروپا به روسيه۲۰۱۸ رسيده است!
    اين بچه يوزها چرا «بزرگ» نمي شوند؟ / بازتاب شاهکار نوجوانان ايراني در دنيا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تجهيزات ساختمان
متن مطالب شماره 37، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است